بایگانی‌های سرمایه گذاری و معاملات ~ وبلاگ بازار الیتکس
۱ خرداد, ۱۴۰۱
خانه مطالب آموزشی بایگانی براساس دسته بندی سرمایه گذاری و معاملات

سرمایه گذاری و معاملات

سرمایه گذاری و معاملات مطالب آموزشی

اصول اولیه ترید و سرمایه گذاری در رمز ارزها

دنیای رمزارز یک تکنولوژی در حال پیشرفت است و اگر به خوبی و به درستی انجام شود، تجارت در این زمینه می تواند بسیار سودآور باشد و از طرف دیگر می تواند سبب زیان بسیاری شود اگر به درستی انجام نشود. در این مقاله ما بر آنیم که درس هایی را به تریدر های تازه کار بدهیم تا بهتر بتوانند به شناگری در این اقیانوس عظیم بپردازند.

به دنبال حبابی که در سال ۲۰۱۳ برای بیتکوین پیش آمد و قیمت آن به هزار دلار رسید، رکود و کاهش بهای شدید بیتکوین اتفاق افتاد. قیمت بیتکوین کم کم اصلاح شد و در سال ۲۰۱۷،  قیمت آن به جایی رسید که بسیاری از افراد بدبین نسبت به بیتکوین را، به فکر خرید آن انداخت و هم اکنون نیز این بازار پر هیجان توجه بسیاری را به خود جلب کرده است. زمانی که بیتکوین به ۲۰۰ دلار سقوط کرده بود، افرادی آن را می خریدند و به امید آینده ای درخشان آن را انبار می کردند اما بسیاری این افراد را دست می انداختند و آنها را دیوانه می پنداشتند. هم اکنون بیتکوین بسیار متفاوت با آن زمان است و به یک مقبولیت عمومی دست یافته است. در این مقاله ما پنج اندرز را که برای تریدر های تازه کار مهم است مطرح می کنیم و البته باید گفت که این اندرزها برای دیگر تریدر ها نیز خالی از لطف نیست.

پنج درس مهم

۱- قبل از این که پولی را که با مشقت زیاد اندوخته اید به بازار کریپتو بریزید، معاملات خود را به دقت برنامه ریزی کنید و سعی کنید که با تکیه بر دیگران و تقلید کورکورانه از آنها این برنامه ریزی را انجام ندهید، بلکه این خود شما هستید که باید دانش اندوزی کنید و با نگاه به جدول ها و نمودارها و مطالعه کافی، برنامه ریزی مناسبی را اجرا کنید.

۲- از معاملات بسیار پرهیز کنید. یکی از اشتباهات رایج تریدر های کم تجربه این است که به هر حرکت جزئی بازار واکنش نشان می دهند و بسیار معامله می کنند، در حالی که سالیانه یک یا دو معامله کافی است. معاملات زیاد و مکرر درصد بسیاری از پول شما را صرف کمسیون و هزینه معاملات و صرافی ها می کند. به جای این کار سالانه به یک یا دو حرکت بزرگ و سرنوشت ساز بازار توجه خود را معطوف کنید. این اقدام معاملاتی مکرر رایج ترین اشتباهی است که تریدر های تازه کار انجام می دهند و با این کار مقداری از پول خود را از دست می دهند.

۳- درس سوم این است که کریپتو ها را در اوج و موقعی که به اصطلاح تاپ هستند انتخاب نکنیم چون اگر چه این امر بعضا سودهایی را نصیب ما می کند و اوج گرفتن این جریان تا مدتی بعد از خرید ما ادامه میابد، ولی اگر این بازار نیرومند برگردد و بر علیه شما واکنش نشان دهد، ضررهای بسیاری را متوجه شما می کند.

۴- معاملات خود را طوری مدیریت کنید که در آینده احساس پشیمانی نکنید. دقیقا تصمیم بگیرید، کی وارد می شویید و کی تصمیم به خروج دارید، چون در بعضی مواقع بازار فریبنده می شود و ممکن است اگر به درستی تصمیم نگیرید، در آینده پشیمان شوید.

۵- پنجمین و آخرین درس این است که در تعقیب هایپ ها (سرمایه گذاری که به ظاهر بازدهی بالا دارد) نباشید بلکه آنها را پیش بینی کنید. به جای این که در تعقیب آنها باشید پیش بینی کنید که کی افراد از ترس زیاد کوینی را می فروشند و در واقع، وقت خرید ارزان آن است و کی قیمت این سکه بر می گردد و دوباره بالا می رود. به جای خرید سکه در اوج منتظر وقتی باشید که افراد دچار وحشت شده و آن را می فروشند، زیرا این روند همیشه تکرار می شود و قیمت بر می گردد.

ترید مانند شطرنج است. همان طور که در شطرنج باید حرکت های رقیب خود را پیش بینی کرد و از روی آنها برنامه ریزی نمود، در ترید هم باید حرکت های رقیب خود را پیش بینی کنید، اما در ترید رقیب شما بازار است. این کلیشه در ترید بسیار معروف است: ” در قیمت پایین بخرید و در قیمت بالا بفروشید.” اما متاسفانه اکثرا تریدر ها برعکس این کار را انجام می دهند. احساس، ترس و طمع دشمنان اصلی یک تریدر هستند.

تحلیل بازار سرمایه گذاری و معاملات مطالب آموزشی

تحلیل فاندامنتال بازار رمزارز تفاوت بسیار زیادی با بورس دارد. در این مقاله قصد داریم به تفاوت اصلی تحلیل فاندامنتال بین این دو بازار بپردازیم. برای پیدا کردن درک تحلیل فاندامنتال در کریپتوکارنسی، سه داده مهم وجود دارد که شما باید بر آنها مسلط شوید. این سه داده شامل موارد زیر می‌شود:

 1. شناخت تکنولوژی‌ها
 2. شناخت توکنومیک و اهمیت آن
 3. مطالعه در‌مورد وقایع، اخبار و رویدادها

در ادامه به معرفی و تفسیر هر سه بخش می‌پردازیم.

