بایگانی‌های تحلیل بازار ~ وبلاگ بازار الیتکس
۱ خرداد, ۱۴۰۱
خانه مطالب آموزشی بایگانی براساس دسته بندی تحلیل بازار

تحلیل بازار

تحلیل بازار سرمایه گذاری و معاملات مطالب آموزشی

تحلیل فاندامنتال بازار رمزارز تفاوت بسیار زیادی با بورس دارد. در این مقاله قصد داریم به تفاوت اصلی تحلیل فاندامنتال بین این دو بازار بپردازیم. برای پیدا کردن درک تحلیل فاندامنتال در کریپتوکارنسی، سه داده مهم وجود دارد که شما باید بر آنها مسلط شوید. این سه داده شامل موارد زیر می‌شود:

 1. شناخت تکنولوژی‌ها
 2. شناخت توکنومیک و اهمیت آن
 3. مطالعه در‌مورد وقایع، اخبار و رویدادها

در ادامه به معرفی و تفسیر هر سه بخش می‌پردازیم.

شناخت تکنولوژی و اهمیت آن

بی‌شک رشد بسیاری از ارزهای مارکت به میزان چند‌ صد و چند‌ هزار برابر طی سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۰ بی‌دلیل نبوده و شما هم می‌دانید که دلیل این موضوع  تکنولوژی این رمزارزهاست. ارزی مثل اتریوم یا ریپل بدون دلیل تا رتبه ۲ و ۳ مارکت رشد نکرده‌اند و رشد آنها بدون تکنولوژی جدید و خاصی که داشتند و صرفا به وسیله تکنیکال، غیر‌ممکن بود. در اینجا سوالی مطرح می‌شود که چه ویژگی‌ای باعث این رشد شده است؟

رشد اتریوم به‌خاطر توکنیزه کردن و قرارداد هوشمند ساده آن بود که باعث ایجاد defi های متنوع و رشد فراوان آن شد. همچنین ریپل نیز به‌ دلیل مقیاس‌پذیری بالایی که داشت به رتبه ۳ مارکت رسید آن‌هم در دورانی که اتریوم و بیت‌کوین به‌خاطر مقیاس‌پذیری پایینی که داشتند مدام مورد نقد قرار می‌گرفتند.

ویژگی خاص تکنولوژی که تاثیر تحلیل فاندامنتال دارد شامل دو دسته زیر است: 

نوع پروتکل اجماع و نوع تکنولوژی به‌کار رفته جهت توسعه پلتفرم

دسته اول شامل پروتکل اجماع ارز است که در آن هر‌چه یک ارز دارای ویژگی‌های بهتری از نظر افزایش مقیاس‌پذیری، افزایش امنیت و افزایش میزان عدم‌ تمرکز باشد بیشتر مورد اقبال جامعه قرار می‌گیرد. تقرییا این موضوع مشهود است که رمز ارزهای دارای پروتکل اجماعِ اثبات کار از بقیه پروتکل‌ها خوش‌آتیه‌تر و کاربر‌پسندتر است و دلیل آن هم امنیت بالا و تورم ماینینگ قابل کنترل توسط سختی شبکه است. در یک دسته‌بندی می‌توان پروتکل‌های اجماع محبوب و با اهمیت را به ترتیب زیر طبقه‌بندی کرد:

اثبات کار (PoW)، اثبات سهام (PoS)، اثبات سهام محول شده (DPoS)، تحمل خطای بیزانس (BFT) و اثبات حاکمیت (PoA)

دسته دوم شامل نوع تکنولوژی به‌کار رفته است که گاهی با ایجاد یک شاردینگ، یک زنجیره جانبی، مولتی‌چین و یا یک انشعاب جهت ضد ایسیک شدن و دیگر ویژگی‌های خاص تکنولوژیک سبب جلب توجه کابران و رشد قیمت می‌شود و باید دید آیا این تکنولوژی تاثیری بر افزایش کاربران آن ارز یا پلتفرم دارد یا خیر. در‌صورت بی‌تاثیر بودن بر افزایش کاربران رشدی را هم شاهد نخواهیم بود.

اهمیت توکنومیک

اگر تریدر باشید حتما سروکار شما با سایت https://coinmarketcap.com بوده و در آن متوجه تفاوت بین عرضه در‌ گردش و عرضه‌ی کل یک رمز ارز شده‌اید. گاهی پیش می‌‌آید که یک ارز با آزاد کردن توکن‌هایی که در اختیار دارد باعث ریزش بالای قیمت می‌شود و این فرآیند بیشتر در رمز ارزی دیده می‌شود که ico و ieo داشته و بخشی از توکن موجود در فروش عمومی را بین سرمایه‌گذاران، صرافی و تیم پروژه تقسیم کرده است. این بخش از توکنومیک اصطلاحا تخصیص توکن نام دارد و با تاثیر بر افزایش عرضه سبب کاهش قیمت می‌شود که مهم‌ترین و تاثیرگذار‌ترین بخش توکنومیک بر قیمت است.

گاهی تدابیری شبیه به خرید مجدد و یا توکن سوزاندن جهت کم کردن توکن‌های در‌گردش انجام می‌شود که این فرایند اگر اصولی و با توجه به حجم پول موجود در بازار رمز ارز مربوطه انجام شود سبب رشد خوب قیمت خواهد شد. همچنین از دیگر ویژگی‌های توکنومیک می‌توان به شتاب توکن یا tokenvelocity اشاره کرد. این خاصیت ضریبی است که در بازه‌های زمانی مختلف نشان‌دهنده افزایش کاربران یک توکن در یک اپلیکیشن غیرمتمرکز می‌باشد و افزایش این ضریب می‌تواند بر افزایش قیمت به مرور تاثیر بگذارد و دلیل آن افزایش حجم کاربرد توکن مربوطه است.

ویژگی‌های توکنومیک بسیار پیچیده هستند و گاهی باعث رشد بالای ارز می‌شوند. به عنوان مثال، پامپ بالا در یک ارز به قیمت یک ساتوشی اگر آن ارز جفت معاملاتی دیگری به‌جز بیت‌کوین در مارکت نداشته باشد بسیار راحت است؛ چرا‌که با افزایش قیمت یک واحدی ارز مربوطه از یک ساتوشی به دو ساتوشی می‌توان باعث رشد قیمت به میزان صد درصد شد.

گاهی نیز پروژه‌ها با توزیع توکن به صورت ایردراپ و یا فروش در ICO بین جمع زیادی از کاربران و قفل کردن آن توکن‌ها به مدتی طولانی سعی در بالا بردن حجم در‌گردش توکن مربوطه دارند و با ایجاد پامپ ساختگی در اکسچنج‌ها با مبلغ پولی بسیار کم باعث رشد رتبه ارز مربوطه در مارکت می‌شوند؛ حال آنکه هیچ فروشنده‌ای به‌جز خود پروژه وجود ندارد چون توکن توزیع‌شده قفل هستند و این موضوع سبب جذب موقت سرمایه و پامپ مصنوعی می‌شود. می‌توان مثال آن را در پروژه‌های ضعیفی چون snb و kicktoken در چند‌مدت اخیر دید.

اهمیت وقایع و رویدادها در تحلیل فاندامنتال

بازار رمز ارزها نیز همچون بقیه بازارهای مالی از اخبار و وقایع جهانی تاثیر می‌پذیرد؛ همانند تاثیر ویروس کرونا و ریزش کلیه بازارهای مالی و تاثیر آن بر بیت‌کوین. در این میان گاهی خبری مثبت برای آلتکوین‌ها به گوش می‌رسد که سبب رشد موقت و بسیار بالای آنها می‌شود. این اخبار یا مربوط به یک رویداد خاص مثل ایردراپ برای هولدرها یا لانچ شبکه و شروع استکینگ یک ارز، یا مربوط به همکاری پروژه با شرکتی بزرگ چون گوگل یا مایکروسافت و … می‌باشد.

دسته اول جزو اخبار تکنولوژیک است و مانند آنچه در کوین mtl در روزهای اخیر روی داد که با توزیع رایگان توکن xpr بین هولدرهای mtl باعث افزایش تقاضا قبل از شروع ایردراپ شد و پس از وقوع آن رویداد هم شاهد بازگشت قیمت در اثر فروش توکن یا کوین خریداری شده هستیم که باعث ریزش قیمت شد.

دسته دوم نیز معمولا به همکاری با شرکتی بزرگ و معتبر می‌پردازد که اعتبار و کاربرد ارز مربوطه را بالا می‌برد و می‌تواند تاثیری بر رشد بلند‌مدت ارز مربوطه داشته باشد، مانند همکاری chain link با مایکروسافت یا همکاری بویینگ با hedrahashgraph.

