M.J.Mohebi, نویس نده در وبلاگ بازار الیتکس
۲۵ مرداد, ۱۴۰۱
خانه مقالات نوشته شده توسط M.J.Mohebi
ارزهای دیجیتال بیت کوین تعاریف و مفاهیم کیف پول مطالب آموزشی مطالب خبری و تحلیلی

از زمان پیدایش بیت کوین و دیگر رمزارزها ، کیف پولهای بسیار گوناگونی به وجود آمده اند. کیف پول ها مهمترین و اساسی ترین رابط هایی هستند که از طریق آنها یک کاربر دارایی دیجیتالی خود را مدیریت و حفاظت می کند. به عنوان مثال،با داشتن یک کیف پول ساده بیت کوین کاربر میتواند دارایی خود را در تمامی نقاط دنیا بدون هیچ مساله ای به همراه داشته باشد.اما این امکان در روزهای ابتدایی پیدایش بیت کوین و در حقیقت پیش از ظهور کیف پول اچ دی (HD) ، محقق نبود.

به طور معمول ، در کیف پولهای بیت کوین، آدرس خصوصی / عمومی به طور تصادفی تولید می شود و میبایست پس از ایجاد آدرس جدید یک نسخه پشتیبان (بکاپ) گرفت. گرچه ممکن است در ابتدا این یک روند ساده و آسان بنظر برسد اما با توجه به افزایش تعداد تراکنش ها کنترل و پشتیبانی از آدرس ها امری پر زحمت و پیچیده تر می شود.

علاوه بر این به منظور جلوگیری از تلفات ، برخی از کیف پولها از همان آدرس بیت کوین برای تمامی تراکنشهای خود دوباره استفاده می‌کنند.این عمل خیلی درست و صحیح نیست و می تواند حریم شخصی کاربر را به خطر بیندازد. همین دلیل باعث توسعه کیف پول های اچ دی تحت نشان (Bitcoin Improvement Proposal 32) یافت.

حال فرض نمایید در صورتی که مکانیسمی ، الگویی به وجود آورد که به وسیله‌ی آن کلیدهای خصوصی و عمومی بی آنکه سختی به دنبال داشته باشند امکان تهیه‌ی نسخه پشتیبان از آن‌ها وجود داشته باشد و علاوه بر این ، بدون امکان کشف این رمزها تولید گردند ، این امر تا چه اندازه آسان خواهد شد . این کیف پول‌ها ، کیف پولهای اچ دی گفته می شوند .

در کیف پول اچ دی ، با هر بار درخواست آدرس، یک آدرس جدید به کاربر داده می‌شود تا از آدرس قبلی استفاده نکند.

با استفاده از کیف پول HD ، کاربر می‌تواند یک عبارت معمولاً 12 کلمه‌ای را که عبارت بازیابی (Seed) نام دارد، برای پشتیبان‌گیری دریافت کند تا اگر به هر دلیلی دسترسی به کیف پول از بین رفت، بتواند از این عبارت بازیابی برای بازیابی موجودی خود در یک کیف پول دیگر استفاده کند.

هر بار که این عبارت بازیابی ایجاد می‌شود، هر Seed با استفاده از یک شمارنده، به Seed قبلی اضافه می‌شود و از آن برای استخراج سلسله‌مراتبی و ترتیبی آدرس‌های جدید و به ظاهر نامحدود رمزارز استفاده می‌گردد.

چون تمام آدرس‌ها از یک Seed اصلی و تکی اشتقاق پیدا می‌کنند، نگرانی درباره پشتیبان‌ گرفتن از آنها برطرف می‌شود. به همین دلیل به این کیف پول‌ها، کیف پول سلسله مراتبی قطعی می‌گویند.

کیف پول HD ، ساختاری درخت‌مانند و سلسله‌ مراتبی از کلیدها ایجاد می‌کند که در ریشۀ آن، کلید اصلی Seed مبتنی بر استاندارد BIP 32 قرار دارد.

هنگامی که کاربر کیف پول HD را با استفاده از کلید Seed بازیابی می‌کند، این کیف پول در این ساختار درختی جست‌وجو می‌کند و تمام کلیدهای خصوصی موجود در درخت را با استفاده از استاندارد  BIP 32 بیرون می‌کشد. هنگامی که جست‌وجو در این درخت به پایان می‌رسد، تمام دارایی‌های رمزارزی کاربر بازیابی خواهند شد.

مزایای کیف پول های HD

• کاربر فقط باید از یک کلید بکاپ بگیرد. این تنها باری است که کاربر نیازمند چنین عملی است.

• کاربر هر زمان که بیت کوین دریافت می کند، می تواند آدرسهای دریافتی زیاد و متفاوتی بسازد.

• کاربر می توانید حریم خصوصی مالی خود را حفظ کند.

• از آنجا که کاربر هر دفعه یک آدرس جدید دریافت می کند می تواند کاربران جدید را گمراه کند.

پرطرفدارترین کیف پول‌های HD

کیف پول HD در انواع مختلف سخت ‌افزاری و نرم افزاری (تحت وب، موبایلی، دسکتاپ) وجود دارد که فهرستی از آنها را ذکر کردیم :

 • والت سخت افزاری Ledger Nano S که روی پلتفرم‌های ویندوز، مک و لینوکس استفاده می‌شود.
 • والت سخت افزاری Trezor که روی پلتفرم‌های ویندوز، لینوکس و OS X استفاده می‌شود.
 • والت سخت افزاری KeepKey که روی پلتفرم‌های ویندوز، مک و لینوکس قابل استفاده است.
 • والت موبایلی Mycelium که فقط برای اندروید طراحی شده است.
 • والت نرم‌افزاری Jaxx که در دو نوع موبایلی و دسکتاپ وجود دارد و روی پلتفرم‌های اندروید، IOS، افزونه کروم و فایرفاکس، لینوکس و مک قابل استفاده است.
 • والت دسکتاپی Electrum که برای سیستم‌عامل‌های ویندوز، لینوکس و OS X طراحی شده است.
 • والت نرم افزاری  Atomic wallet که در دو نوع موبایلی و دسکتاپ وجود دارد و روی پلتفرم‌های اندروید، IOS، ویندوز، مک، لینوکس،  Debian و Fedora استفاده میشود.
ارزهای دیجیتال بلاکچین بیت کوین تعاریف و مفاهیم مطالب آموزشی مطالب خبری و تحلیلی

سگویت (SegWit:Segregated Witness) به معنی امضاهای جدا شده که در روز 23 ماه اوت 2017 پیاده سازی شد ، نامی است که به یکی از به ‌روزرسانی‌ های پروتکل بیت کوین داده شده است.

 مانند تمامی بلاکچین ها ، اگر الگوریتم بیت‌ کوین نیاز به به روز رسانی داشته باشد ، برعهده توسعه ‌دهندگان و فعالان آن است که در مورد زمان و چگونگی این به روز رسانی با هم به توافق برسند.

سگویت نیز به همین روش ، برای کمک به بهبود شبکه بیت کوین و بر طرف کردن بعضی از ریسک‌هایی به کار گرفته شد که متوجه ویژگی‌های بی‌اعتمادی این شبکه بود.این به روز رسانی بیشتر از همه به خاطر تغییری شناخته می‌شود که در نحوه ذخیره داده‌ها روی بلاکچین بیت کوین ایجاد کرده است.

به روز رسانی پروتکلی مثل سگویت ، یک ضرورت برای پروژه‌های غیرمتمرکز مانند بیت کوین بوده و منحصر به فضای بلاکچین هستند. برای یک محصول مالی متمرکز، اگر معادلات ریاضی پشت یک محصول مالی متمرکز نیازمند تنظیم مجدد باشد ، یک مسئول یا مدیر شبکه می‌تواند به سادگی یک تغییر در آن ایجاد کند .