شناخت تکنولوژی و اهمیت آن

بی‌شک رشد بسیاری از ارزهای مارکت به میزان چند‌ صد و چند‌ هزار برابر طی سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۰ بی‌دلیل نبوده و شما هم می‌دانید که دلیل این موضوع  تکنولوژی این رمزارزهاست. ارزی مثل اتریوم یا ریپل بدون دلیل تا رتبه ۲ و ۳ مارکت رشد نکرده‌اند و رشد آنها بدون تکنولوژی جدید و خاصی که داشتند و صرفا به وسیله تکنیکال، غیر‌ممکن بود. در اینجا سوالی مطرح می‌شود که چه ویژگی‌ای باعث این رشد شده است؟

رشد اتریوم به‌خاطر توکنیزه کردن و قرارداد هوشمند ساده آن بود که باعث ایجاد defi های متنوع و رشد فراوان آن شد. همچنین ریپل نیز به‌ دلیل مقیاس‌پذیری بالایی که داشت به رتبه ۳ مارکت رسید آن‌هم در دورانی که اتریوم و بیت‌کوین به‌خاطر مقیاس‌پذیری پایینی که داشتند مدام مورد نقد قرار می‌گرفتند.

ویژگی خاص تکنولوژی که تاثیر تحلیل فاندامنتال دارد شامل دو دسته زیر است: 

نوع پروتکل اجماع و نوع تکنولوژی به‌کار رفته جهت توسعه پلتفرم

دسته اول شامل پروتکل اجماع ارز است که در آن هر‌چه یک ارز دارای ویژگی‌های بهتری از نظر افزایش مقیاس‌پذیری، افزایش امنیت و افزایش میزان عدم‌ تمرکز باشد بیشتر مورد اقبال جامعه قرار می‌گیرد. تقرییا این موضوع مشهود است که رمز ارزهای دارای پروتکل اجماعِ اثبات کار از بقیه پروتکل‌ها خوش‌آتیه‌تر و کاربر‌پسندتر است و دلیل آن هم امنیت بالا و تورم ماینینگ قابل کنترل توسط سختی شبکه است. در یک دسته‌بندی می‌توان پروتکل‌های اجماع محبوب و با اهمیت را به ترتیب زیر طبقه‌بندی کرد:

اثبات کار (PoW)، اثبات سهام (PoS)، اثبات سهام محول شده (DPoS)، تحمل خطای بیزانس (BFT) و اثبات حاکمیت (PoA)

دسته دوم شامل نوع تکنولوژی به‌کار رفته است که گاهی با ایجاد یک شاردینگ، یک زنجیره جانبی، مولتی‌چین و یا یک انشعاب جهت ضد ایسیک شدن و دیگر ویژگی‌های خاص تکنولوژیک سبب جلب توجه کابران و رشد قیمت می‌شود و باید دید آیا این تکنولوژی تاثیری بر افزایش کاربران آن ارز یا پلتفرم دارد یا خیر. در‌صورت بی‌تاثیر بودن بر افزایش کاربران رشدی را هم شاهد نخواهیم بود.

اهمیت توکنومیک

اگر تریدر باشید حتما سروکار شما با سایت https://coinmarketcap.com بوده و در آن متوجه تفاوت بین عرضه در‌ گردش و عرضه‌ی کل یک رمز ارز شده‌اید. گاهی پیش می‌‌آید که یک ارز با آزاد کردن توکن‌هایی که در اختیار دارد باعث ریزش بالای قیمت می‌شود و این فرآیند بیشتر در رمز ارزی دیده می‌شود که ico و ieo داشته و بخشی از توکن موجود در فروش عمومی را بین سرمایه‌گذاران، صرافی و تیم پروژه تقسیم کرده است. این بخش از توکنومیک اصطلاحا تخصیص توکن نام دارد و با تاثیر بر افزایش عرضه سبب کاهش قیمت می‌شود که مهم‌ترین و تاثیرگذار‌ترین بخش توکنومیک بر قیمت است.

گاهی تدابیری شبیه به خرید مجدد و یا توکن سوزاندن جهت کم کردن توکن‌های در‌گردش انجام می‌شود که این فرایند اگر اصولی و با توجه به حجم پول موجود در بازار رمز ارز مربوطه انجام شود سبب رشد خوب قیمت خواهد شد. همچنین از دیگر ویژگی‌های توکنومیک می‌توان به شتاب توکن یا tokenvelocity اشاره کرد. این خاصیت ضریبی است که در بازه‌های زمانی مختلف نشان‌دهنده افزایش کاربران یک توکن در یک اپلیکیشن غیرمتمرکز می‌باشد و افزایش این ضریب می‌تواند بر افزایش قیمت به مرور تاثیر بگذارد و دلیل آن افزایش حجم کاربرد توکن مربوطه است.

ویژگی‌های توکنومیک بسیار پیچیده هستند و گاهی باعث رشد بالای ارز می‌شوند. به عنوان مثال، پامپ بالا در یک ارز به قیمت یک ساتوشی اگر آن ارز جفت معاملاتی دیگری به‌جز بیت‌کوین در مارکت نداشته باشد بسیار راحت است؛ چرا‌که با افزایش قیمت یک واحدی ارز مربوطه از یک ساتوشی به دو ساتوشی می‌توان باعث رشد قیمت به میزان صد درصد شد.

گاهی نیز پروژه‌ها با توزیع توکن به صورت ایردراپ و یا فروش در ICO بین جمع زیادی از کاربران و قفل کردن آن توکن‌ها به مدتی طولانی سعی در بالا بردن حجم در‌گردش توکن مربوطه دارند و با ایجاد پامپ ساختگی در اکسچنج‌ها با مبلغ پولی بسیار کم باعث رشد رتبه ارز مربوطه در مارکت می‌شوند؛ حال آنکه هیچ فروشنده‌ای به‌جز خود پروژه وجود ندارد چون توکن توزیع‌شده قفل هستند و این موضوع سبب جذب موقت سرمایه و پامپ مصنوعی می‌شود. می‌توان مثال آن را در پروژه‌های ضعیفی چون snb و kicktoken در چند‌مدت اخیر دید.