توجه به این نکته در اخبار ضروری‌ست که وضعیت بیت‌کوین بر تاثیرپذیری اخبار فاندامنتال روی بقیه آلتکوین‌ها بسیار مهم است و خارج از اینکه چه خبر فاندامنتالی برای یک ارز وجود دارد، اگر بیت‌کوین ریزش پیدا کند احتمالا آن خبر زیر سایه ریزش بیت‌کوین بی‌تاثیر می‌شود. به عنوان مثال خبر همکاری iost با آمازون در چند‌روز گذشته با ریزش بالای بیت‌کوین به دست فراموشی سپرده شده است.

نتیجه گیری تحلیل فاندامنتال

توجه به وقایع فاندامنتال در بازار کریپتوکارنسی به همان اندازه که توجه به تکنیکال مهم است، حائز اهمیت است. چه بسا در آلتکوین‌های کم‌ حجم‌تر مارکت، تاثیر فاندامنتال بسیار بیشتر از تکنیکال باشد. بنابراین شناخت پارامتری تاثیر‌گذار بر قیمت از اهمیت دو چندانی برخوردار است.

اگر خیلی قبل‌تر از بررسی چارت ارزی مثل dent و  npxs و یا btt به عرضه‌ی بالا و درصد فراوان توکن‌های تیم و برنامه آزاد‌سازی توکن فروش‌رفته در ICO و صرافی توجه کنیم، احتمالا خواهیم دید که این ارز در آینده ریزش بالایی خواهد داشت و باید در خرید دقت بیشتری لحاظ شود. پس حتما قبل از هر تصمیم خرید ابتدا به ویژگی فاندامنتال ارز مربوطه رجوع کنید تا متضرر نشوید.

بیت کوین تحلیل بازار مطالب آموزشی مطالب خبری و تحلیلی

بیت کوین از هیچ آغاز شد و اکنون پس از ۱۰ سال ارزش بسیاری پیدا کرده است. ارزش بیت کوین در طول این مدت گاهی خیلی بیشتر از قیمت فعلی بوده و گاهی خیلی کمتر از آن، که این افزایش و کاهش ها دلایل مختلفی دارد. ولی اگر متوسط قیمت را در نظر بگیرید، همواره در حال افزایش بوده است. دلیل های زیادی هستند که میتوان با آن ها پیش بینی کرد که این متوسط قیمت همچنان به رشد خود ادامه میدهد. در این نوشته چند دلیل افزایش ارزش بیت کوین بررسی میشوند.

 1 – سقف تعداد کل بیت کوین ها

تعداد کل بیت کوین ها محدود و مشخص است. دقیقا ۲۱ میلیون بیت کوین وجود خواهند داشت و پس از آن هیچ بیت کوین دیگری تولید نمی شود. این ویژگی باعث میشود که همچون طلا (که در کل سیاره زمین محدود است و به آرامی استخراج و پخش میشود) با یک کالای محدود روبرو باشیم. در نتیجه امکان افزایش عرضه در زمانی که بازار تقاضای بیشتری دارد وجود ندارد و با افزایش تقاضا ارزش بیت کوین بالا میرود.

2 – اثر شبکه ای

هر چه افراد بیشتری کیف پول بیت کوین داشته باشند و مایل باشند که از آن استفاده کنند، خود به خود باعث افزایش نمایی کاربرد بیت کوین میشوند که آن هم باعث میشود تا ارزش بیت کوین بالا و بالاتر رود.

 3 – کاربرد روزمره

با گذر زمان کاربرد های بیشتری برای بیت کوین پیدا میشوند. ارزهای رمزنگاری شده یک فناوری نوظهور است و با گذر زمان شرکت های مختلفی از آن استفاده خواهند کرد که همزمان باعث افزایش کاربرد بیشتر آن میشوند.

شرکت دیگری میخواهد یک بات برای پیام رسان هایی مانند واتس اپ بسازد تا با کمک آن به کاربران یک کیف پول بدهد و بتوانند تراکنش های مالی شان را انجام دهند. این نمونه ها نشان میدهند که چگونه این پدیده بزودی کاربرد های بیشتری پیدا میکند. ارزش بیت کوین هم به عنوان مادر رمز ارز ها بیشتر میشود.

 4 – نصف شدن بیت کوین های استخراج شده در هر ۴ سال

در نظر بگیرید که هم اکنون میزان عرضه و تقاضا قیمت را در ۵۰۰۰ دلار نگه داشته است. حال اگر بیت کوین های استخراج شده نصف شوند، عرضه ی کمتری رخ میدهد که با ثابت بودن میزان تقاضا، نتیجه افزایش قیمت بیت کوین خواهد بود. تقریبا هر ۴ سال، بیت کوین های استخراج شده نصف میشوند تا این که در سال ۲۱۴۰ دیگر بیت کوینی استخراج نمیشود. هم اکنون ۶.۷۵ بیت کوین در هر ۱۰ دقیقه استخراج میشود که بعد از 4 سال دیگر این مقدار به نصف کاهش پیدا خواهد کرد.

 5 – کاهش ارزش پول ملی کشورها

برخی از کشور ها با کاهش شدید ارزش پول ملی شان روبرو هستند که خود آن دلایل مختلفی دارد. مردم این کشور ها برای حفظ ارزش دارایی خود به راه هایی چون خرید طلا، خرید پول ملی دیگر کشور ها، خرید مسکن یا سرمایه گذاری در بورس یا … روی میاورند که این راه ها هم هر کدام خطرات و محدودیت های خود را دارند.

یک راه دیگر، خرید بیت کوین است که با آن میتوانند ارزش پول خود را حفظ کنند و حتی با افزایش ارزش بیت کوین در آینده، دارایی آن ها هم افزایش پیدا کند. مثلا در ونزوئلا این اتفاق افتاده است و در شرایطی که کشور با ابر تورم دست به گریبان است، مردم با خرید بیت کوین میکوشند تا ارزش دارایی خود را حفظ کنند. ورود این جمعیت بزرگ به تنهایی میتواند قیمت بیت کوین را افزایش زیادی بدهد.

این ها دلایلی هستند که میتوانند در آینده ارزش بیت کوین را بالا ببرند.

تحلیل بازار تعاریف و مفاهیم سرمایه گذاری و معاملات مطالب آموزشی

روانشناسی بازار چیست؟

روانشناسی بازار به این معنی است که حرکات یک بازار منعکس کننده وضعیت احساسی شرکت کنندگان آن است. روانشناسی بازار یکی از موضوعات مهم و اصلی اقتصاد رفتاری است. بسیاری بر این باور متکی هستند که احساسات و عواطف اصلی ترین محرک بازارهای مالی هستند و در نهایت این که احساسات کلی سرمایه گذار چیزی است که به اصطلاح چرخه بازار روانی را ایجاد خواهد کرد.

به طور خلاصه، احساسات بازار، احساس کلی است که سرمایه گذاران و ترید کنندگان نسبت به عملکرد قیمت یک دارایی دارند. زمانی که احساسات بازار مثبت بوده و قیمت‌ها به طور مداوم در حال افزایش هستند، گفته می شود روند صعودی در بازار وجود دارد، نقطه مقابل این عمل، بازار خرس نامیده می شود، زمانی که روند نزولی در بازار مورد نظر دیده می شود.

بنابراین، این احساسات از دیدگاه‌ها و احساسات فردی تمام ترید کنندگان و سرمایه گذاران در یک بازار مالی ایجاد شده است. براساس نظریه‌های روانشناسی بازار، قیمت دارایی‌های تمایل دارد در پاسخ به احساسات بازار دائما تغییر پیدا کند. در غیر این صورت، ایجاد یک ترید و معامله موفق بسیار سخت خواهد بود.

در عمل، هنگامی که بازار روند صعودی دارد، احتمالا این روند صعودی از بهبود نگرش و اعتماد به نفس در بین ترید کنندگان سرچشمه می گیرد. احساسات مثبت بازار، سبب افزایش تقاضا و کاهش عرضه خواهد شد. به همین ترتیب نیز، روند نزولی تمایل به ایجاد احساسات منفی داشته و در نهایت، سبب کاهش تقاضا و افزایش عرضه می شود.

چگونه احساسات سرمایه گذاران در طول چرخه بازار تغییر می کند؟

روند صعودی

تمام بازارها چرخه انبساط و انقباض را طی می کنند. زمانی که یک بازار در مرحله انبساط و گسترش وجود دارد یک جو خوش بینانه، اعتقادی و طمع به وجود می آید. به طور معمول، احساسات اصلی سرمایه گذاران هستند که منجر به یک فعالیت خرید مطمئن می شوند.