اما برای بیت کوین که دلیل وجود آن پشتیبانی مردم از سراسر جهان از آن است ، لازم است هنگامی که تعداد کافی کاربران بر سر به روز رسانی نرم‌افزار به یک روش به توافق رسیدند ، یک فورک در مسیر جدید ایجاد شود.

فورک چیست و فورک سگوریت چه کاری انجام میدهد ؟

فورک نرم (Soft Fork) یک به روزرسانی در بلاک چین ، بدون تقسیم کردن چِین به دو گروه مجزاست و فورک سگویت باعث افزایش تعداد تراکنش ها در هر بلاک بیت کوین شد.

یک فورک ، عملا تغییری کوچک در کد متن باز می باشد. این عمل باعث ایجاد انحرافاتی در نحوه کار کردن پروژه زیرساختی شده که می تواند بصورت سخت یا نرم باشد. فورک های سخت با رد کردن کامل بلاک هایی که با نرم افزار جدید خوانایی ندارند، باعث دو قسمت شدن بلاک چین می شوند ، چِین جدید از چِین قدیمی جدا خواهد بود.

سگویت فورکی نرم بود ، بدین معنا که تنها یک بلاک چین بیت کوین برای پذیرش بلاک از کاربرانی که سگویت را بر روی نرم افزار خود فعال نکرده بودند وجود داشت.

سگویت باعث حل مشکلی با عنوان نرمی تراکنش شد که طی آن داده های تراکنش پیش از پردازش ، می توانست تغییر یابد و مانع بزرگی برای نگهداری و کنترل حساب ها به شمار میرفت.

با ایجاد قابلیت ذخیره ی امضا (شاهد) در خارج از (تفکیک شده از) یک بلاک با تراکنش های مرتبط و توانایی تایید آنها، سگویت به بیت کوین اجازه می دهد در عین حفظ یکپارچگی تراکنش ها، تعداد بیشتری از آنها را در یک بلاک یک مگابایتی تعبیه کند که سرعت بالاتر و امنیت بیشتر را در پی دارد.

چرا بهره برداری از سگویت هنوز کامل نشده است؟

استفاده از سگویت هنوز بطور کامل فراگیر نشده است زیرا الزامی در به کارگیری آن وجود ندارد و تاکنون مورد قبول همه کاربران بیت کوین نیز واقع نشده اما تفاوت ها و امتیازاتی که به ارمغان آورده استفاده از آن را بین کاربران روز به روز بیشتر میکند.

با وجود امتیازاتی که سگویت دارد هنوز تمام کاربران بیت کوین از آن استفاده نمیکنند. برای فهمیدن چرایی این موضوع لازم است تا با نقش افراد زیادی که در اکوسیستم بیت کوین بازی میکنند آشنا شویم که گاهی اوقات انگیزه های متناقض و متفاوتی که دارند درک این موضوع را دشوار میکند.

بیت کوین به سادگی به روزرسانی نمیشود و این امر به میزان زیادی بستگی به والت ها، اکسچنج ها و شرکت هایی که از آن استفاده میکنند دارد که این بروزرسانی چه تاثیری در نقش آنان خواهد داشت.

با اینکه هیچکس مجبور نیست از سگویت استفاده کند ، این بستگی به تیم فنی و مهندسی هر سازمانی دارد که چطور از آن بهره ببرد و معمولا همیشه نتیجه آنچه که ما انتظار داریم از کار در نمی آید.

آیا سگویت موفق خواهد شد؟

با افزایش قیمت بیت کوین و شلوغ تر شدن شبکه، کاربران به دنبال راه حل های کارآمدتر از سگویت خواهند بود و شرکت ها را مجبور به کنار آمدن با شرایط خواهند کرد.

حالا که بیت کوین کم کم از سقوط قیمتی که در سال 2018 تجربه کرد خود را ریکاوری میکند، کارمزد تراکنش های کاربران نیز رو به افزایش نهاده است و به همین دلیل استفاده از والت هایی که از سگویت پشتیبانی میکنند بدلیل حجم بالاتر هر بلاک که ماینرها حل میکنند (که منتج به افزایش سرعت و کاهش کارمزد میشود) ارجحیت پیدا کرده است.

معایب سگویت

سگویت با بیت کوین و اصول اصلی آن مرتبط است، بنابراین نقاط قوت و ضعف آن بسته به اینکه چه کسی آن را مشاهده می کند متفاوت خواهد بود.

 توانایی سگویت در دادن حجم بیشتر به بلاک ها یا تراکم تراکنش، متکی به این ایده است که برخی از داده های بلاک چین خارج از زنجیره اصلی نگه داشته شده و در نهایت به عنوان نوعی مرجع یا شاخص استفاده می شود. برخی بر این باورند که بارگیری داده ها از زنجیره بلاک از قبل ناموفق بوده است، زیرا مانند این است که اعتراف کنیم بلاک چین به تنهایی نمی تواند کار کند.

 از این منظر، سگویت خود یک ضعف است که شبکه بیت کوین را آلوده می کند و به همین دلیل است که به جای پیاده سازی سگویت ، بخشی از جامعه بیت کوین وارد هارد فورک شد و بلاک چین جدیدی به نام بیت کوین کش در سال 2017 شد.

 بیت کوین کش اساساً بیت کوین قبل از ظهور سگویت است و استراتژی مقیاس گذاری آن صرفاً افزایش اندازه بلاک و نگه داشتن تمام داده ها به صورت زنجیره ای است. این یک استراتژی تمرکززدایی در تضاد با استراتژی گروه بیت کوین اصلی است که سگویت را به عنوان اولین گزینه در یک بلاک چین چند لایه در نظر می گیرند.

آلت کوین ها ارزهای دیجیتال بلاکچین تعاریف و مفاهیم مطالب آموزشی مطالب خبری و تحلیلی

 ویوز(Waves) یک پلتفرم متن باز مبتنی بر شبکه بلاکچین است که برای ایجاد توکن‌های سفارشی مورد استفاده قرار می‌گیرد.این پلتفرم دارای یک صرافی غیرمتمرکز (DEX) است که از طریق آن کاربران می‌توانند کوین جدید ساخته‌ شده خود را با دیگر توکن‌های پلتفرم ویوز مبادله کنند.

ایده اصلی پلتفرم ویوز برگرفته از بلاکچین NXT و کوین‌های رنگارنگ (Colored Coins) می‌باشد. در واقع بلاک چین Waves، امکان توکنیزه کردن و مبادله هر نوع دارایی را در قالب توکن‌های دیجیتالی فراهم می‌ آورد. 

برنامه‌های غیر متمرکز نوشته شده بر روی بستر اتریوم تنها با نصب پلاگین‌هایی در شبکه ویوز قابل اجرا خواهند بود.گفتنی است که ویوز به دنبال این است که فرایند انتقال ارز‌های فیات و تأمین مالی جمعی بر روی بلاک چین را تسهیل بخشد.

وب سایت رسمی Waves، پیاده سازی این پلتفرم را برای سه گروه توسعه‌دهندگان، تریدرها و سازمان‌ها مناسب می‌داند چرا که با توجه به ویژگی‌های آن، امکانات خاصی را در اختیار هر دسته قرار می‌دهد:

 • توسعه‌دهندگان : به دلیل وجود ویژگی‌هایی نظیر ظرفیت پذیرش بالای شبکه، انتظار کم و کارمزد‌های پایین تراکنش، برای افراد توسعه دهنده گزینه مناسبی به حساب می‌آید.
 • معامله‌گران : امکان ذخیره امن دارایی از سمت مشتری و در عین حال مبادله‌ سریع دارایی‌ها در صرافی‌های غیرمتمرکز تعبیه شده از ویژگی‌های ویوز برای این دسته افراد است.
 • سازمان‌ها : برای سازمان‌ها هم امکان ارائه توکن بلاکچین مخصوص برای آغاز یک کسب‌وکار از سرمایه‌گذاری جمعی گرفته تا رأی‌گیری و برنامه‌های وفاداری مشتریان فراهم شده است.