اهمیت وقایع و رویدادها در تحلیل فاندامنتال

بازار رمز ارزها نیز همچون بقیه بازارهای مالی از اخبار و وقایع جهانی تاثیر می‌پذیرد؛ همانند تاثیر ویروس کرونا و ریزش کلیه بازارهای مالی و تاثیر آن بر بیت‌کوین. در این میان گاهی خبری مثبت برای آلتکوین‌ها به گوش می‌رسد که سبب رشد موقت و بسیار بالای آنها می‌شود. این اخبار یا مربوط به یک رویداد خاص مثل ایردراپ برای هولدرها یا لانچ شبکه و شروع استکینگ یک ارز، یا مربوط به همکاری پروژه با شرکتی بزرگ چون گوگل یا مایکروسافت و … می‌باشد.

دسته اول جزو اخبار تکنولوژیک است و مانند آنچه در کوین mtl در روزهای اخیر روی داد که با توزیع رایگان توکن xpr بین هولدرهای mtl باعث افزایش تقاضا قبل از شروع ایردراپ شد و پس از وقوع آن رویداد هم شاهد بازگشت قیمت در اثر فروش توکن یا کوین خریداری شده هستیم که باعث ریزش قیمت شد.

دسته دوم نیز معمولا به همکاری با شرکتی بزرگ و معتبر می‌پردازد که اعتبار و کاربرد ارز مربوطه را بالا می‌برد و می‌تواند تاثیری بر رشد بلند‌مدت ارز مربوطه داشته باشد، مانند همکاری chain link با مایکروسافت یا همکاری بویینگ با hedrahashgraph.

توجه به این نکته در اخبار ضروری‌ست که وضعیت بیت‌کوین بر تاثیرپذیری اخبار فاندامنتال روی بقیه آلتکوین‌ها بسیار مهم است و خارج از اینکه چه خبر فاندامنتالی برای یک ارز وجود دارد، اگر بیت‌کوین ریزش پیدا کند احتمالا آن خبر زیر سایه ریزش بیت‌کوین بی‌تاثیر می‌شود. به عنوان مثال خبر همکاری iost با آمازون در چند‌روز گذشته با ریزش بالای بیت‌کوین به دست فراموشی سپرده شده است.

نتیجه گیری تحلیل فاندامنتال

توجه به وقایع فاندامنتال در بازار کریپتوکارنسی به همان اندازه که توجه به تکنیکال مهم است، حائز اهمیت است. چه بسا در آلتکوین‌های کم‌ حجم‌تر مارکت، تاثیر فاندامنتال بسیار بیشتر از تکنیکال باشد. بنابراین شناخت پارامتری تاثیر‌گذار بر قیمت از اهمیت دو چندانی برخوردار است.

اگر خیلی قبل‌تر از بررسی چارت ارزی مثل dent و  npxs و یا btt به عرضه‌ی بالا و درصد فراوان توکن‌های تیم و برنامه آزاد‌سازی توکن فروش‌رفته در ICO و صرافی توجه کنیم، احتمالا خواهیم دید که این ارز در آینده ریزش بالایی خواهد داشت و باید در خرید دقت بیشتری لحاظ شود. پس حتما قبل از هر تصمیم خرید ابتدا به ویژگی فاندامنتال ارز مربوطه رجوع کنید تا متضرر نشوید.

استخراج سرمایه گذاری و معاملات مطالب آموزشی

می خواهیم به این سوال پاسخ دهیم که درآمد دستگاه ماینر بیت کوین بیشتر است و یا خرید مستقیم بیت کوین و کسب سود از بالا رفتن قیمت؟ آیا عدد و رقم هایی که در ماشین حساب های بیت کوین و ماینر ها ارائه می شود منطبق با واقعیت است؟

کدام گزینه برای شما بهترین است؟

جواب به این سوال ممکن است برای هر شخصی متفاوت باشد ولی بر اساس تجربه می توان با دلایل زیر ادعا کرد که خرید بیت کوین سرمایه گذاری کم ریسک تر و سودآورتری نسبت به خرید دستگاه ماینر است.

۱- مکان و شرایط مناسب

دستگاه های ماینر نیاز به مکان، برق و شرایط مناسب برای فعالیت دارند. این عوامل باعث می شود که هزینه اولیه و هزینه نگهداری به هزینه های عملیاتی استخراج اضافه شود که عموما افراد در شروع فعالیت برای اسختراج ممکن است این هزینه ها را در نظر نگیرند.

اما برای خرید بیت کوین مقدمات خیلی پیچیده و زمانبری مانند استخراج نیاز نیست.

۲- بر خلاف تصور عمومی، استخراج بیت کوین کار ساده و کم دردسری نیست

تصوری که معمولا افراد قبل از شروع به استخراج بیت کوین دارند به این صورت است که دستگاه را به برق می زنیم و به سادگی بیت کوین بدست خواهد آمد.

این سطحی نگری به موضوع است چرا که استخراج بیت کوین مانند هر صنعت دیگری پیچیدگی ها و دردسرهای مخصوص به خود را دارد. برای نگهداری و فعالیت دستگاه ها در حالت بهینه باید زمان زیادی اختصاص دهید و تجربه بالایی بدست آورید.

۴- استهلاک و خرابی دستگاه ماینر

دستگاه ماینر یک دستگاه الکترونیکی است و مانند هر دستگاه الکترونیکی دیگری احتمال خرابی و سوختن آن وجود دارد که باعث می شود ریسک و استرس سرمایه گذاری روی آن افزایش پیدا کند.