وجود نوعی از اثرات چرخه‌ای یا برگشتی، در چرخه بازار کاملا متداول و رایج است. بعضی مواقع، حس شدید حرص و طمع و باور بر بازارها غلبه می کنند، به گونه‌ای که می تواند سبب تشکیل حباب مالی شوند. در چنین سناریویی، بیشتر سرمایه گذاران غیرمنطقی رفتار کرده و ارزش واقعی خود را از دست می دهند و تنها اقدام به خرید یک دارایی می کنند، زیرا معتقدند که بازار همچنان روند صعودی خود را در پیش خواهد داشت. این افراد برای کسب سود بیشتر طمع‌کار شده و بیش از حد تحت تاثیر بازار قرار می گیرند.

روند نزولی

هنگامی که بازار شروع به ایجاد یک روند دیگری می کند، روحیه سرخوشی سرمایه گذاران به سرعت به دلخوشی تبدیل خواهد شد، زیرا بسیاری از ترید کنندگان و سرمایه گذاران به این باور می رسند که دوره روند صعودی بازار به انتها رسیده و بازار یک روند نزولی را در پیش گرفته است. با کاهش قیمت دارایی‌ها، احساسات موجود در بازار به سرعت منفی می شوند. این احساسات منفی شامل احساس اضطراب، انکار و هراس هستند. دوره انکار با احساس عدم پذیرش مشخص می شود. بسیاری از سرمایه گذاران اصرار دارند تا موقعیت ضرر خود را به دلیل این که انجام فروش بسیار دیر شده یا شرایط بازار تغییر خواهد کرد، حفظ کنند.

اما هر چه قیمت‌ها بیشتر کاهش پیدا کنند، به همان اندازه نیز موج فروش قوی تر خواهد شد. در این مرحله، ترس و هراس سرمایه گذاران سبب خواهد شد که بازار مورد نظر را کاپیتولاسیون بازار بخوانیم!

در نهایت، با کاهش نوسانات و تثبیت بازار روند نزولی متوقف خواهد شد. معمولا هم قبل از شروع احساسات امید و خوش بینی، بازار حرکات یک طرفه‌ای را در پیش می گیرد. چنین دوره‌ای به عنوان دوره انباشت یا accumulation stage در نظر گرفته می شود.

سرمایه گذاران چگونه از روانشناسی بازار استفاده می کنند؟

با فرض این که نظریه روانشناسی بازار معتبر است، درک آن به سرمایه گذاران و ترید کنندگان کمک خواهد کرد تا در شرایط مطلوب تر از موقعیت‌های موجود خارج شده یا به آن وارد شوند. نگرش کلی بازار ضد تولید است: بهترین فرصت مالی مناسب برای یک خریدار زمانی به وجود خواهد آمد که بیشتر مردم امید خود را از دست داده باشند و بازار نیز از شرایط مساعدی برخوردار نباشد. در مقابل، بیشترین ریسک مالی نیز زمانی به وجود خواهد آمد که بیشتر شرکت کنندگان موجود در بازار سرخوش و بی پروا هستند!

با تمام این تفاسیر، برخی از ترید کنندگان و سرمایه گذاران سعی می کنند احساسات موجود در بازار را به خوبی مطالعه کرده تا بتوانند مراحل مختلف چرخه روانشناسی آن را مشخص کنند. در حالت ایده‌آل، آن‌ها از اطلاعات مورد نظر برای خرید، زمانی که هراس (قیمت‌های پایین تر) وجود دارد و برای فروش زمانی که طمع (قیمت‌های بالاتر) غالب بوده، استفاده می کنند.

تجزیه و تحلیل تکنیکال و روانشناسی بازار

به راحتی می توان به چرخه بازار نگاه کرد و تشخیص داد که چگونه روانشناسی کلی تغییر کرده است. با تجزیه و تحلیل داده‌ها می توان به وضوح فهمید که چه اقدامات و تصمیماتی پرسود بوده‌اند.

با این شرایط، درک این موضوع دشوار خواهد بود که چگونه بازار تغییر کرده و یا شرایط بازار در آینده به چه شکل خواهد بود. بسیاری از سرمایه گذاران برای پیش بینی روند آتی بازار از تحلیل تکنیکال (TA) استفاده می کنند. بهتر است این گونه بیان کنیم، شاخص‌های TA ابزاری برای سنجش وصعیت روانی بازار هستند!

به عنوان مثال، برای مشخص کردن مراحل مختلف چرخه بازار می توان از اندیکاتو مک‌دی یا MACD استفاده کرد.
MACD یک شاخص نوسانگر یا نوسان ساز است که به طور گسترده برای تجزیه و تحلیل تکنیکال (TA) از سوی ترید کنندگان مورد استفاده قرار می گیرد.
MACD یک ابزار دنبال کننده روند است که از میانگین‌های در حال حرکت برای تعیین مقدار حرکت سهام ارزهای دیجیتال یا دارایی‌های قابل تجارت استفاده می کند.

بیت کوین و روانشناسی بازار

بازار گاوی رمزارز بیت کوین در سال 2017 میلادی، مثال بارزی از چگونگی تاثیر روانشناسی بازار بر روی قیمت‌ها است. از ماه ژانویه تا دسامبر سال 2017، قیمت رمزارز بیت کوین از 900 دلار به 20,000 دلار افزایش پیدا کرد. در این دوره، احساسات موجود در بازار، بیشتر و بیشتر مثبت شد. در این شرایط، هزاران سرمایه گذار تحت تاثیرِ هیجان بازار گاوی قرار گرفتند و اقدام به انجام سرمایه گذاری کردند.

در حالی که از اوخر سال 2017 و اوایل سال 2018 میلادی، شرایط برعکس شد!
این شرایط، خسارت‌های قابل توجهی را به هر یک از سرمایه گذاران وارد ساخت!

چند ماه بعد، احساسات موجود در بازار بسیار منفی شد و اعتماد به نفس سرمایه گذاران بیش از حد پایین آمد!
احساس ترس باعث شد تا بسیاری از سرمایه گذاران که دارایی‌های خود را با قیمت بالایی خریداری کرده بودند
آن‌ها را با قیمت پایینی به فروش برسانند.

گرایش‌های شناختی

گرایش‌های شناختی، الگوهای تفکری رایجی هستند که سبب می شوند انسان‌ها تصمیمات غیرمنطقی را اتخاذ کنند. این الگوها هم سرمایه گذاران مستقل و هم بازارهای مورد نظر را تحت تاثیر قرار می دهند. به عنوان مثال:

گرایش تایید:

افراد تمایل دارند که اطلاعاتی که باورهای خودشان بوده را افزایش دهند و خلاف این اطلاعت را یا نادیده می گیرند و یا رد می کنند. به عنوان مثال، سرمایه گذاران در بازار گاوی تمایل دارند که اخبار مثبت را دنبال کنند، در حالی که به اخبار منفی موجود، هیچ توجهی نشان نمی دهند.

تنفر از ضرر و خسارت:

بیشتر انسان‌ها تمایل بیشتری دارند تا از ضررها بترسند تا این که از سودهای به دست آمده لذت ببرند!

به عبارت دیگر، درد یک ضرر معمولا دردناک تر از شادی برای کسب سود است!
در نهایت، این وضعیت سبب می شود که سرمایه گذاران فرصت‌های مناسب خود را از دست بدهند!

تاثیر یک موهبت:

این گرایش افراد، برای افزایش ارزش دارایی‌هایی است که در اختیارشان قرار دارد.
به عنوان مثال، زمانی که یک سرمایه گذار کیفی پر از ارز دیجیتال داشته باشد بر این باور معتقد خواهد بود که او با ارزش تر از کسی است که هیچ کوینی ندارد.

تحلیل بازار تعاریف و مفاهیم مطالب آموزشی

حتماً تاکنون بارها شنیده‌اید که بیت کوین هیچ اصول مشخصی ندارد. به همین دلیل باید صرفاً آن را بر اساس تجزیه و تحلیل فنی معامله کرد. این جملات یا مواردی از این دست که : معامله بیت کوین حدس و گمان خالص است. یا بیت کوین هیچ ارزش ذاتی و هیچ پشتوانه‌ای ندارد نیز بسیار تکرار می‌شود.

شاید بد نباشد اگر یک بار این فرضیات به چالش کشیده شوند. ما اینجا هستیم تا به شما کمک کنیم بیت کوین را از زاویه جدید نگاه کنید و آن را بیشتر درک کنید. این بینش‌های قدرتمند به شما لنزهایی می‌دهد که با استفاده از آن می‌توانید گزاره ارزش بلند مدت بیت کوین را ببینید و به‌درستی دریابید که با این ارز دیجیتالی قدرتمند اکنون در کجای جهان ایستاده‌ایم؟

چرا بیت کوین ارزشمند است؟!