تاریخچه ویوز

در سال 2016 یک فیزیکدان روسی به نام ساشا ایوانف (Sasha Ivanov) ، ایده ساخت و پیاده‌ سازی ویوز را مطرح کرد.در ماه آوریل همان سال عرضه اولیه کوین‌های پروژه Waves با جذب سرمایه 16 میلیون دلار انجام شد.

ساشا ایوانوف،تاسیس صرافی ارز دیجیتال و همکاری با پلتفرم Nxt را در کارنامه خود دارد. او و همکارانش در صدد رفع مشکلاتی از جمله سرعت، مقیاس‌پذیری و تجربه کاربری، از Nxt به سمت ایجاد ارز دیجیتال ویوز تمایل پیدا کردند.

پلتفرم ویوز در اکتبر سال 2018 موفق شد 6.1 میلیون تراکنش را به ثبت برساند که بالاترین میزان تراکنش‌های انجام شده در میان پروژه‌های بلاکچینی تا آن زمان بود.بدین شکل،ویوز به عنوان دومین پروژه بزرگ بلاک چین با جذب سرمایه‌ای معادل 30000 بیت کوین معرفی شد.

ویژگی های ویوز

کوین‌های جدیدی که در بستر شبکه ویوز ایجاد می‌شوند، فقط در تراکنش‌های شبکه بلاکچین خلاصه می‌گردند این در حالی است که اگر از یک پروتکل معمولی بلاکچین مانند بیت کوین استفاده کنیم ، اعضای شبکه باید با هر نوع تراکنش جدیدی که به شبکه اضافه می‌شود، کلاینت خود را به‌روزرسانی کنند. این به روز‌رسانی یا هارد فورک زمینه‌ ساز بروز اختلاف نظر و مشکلات زیادی می‌شود.

برای پیشگیری از به وجود آمدن این مشکلات ، نوع خاصی از تراکنش‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند که با نام پلاگین‌ها (plug-ins) شناخته می‌شوند. پلاگین‌ها روی هسته نرم‌افزار ساخته شده‌اند ؛ یعنی اگر کاربران بخواهند از تراکنش‌ خاصی استفاده کنند، فقط باید پلاگین آن را نصب کنند.

ویوز چگونه کار میکند؟

 ویوز همانند اکثر ارزهای دیجیتال با دفتر مرکزی غیرمتمرکز (بلاکچین) عمل می‌کند.امنیت بلاکچین Waves با مکانیزم اجماع جدیدی به نام اثبات سهام اجاره داده شده (Leased Proof of Stake) که به اختصار (LPoS) خوانده می‌شود،تضمین می‌گردد.

 LPoS یک نسخه اصلاح شده از اثبات سهام (PoS) است. این الگوریتم اجماع به کاربران کیف پول ساده اجازه می‌دهد تا با اجاره دادن توکن های ویوز خود در روند اعتبار سنجی شرکت کنند. گره‌های ماینینگ لایت،نوعی کیف پول ارز دیجیتال هستند که برای کار کردن نیازی به بارگیری کل بلاکچین ندارند.

کاربران با اجاره دادن توکن های ویوز خود به یک گره استخراج، در صورت برگزیده شدن آن گره به عنوان اعتبار سنج، درصدی از پاداش بلاک را بدست می‌آورند.

بیشتر توان Waves از طریق دارایی‌های هوشمند آن تأمین می‌شود. دارایی‌های هوشمند اساساً توکن هایی هستند که به لطف اسکریپت‌هایی خاص دارای قابلیت‌های اضافی هستند. این قابلیت‌ها می‌توانند به دارایی‌های هوشمند طیف وسیعی از ویژگی‌های جذاب را بدهند.به عنوان مثال اگر دارایی در بلاک چین ویوز به یک بلاک مشخص برسد، غیرقابل انتقال می‌شود یا اگر دارایی در آدرس خاصی دریافت شد (سوزانده) یا فریز شود.

ایجاد دارایی هوشمند در پروتکل Waves به سادگی از طریق ویژگی ایشو ترنزکشن (Issue Transaction) و تنظیم چند پارامتر اساسی انجام می‌پذیرد. البته هزینه ای با ارز دیجیتال WAVES برای راه اندازی توکن از حساب کاربر کسر می‌شود.

صرافی ویوز

صرافی ویوز در ابتدا به نام ویوز دکس شناخته می‌شد. این صرافی یک محیط تجاری غیرمتمرکز سریع و مطمئن برای دارایی‌های مبتنی بر ویوز و سایر ارزهای دیجیتال پشتیبانی شده است. ارزهای موردنظر شامل طیف وسیعی از استیبل کوین‌های فیات ایجاد شده با استفاده از نوترینو، مانند یوروی نوترینو (EURN) و پوند نوترینو (GBPN) است.علاوه بر این‌ها بیت کوین و لایت کوین هم در این صرافی پشتیبانی می‌شود.

ویوز اکسچنج به عنوان امن‌ترین صرافی ارز دیجیتال و سریع‌ترین صرافی غیرمتمرکز در جهان ثبت شده است. این صرافی نیازی ندارد که هنگام معامله، کاربران حق حضانت دارایی‌های خود را به آن بدهند. علاوه بر این هزینه‌های بسیار کمی برای انجام معامله دارد (فقط 0.003٪ برای هر سفارش تکمیل شده).

خرید ویوز

ویوز را می توانید از صرافی های بزرگ Bittrex ، Binance با استفاده از ارز فیات و استفاده از ارزهای رمزپایه مانند بیت کوین و اتریوم خریداری کنید.

کیف پول‌های ویوز

کیف پول تحت وب

کیف پول تحت وب Waves امکانات زیادی را برای علاقه مندان آن فراهم می‌کند.از جمله این امکانات می‌توان به ذخیره دارایی‌های دیجیتالی مانند اتریوم و بیت کوین و همچنین قابلیت استخراج از طریق قرض‌دادن سکه‌های ویوز به یک استخر اشاره کرد.

کیف پول دسکتاپ

وب سایت رسمی ویوز ، برای پلتفرم‌های ویندوز لینوکس و مک کیف پول دسکتاپ را ارائه کرده است.

کیف پول موبایل

کیف پول رسمی ویوز برای سیستم‌عامل ‌های آندروید و آی‌اواس (IOS) موجود است.

آینده ویوز

 ویوز در راه تبدیل شدن به یکی از محبوب ترین  رمز ارزها است. این مزایای زیادی دارد از جمله استفاده از پلتفرم WAVES برای ایجاد توکن های خاص ، که آن را به گزینه خوبی برای ایجاد اکوسیستم های خودپایدار تبدیل می کند.شرکت هایی مانند مایکروسافت مایل به استفاده از پلتفرم ویوز در Azure هستند.

همچنین ارز رمزنگاری Waves که در سال 2016 راه اندازی شده است ، با جهشی خوب ثروت قابل توجهی برای سرمایه گذاران خود به وجود آورده است.

آلت کوین ها ارزهای دیجیتال تعاریف و مفاهیم مطالب آموزشی مطالب خبری و تحلیلی

دش (Dash) ترکیبی از دو کلمه‌ی Digital و Cash بوده که به معنای پول دیجیتال میباشد.ارز دیجیتال دش همانند بیت کوین بصورت منبع باز بر بستر بلاکچین قرار گرفته است.عملکرد این ارز به شکل همتا به همتا است که بر پایه کد نویسی های بیت کوین طراحی شده و قابلیت های برجسته ای همچون حفظ حریم خصوصی کاربران ، انجام تراکنش‌ها با سرعتی بالا و هزینه های کم را دارد.