۵- شروع با سرمایه کم

افراد عموما اینطور فکر می کنند که نیاز به پول زیادی دارند تا بتوانند بیت کوین بخرند، درصورتی که یکی از ویژگی های بیت کوین قابلیت تقسیم شدن به واحد های کوچکتر است، به همین دلیل شما می توانید با هر مبلغی (حتی ۱۰۰ هزار تومان) بیت کوین بخرید و هر زمانی که تصمیم گرفتید می توانید سرمایه گذاری خود را با خرید بیشتر بیت کوین، افزایش دهید.

ولی خرید دستگاه ماینر نیاز به سرمایه اولیه بسیار بالاتری دارد که این تازه جدای از هزینه مکان و دیگر هزینه های اولیه است.

۶- دستگاه ماینر قرار نیست تا ابد برای شما بیت کوین استخراج کند

برخی در مورد استخراج بیت کوین تصور می کنند که دستگاه ماینری که می خرند قرار است تا ابد برای آنها بیت کوین استخراج کند و در این صورت بیت کوین بیشتری بدست خواهند آورد.

در این فرضیه پارامترهای زیر در نظر گرفته نشده است:

 • احتمال سوختن دستگاه وجود دارد.
 • به مرور زمان سختی شبکه بیت کوین بالا می رود و قدرت دستگاه شما چون ثابت است میزان بیت کوین کمتری استخراج خواهید کرد.
 • دستگاه های جدیدتر با قدرت بالاتر به بازار خواهند آمد که باعث می شود میزان استخراج شما در طول مدت زمان کم شود.

۷- نقدشوندگی بالای بیت کوین

اگر به یکباره نیاز به نقدینگی پیدا کنید میزان نقدشوندگی دستگاه ماینر نسبت به بیت کوین به مراتب پایین تر است.

۸-ریسک توقیف دستگاه ماینر

به دلیل جدید بودن پدیده بیت کوین و استخراج، و از طرف دیگر عدم شناخت کافی دولت ها نسبت به این پدیده، ریسک هایی مانند غیرقانونی قلمداد شدن این فعالیت همواره وجود دارد.

حال موضوع اینجاست که بیت کوین اگر در کیف پول شما باشد هیچ کسی نمی تواند آن را از شما توقیف کند در صورتی که ریسک شناسایی و توقیف دستگاه ماینر بسیار بالا است.

جمع بندی

در انتها با توجه به دلایل گفته شده و سختی و ریسک بالای خرید دستگاه ماینر، خرید بیت کوین گزینه مناسب تری برای سرمایه گذاری است.

شما می توانید با خرید بیت کوین و نگه داری آن در یک کیف پول بیت کوین امن، بعد از بالا رفتن ارزش آن، بیت کوین را بفروشید و سود خوبی بدست آورید.

تعاریف و مفاهیم سرمایه گذاری و معاملات مطالب آموزشی

فری‌لنسرها به صورت دورکاری کسب درآمد می‌کنند و دریافت دستمزد دورکاری با بیت کوین امری است که چندان دور از واقعیت نیست و بسیاری فری‌لنسرها نسبت به آن مشتاقند. در این مقاله درمورد دنیای فری‌لنسینگ و پلتفرم‌هایی که با ارز دیجیتال به فریلنسرها پرداخت می‌کنند خواهیم خواند.

بیت کوین امروزه به ارزی تبدیل شده که میان قشرهای مختلف و با اهداف مختلف در جریان است. موضوع دورکاری با بیت کوین موضوعی است که در میان بسیاری از فری‌لنسرها وجود دارد. این ارز مجازی یک گزینه حیات و روش پرداخت برای بسیاری از صاحبان کسب‌وکار و افراد است. دیگر چندان مهم نیست که شما بخواهید با بیت کوین خود محصولی را خریداری کنید یا در جایی سرمایه‌گذاری کنید، امروز این رمز ارز را می‌توان در هر جایی و برای هر کاری استفاده کرد.

همانطور که در مقاله‌های گذشته نیز به این موضوع اشاره شده، می‌دانیم که بیت کوین رمز ارزی است که هر روز محبوبیت بیشتری پیدا می‌کند و توانسته درکنار دیگر ارزهای سنتی و موجود، فضای مقبولی را به خود اختصاص دهد. این ارز دیجیتال از سال 2009 به بازار معرفی شد و از آن زمان توانست مقبولیت و رشد خوبی را طی کند.

نامتمرکز بودن این سیستم بدین معناست که هیچ مرجع قدرتی نمی‌تواند بر بیت کوین نظارت و کنترل داشته باشد و از همین رو هیچ فردی نمی‌تواند برای آن قوانین مالی و اقتصادی وضع کند. در زنجیره بلوکی پرداخت‌ها مسدود نمی‌شوند و شما می‌توانید از هر فردی در هر جای دنیا بیت کوین دریافت کنید و یا به آنها بیت کوین ارسال کنید.

مزایای استفاده از بیت کوین برای فری‌لنسرها و صاحبان کسب‌وکار

می‌دانیم که بیت کوین را می‌توان برای مقاصد مختلف استفاده کرد. اما در بخش اشتغال چگونه خواهد بود؟ این ارز دیجیتال برای فری‌لنسرها و هم صاحبان کسب‌وکار که به‌دنبال استفاده از نیروی متخصص هستند مفید است. طبیعتاً به دلیل آنکه در تراکنش‌های بیت کوین فرد سومی به نام بانک وجود ندارد، میزان کارمزدی که از این تراکنش‌ها گرفته می‌شود بسیار کمتر از نرخ کارمزد تراکنش‌های عادی است (چیزی بین صفر تا یک درصد).

پرداخت و دریافت بیت کوین سرعت بالایی دارد. فرد فری‌لنسری که دورکاری با بیت کوین انجام می‌دهد می‌تواند در مدت زمان کوتاهی پول خود را دریافت کند. این زمان در چند دقیقه بیشتر خلاصه نمی‌شود. در اینجا هیچ سازمانی وجود ندارد که تراکنش‌ها را چک کند و به همین دلیل در زمان انتقال پول کاهش چشمگیری رخ می‌دهد.