در این شکی نیست که بیت کوین دارایی نامشهود و غیرقابل لمسی است. این موضوع سبب می‌شود که این دارایی کمی گیج کننده نیز باشد. اما پرسش مهم این است که این دارایی که هم اینک پذیرش آن در جهان در حال فراگیری است در حقیقت چقدر می‌ارزد؟!

اگر وقتی در خصوص بیت کوین مطلبی می‌خوانید احساس سردرگمی و گیجی می‌کنید، باید بگوییم که اصلاً تنها نیستید. نه‌تنها بیت کوین که همه ارزهای دیجیتالی این ویژگی را دارند.

بیت کوین به بسیاری از سیستم‌های پیچیده وابسته است که شامل ریاضیات پیشرفته، علوم رمزنگاری، علوم کامپیوتر، اقتصاد و نظریه پردازی می‌شود. درحالی‌که بیشتر ارزهایی که امروز ما از آن استفاده می‌کنیم توسط دولت‌ها صادر می‌شوند، بیت کوین یک پروژه نرم‌افزاری منبع باز است که به همه افراد امکان می‌دهد در آن شرکت کنند.

به همین دلیل است که ما و عده بسیار زیادی از مردم جهان، فارغ از این‌که بیت کوین داشته باشیم یا خیر؟ اعتقاد داریم که بیت کوین یک ارز ارزشمند است. به این ترتیب رصد آن از منابع معتبری که به‌طور مثال نمودار تکنیکال بنیادین بیت کوین را ارائه می‌کنند، حتماً کار درستی است.

آیا تکیه بر تحلیل فاندامنتال بیت کوین کار درستی است؟!

گرچه هنوز هم عده‌ای معتقدند که بیت کوین به دلیل نداشتن پشتوانه مشخص مانند طلا به شکلی غیرعلمی و بدون اصول مشخصی که قابل درک باشد، افت و خیر دارد. اما می‌توان برای این ارز دیجیتالی نیز شیوه مشخصی از تحلیل را ارائه کرد.

درحالی‌که سرمایه‌گذارانی که از آنالیزهای اساسی برای ارزیابی طبقات مختلف دارایی، مانند سهام و ارزهای فیات استفاده می‌کنند، بسیاری از تحلیلگران ادعا می‌کنند استفاده از این روش برای ارزیابی بیت کوین پیچیده‌تر است.

به‌عنوان مثال، سرمایه‌گذاران می‌توانند با نگاه کردن به موارد خاص در ترازنامه، ارزش سهام شرکت را ارزیابی کرده یا میزان رشد و سقوط آن را در چند روز یا ماه آینده پیش‌بینی کنند. اما بیت کوین چنین اطلاعاتی ندارد.

به همین دلیل است که معامله گران بیت کوین برای تعیین ارزش این ارز دیجیتالی و تحلیل و ارزیابی آن از معیارهای جدیدی استفاده می‌کنند.

با این حال، اگرچه بیت کوین به‌عنوان یک کلاس جدید دارایی توصیف شده است، اما تا کنون و تقریباً همان قوانینی که در مورد ارزهای فیات اعمال می‌شود در مورد ارزهای رمزنگاری نیز اعمال شده است. درنتیجه نقطه شروع همه تحلیل‌های اساسی باید میزان عرضه و تقاضا باشد که قیمت‌ها را مشخص و بعد آن‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

نقش اصلی تقاضا در تحلیل بنیادین بیت کوین

چندین متغیر بر تقاضای بیت کوین تأثیر می‌گذارند که شامل: پذیرش کاربر، میزان فعالیت صاحبان بیت کوین در بازار تجارت و میزان خرید و فروش آن است. بسیاری از تحلیلگران به اهمیت پذیرش کاربر اشاره کردند که برای زنده ماندن بلندمدت یک cryptocurrency بسیار مهم است.

تحلیلگران می‌گویند پول می‌تواند کاربردهای زیادی داشته باشد. و اولین کاربرد آن این است که پول یک فروشگاه با ارزش است. همچنین یک واسطه برای مبادلات و یک واحد حساب به شمار می‌رود.

بیت کوین به‌عنوان واسطه مبادله‌ای توانسته است کشش قابل توجهی را به دست آورد. صدها شرکت – از جمله eBay و PayPal – از زمان تأسیس آن در سال 2009 با آن موافقت کرده‌اند و اکنون می‌توان با بیت کوین از این فروشگاه‌ها خرید آنلاین انجام داد.

علاوه بر این و بر اساس داده‌های به دست آمده از Blockchain ، تعداد معاملات تائید شده در روز به‌طورکلی روند صعودی را دنبال می‌کنند. حجم معاملات بیت کوین در اوایل سال 2012 شروع به رشد کرد و از ابتدای آوریل 2012 بیش از 7000 نفر در روز افزایش یافت و به بیش از 300000 در روز نیز رسید.

نقش اصلی عرضه در تحلیل فاندامنتال بیت کوین

درحالی‌که تقاضا برای بیت کوین می‌تواند یک مطالعه پیچیده باشد، موضوع عرضه در آن کمی ساده‌تر است.

پروتکل بیت کوین تعداد سکه‌های این ارز دیجیتالی را تا 21 میلیون عدد محدود کرده است. علاوه بر این نرخ عرضه جدید نیز با پروتکل بیت کوین تعیین می‌شود. این موضوع با سیستم پول سنتی که در آن بانک‌های مرکزی هر کشور توانایی چاپ پول را در هر زمان که بخواهند دارند، به شدت در تضاد است.

البته یکی از دلایل گم شدن این بیت کوین‌ها آن بود که در آن زمان که بیت کوین ارزش چندانی نداشت، عده‌ای که بیت کوین خریده یا آن را استخراج کرده بودند از این دارایی خود به کل نا امید شده و هارد دیسک‌هایی که برای ذخیره بیت کوین‌های خود در اختیار داشتند، دور انداختند. به این ترتیب بخشی از بیت کوین‌های موجود در دنیا برای همیشه از بین رفت.

ملاحظات کلیدی در تحلیل بنیادین بیت کوین

معامله گران بیت کوین با استفاده تحلیل بنیادین بیت کوین یا تحلیل فاندامنتال بیت کوین می‌توانند حس بهتری نسبت به ارزش واقعی cryptocurrency داشته و احساس بهتری نسبت به زمان مناسب خرید یا فروش داشته باشند.

با این حال، برخی از تحلیلگران از تحلیل بنیادین بیت کوین انتقاد می‌کنند. زیرا به نظر آن‌ها این موضوع نشان می‌دهد که بیت کوین ارزش واقعی زیادی دارد درحالی‌که در حقیقت این ارز دیجیتالی هنوز هم آن‌قدر جدی نیست که لازم باشد برای آن تحلیل بنیادین بیت کوین در نظر گرفت و روی آن بحث کرد.

البته دلیل این مخالفت برخی تحلیل گران با موضوع تحلیل فاندامنتال بیت کوین این است که با تکیه بیش از حد به تجزیه و تحلیل بنیادین بیت کوین و بدون استفاده از تحلیل تکنیکی ممکن است یک معامله‌گر در زمان نه‌چندان مناسبی بیت کوین‌های خود را بفروشد یا زیادی خرید کند.

برای مدیریت این ریسک ، معامله گران بیت کوین می‌توانند تجزیه و تحلیل بنیادین بیت کوین را با تجزیه و تحلیل فنی ترکیب کنند. به‌عنوان مثال یک تحلیلگر فاندامنتال بیت کوین ممکن است به چندین شاخص تقاضا یا نمودار تحلیل بنیادین بیت کوین نگاه کند و نتیجه بگیرد که بیت کوین در شرایط خوبی برای خریداری نیست. سپس با خواندن نمودارها به تجزیه و تحلیل فنی می‌پردازد تا بهترین نقطه ورود را پیدا کند.

از طرف دیگر، ممکن است یک معامله‌گر از تجزیه و تحلیل تکنیکی استفاده کند تا مشخص شود که زمان مناسبی برای فروش است یا خیر؟! سپس با بررسی درایورهای اصلی تقاضا، آنالیز اساسی را تأیید می‌کند.

سخن پایانی

در پایان بد نیست به این نکته اشاره کنیم که اگر قصد ورود به بازار بیت کوین را دارید بهتر است ابتدا تحلیل بنیادین بیت کوین را بیاموزید. سپس نمودار تحلیل بنیادین بیت کوین را از وب‌سایت‌های معتبری که این اطلاعات را آنالیز می‌کنند برداشت کرده و مطالعه کنید. به این ترتیب این بازار را بهتر خواهید شناخت و به تدریج با درک وسیع‌تری از آن می‌توانید به خرید، فروش یا تجارت با بیت کوین بپردازید.