دش در کیف پول‌های نرم افزاری و سخت افزاری نگهداری میشود.از تفاوت های عمده دش با بیت کوین میتوان به ناشناس بودن تراکنش‌ ها در شبکه Dash ،سرعت بالاتر تراکنش ها در شبکه ارز دیجیتال Dash و همچنین کارمزد پایین تر اشاره کرد.

توسعه دهندگان دش تنها 18 میلیون توکن Dash ایجاد کردند و پیش بینی شده که تمامی 18 میلیون توکن دش تا سال 2300 استخراج شود.

تاریخچه دش

Dash به عنوان یک فورک از بیت کوین و لایت کوین آغاز به کار کرد.دش با تاکید بر حفظ حریم خصوصی و سرعت در تراکنش، ابتدا معروف به کوینی برای تراکنش های غیرقانونی بود.در اوایل معرفی آن ، این کوین با نام ایکس کوین (XCoin) شناخته میشد ، سپس نام آن به دارک کوین تغییر پیدا کرد.

در ادامه به این ایده پرداختند که ویژگی های حریم خصوصی Dash می‌تواند برای پنهان کردن تراکنش هایی که جزییات کاملی ندارد استفاده شود. با میل بر جدا شدن ازانجمن دارک کوین،این جامعه به اسم نهایی Dash تغییر نام پیدا کرد.

دش چگونه کار میکند؟

دش توسط یک سازمان خودمختار غیرمتمرکز (Decentralized Autonomous Organization) مدیریت می‌شود. این سازمان‌ها در واقع به پلتفرم‌هایی گفته می‌شوند که در آن‌ها، تصمیم بعدی به کمک قراردادهای هوشمند و رأی اعضای جامعه‌ی کاربران گرفته می‌شود.

جامعه‌ی کاربران Dash از اعضای مختلفی تشکیل شده‌اند که هر کدام نقش مخصوص به خود را برای ادامه‌ی فعالیت امن شبکه ایفا می‌کنند.در یک طرف گره‌‌های استاندارد (Standard Node) هستند که وظیفه‌ی انتقال پیام‌ها و تأیید تراکنش‌ها را برعهده دارند. مؤلفه‌ی بعدی این جامعه ماینر‌ها هستند.این گره‌ها وظیفه‌ی تأیید بلوک‌های متشکل از تراکنش‌ها و اضافه کردن آن‌ها به بلاک چین را برعهده دارند.

بر بستر بلاک چین Dash جدا از ماینرها گروه دیگری نیز وجود دارند تحت عنوان مسترنودها (Masternodes)  که سرورهای بخصوصی هستند که وظیفه پردازش تراکنش‌ های خصوصی، تراکنش‌ های فوری، کنترل و اداره سیستم خزانه را بر عهده دارند. در واقع هر کاربر باید حداقل 1000 واحد دش در حساب دارایی های دیجیتال خود داشته باشد تا به عنوان یک مسترنود شناخته شود.

استخراج دش

از آنجا که دش کوین نیز مانند بیت کوین از روش اثبات کار برای امنیت بلاک هایش استفاده می کند ، فرآیند استخراج آن مشابه ای با بیت کوین دارد. بنابراین با سیستم ها و ماینرهایی که بیت کوین استخراج می شود ، می توان دش کوین هم استخراج نمود. اما رمز نگاری این فرآیند توسط یک الگوریتم ویژه به نام X11 انجام می شود که برای اولین بار توسط ایوان دوفیلد مطرح شد.

در شبکه دش کوین تمام پاداش حاصل از ساخت بلاک به ماینرها تعلق ندارد. در این سیستم ۴۵ درصد پاداش برای ماینرها و ۴۵ درصد دیگر برای مستر نودها است و ۱۰ درصد باقی مانده هم به تیم توسعه دهنده دش تعلق می گیرد. این فعالیت ویژه شامل ارسال خصوصی (PrivateSend) و ارسال فوری (InstantSend) می شود که اولی ارسال بصورت ناشناس را فراهم می کند و دومی امکان تراکنش در کمتر از دو ثانیه را فراهم می کند.البته این شیوه از تراکنش کارمزد بیشتری هم دارد.

خرید و فروش دش

برای خرید مستقیم Dash با دلار می توانید از سایت های Coinbase ،  Kraken و  Bitstamp اقدام کنید.همچنین سایت صرافی بایننس نیز این امکان را فراهم کرده است که ارز دش کوین را با تتر و بیتکوین مبادله کنید.

 وبسایت های shape shift و hit btc نیز همانند بایننس عمل میکنند و میتوان ارز دش کوین را با بیت کوین،اتریوم و تتر مبادله کرد.

کیف پول دش

کیف پول Dash انواع مختلفی دارد. کیف پول‌های آنلاین که در قالب سایت‌های اینترنتی ، نرم‌افزارهای رایانه‌ای و اپلیکیشن‌های موبایل یا ترکیبی از این‌ها فعال هستند. این کیف پول‌ها که به آن‌ها کیف پول‌های گرم (Hot wallets) نیز می‌گویند، نسبت به کیف پول‌های اختصاصی صرافی‌ها از امنیت بیشتری برخوردار هستند ولی بازهم امکان از دست رفتن سرمایه در صورت هک شدن آن‌ها وجود دارد.از جمله کیف پول‌های آنلاین که از دش پشتیبانی می‌کنند، می‌توان به کیف پول الکترونیکی اکسدوس (Exodus) و دش کور والت (Dash Core Wallet) اشاره کرد.

کیف پول‌های سخت ‌افزاری هم که جزو دسته‌ی کیف پول‌های سرد (Cold wallets) هستند این امکان را به وجود می آورند که کاربر خود مسئول نگهداری و محافظت از سخت‌افزاری که تهیه می‌کند،باشد و چون اطلاعات حساس حساب فقط در این سخت‌افزار ثبت شده است امکان نفوذ به آن وجود ندارد. کیف پول‌های لجر نانو اس (Ledger Nano S)  و ترزور (Trezor) از این دسته اند.

آلت کوین ها ارزهای دیجیتال تعاریف و مفاهیم مطالب آموزشی مطالب خبری و تحلیلی

تزوس پلتفرمی مبتنی بر یک بلاکچین جدید است که قراردادهای هوشمند و برنامه‌های غیرمتمرکز را به همراه ویژگی‌های خودتکاملی ارائه می‌کند. این پلتفرم یکی از رقبای اصلی اتریوم محسوب می‌شود. این ارز با نماد XTZ در معاملات شناخته می شود.

تزوس یک ارز رمزپایه عمومی و خودمحور است که می تواند هر دفتر کل توزیع شده دیگری را معرفی و تبلیغ نماید. بیت کوین، اتریوم و سایر ارزهای دیجیتال می توانند با اجرای رابط مناسب در لایه شبکه، درون پلتفرم تزوس نشان داده شوند.

مهمتر از همه ، تزوس از یک بروزرسانی پیشرفته بهره می برد که اجازه می دهد پروتکل های موجود بتوانند با اصلاح کد خود تکامل پیدا کنند.

تزوس (Tezos) توسط آرتور بریتمن ساخته شده است. او در فرانسه ریاضیات کاربردی و علوم کامپیوتر را فرا گرفت و سپس برای مطالعه ریاضیات مالی به ایالات متحده سفر کرد. کاتلین بریتمن ، همسرش نیز در این پروژه با او مشارکت داشته است. او کارمند سابق یک شرکت نرم افزاری سازمانی است که بر فناوری پایگاه داده توزیع شده تمرکز دارد.

تروس چگونه کار میکند؟

مدیریت زنجیره‌ای ارزهای دیجیتالی Tezos این امکان را برای تمامی سرمایه گذارانی که ارزهای دیجیتالی تزوس را در اختیار داشته باشند فراهم می‌کند تا به طرح‌های پیشنهادی موردعلاقه خود رای بدهند و در زمینه مدیریت این ارزهای دیجیتالی فعال باشند. این فعالیت‌ها و رای دادن‌ها می‌توانند در امر به‌روزرسانی شبکه نقش بزرگی داشته باشند.استفاده از این روش می‌تواند از ایجاد هاردفورک‌ها در شبکه جلوگیری کند.