اگر یک تاجر، صاحب کسب‌وکار و یا فری‌لنسر هستید، می‌توانید بیت کوین خود را تقریباً به هرجایی از دنیا که نیاز دارید ارسال کنید و حتی دریافت کنید. تنها تفاوت این است که برای اینکار شاید لازم باشد از درگاه‌های پرداخت متفاوت استفاده کنید. در حالت عادی پرداخت به کشورهای دیگر مشکلی است که اکثر صاحبان کسب‌وکار و افراد با آن روبه‌رو هستند و باید روش‌های مختلف پرداخت را امتحان کنند. در این بین گاهی پرداخت به برخی کشورها ممنوع می‌شود و این موضوع را حتی مشکل‌تر و پرهزینه‌تر از پیش می‌کند. در حالی‌که در روش پرداخت با بیت کوین این مسائل کمرنگ‌تر و بسیار ارزان‌تر می‌شوند.

زمانی که در پرداخت‌ها مشکلی نباشد می‌توان دید که همکاری‌های میان مرزی نیز بیشتر می‌شوند و تجارت و کسب‌وکار در چرخه‌ی بهتری قرار می‌گیرد. این موضوع در کشورهای درحال توسعه بیشتر به چشم می‌آید.

اما فری‌لنسرها چگونه می‌توانند گزینه‌ی دورکاری با بیت کوین را در ذهن خود حفظ کنند و به‌صورت برون مرزی فعالیت کنند.

معرفی 6 پلتفرم که امکان دورکاری با بیت کوین را به فری‌لنسرها می‌دهند

دنیا با سرعت بالایی در حال تغییر است و تعاریف مفاهیمی چون لباس رسمی در محیط کار، زمان‌بندی‌های کاری مشخص و حقوق ماهیانه در حال تغییر هستند. هر چه می‌گذرد افراد به سوی خود مدیریتی و داشتن استقلال در کار متمایل می‌شوند و ترجیح می‌دهند خودشان محیط کاری و نوع کار خود را مشخص کنند.

با آمدن ارزهای دیجیتالی چون بیت کوین و اتریوم این کارها بسیار راحت‌تر شده و فری‌لنسرها می‌توانند به آسانی از هر جای دنیا که هستند دستمزد کار خود را دریافت کنند. در گذشته برای فری‌لنسری و دورکاری‌های میان مرزی شرایط چندان آسان نبود چون کارفرمایان و فری‌لنسرها قبل از هر چیز باید منبع مشترکی را پیدا می‌کردند که بتوانند پرداختی‌های خود را از طریق آن انجام دهند.

اما امروزه فری‌لنسرها می‌توانند از ماهیت بدون مرز بودن رمز ارز ها استفاده کنند و به راحتی در ازای خدماتی که انجام می‌دهند از هرجای دنیا دستمزد خود را دریافت کنند. از طرفی امروزه افرادی که بیت کوین یا رمز ارز های دیگر بپذیرند نیز بیشتر شده و از این طریق فری‌لنسرها به‌راحتی می‌توانند بیت کوین خود را به ارز رمز دیگر یا هر ارز دیگری تبدیل کنند.

هر روز که می‌گذرد پلتفرم‌های بیشتری ساخته می‌شوند که فری‌لنسرها می‌توانند در آنجا کار کنند و با بیت کوین و یا دیگر انواع رمز ارز ها دستمزد بگیرند. در این قسمت به معرفی چند پلتفرمی خواهیم پرداخت که صاحبان آنها به‌دنبال پرسنل مجازی هستند و در مقابل به کارمندان خود با رمز ارز های مختلف دستمزد می‌دهند.

CryptoGrind

یکی از بهترین پلتفرم‌هایی که فری‌لنسرها می‌توانند در آنجا انتظار دورکاری با بیت کوین داشته باشند و در ازای کار خود بیت کوین دریافت کنند CryptoGrind است. در این پلتفرم، بخشی وجود دارد که فری‌لنسرها می‌توانند موقعیت‌های شغلی را جستجو کنند یا با سرچ یک سری کلمات کلیدی فرصت‌های شغلی خود را پیدا کنند.

XBTFreelancer

برخلاف پلتفرم قبل، در XBTFreelancer کارفرمایان به‌طور رایگان درخواست شغلی خود را منتشر می‌کنند و افرادی که با شرایط کارفرما موافق هستند به او درخواست می‌دهند. در این پلتفرم حیطه‌ی متنوعی از شغل‌هایی چون نویسندگی، مترجمی، برنامه نویسی و غیره را می‌توان پیدا کرد.

Coinality

پلتفرم Coinality یکی از پرطرفدارترین وب‌سایت‌هایی است که فری‌لنسرها می‌توانند در آنجا دورکاری با بیت کوین داشته باشند. نکته‌ی جالب درمورد این پلتفرم این است که درخواست‌های شغلی در اینجا معمولاً در تعداد بالا است. برای نمونه کارفرمایان به تعداد زیادی برنامه‌نویس، کارشناس محتوا یا گرافیست نیاز دارند.

r/Jobs4Bitcoins

برخلاف دیگر پلتفرم‌ها، r/Jobs4Bitcoins گروهی است که بر روی Reddit ایجاد شده و به دلیل انتشار متعدد درخواست‌های شغلی به شهرت رسیده است. در این گروه کارفرمایان در ازای کارهایی که نیاز دارند، به فری‌لنسرها پیشنهاد رمز ارز و مخصوصاً بیت کوین می‌دهند.

Crypto Jobs

Crypto Jobs یک فضای شغل‌یابی دیگر در دنیای رمز ارز هاست. در اینجا نیز کارفرمایان به دنبال افرادی هستند که به‌صورت دورکاری برای آنها کار کنند. این پلتفرم حدود 5000 کاربر دارد که باعث می‌شود فری‌لنسرها بتوانند در هر حوزه‌ای کار مرتبط با خود را پیدا کنند. این محیط برای کارشناسان محتوا بسیار مفید است چرا که تقریباً از هر 10 آگهی 2 تای آن به نویسندگی ربط دارد و نویسندگان می‌توانند فکر دورکاری با بیت کوین را در اینجا عملی کنند.