تحلیل بازار سرمایه گذاری و معاملات مطالب آموزشی

تعداد نرم افزار تحلیل تکنیکال بیت کوین در سایت‌های ارائه دهنده نرم‌افزارهای رایگان و پولی خیلی زیاد است. با توجه به رونق ارزهای دیجیتالی و ورود روز افزون افراد علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در این عرصه، یافتن بهترین اپلیکیشن تحلیل قیمت بیت کوین یا سایر ارزها کار دشواری نیست.

اما به دلیل تنوع در خدمات هر نرم افزار تحلیل بیت کوین ما بر آن شدیم مطلبی جامع در این خصوص آماده کنیم تا انتخاب بهترین اپلیکیشن تحلیل قیمت بیت کوین برای شما ساده‌تر شود.

پس با ادامه این مطلب همراه ما باشید تا لیستی 10 موردی از کاربردی‌ترین نرم‌افزارهای تحلیل تکنیکال بیت کوین را به شما معرفی کنیم.

چرا نیاز به استفاده از نرم‌افزار تحلیل تکنیکال بیت کوین وجود دارد؟!

بخش مهمی از موفقیت یک معامله، به خصوص برای کسانی که شغل آن‌ها تجارت در انواع بورس و بازارها است، توانایی ارزیابی الگوهای داد و ستد در آن بازار است. تسلط بر تکنیک‌های تجزیه و تحلیل فنی بازار می‌تواند مانع سرمایه‌گذاری‌های احساساتی شود.

تکیه بر سیستم تجزیه و تحلیل فنی می‌تواند شاخص‌های خرید و فروش را ایجاد کند. همچنین به افراد کمک کند تا فرصت‌های جدید معاملاتی را پیدا کنند.

به همین دلیل است که روز به روز بر تعداد ابزارهای تحلیل تکنیکال در انواع بورس‌های سرمایه‌گذاری یا انواع ارزهای دیجیتال اضافه می‌شود.

انتخاب بهترین اپلیکیشن تحلیل قیمت بیت کوین یا هر ارز دیجیتالی دیگری می‌تواند مانع از دست رفتن سرمایه افراد شود. همچنین با بررسی رفتارهای بازار در گذشته، بهترین زمان برای خرید و فروش را به کاربران اطلاع دهد.

10 نرم افزار تحلیل تکنیکال بیت‌کوین

 CryptoHopper

نرم‌افزار CryptoHopper چند سالی است که به عنوان بهترین نرم‌افزار تحلیل تکنیکال بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتالی شناخته شده است. این اپلیکیشن بهترین و مهم‌ترین ابزارهایی که هر فرد سرمایه گذار با دانش مختصر از بازار به آن نیاز دارد را در اختیار او قرار می‌دهد.

به جز نمودارهای تحلیل تکنیکال، این نرم‌افزار مجهز به امکانی است که در آن می‌توان به طراحی استراتژی و سفارشی سازی معاملات پرداخت.

این استراتژی با در نظر گرفتن 130 شاخص قابل برنامه ریزی است که ریسک شکست را بسیار کاهش می‌دهد.

تا اینجای کار استفاده از اپلیکیشن رایگان است. اما اگر شما یک معامله‌گر قهار باشید می‌توانید با خرید برخی از امکانات پولی در این نرم‌افزار، استراتژی‌های قدرتمندتری برای خرید و فروش بیت کوین خود تدوین کنید.

 HaasOnline

HaasOnline یکی از محبوب‌ترین سیستم‌عامل‌های تجاری خودکار برای معامله گران پیشرفته است. این اپلیکیشن از سال 2014 در حال ارائه خدمات به کاربران کریپتولند است.

همچنین اطلاعات آن از 22 صرافی در سراسر جهان که جزو معتبرترین و خوش نام‌ترین صرافی‌های دنیا هستند، استخراج می‌شود.

یکی از دلایلی که این نرم افزار تحلیل تکنیکال بیت کوین را در صدر لیست بهترین اپلیکیشن تحلیل قیمت بیت کوین قرار می‌دهد این است که داده‌های نمودار تحلیلی آن از 52 هفته قبل از زمان فعلی تهیه می‌شوند.

بنابراین کسانی که تمایل دارند رفتارهای قدیمی‌تر بازار را تحلیل کنند می‌توانند از این نرم‌افزار استفاده کنند.

Commas3

این نرم‌افزار تحلیل تکنیکال بیت کوین یکی از مدعیان جدید این عرصه است. یکی از ویژگی‌هایی که این نرم‌افزار را محبوب و پرطرفدار کرده این است که تحلیل‌ها با مقایسه قیمت بیت کوین با دلار انجام می‌شود.

بنابراین اگر کسی بخواهد در این اپلیکیشن استراتژی خرید یا فروش تنظیم کند می‌تواند با تکیه بر قیمت دلار این کار را انجام دهد.

ویژگی جذاب دیگر 3commas این است که این اپلیکیشن مجهز به یک ربات خرید و فروش است. بنابراین حتی در زمانی که شما خواب هستید هم می‌توانید در بازار بیت کوین و چندین ارز دیجیتالی دیگر خرید و فروش کنید.

 Shrimpy

Shrimpy یک پرتفوی نمونه مدیریتی است. البته امکان خرید و فروش ارزهای دیجیتال نیز در آن فراهم است. به‌تازگی Shrimpy پایانه بسیار شخصی خود را برای تجارت در صرافی‌های مختلف راه‌اندازی کرده است.

این ترمینال به شما امکان می‌دهد که به جای مراجعه به مبادله، مستقیماً از رابط Shrimpy تجارت کنید

رابط کاربری Shrimpy بسیار ساده و کاربرپسند است. این اپلیکیشن نسخه‌های اولیه خود را رایگان در اختیار کاربران قرار می‌دهد. اما در صورتی که بخواهید از بخش پیشرفته تحلیل تکنیکال یا خرید و فروش آن استفاده کنید باید ماهانه بین 13 تا 19 دلار پرداخت کنید.

Coinigy

Coinigy هم در لیست بهترین اپلیکیشن تحلیل قیمت بیت کوین قرار دارد. چرا که رابط کاربری بسیار قدرتمندی دارد. به این ترتیب تحلیل تکنیکال بیت کوین با آن کار ساده‌ای خواهد بود.

همچنین نسخه‌های اندروید و IOS آن نیز موجود است.قیمت این اپلیکیشن در ابتدا رایگان است. اما اگر تحلیل‌های بیشتری مد نظر داشته باشید باید ماهانه از 18.66 تا 99 دلار بپردازید.

بدیهی است که هر چقدر امکانات بیشتری خریداری کنید به تحلیل‌های عمیق‌تر دست پیدا خواهید کرد.

Zignaly

این نرم‌افزار نیز یکی از ترمینال‌های جدید تجارت است. Zignaly در ابتدا کار خود را به عنوان نرم افزار تحلیل تکنیکال بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتالی آغاز کرد. اما به تدریج به یکی از پلتفرم‌های تجاری تبدیل شد که امکانات گسترده‌ای در اختیار کاربران قرار می‌دهند.

تمامی خدمات ارائه شده توسط Zignaly رایگان است. این مهم‌ترین ویژگی این نرم افزار تحلیل تکنیکال بیت کوین است که آن را در میدان رقابت با اپلیکیشن‌های رقیب پیش می‌اندازد.

Kryll

Kryll فقط یک نرم‌افزار تحلیل تکنیکال بیت کوین نیست. این اپلیکیشن یکی از طلایه داران تدوین استراتژی خرید و فروش ارزهای دیجیتالی است که با رابط کاربری بسیار خوبی که دارد گوی رقابت را از دیگران ربوده است.

شما می‌توانید استراتژی خرید و فروش خود را به‌صورت گرافیکی در این اپلیکیشن تدوین کنید. اما قیمت این اپلیکیشن یک عدد مشخص و ثابت نیست.

در واقع شما بر اساس هر استراتژی که برای خرید و فروش تدوین می‌کنید، رقم مشخص و متغیری را به Kryll پرداخت می‌کنید.

 Coinrule

اگر می‌خواهید برای اولین بار تجارت بات را امتحان کنید Coinrule مکان خوبی برای شروع این کار است.

Coinrule نرم افزار تحلیل تکنیکال بیت کوین است و در آن می‌توانید استراتژی خرید و فروش را بر اساس داده‌های تحلیلی نرم افزار به راحتی انجام دهید.

Trade Santa

Trade Santa بیشتر از آن‌که در حوزه ارائه تحلیل تکنیکال فعال باشد، یک بات خرید و فروش است. البته خرید و فروش ارزهای دیجیتال در آن با توجه به تحلیل‌های تکنیکال صورت می‌گیرد.