ویژگی های پلتفرم تزوس

 تزوس شبیه سایر قراردادهای هوشمند و سیستم عاملهای dApp از قبیل : Ethereum ،NEO ، QTUM، ICON ، Waves و غیره است اما یک تفاوت اساسی دارد، یعنی Tezos یک ارز رمزنگاری شده ی خود اصلاح است که می تواند بدون نیاز به صنعت دیگری توسعه یابد.

 در شبکه بلاک چین Tezos  ، سهامداران حاکم بر پروتکل آن هستند.

این پلتفرم دارای سه لایه است که عبارتند از :

 • لایه شبکه
 • لایه تراکنش ها
 • لایه توافق عام

این لایه ها به صورت ماژولار هستند به این منظور که جابجایی آن ها ساده تر باشد. شبکه ی بلاک چین تزوس با استفاده از این سه لایه کار می کند.

انواع حساب های تزوس

دو نوع حساب در زمینه کار کردن با ارزهای دیجیتالی Tezos وجود دارند که عبارتند از:

حساب‌های ضمنی (Implicit) :

حساب‌های ضمنی از جمله رایج‌ترین حساب‌های ارزهای دیجیتالی Tezos محسوب می‌شوند. این حساب‌ها از حساب‌های ساده به حساب می‌آیند و با tz1 آغاز می‌شوند. اگر می‌خواهید برای حساب‌های ضمنی خود یک نماینده انتخاب کنید، لازم است که ابتدا تمام موجودی را به حساب مبدا خود منتقل کنید.

حساب‌های مبدا (Originated) :

این حساب‌ها در جهت قراردادهای هوشمند و در کنار حساب‌های ضمنی تاسیس می‌شوند. حساب‌های مبدا با حروف Kt1 آغاز می‌شوند.

چگونه تزوس را خریداری کنیم؟

برای خرید تزوس چندین حالت ممکن است:

 1. خرید بصورت دلاری 
 2. خرید بصورت ریالی

خرید بصورت دلاری : شما در این حالت از طریق دیگر ارز های رمز پایه مانند بیت کوین یا اتریوم میتوانید ارز تزوس بخرید . برای این کار نیاز به یک صرافی ارز دیجیتال بین المللی دارید که در آن ارز ها را به یکدیگر تبدیل نمائید . 

خرید بصورت ریالی : برای خرید با استفاده از کارت های عضو شتاب و درگاه بانکی شما به یک صرافی ایرانی نیاز دارید .

کیف پولهای تزوس

شما میتوانید ارز های خود از جمله تزوس را در صرافی های بزرگ از جمله بایننس نگه داری کنید.تا در صورت نیاز بلافاصه آن را به بیت کوین و دیگر ارز های تبدیل نمائید .

 1. کیف پول Galleon
 2. کیف پول AirGap
 3. کیف پول اینترنتی Kukai
 4. کیف پول ZenGo
 5. کیف پول های سخت افزاری

در بازار کیف پول های سخت افزاری زیادی موجود می باشد اما بهترین برند هایی که از ارز تزوس (XTZ) پشتیبانی می کنند کیف پول های Ledger و Trezor می باشند . بخصوص مدل Nano S از کمپانی Ledger در میان کاربران کریپتو کارنسی محبوبیت بالایی دارد .

نتیجه گیری

رمز ارزهای تزوس نوعی ارز دیجیتالی نسبتا جدید هستند که امکان مشارکت و رای دادن به طرح‌هایی که در راستای به‌روزرسانی شبکه ارائه می‌شوند را برای کاربران و سرمایه گذاران فراهم می‌کنند. ارزهای دیجیتالی  Tezos، قابلیت‌های منحصربه‌فردی دارند که آن‌ها را از سایر ارزهای دیجیتالی متمایز می‌کنند. شرکت تزوس با فراهم‌کردن شرایط راحت و امن برای سرمایه گذاری، توانسته است توجه زیادی را به خود جلب کند.

ارزهای دیجیتال بلاکچین تعاریف و مفاهیم مطالب آموزشی مطالب خبری و تحلیلی

هایپرلجر پروژه‌ای است که توسط بنیاد لینوکس برای کمک به توسعه دهندگان و شرکت‌ها برای ساخت پروژه‌های مشترک بلاکچین توسعه یافته است.هایپرلجر مجموعه‌ای از بلاکچین ها و ابزارهای منبع باز است که هر کسی می‌تواند برای ایجاد دفترهای توزیع شده خود استفاده کند.

شرکت‌های بزرگی مانند (IBM) ، اینتل (Intel) ، سامسونگ (Samsung) و جی پی مورگان (J.P. Morgan) هایپرلجر را برای کار روی پروژه‌های بلاکچین خود انتخاب کردند.

شایان ذکر است که بسیاری از شرکت ‌های بزرگ در حوزه فناوری و مالی دنیا  نیز، جلساتی را در خصوص هایپر لجر با برخی از استارتاپ ‌های جذاب و معروف حوزه بلاکچین برگزار می‌کنند.

هدف اصلی این پروژه ، ایجاد همکاری بین صنایع مختلف و رمزنگاری بود که به پروژه‌های مبتنی بر بلاکچین امکان تعامل می‌داد.برای مقایسه ، دفترهایی که در قلب اکثر ارزهای دیجیتال قرار دارند، نمی‌توانند با یکدیگر تعامل داشته باشند.

همانند سیستم عامل لینوکس (Linux ) ، لجرها با ویژگی متن باز خود این امکان را به دیگران می‌دهند تا آزادانه روی آن کار کنند و این خود منجر به هجوم پروژه‌های مختلف از برخی بزرگترین شرکت‌های دنیا شده است.برخی از این پروژه ها عبارت اند از :

هایپرلجر سوتوث (Hyperledger Sawtooth) : مجموعه‌ای مدولار از بلاک چین است که توسط اینتل توسعه داده شده است.

هایپرلجر آیروها (Hyperledger Iroha) : این پروژه چند شرکت ژاپنی است تا ساختارهای لازم برای بلاک چین را راحت ‌تر ایجاد کنند و بر روی جایگزینی هایپرلجر برای موبایل تمرکز دارد.

هایپرلجر فابریک (Hyperledger Fabric) : این پروژه توسط IBM رهبری شده و از زبان‌های برنامه نویسی مانند جاوا پشتیبانی می‌کند.

هایپرلجر بارو (Hyperledger Burrow): این پروژه در حال توسعه، یک پلتفر مبتنی بر قرارداد هوشمند است که با استفاده از خصوصیات اتریوم کار می‌کند.

هایپرلجر ایندی (Hyperledger Indy) : پروژه‌ای است که برای پروژه‌های مبتنی بر هویت مجازی طراحی شده است.

تاریخچه و همکاری های مهم

این پلتفرم توسط بنیاد لینوکس در دسامبر 2015 تاسیس شد. در فوریه 2016، نخستین بنیانگذاران آن معرفی و در مارس 2016، ده عضو دیگر به آن ملحق شدند.یکی از نخستین طرح های پیشنهادی هایپر لجر برای یک کد پایه  (Codebase) بود که ترکیبی از کار های پیشین صورت گرفته توسط شرکت های Digital Asset، BlockStream و بلاک چین با منبع باز IBM محسوب میشد ، این کار بعد ها Fabric نام گرفت .

در 12 ژوئیه 2017 ، این پروژه هایپر لجر Fabric 1.0 را معرفی کرد که در مدت زمان کوتاهی به محبوبیت فراوانی در مارکت ICO ها دست یافت.در همان ماه، بازار بورس لندن با مشارکت IBM اعلام کرد که یک پلت فرم بلاکچین برای عرضه دیجیتالی سهام شرکت های ایتالیایی با استفاده از هایپر لجر Fabric به عنوان اساس این پروژه، ایجاد خواهد کرد.