Cointelegraph

یک دلیل شهرت Cointelegraph به‌خاطر انتشار اخبارهای به‌روز در دنیای زنجیره بلوکی است. اخیراً این پلتفرم تغییراتی ایجاد کرده و بخش شغل‌یابی را نیز به دیگر بخش‌های خود اضافه کرده است. نکته‌ای که درمورد این پلتفرم وجود دارد این است که تمام موقعیت‌های شغلی پست شده در اینجا قبل از انتشار تأیید می‌شوند.

تحلیل بازار تعاریف و مفاهیم سرمایه گذاری و معاملات مطالب آموزشی

روانشناسی بازار چیست؟

روانشناسی بازار به این معنی است که حرکات یک بازار منعکس کننده وضعیت احساسی شرکت کنندگان آن است. روانشناسی بازار یکی از موضوعات مهم و اصلی اقتصاد رفتاری است. بسیاری بر این باور متکی هستند که احساسات و عواطف اصلی ترین محرک بازارهای مالی هستند و در نهایت این که احساسات کلی سرمایه گذار چیزی است که به اصطلاح چرخه بازار روانی را ایجاد خواهد کرد.

به طور خلاصه، احساسات بازار، احساس کلی است که سرمایه گذاران و ترید کنندگان نسبت به عملکرد قیمت یک دارایی دارند. زمانی که احساسات بازار مثبت بوده و قیمت‌ها به طور مداوم در حال افزایش هستند، گفته می شود روند صعودی در بازار وجود دارد، نقطه مقابل این عمل، بازار خرس نامیده می شود، زمانی که روند نزولی در بازار مورد نظر دیده می شود.

بنابراین، این احساسات از دیدگاه‌ها و احساسات فردی تمام ترید کنندگان و سرمایه گذاران در یک بازار مالی ایجاد شده است. براساس نظریه‌های روانشناسی بازار، قیمت دارایی‌های تمایل دارد در پاسخ به احساسات بازار دائما تغییر پیدا کند. در غیر این صورت، ایجاد یک ترید و معامله موفق بسیار سخت خواهد بود.

در عمل، هنگامی که بازار روند صعودی دارد، احتمالا این روند صعودی از بهبود نگرش و اعتماد به نفس در بین ترید کنندگان سرچشمه می گیرد. احساسات مثبت بازار، سبب افزایش تقاضا و کاهش عرضه خواهد شد. به همین ترتیب نیز، روند نزولی تمایل به ایجاد احساسات منفی داشته و در نهایت، سبب کاهش تقاضا و افزایش عرضه می شود.

چگونه احساسات سرمایه گذاران در طول چرخه بازار تغییر می کند؟

روند صعودی

تمام بازارها چرخه انبساط و انقباض را طی می کنند. زمانی که یک بازار در مرحله انبساط و گسترش وجود دارد یک جو خوش بینانه، اعتقادی و طمع به وجود می آید. به طور معمول، احساسات اصلی سرمایه گذاران هستند که منجر به یک فعالیت خرید مطمئن می شوند.

وجود نوعی از اثرات چرخه‌ای یا برگشتی، در چرخه بازار کاملا متداول و رایج است. بعضی مواقع، حس شدید حرص و طمع و باور بر بازارها غلبه می کنند، به گونه‌ای که می تواند سبب تشکیل حباب مالی شوند. در چنین سناریویی، بیشتر سرمایه گذاران غیرمنطقی رفتار کرده و ارزش واقعی خود را از دست می دهند و تنها اقدام به خرید یک دارایی می کنند، زیرا معتقدند که بازار همچنان روند صعودی خود را در پیش خواهد داشت. این افراد برای کسب سود بیشتر طمع‌کار شده و بیش از حد تحت تاثیر بازار قرار می گیرند.

روند نزولی

هنگامی که بازار شروع به ایجاد یک روند دیگری می کند، روحیه سرخوشی سرمایه گذاران به سرعت به دلخوشی تبدیل خواهد شد، زیرا بسیاری از ترید کنندگان و سرمایه گذاران به این باور می رسند که دوره روند صعودی بازار به انتها رسیده و بازار یک روند نزولی را در پیش گرفته است. با کاهش قیمت دارایی‌ها، احساسات موجود در بازار به سرعت منفی می شوند. این احساسات منفی شامل احساس اضطراب، انکار و هراس هستند. دوره انکار با احساس عدم پذیرش مشخص می شود. بسیاری از سرمایه گذاران اصرار دارند تا موقعیت ضرر خود را به دلیل این که انجام فروش بسیار دیر شده یا شرایط بازار تغییر خواهد کرد، حفظ کنند.

اما هر چه قیمت‌ها بیشتر کاهش پیدا کنند، به همان اندازه نیز موج فروش قوی تر خواهد شد. در این مرحله، ترس و هراس سرمایه گذاران سبب خواهد شد که بازار مورد نظر را کاپیتولاسیون بازار بخوانیم!

در نهایت، با کاهش نوسانات و تثبیت بازار روند نزولی متوقف خواهد شد. معمولا هم قبل از شروع احساسات امید و خوش بینی، بازار حرکات یک طرفه‌ای را در پیش می گیرد. چنین دوره‌ای به عنوان دوره انباشت یا accumulation stage در نظر گرفته می شود.

سرمایه گذاران چگونه از روانشناسی بازار استفاده می کنند؟

با فرض این که نظریه روانشناسی بازار معتبر است، درک آن به سرمایه گذاران و ترید کنندگان کمک خواهد کرد تا در شرایط مطلوب تر از موقعیت‌های موجود خارج شده یا به آن وارد شوند. نگرش کلی بازار ضد تولید است: بهترین فرصت مالی مناسب برای یک خریدار زمانی به وجود خواهد آمد که بیشتر مردم امید خود را از دست داده باشند و بازار نیز از شرایط مساعدی برخوردار نباشد. در مقابل، بیشترین ریسک مالی نیز زمانی به وجود خواهد آمد که بیشتر شرکت کنندگان موجود در بازار سرخوش و بی پروا هستند!