همچنین استراتژی این کار را خود کاربر باید تنظیم کند. رابط کاربری بسیار ساده و جذاب trade santa کار کردن با آن را برای کاربران تازه کار در دنیای کریپتولند بسیار ساده کرده است.

بسته به این‌که کاربر چه خدماتی از این نرم‌افزار تحلیل تکنیکال بیت کوین دریافت می‌کند، قیمت‌ها متفاوت است. اما به‌طور کلی پکیج‌های trade santa از رایگان تا 100 دلار در ماه متغیر هستند.

HodlBot

اگر شما یک سرمایه‌گذار هستید که تمایل دارید کارهایی را که قبلاً انجام می‌دادید به طور خودکار انجام شوند، HodlBot گزینه بسیار خوبی برای شما است.

قوی‌ترین ویژگی Hodbot این است که تمرکز خود را روی ارائه تحلیل تکنیکال برای 20 سکه دیجیتالی برتر گذاشته است. به این ترتیب اگر شما روی ارزهای ارزشمندتر کار می‌کنید، Hodbot گزینه مناسبی برای شما است.

اما این نرم‌افزار تحلیل تکنیکال بیت کوین رایگان نیست. پولی که شما برای دریافت خدمات از Hodbot پرداخت می‌کنید ارتباط مستقیمی با حجم معاملات شما دارد.

تحلیل بازار تعاریف و مفاهیم سرمایه گذاری و معاملات مطالب آموزشی

انواع بازار های سرمایه گذاری به عنوان مثال عبارتند از: بازار ملک، بازار طلا، بازار بورس و بازار ارزهای دیجیتال. فعالیت در بازار ارزهای دیجیتال جدیدترین نوع سرمایه گذاری است که این روزها بعضی افراد به این بازار روی آورده اند. اگر شما هم جز افرادی هستید که قصد سرمایه گذاری در بازار ارزهای دیجیتال دارید پیشنهاد میکنم این مقاله را با دقت بخوانید تا با انواع تحلیل در بازار ارزهای دیجیتال آشنا شوید.

انواع تحلیل

برای فعالیت در بازار ارز دیجیتال  برای خرید، نگهداری و فروش ارزهای دیجیتال، باید قدرت تحلیل این بازار را داشته باشیم. در بازار ارزهای دیجیتال ۳ نوع روش تحلیل وجود دارد.

 • تحلیل فاندامنتال (پایه ای)
 • تحلیل تکنیکال
 • تحلیل احساسات

تحلیل فاندامنتال (پایه ای)

 روش تحلیل فاندامنتال یکی از انواع تحلیل در بازار ارزهای دیجیتال است و برای بررسی بلندمدت و تعیین چشم انداز ارز دیجیتال استفاده می شود. در روش فاندامنتال برای تعیین ارزش حقیقی ارزها از شاخص های مالی و اقتصادی برای بررسی اهداف، نقشه راه، انواع صرافی های معامله گر و رقبا استفاده می شود. در بازار بورس هم این نوع تحلیل وجود دارد منتها تفاوت آن در اینست که صورت‌های مالی در بورس برای ارزیابی پایه ای یک شرکت استفاده می‌شوند اما در ارزهای دیجیتال این گزارش می‌تواند به صورت وایت‌پیپر (اوراق سفید) یا عملکرد تیم برنامه‌نویسی ارائه شود.

عوامل مورد بررسی در تحلیل فاندامنتال:

1- مارکت کپ یا ارزش کل بازار ( BTC)

2- بررسی حجم معاملات ارز دیجیتال طی۲۴ساعت شبانه روز

3- بررسی ارزش شبکه نسبت به میزان تراکنش ها (NVT)

4- بررسی میزان به صرفه بودن استخراج ارز دیجیتال

5- بررسی عامل FCAS

6- دانستن سابقه پروژه و نحوه کارکرد آن ( ROI)

7- بررسی رقبا و صرافی ها

8- بررسی نرخ بازگشت سرمایه

*مارکت کپ یا ارزش کل بازار ( BTC) که در سایت کوین مارکت کپ مشخص شده است که به محاسبه کل سرمایه در گردش برحسب دلار محاسبه می شود به این نحو:

تعداد کل سکه‌های در گردش* قیمت ۱ واحد از آن سکه = ارزش کل بازار ( BTC)

بالا بودن مقدار مارکت کپ نشانگر اینست که حجم سرمایه زیادی وجود دارد که این امر می تواند عاملی باشد که ریسک سرمایه گذاری را کاهش می دهد. بطور کلی هرچه مقدار مارکت کپ کمتر باشد به معنی بالا بودن ریسک سرمایه گذاری آن است.

*حجم معاملات طی۲۴ ساعت شبانه روز نشانگر مقدار توکن هایی است که در ۲۴ ساعت خرید و فروش شده اند که بررسی این عامل از قسمت (Historical Data) که حجم معاملات یک ماه اخیر را نشان می دهد. پایین بودن مقدار حجم معاملات این مشکل را برای شما بوجود می‌آورد که در صورت خرید آن ارز، از آنجایی‌ که حجم خرید و فروش‌های روزانه آن پایین است، اگر قصد فروش آن را داشته باشید، با مشکل مواجه شوید که به آن مشکل نقدشوندگی می‌گویند.

نکته مهم: اگر قیمت یک ارز افزایش یابد و همراه با افزایش قیمت، حجم تراکنش‌های ۲۴ ساعته آن نیز افزایش یابد، این نشان می‌دهد که افراد زیادی در حال خرید و فروش آن ارز هستند و احتمالا افزایش قیمت آن ادامه خواهد داشت. اما اگر قیمت یک ارز به صورت لحظه‌ای افزایش یابد، اما حجم معاملات آن، خیلی کم تغییر کند، نشانگر اینست که تعداد کمی از افراد به خرید و فروش آن ارز پرداخته اند و احتمالا این روند صعودی خیلی زود به پایان می رسد.

*بررسی ارزش شبکه نسبت به میزان تراکنش ها (NVT)،   این عامل برای تعیین نسبت ارزش کل شبکه به فعالیت های سرمایه گزاران است که اینطور محاسبه می شود:

حجم تراکنش های۲۴ساعته / مارکت کپ یا ارزش کل= NVT

نکته مهم: اگر در یک ارز دیجیتال، مارکت‌کپ  (ارزش کلی شبکه) بالا باشد و فعالیت معامله گران (حجم تراکنش‌های) آن پایین باشد، عامل NVT مربوط به آن ارز بالا بوده و بالا بودن این عامل  یکی از نشانه‌های نزولی بودن روند قیمتی آن ارز است.این تحلیل به این صورت است که وقتی NVT برای ارزی بالا باشد، نشان می‌دهد که ارزش شبکه که معادل مارکت‌کپ آن است، بر حجم معامله شده غلبه دارد که این اتفاق زمانی رخ می دهد که قیمت به صورت حبابی بالا رفته و بی‌ثبات است.

اگر مقدار عامل NVT از ۱۵ کمتر باشد، می‌تواند یکی از نشانه‌های روند صعودی در تحلیل طولانی مدت قیمت آن ارز باشد و اگر NVT بیشتر از ۱۵ باشد، می‌تواند نشانه‌ای از نزولی بودن روند کلی بازار در طولانی مدت نسبت به سایر ارزها باشد.پایین بودن عامل  NVT، به معنای اختلاف کم بین مارکت کپ و حجم تراکنش‌های روزانه است. هنگامی که حجم تراکنش‌های روزانه در م قایسه با مارکت‌کپ ارزی بالا باشد، به این معناست که فعالیت سرمایه‌گذاران آن ارز بسیار زیاد است و می‌تواند به عنوان یک سیگنال صعودی تلقی شده و یک موقعیت خرید برای سرمایه‌گذاران از این طریق تشخیص داده شود.

اما باید توجه داشت که گاهی حجم معاملات روزانه معتبر نبوده و به روش‌های مختلف می‌تواند دستکاری شود، پس بهتر است برای محاسبه پارامتر NVT به جای استفاده از حجم معاملات ۲۴ ساعت اخیر از میانگین حجم معاملات در یک ماه اخیر استفاده شود.

*بررسی میزان به صرفه بودن استخراج ارز دیجیتال، اگر هزینه‌ای که برای استخراج یک ارز مصرف می شود در مقایسه با قیمت آن ارز به صرفه نباشد، ماینرها مایل به استخراج آن ارز نخواهند بود و با کاهش استخراج ارزهای دیجیتال توسط ماینرها، قیمت آنها وارد یک روند نزولی خواهد شد.