در اوت 2017، شرکت Oracle نیز به جمع این شرکت ها پیوست و خدمات ابری بلاکچین (Blockchain Cloud Service) خود را معرفی کرد.

در سپتامبر 2017، رویال بانک کانادا (RBC) شروع به استفاده از هایپر لجر برای مراودات بین بانکی کانادا و آمریکا کرد.

در حال حاضر بیش از ۲۴۰ سازمان، هایپرلجر را برای توسعه بیشتر پشتیبانی می‌کنند. این رویکرد با بسیاری از محصولات بلاکچین که تاکنون ساخته شده‌اند متفاوت است.

بنیاد لینوکس علاوه بر عرضه هایپرلجر، ابزارهای رایگانی را در اختیار توسعه دهندگان قرار می‌دهد. از جمله این ابزارها عبارتند از:

کالیپر (Hyperledger Caliper) : این ابزار امکان اندازه گیری عملکرد بلاکچین را برای کاربران فراهم می‌کند.

سلو (Hyperledger Cello) : بلاکچینی به عنوان ابزار سرویس و خدمات

کمپوسر (Hyperledger Composer) : ابزاری برای ایجاد شبکه‌های تجاری بلاک چین

هایپرلجر چگونه کار می‌کند؟

این شبکه قصد دارد انعطاف پذیر و با نیازهای مشاغل مختلف سازگار باشد ، بنابراین از نظر طراحی مدولار است از همین رو اجازه می‌دهد تا رویکردهای مختلف از تیم‌های مختلف به راحتی قابل اجرا باشد.

هم اکنون طیف وسیعی از پروتکل‌های اجماع مختلف در پروژه‌های هایپرلجر استفاده می‌شود. تیم‌ها می‌توانند با استفاده از ابزارهای ارائه شده سازوکاری ایجاد کنند و بلاکچین های اختصاصی خود را بسازند.

گفتنی است که این نوع همکاری با شبکه‌هایی چون بیت کوین و اتریوم فرق می‌کند. در این شبکه‌ها، باید تمامی اعضا تغییرات را تایید کنند.

به لطف طراحی مدولار آن ، مجموعه‌ای از پروژه‌ها در حال حاضر با استفاده از هایپرلجر در حال توسعه اند :

 • سوشال پلاستیک : (Social Plastic) تبدیل پلاستیک زباله به ارز قابل معامله
 • پوکتیدوک : (Pokitdok) کمک به ورود سریع محصولات جدید بهداشتی به بازار
 • سیسرو : (Cicero) پلتفرم قرارداد هوشمند که می‌تواند با استفاده از کد، قراردادهای قابل اجرای قانونی ایجاد کند
 • صرافی اسپات : (Spot Exchange) سیستم خودمختاری برای اتصال خریداران و فروشندگان فضای پارکینگ

آینده هایپرلجر

 پروژه هایپرلجر در حال حاضر ۱۰ توسعه دهنده و عضو فعال برای ایجاد ساخت بلاک چین اختصاصی دارد.این نشان می‌دهد که بسیاری از شرکت‌ها پی بردند که بلاکچین نقش مهمی در آینده ایفا می‌کند از همین رو برای به حقیقت پیوستن این آینده با یکدیگر همکاری می‌کنند.اما چالش‌های خودش را دارد.برای راه حل‌های بلاکچین در سطح شرکت رقابت وجود دارد.زمان نشان خواهد داد که آیا این روش با منبع باز بلاکچین جدیدی را به دنیا می‌آورد یا خیر ؟

آلت کوین ها ارزهای دیجیتال بلاکچین تعاریف و مفاهیم مطالب آموزشی مطالب خبری و تحلیلی

دیجی بایت یک دارایی دیجیتالی غیرمتمرکز و یک پلتفرم مبتنی بر منبع باز بلاکچین است. رمز ارز دیجی بایت با نماد DGB نشان داده می شود که عرضه کل آن 273.6 میلیون توکن DG است.بلوک اولیه DGB در ژانویه 2014 بدون فروش اولیه توکن راه اندازی شد.

Digibyte از یک روش چند الگوریتمی استفاده کرده و به همین دلیل می‌تواند چندین روش ماینینگ اثبات کار (PoW) را ایجاد کرده و همچنین ظرفیت ماینینگ را نیز افزایش دهد. بدین ترتیب دسترسی به استخرهای استخراج دیجی بایت را افزایش می دهد.این قضیه باعث می‌شود که از تمرکزگرایی جلوگیری شده و همچنین این بلاک‌چین در مقابل حملات ۵۱ درصدی نیز، ایمن باقی بماند.

توسعه دیجی بایت

دیجی بایت توسط جارد تیت (Jared Tate) در سال 2014 توسعه داده شد که همچنین توسعه دهنده اصلی آن است. بلاکچین دیجی بایت توسط هیچ شرکت خصوصی کنترل نمی شود.این تیم به‌ صورت منظم سیستم خود را ارتقا داده تا بتواند قابلیت‌‌های جدیدی را به آن اضافه کنند.

تیم DGB مشغول اعمال تغییراتی در الگوریتم استخراج بوده تا بدین ترتیب بتواند ماینینگ را هر چه بیشتر غیرمتمرکز کند. پروژه مورد انتظار آن پروتکل “Core 4.1.3” بوده که به کاربران اجازه می‌دهد که بر بستر این بلاک‌چین،نسبت به ایجاد و ورود به قراردادهای هوشمند، اقدام کنند.چنین قابلیت‌هایی در روند صعودی این ارز، موثر است.

تیم توسعه Digibyte ادعا میکند که مشغول توسعه و استفاده از فناوری امنیتی دیجی بایت بر روی اینترنت اشیاء و سایر سرویس‌های ارتباطی است.

فناوری دیجی بایت

دیجی بایت از پنج الگوریتم پیشرفته ماینینگ برخوردار است که فرایند استخراج را غیرمتمرکز نگه می دارند. الگوریتم ها ، عملیات استخراج دیجی بایت و قدرت استخراج را از یکدیگر جدا کرده تا سبب بروز تراکنش‌های ایمنی شوند.

فشار کاری وارد شده بر این پنج الگوریتم استخراج ، با استفاده از فناوری  MultiShied مجددا متعادل ‌سازی می‌شود. این کار باعث تنظیم دشواری گره‌ها میشود که از سلطه یک الگوریتم بر دیگری و همچنین اعمال نفوذ بر بلاک‌چین‌های کوچکتر، جلوگیری میکند.

فناوری Segregated Witness با کاهش اندازه دفتر کل  (ledger)، مقیاس‌پذیری را فراهم میکند.این تکنولوژی،تراکنش‌های میان-زنجیره‌ای و همچنین تراکنش‌های تک تأییدی را نیز به همراه دارد.

نرم افزار دیجی بایت دارای سه لایه است:

Communications & Global Network همه گره های موجود در شبکه را به هم پیوند داده و امکان انتقال اطلاعات اساسی بین گره ها و لایه های دیگر را فراهم می کند.
دارایی عمومی و دارایی های دیجیتال داده ها را در شبکه دیجی بایت ذخیره کرده و از دستکاری داده ها محافظت می کند.
لایه Applications بالاترین لایه بلاک چین دیجی بایت است که انتقال و API را امکان پذیر می کند. کاربران می توانند برنامه های غیرمتمرکز و برنامه های متمرکز را در زنجیره Digibyte ایجاد و میزبانی کنند.

قابلیت های دیجی بایت

 این بلاک‌چین، تأییدیه‌های تراکنش‌ها را از یکدیگر جدا کرده و اطلاعات نیز با استفاده از سوگیت ( (SegWit، در داخل بلوک‌ها ذخیره می‌شوند. این کار افزایش سرعت تراکنش‌ها را به دنبال دارد. بلاک چین این ارز دیجیتال با زمان بلوک پانزده ثانیه‌ای، در میان سریع‌ترین بلاک‌چین‌های UTXO عمومی قرار دارد.