با تمام این تفاسیر، برخی از ترید کنندگان و سرمایه گذاران سعی می کنند احساسات موجود در بازار را به خوبی مطالعه کرده تا بتوانند مراحل مختلف چرخه روانشناسی آن را مشخص کنند. در حالت ایده‌آل، آن‌ها از اطلاعات مورد نظر برای خرید، زمانی که هراس (قیمت‌های پایین تر) وجود دارد و برای فروش زمانی که طمع (قیمت‌های بالاتر) غالب بوده، استفاده می کنند.

تجزیه و تحلیل تکنیکال و روانشناسی بازار

به راحتی می توان به چرخه بازار نگاه کرد و تشخیص داد که چگونه روانشناسی کلی تغییر کرده است. با تجزیه و تحلیل داده‌ها می توان به وضوح فهمید که چه اقدامات و تصمیماتی پرسود بوده‌اند.

با این شرایط، درک این موضوع دشوار خواهد بود که چگونه بازار تغییر کرده و یا شرایط بازار در آینده به چه شکل خواهد بود. بسیاری از سرمایه گذاران برای پیش بینی روند آتی بازار از تحلیل تکنیکال (TA) استفاده می کنند. بهتر است این گونه بیان کنیم، شاخص‌های TA ابزاری برای سنجش وصعیت روانی بازار هستند!

به عنوان مثال، برای مشخص کردن مراحل مختلف چرخه بازار می توان از اندیکاتو مک‌دی یا MACD استفاده کرد.
MACD یک شاخص نوسانگر یا نوسان ساز است که به طور گسترده برای تجزیه و تحلیل تکنیکال (TA) از سوی ترید کنندگان مورد استفاده قرار می گیرد.
MACD یک ابزار دنبال کننده روند است که از میانگین‌های در حال حرکت برای تعیین مقدار حرکت سهام ارزهای دیجیتال یا دارایی‌های قابل تجارت استفاده می کند.

بیت کوین و روانشناسی بازار

بازار گاوی رمزارز بیت کوین در سال 2017 میلادی، مثال بارزی از چگونگی تاثیر روانشناسی بازار بر روی قیمت‌ها است. از ماه ژانویه تا دسامبر سال 2017، قیمت رمزارز بیت کوین از 900 دلار به 20,000 دلار افزایش پیدا کرد. در این دوره، احساسات موجود در بازار، بیشتر و بیشتر مثبت شد. در این شرایط، هزاران سرمایه گذار تحت تاثیرِ هیجان بازار گاوی قرار گرفتند و اقدام به انجام سرمایه گذاری کردند.

در حالی که از اوخر سال 2017 و اوایل سال 2018 میلادی، شرایط برعکس شد!
این شرایط، خسارت‌های قابل توجهی را به هر یک از سرمایه گذاران وارد ساخت!

چند ماه بعد، احساسات موجود در بازار بسیار منفی شد و اعتماد به نفس سرمایه گذاران بیش از حد پایین آمد!
احساس ترس باعث شد تا بسیاری از سرمایه گذاران که دارایی‌های خود را با قیمت بالایی خریداری کرده بودند
آن‌ها را با قیمت پایینی به فروش برسانند.

گرایش‌های شناختی

گرایش‌های شناختی، الگوهای تفکری رایجی هستند که سبب می شوند انسان‌ها تصمیمات غیرمنطقی را اتخاذ کنند. این الگوها هم سرمایه گذاران مستقل و هم بازارهای مورد نظر را تحت تاثیر قرار می دهند. به عنوان مثال:

گرایش تایید:

افراد تمایل دارند که اطلاعاتی که باورهای خودشان بوده را افزایش دهند و خلاف این اطلاعت را یا نادیده می گیرند و یا رد می کنند. به عنوان مثال، سرمایه گذاران در بازار گاوی تمایل دارند که اخبار مثبت را دنبال کنند، در حالی که به اخبار منفی موجود، هیچ توجهی نشان نمی دهند.

تنفر از ضرر و خسارت:

بیشتر انسان‌ها تمایل بیشتری دارند تا از ضررها بترسند تا این که از سودهای به دست آمده لذت ببرند!

به عبارت دیگر، درد یک ضرر معمولا دردناک تر از شادی برای کسب سود است!
در نهایت، این وضعیت سبب می شود که سرمایه گذاران فرصت‌های مناسب خود را از دست بدهند!

تاثیر یک موهبت:

این گرایش افراد، برای افزایش ارزش دارایی‌هایی است که در اختیارشان قرار دارد.
به عنوان مثال، زمانی که یک سرمایه گذار کیفی پر از ارز دیجیتال داشته باشد بر این باور معتقد خواهد بود که او با ارزش تر از کسی است که هیچ کوینی ندارد.

تعاریف و مفاهیم سرمایه گذاری و معاملات مطالب آموزشی

انواع ابزارهای خرید و فروش ارزهای دیجیتال و کاربرد آن‌ها

هدف اصلی هر سرمایه‌ گذاری در بازار، سود کردن از خرید و فروش ارزهای دیجیتال می‎باشد. در این راستا، برای کسب موفقیت در این زمینه، هم باید مطالعات فنی خوبی را انجام داد و هم این که باید از ابزار خرید و فروش مناسبی استفاده نمود. در این بین، نقش ابزار خرید و فروش ارزهای دیجیتال، بسیار مهم می‎باشد.

با استفاده از این ابزار، قادر خواهید بود تا در هر لحظه از زمان فعالیت بازار، با انجام عکس ‎العمل‎ هایی سریع، شانس خود را برای بدست آوردن سود، بالاتر ببرید.

در این مقاله قصد داریم به بررسی انواع ابزارهای خرید و فروش ارزهای دیجیتال بپردازیم. اگر شما هم به این موضوع علاقه مند هستید، لطفاً تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

انواع ابزارهای خرید و فروش ارزهای دیجیتال

در ادامه به بررسی برخی از ابزارهای کمکی در خرید و فروش ارزهای دیجیتال می‎پردازیم.