 • بررسی عامل FCAS) ،  Fundamental Crypto Asset Score)     این عامل که به تازگی در کوین مارکت اضافه شده است به امتیازدهی پروژه ها از نظر  فعالیت معامله گران و عملکرد برنامه نویسان  بصورت نسبی و مقایسه ای می پردازد که این امتیازدهی در بازه عددی ۱۰۰۰-۰ است. هرچند عامل FCAS  اطلاعات مفیدی در اختیار ما قرار می دهد اما بررسی عوامل تاثیرگذار بر FCAS به صورت جداگانه توسط خودمان با در نظر گرفتن امکان دستکاری اطلاعات و اشراف داشتن به روش‌های تشخیص این دستکاری‌ها می‌تواند دید درست‌تری از یک پروژه در اختیارمان قرار دهد.
 •  بررسی نرخ بازگشت سرمایه ( ROI)   مقدار سود حاصل از یک ارز دیجیتال بر اساس تغییرات قیمتی آن از ابتدای راه‌اندازی (با قیمت ICO) (یا اولین قیمت معامله آن) تا قیمت کنونی آن را بررسی می‌کند.
 • بر اساس این تعریف مقدار ROI مربوط به بیت کوین در زمان نگارش این مقاله برابر با ۶۳۵۳% است که نشان می‌دهد قیمت بیت کوین از ابتدای راه اندازی و معامله آن تا به امروز ۵۷۳۶% رشد داشته است.
 • برای محاسبه ROI بیت کوین، بر اساس داده‌های کوین‌مارکت‌کپ، اولین قیمت ثبت شده در کوین مارکت کپ برای بیت کوین، ۱۳۵ دلار در تاریخ ۲۸ آوریل ۲۰۱۳ است و قیمت آن در تاریخ ۲۸ می ۲۰۱۹، ۸,۷۳۱ دلار است. (هرچند قیمت اولیه بیت کوین مربوط به سال ۲۰۰۸ می‌شود اما در اینجا از داده‌های کوین‌مارکت کپ برای بدست آوردن این پارامتر استفاده شده است ).
 • دانستن سابقه پروژه و نحوه کارکرد آن
 • بررسی رقبا و صرافی ها

تحلیل تکنیکال،از مهم ترین انواع تحلیل در بازار ارزهای دیجیتال

یکی از انواع تحلیل در بازار ارزهای دیجیتال تحلیل تکنیکال است. روش تحلیل تکنیکال مانند بازار های سنتی بورس و کالا با توجه به دو شاخص تاریخچه قیمت و حجم معاملات به پیشبینی آینده بازار پرداخته می شود که عرضه، تقاضا و احساسات معامله گران مشخص کننده قیمت هستند. تحلیل تکنیکال را نباید تحلیلی قطعی و دقیق بدانیم بلکه این تحلیل مشابه پیشبینی های هواشناسی است که بیانگر وضعیت احتمالی در آینده است. تحلیل تکنیکال در شکل ابتدایی خود در قرن ۱۷ در آمستردام هلند و در قرن ۱۸ در ژاپن مورد استفاده قرار می‌گرفت، اما شکل مدرن این تحلیل از فعالیت‌های چارلز داو، خالق شاخص اقتصادی میانگین صنعتی داو جونز، آغاز شد. با وجود آنکه در تحلیل تکنیکال با شاخص‌ها، اعداد و نمودارها سروکار دارید، این تحلیل به نوعی مطالعه رفتار انسان‌ها در بازارهای مالی محسوب می‌شود. به عبارتی دیگر نیروهای «عرضه» (Supply) و «تقاضا» (Demand) که هسته بازارهای مالی را شکل می‌دهند، به نوعی از احساسات معامله‌گران ناشی می‌شوند که بر اساس آن‌ها حرکات قیمتی شکل می‌گیرد. پس تحلیل تکنیکال را می‌توان به نوعی تحلیل رفتارهای انسانی نیز تعریف کرد.

تحلیل احساسات

روش تحلیل احساسات یکی دیگر از انواع تحلیل در بازار ارزهای دیجیتال است. روش تحلیل احساسات با توجه به احساسات معامله گران مثل: طمع و ترس و واکنش به یک شایعه  است.

وجود شاخص‌هایی که با گرفتن داده‌های اولیه، احساسات حاکم در بازار و وضعیت معامله‌گران را ارزیابی می‌کنند، می‌تواند دید خوبی نسبت به روند فعلی و احتمالات پیش‌رو در اختیار فرد معامله‌‌گر قرار دهد. یکی از این شاخص‌ها که احساسات بازار را نشان می‌دهد، شاخص ترس و طمع (Fear and Greed) نام دارد. داده ها در مقیاسی ساده بین اعداد صفر تا صد قرار‌ دارند، عدد صفر به معنای “ترس شدید” و عدد صد برابر “طمع شدید” است

 • ترس شدید نشانگر این است که سرمایه‌گذاران نگران هستند و این موضوع می‌تواند از یک فرصت خرید خبر دهد.
 • وقتی سرمایه‌گذاران بیش از حد حریص می‌شوند، می‌تواند نشان از این باشد که یک اصلاح قیمتی در راه است.

بنابراین شاخص ترس و طمع احساسات جاری سرمایه‌گذاران را تجزیه و تحلیل می‌کند و این داده‌ها را در مقیاسی ساده بین اعداد صفر تا صد قرار‌ می‌دهد.

ارزهای دیجیتال تحلیل بازار سرمایه گذاری و معاملات مطالب آموزشی مطالب خبری و تحلیلی

بیت کوین (BTC) برگشت! و بقیه بازار دارایی های ارز دیجیتال نیز همینطور. اما بازگشت آنها باز هم نوسانات بازار را هشدار داده است.

در حالیکه معامله گران باتجربه از حرکت 5 تا 15 درصدی قیمت خوشحال شده اند و آنها را قادر می سازند روزانه سود قابل توجهی کسب کنند ، همه خوشحال نیستند. برای معامله گران کم تجربه ، صعودهای شدید در نوسانات می تواند چالش های بیشتری را نسبت به فرصت ها ایجاد کند.

سه راه حل ارزش افزوده بالقوه ارز دیجیتال برای معامله گران رمزنگاری

کتاب سفارش چند ارزی BTSE

BTSE ، پلتفرم معاملات دارایی دیجیتال و مشتقات دیجیتال مستقر در دبی، اخیراً یک کتاب سفارش چند ارزی به نام کتاب سفارش همه-در یک را راه اندازی کرده است.

مغز متفکران آن ادعا می کنند که می تواند به معامله گران اجازه دهد سفارشات را با ارزهای چند گانه فیات انجام دهند.

کتاب های سفارش مبادله رمزنگاری به طور معمول در خدمت یک جفت تجاری مانند BTC / USD یا (Ethereum (ETH) / tether (USDT هستند، یک جفت ارز که به یک ارز پایه واحد قیمت گذاری می شود.

برای معامله گران بین المللی مستقر در خارج از ایالات متحده، این بدان معناست که تبدیل ارز فیات آنها به دلار آمریکا یا یک دلار مبادله ای با ارزش دلار به تجارت با لیکویید ترین جفت های معاملات رمزنگاری شده است.

در نتیجه ، معامله گران بین المللی غالباً مبلغی را برای تبدیل ارز خود از دست می دهند و زمانی که فرصتی برای قرار دادن معاملات مورد نظر برای انجام آنها در نظر گرفته می شود، از دست می دهند.

با این حال، با استفاده از ابزاری مانند دفترچه سفارش همه-در یک BTSE ، معامله گران می توانند سفارشات را به ارز فیات کشور خود انجام دهند. موتور این پلتفرم تلاش خواهد کرد تا سفارش را مطابقت دهد، در واقع نیاز به انجام معاملات چندگانه را برطرف می کند.

گزینه های بیت کوین

مشتقات بیت کوین از زمانی که محبوب ترین سکه جهان در سال 2017 شد، رو به رشد بوده است. امروز، هر دو سرمایه گذار نهادی و خرده فروشی می توانند برای محافظت از مواضع ریسک خود و ایجاد معاملات اهرمی، قراردادهای گزینه بیت کوین و سایر ارز دیجیتال را بخرند و بفروشند.

در زمان نوسانات بازار کریپتو ، معامله گران بیت کوین می توانند از دو طریق از گزینه ها استفاده کنند:
 • برای محافظت از موقعیت های ریسک بزرگ
 • شرط بندی در نوسانات

به عنوان مثال، معامله گر که مدت طولانی در سبد خرید از رمزها استفاده کرده است می تواند گزینه های خود را با تاریخ انقضا شش ماهه و قیمت 10،000 دلار در بیت کوین قرار دهد. این به طور موثر می تواند در صورت فروپاشی بازار و پایین آمدن بیت کوین زیر 10،000 دلار، از ضرر و زیان تجارت جلوگیری کند.