استحکام طراحی بلاک‌چین عمومی DGB باعث محدود شدن اندازه و در نتیجه افزایش سرعت، کارایی و توان عملیاتی آن شده و علاوه بر این، امنیت شبکه را نیز بالا می‌برد. در هر صورت، محدودیت تراکنش‌های DGB می‌تواند جهت مدیریت تراکنش‌های بیشتر به ازای یک ثانیه (بیشتر از بیت‌کوین)، کاهش یابد.

DiguSign  به کاربران این امکان را می‌دهد که هر سند و یا قراردادی را وارد و تأیید کرده و سپس آن را به بلاک‌چین غیرمتمرکز DGB، ارسال کنند. چنین ویژگی‌هایی برای دولت‌ها، سیستم‌های مراقبت بهداشتی و…، کاربردهای مختلفی دارند.

ذخیره سازی دیجی بایت

Digibyte را می توان در کیف پول های  مختلف مانند Trezor ، Ledger Wallet ، Coinomi ذخیره کرد. برخی از کیف پول های رسمی عبارتند از:

– کیف پول Mac OS

– کیف پول DigiByte Go

– کیف پول Linux 64 بیتی

– ویندوز 64 بیتی

– ویندوز 32 بیتی

– Android Beta

نتیجه گیری

با میانگین زمان معامله 15 ثانیه ، دیجی بایت بسیار سریعتر از سایر ارزهای رمزپایه است.
اندازه تراکنش های موجود در بلاکچین Digibyte برای افزایش توان عملیاتی محدود است و همین امر باعث کارایی بیشتر آن نسبت به بلاک چین های دیگر می شود.این همچنین شبکه را در برابر حمله 51٪ ایمن می کند ، مشخصه ای که در بسیاری از بلاک چین ها وجود ندارد.
اجرای DigiShield و MultiShield ثبات بیشتری نسبت به همتایان خود در بلاکچین با تنظیمات دشوار فراهم می کند و همچنین از حملات مخرب جلوگیری می کند.

ارزهای دیجیتال بلاکچین بیت کوین تعاریف و مفاهیم مطالب آموزشی مطالب خبری و تحلیلی

بایت کوین نوعی ارز دیجیتال و غیر متمرکز سرور باز است که به هر شخص علاقه مندی اجازه میدهد تا در گسترش شبکه ی بایت کوین شرکت کند. امنیت و شخصی سازی از ویژگی های بارز بایت کوین هستند و بهترین گزینه برای افرادی هست که میخواهند تمامی ترکنش های مالی خود را به صورت خصوصی انجام دهند.

شروع فعالیت Bytecoin را می‌توان از سال ۲۰۱۲ دانست که توسعه ‌دهندگان آن به صورت ناشناس مشغول کار بر روی آن بودند که همین دلیلی بود که مردم توجه جدیدی به بایت‌کوین داشته باشند و درباره آن تحقیق کنند. البته جدیدا توسعه‌دهندگان بایت‌کوین سعی کرده اند که چند راه ارتباطی با مردم داشته باشند و با کاربرهای خود در ارتباط باشند.

بایت‌کوین از امضای حلقه ای CryptoNote استفاده می‌کند که باعث می‌شود تراکنش‌هایی که در آن صورت می‌گیرد به صورت ناشناس باقی بماند و کاربرهایی که می‌خواهند در امنیت کامل کارهای شان را انجام دهند از بایت‌کوین استفاده کنند و از پرداخت هزینه ی اضافی مصون باشند.

بزرگترین هدف بایت کوین را می‌توان امنیت کاربرها در دنیای دیجیتال دانست اما از سوی دیگری هم بایت ‌کوین سعی دارد که حجم بازار اقتصادی خودش را در مبالغ کمی ادامه دهد. کاربرها هر روز به آگاهی بیشتری نسبت به امنیت دست پیدا می‌کنند و می‌خواهند که کارهایی که انجام می‌دهند مخفی بماند و حتی کاربرهای عادی هم ترجیح می‌دهند که شخص سومی برای مشاهده فعالیت‌هایشان وجود نداشته باشد. همین‌ها دلیلی شده است که بایت‌کوین از دید مردم محبوب شود زیرا تمام تلاش خودش را کرده که عملیات‌های پلتفرم اش را مخفی نگه دارد.

Bytecoin به تدریج در طول زمان گران تر می شود، زیرا تعداد آن به 184.47 میلیارد BCN محدود می شود. تعداد بایت کوین های منتشر شده در هر 120 ثانیه کمی کاهش می یابد. در نتيجه BCN سود ميگيرد و نرخ ارز افزايش مي يابد.

در حالی که ارزهای با کاهش شدید پاداش به ازای هر بلوک در معرض کاهش شدید قدرت شبکه قرار می گیرند، انتشار بایت کوین به آرامی کاهش می یابد و ارز را از شوک های اقتصادی محافظت می کند.

انتشار و استخراج

انتشار ارزهای فیات یک فرایند بسته محسوب می‌شود. در این فرایند هر صادرکننده با توجه به ظرفیت‌ها و قابلیت‌های خود مقداری ارز تولید و منتشر می‌کند و اشخاص دیگر در فرایند انتشار دخالتی ندارند.


فرایند انتشار بایت کوین همانند بیت کوین، یک فرایند باز است که قدرت محاسباتی تمام اعضای شبکه را به کار می‌گیرد. هر کاربری می‌تواند به شبکه این رمز ارز بپیوندد و در فرایند انتشار شرکت کند.


استخراج در شبکه منجر به ایجاد توکن جدید می‌شود. این توکن جدید به عنوان پاداش به کاربرانی داده می‌شود که از قدرت محاسباتی آنها برای پردازش تراکنش‌ها استفاده شده است. لازم به ذکر است که حتی استخراج کنندگان نیز قادر به شناسایی صاحبان تراکنش‌ها نیستند.

خرید بایت کوین

برخلاف خط مشی پروژه بایت کوین که صرافی های زیادی را برای خرید آن متصور بود اما گزینه های محدودی برای خرید آن موجود است. در دو صرافی HitBTC و Poloniex می توان بیت کوین را به بایت کوین ترید یا مبادله کرد. قبل از مبادله در پلتفرم های مذکور، باید بیت کوین در صرافی های دیگری مانند GDAX خریده شود.

تفاوت بایت کوین و بیت کوین

شبکه بیت کوین در زنجیره بلاک تراکنش ها را به همراه آدرس عمومی شخص فرستنده و گیرنده نگهداری می کند اما ارز بایت کوین با مخفی کردن آدرس عمومی ، هویت افراد درگیر در یک تراکنش را ناشناس باقی میگذارد. چون امضا های حلقه ای بیت چندین کاربر به اشتراک گذاشته می شود ؛ شخص نمیتواند بداند که دقیقا کدام کاربر تراکنش را انجام داده است و فقط گروهی از کاربران که تراکنشی انجام داده اند را می تواند تشخیص دهد .

ارزهای دیجیتال بلاکچین تعاریف و مفاهیم مطالب آموزشی مطالب خبری و تحلیلی

پولکادات یا شبکه زنجیره ای نرم افزاری است که توسط گوین وود هم‌بنیانگذار اتریوم طراحی شده است. این نرم افزار ، شبکه جهانی کامپیوترها را ترغیب به اجرای بلاکچینی می کند که از طریق آن کاربران می توانند بلاکچین خود را راه اندازی و اجرا نمایند. در این صورت می توان پولکادات را یکی از بلاکچین هایی دانست که در تلاش برای توسعه اکوسیستمی از ارزهای رمزپایه هستند.