اگر بازار همچنان به تقویت خود ادامه دهد، این معامله گر به جای آن می تواند از افزایش ارزش بازار موقعیت خود سود ببرد و گزینه بی ارزش بودن اکنون به سادگی منقضی می شود.

این بدان معناست که معامله گر فقط حقی را که برای موقعیت گزینه ها پرداخت کرده اند از دست می دهد تا اینکه ضربه سنگین تری به خود بگیرد. در مقابل ، یک تاجر با گزینه های باتجربه می تواند از گزینه های موجود در بیت کوین استفاده کند تا در واقع بر عدم ثبات بازار شرط کند.

به عنوان مثال، معامله گر می تواند در صورت اعتقاد بر عدم ثبات بازار، از تاکتیک های به اصطلاح خفه استفاده کند.

Strangle یک استراتژی گزینه است که شامل خرید گزینه تماس و گزینه put در همان دارایی اساسی با دو قیمت اعتصاب متفاوت است. این استراتژی می تواند زمانی اثربخش باشد که انتظار دارید بازار تهاجمی حرکت کند اما در مورد جهت مطمئن نیستید.

در مورد شرط بندی در مورد افزایش نوسانات در بازارهای رمزنگاری ، مثلاً یک معامله گر می تواند با استفاده از مکالمه بیت کوین خفه شود و گزینه هایی با قیمت اعتصاب را به مبلغ 10،000 دلار و 13،000 دلار قرار دهد.

اگر بازار حرکتی تهاجمی ایجاد کند، یکی از گزینه های آنها «در پول» خواهد بود.

و به این ترتیب، معامله گر سود خود را در آن مرحله ایجاد می کند، تا زمانی که ارزش بالاتر از هزینه گزینه دیگر باشد.

رباتهای تجارت ارز دیجیتال

برای معامله گرانی که می خواهند وارد فرصتهایی که موجب افزایش ارزش نوسانات بازار می شود، بشوند، اما مطمئن نیستند که می خواهند به صورت فعال، تجارت و خارج از موقعیت ها را شروع کنند، ربات های تجارت ارز دیجیتال می توانند گزینه ای جذاب باشند.

یک ربات تجارت ارز دیجیتال بخشی از نرم افزار است که به معامله گران اجازه می دهد تا بطور خودکار استراتژی های معاملاتی را بدون نیاز به تعامل انسانی از طرف معامله گر انجام دهند.

به عبارت ساده تر ، یک معامله گر ربات را به گونه ای تنظیم می کند که بر اساس نقاط داده از پیش تعیین شده، در واقع اقدام به انجام استراتژی معاملاتی شما، اقدامات خاصی را انجام دهد.

به عنوان مثال رباتهای بازاریابی در بازار به ویژه در بازارهای رمزنگاری محبوب هستند. نوع دیگری از نرم افزار ، با نام میانگین نسخه تجدید نظر(mean-revision bot)، در بین بسیاری از معامله گران حرفه ای کریپتو نیز به یک انتخاب محبوب تبدیل شده است.

 در زمان نوسانات زیاد، می توانید یک ربات را برای استفاده از تکنیکی موسوم به «اسکالپینگ کریپتو» مستقر کنید.

اسکالپینگ یک استراتژی است که از تجارت فارکس ناشی می شود. اما در دنیای رمزنگاری، اسکالپینگ اشاره دارد به وقتی که معامله گران تعداد مبادلات بالایی را بر اساس شاخص های فنی انجام می دهند تا سود معاملاتی اندک در معاملات برنده در طول روز ایجاد کنند.

اگرچه ممکن است برای همه نباشد، رباتهای تجاری می توانند برای افرادی که قصد اجرای چنین استراتژی هایی از نوع رمزنگاری را دارند، ایده آل باشد.

و آنها واقعاً می توانند در مواقعی مثل الان دوره هایی از نوسانات بازار با ارزش را بیایند.

آلت کوین ها ارزهای دیجیتال تحلیل بازار مطالب آموزشی مطالب خبری و تحلیلی

تحلیل تکنیکال اتریوم ، قیمت اتریوم با یک کاهش 5.08%- طی 24 ساعت گذشته در حال حاضر 370 دلار است. حد حمایت اتریوم 375 دلار بود که هم اکنون به زیر این قیمت سقوط کرده است. البته شاخص میانگین متحرک 50 روزه اتریوم هنوز نشان دهنده بازار مثبت برای اتریوم است.

تحلیل تکنیکال اتریوم ، بررسی با اندیکاتور ها

اندیکاتور Ichimocu بر خلاف اندیکاتور Sar که کاهش قیمت را پیش بینی کرده است، بازار سبز اتریوم را گزارش می کند.

اندیکاتور Rsi نشانگر کاهش قدرت خریداران در بازار اتریوم می باشد. اندیکاتور Macd و Stochastic نیز درنمودار روزانه سیگنال فروش اعلام کرده اند.

نتیجه می شود اتریوم دو حمایت را به سمت پایین شکسته است که اگر از حد 354 دلار بیشتر ریزش کند به احتمال زیاد یک اصلاح قیمت جدی بر سر راه خود دارد.

آلت کوین ها ارزهای دیجیتال تحلیل بازار مطالب آموزشی مطالب خبری و تحلیلی

تحلیل تکنیکال اتریوم ، قیمت اتریوم با یک کاهش 0.82%  در حال حاضر 395 دلار است. اتریوم در چند هفته اخیر در محدوده 380 تا 396 دلار در حال نوسان بوده است و در صورت شکست مقاومت 408 دلار که دست یابی به آن دشوار می باشد، یک صعود تصاعدی برای آن پیش بینی می گردد. همچنین شاخص میانگین متحرک 50 روزه اتریوم ادامه روند صعودی را نشان داده است.

تحلیل تکنیکال اتریوم ، بررسی با اندیکاتور ها

اندیکاتور Ichimocu بر خلاف اندیکاتور Sar پایداری روند صعودی اتریوم را نشان داده است. چرا که اتریوم هنوز بالاتر از خط روند صعودی اخیر خود حرکت می کند.

اندیکاتور Rsi و همچنین اندیکاتور Adx نشان دهنده بازار امن و پایدار برای اتریوم و همچنین بیشتر بودن قدرت خریداران و حفظ شرایط صعودی برای اتریوم است. در اندیکاتور Macd خطوط سیگنال و مکدی در تقاطع با یکدیگر قرار گرفته اند که نشان دهنده احتمال تغییر شرایط بازار است.

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن ت6666-1024x388.png است

نتیجه می شود احتمال صعود یا کاهش قیمت برای اتریوم مساوی است بنابراین بررسی در بازه زمانی کوتاهتر ضروری می باشد.

ارزهای دیجیتال بیت کوین تحلیل بازار مطالب آموزشی مطالب خبری و تحلیلی

تحلیل تکنیکال بیت کوین ، قیمت بیت کوین با یک کاهش 1.3% در حال حاضر 11800 دلار است. بیت کوین روز گذشته تا 12000 دلار نیز پیش رفت. همانطور که اشاره کرده بودیم، مقاومت بیت کوین 11700 دلار می باشد که چند بار آنرا لمس کرد حال اگر به روند صعودی خود ادامه دهد به زودی دوباره به 12000 دلار خواهد رسید. شاخص میانگین متحرک 50 روزه بیت کوین نشان دهنده پایداری روند افزایشی بیت کوین می باشد.

تحلیل تکنیکال بیت کوین ، بررسی با اندیکاتور ها

اندیکاتور Ichimocu برای بیت کوین بازار سبز را گزارش کرده است ، اما اندیکاتور Sar آغاز یک روند کاهش قیمت را درنمودار روزانه برای بیت کوین گزارش کرده است.

مطابق چند روز اخیر اندیکاتور Rsi در رنج 75 قرار دارد که این نشان دهنده ثابت بودن قدرت خریداران در بازار بیت کوین و همچنین این سطح نشان دهنده بیشتر بودن خریداران نسبت به فروشندگان است. در اندیکاتور Macd خط سیگنال و خط مکدی بسیار به هم نزدیک شده اند و موازی با یکدیگر در حرکت اند که این موضوع نشان می دهد که زمان خوبی برای خرید نیست. اندیکاتور Mom نیز در سطح 0 قرار گرفته که آن هم در تایید اندیکاتورهای نام برده هشدار احتیاط می دهد.

نتیجه می شود بررسی های انجام شده نشان می دهد که احتمالا بیت کوین وارد یک اصلاح قیمت خواهد شد و نمودارها، عدم خرید را نشان می دهند. با این حال بیت کوین در نمودار روزانه به روند صعودی خود ادامه می دهد