هدف نهایی پولکادات این است که به شکل فریم ورکی برای سایر بلاک‌چین‌ها کار کند ، تقریباً به همان شکلی که HTML به سایت‌ها، مرورگرها و سرورها امکان می‌دهد با هم در تعامل باشند.ایده کلی ، رسیدگی به مشکلات فرایند پرهزینه و پرچالش ماینینگ (اعتبارسنجی تراکنش‌ها و پروتکل‌های امنیتی) و فراهم کردن امکان تمرکز روی اپلیکیشن‌های غیر متمرکز  و قراردادهای هوشمند برای توسعه دهندگان است.

پولکادات با دو نوع زنجیره بلوک طراحی شده است. یک شبکه اصلی به نام زنجیره رله ، که در آن معاملات دائمی هستند و شبکه های ایجاد شده توسط کاربر که parachains نامیده می شوند.پاراچین ها را می توان برای هر تعداد استفاده، سفارشی کرد و در زنجیره اصلی قرار داد، بنابراین معاملات پاراچین از امنیت یکسان زنجیره اصلی بهره مند می شوند.

تیم Polkadot ادعا می کند که با این طراحی تنها با استفاده از منابع محاسباتی لازم برای اجرای زنجیره اصلی می توان تراکنش ها را ایمن و دقیق نگاه داشت. علاوه بر این کاربران می توانند چندین پاراچین را برای کاربردهای مختلف شخصی سازی نمایند.

گروه پولکادات معتقد است که این طراحی، با ایجاد بلاکچین هایی که اطلاعات کاربر را در شبکه عمومی افشا نمی کند و یا می تواند تعداد تراکنش های بیشتری را پردازش کند، به کاربران اجازه می دهد تا تراکنش های خود را به صورت خصوصی تر و کارآمدتر اجرا نمایند.تا به امروز Polkadot توانسته با دو دوره فروش ارز رمزپایه DOT حدود 200 میلیون دلار از سوی سرمایه گذاران جمع آوری کند و همین امر آن را تبدیل به یکی از بهترین پروژه های بلاکچین از لحاظ بودجه ساخته است.

نحوه کار پولکادات

بلاک‌چین‌ها می‌توانند به پولکادات متصل شده و به صورت موازی یا به اصطلاح «پاراچین» با هم کار کنند تا به سیستم اعتبارسنجی اثبات سهام دسترسی داشته باشند.در زنجیره‌ای به نام  relay chain ، آدرس‌های تراکنش‌ها بررسی شده و داده‌ها استانداردسازی می‌شوند تا همه سیستم‌ها قادر به درک و کار با آنها باشند. امنیت همه زنجیره‌ها نیز به این بخش وابسته است.

به این ترتیب بلاک‌چین‌های متصل به Polkadot می‌توانند از مکانیزم اثبات سهام خودشان استفاده کنند، تصمیم بگیرند چه موقع و چطور کدهای خودشان را بروزرسانی کرده، اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز را اجرا کرده و توکن‌های دلخواه خودشان را انتخاب کنند.در واقع، این یک لایه به سبک pick and choose (بردار و انتخاب کن) است که به شبکه‌ها امکان می‌دهد امنیت خودشان را حفظ کرده و از پروتکل‌های جدید استفاده کنند.

توکن ارز دیجیتال پولکادات (DOT)

توکن اختصاصی ارز دیجیتال پولکادات با اختصار دات (DOT) نامیده می شود و هدف از ایجاد شدن آن دستیابی به راهی جهت پرداخت در شبکه بوده است.

در حقیقت کاربران شرکت‌ کننده در فرآیند ارزیابی تراکنش‌های شبکه پولکادات، می توانند با استیکینگ توکن دات، به گزینشگران شبکه تبدیل شوند. از طرفی طبق اعلام رسمی پروژه پولکادات، قرار بر این است که رقمی در حدود یک میلیارد از این توکن عرضه شود.

کیف پول توکن پولکادات

بطور کلی از چند راه می توان این توکن را ذخیره و نگهداری کرد. خود پلتفرم پولکادات، کیف پول Polkadot.js را به شکلی کاملاً رایگان در اختیار کاربران قرار داده است. علاوه بر این در حال حاضر کیف پول های موبایلی بسیار خوبی برای این ارز دیجیتال در دسترس هستند که از جمله آن می توانیم به Polkawallet  اشاره کنیم.

از طرفی دیگر کاربران می توانند از کیف پول سخت افزاری Ledger Nano S نیز بعنوان یکی از کیف پول های سخت افزاری موجود جهت ذخیره این ارز دیجیتال بهره ببرند.

خرید و فروش توکن پولکادات

مانند دیگر رمز ارز ها ، شما می توانید توکن پولکادات (DOT) را بوسیله صرافی های معتبر ارز دیجیتال مثل  Binance،  Coinbase و … خرید و فروش کنید. در واقع اول سعی کنید توکن دات را در وب سایت آن صرافی جستجو کرده و با اطمینان از پشتیبانی آن صرافی از توکن دات ، اقدام به خرید و فروش کنید.

تعاریف و مفاهیم مطالب آموزشی

استلار در سال 2014 به منظور رقابت با ریپل ساخته شد.از آن جایی که ریپل بر روی ارائه خدمات به بانک ها متمرکز شده،استلار Stellar بر روی کمک به انجام پرداخت ها بین افراد متمرکز شده است.

هدف اصلی استلار ، ایجاد ارتباط بین مردم ، بانک ها و سرویس های مالی برای انتقال سریع و امن پول با هزینه تراکنشی بسیار ناچیز است.شرکت ها و بانک های بزرگی در سراسر جهان مانند IBM و Deloitte به شبکه استلار پیوسته اند.

استلار بر خلاف بیت کوین که بر روی شبکه بلاک چین فعالیت میکند،بر روی شبکه غیر متمرکز خود فعالیت میکند و قابل استخراج نیست و در اول مقدار معینی از آن تولید شده است.همین امر باعث میشود که این ارز قابل استخراج نباشد.

لومن (Lumens)  نام رمز ارزی است که بر روی شبکه استلار با علامت اختصاری XLM استفاده می شود.در ابتدای اجرای شبکه ، 100 میلیارد لومن ساخته شده است. هزینه انجام تراکنش به وسیله شبکه استلار (Stellar) تنها 0.0001 XLM می باشد و معمولا در کمتر از 6 ثانیه انجام می شود.

همچنین این ارز از پل های به اصطلاح ارتباطی با نام انکر (anchors) استفاده میکند و فعالیت های مالی بر این بستر انجام میگیرند.

این انکرها در واقع همان موسسات مورد تایید می باشند که می خواهند به وسیله دلار یا یورو خطوط اعتباری باز کنند.بطور مثال شما در تهران زندگی می کنید و می خواهید 1000000 تومان به دوستی در فرانسه ارسال کنید.شما اگر معادل 10000000 تومان استلار از یک انکر (anchor) تهیه کنید ، او دفتر ثبت بر روی شبکه را بروزرسانی می کند و انکر در فرانسه می تواند با استفاده از آن معادل 10000000 تومان یورو به دوست شما بپردازد.اگر هر دو انکر از لومن در شبکه استلار استفاده کنند هزینه تراکنش برای آن ها کمتر از یک پنی می باشد.

 این ویژگی stellar را به رقیبی برای تمام کوین ها تبدیل کرده اما رقابت اصلی استلار با اتریوم و ریپل می باشد.استلار در حال رقابت با ریپل برای تبدیل شدن شریک تجاری کمپانی های بزرگ و بانک ها می باشد.

stellar ، به لحاظ امنیتی نیز سابقه‌ی بسیار خوبی دارد.شبکه استلار، تقریبا هیچ گونه هکی را تاکنون تجربه نکرده است.هزینه‌ بسیار کمی که با انجام هر تراکنش این ارز دیجیتال پرداخت می‌کنید،برای جلوگیری حملات DDoS (نوعی حملات سایبری به سرور)مورد استفاده قرار می‌گیرند.