ربات‌های معامله‌گر

ربات‎های معامله گر از مهم‎ترین ابزار خرید و فروش ارزهای دیجیتال به شمار می‎روند.

ربات‎ها در بسیاری از جنبه‎ها بهتر از یک انسان عمل می‎کنند و قادر هستند تا با عکس‎ العمل ‎هایی سریع، بهترین شرایط کسب سود را فراهم آورند.

با استفاده از این ابزار، می‏توان نسبت به پیاده‎ سازی انواع استراتژی‎های سرمایه‎ گذاری نیز اقدام نمود.

یعنی با نصب و پیاده ‎سازی یک ربات معامله گر، قادر خواهید بود تا بهترین و موفق‌ ترین روش‌های خرید و فروش موجود در بازار را به راحتی پیاده‎ سازی نمایید.

بدین ترتیب شانس فرد سرمایه ‎گذار برای کسب موفقیت در بازار بسیار بیش‎تر از قبل خواهد شد.

از طرفی دیگر، با استفاده از این ابزار، قادر خواهید بود تا همواره به صورت آنلاین از آخرین تحولات و نوسانات قیمتی بازار با خبر شوید.

در این راستا، همچنین با تعیین دستور العمل‎ هایی مشخص، می‎توانید ربات‎ها را برای انجام خرید و فروش‎هایی اتوماتیک تنظیم نمایید.

یک ویژگی برتر ربات‎های معامله ‎گر، این است که با استفاده از آن‎ها، فرد سرمایه ‎گذار می‎‏تواند به صورت همزمان از خدمات چندین صرافی بهره‎مند گردد.

صرافی‌ها

صرافی‌ها هم به عنوان یک پلتفرم در راستای خرید و فروش به شمار می‎روند و هم این که می‎‏توان آن‎ها را به عنوان ابزاری بسیار مناسب در خرید و فروش‎های بازار در نظر گرفت.

یعنی اگر صرافی‎ها وجود نداشته باشند، هر سرمایه‎ گذاری لازم است که به صورت مستقیم مشتری و یا خریدار ارز دیجیتال را پیدا کرده و در مورد شرایط معامله با وی به توافق برسد.

این در حالی است که در صرافی‎ها، این شرایط به صورت بسیار مناسبی برای سرمایه‎ گذاران فراهم شده است.

در این راستا، همچنین صرافی‎ها همه روزه میزبان افراد زیادی می‎باشند، از این رو درخواست‎های عرضه و تقاضا در بازار، در درون یک صرافی، تقریباً در یک لحظه پاسخ داده شده و معامله مدنظر به راحتی عملی می‎گردد.

در کنار فراهم آوردن شرایط مناسب برای خرید و فروش، برخی از صرافی‎ها با تدارک دیدن عرضه‌های اولیه (IEO)، شرایط بسیار مناسبی را برای خرید ارزان ارزهای جدید فراهم می‎کنند.

نرم افزارهای تحلیل بازار

در کنار داشتن ابزار و پلتفرم خرید و فروش مناسب، سرمایه‎ گذار باید در انجام معاملات خود، بسیار فنی عمل نماید.

یعنی سرمایه ‎گذار باید شرایط بازار و وضعیت نوسانات قیمتی ارزهای دیجیتال را به خوبی آنالیز نموده و بر اساس نتایج تحلیل‎های بدست آمده، نسبت به عملی نمودن استراتژی‎های سرمایه ‎گذاری و معاملات خود اقدام نماید.

در این شرایط است که می‏توان ارزش و اهمیت بالای نرم افزارهای تحلیل بازار را به خوبی درک نمود.

این نرم افزارها به راحتی و با استفاده از الگوریتم‎های درنظر گرفته شده در ساختار خود، قادر هستند تا وضعیت فعلی بازار را بر اساس نوسانات قبلی بازار و نیز میزان عرضه و تقاضاهای صورت گرفته در روزهای قبل، به خوبی آنالیز کرده و دستورالعمل‌های مناسبی را برای خرید و فروش‌های پر سودتر در اختیار سرمایه ‎گذاران قرار دهند.

نتیجه ‎گیری

در حالت کلی، اگر سرمایه ‎گذاری به فکر کسب درآمد مناسب از بازار ارزهای دیجیتال است، باید از تمامی ابزار فنی و مناسب موجود استفاده نماید. یعنی امکان کسب سود بالا، مستلزم استفاده از ابزار خرید و فروش مناسب می‎باشد.

تحلیل بازار سرمایه گذاری و معاملات مطالب آموزشی

تعداد نرم افزار تحلیل تکنیکال بیت کوین در سایت‌های ارائه دهنده نرم‌افزارهای رایگان و پولی خیلی زیاد است. با توجه به رونق ارزهای دیجیتالی و ورود روز افزون افراد علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در این عرصه، یافتن بهترین اپلیکیشن تحلیل قیمت بیت کوین یا سایر ارزها کار دشواری نیست.

اما به دلیل تنوع در خدمات هر نرم افزار تحلیل بیت کوین ما بر آن شدیم مطلبی جامع در این خصوص آماده کنیم تا انتخاب بهترین اپلیکیشن تحلیل قیمت بیت کوین برای شما ساده‌تر شود.

پس با ادامه این مطلب همراه ما باشید تا لیستی 10 موردی از کاربردی‌ترین نرم‌افزارهای تحلیل تکنیکال بیت کوین را به شما معرفی کنیم.

چرا نیاز به استفاده از نرم‌افزار تحلیل تکنیکال بیت کوین وجود دارد؟!

بخش مهمی از موفقیت یک معامله، به خصوص برای کسانی که شغل آن‌ها تجارت در انواع بورس و بازارها است، توانایی ارزیابی الگوهای داد و ستد در آن بازار است. تسلط بر تکنیک‌های تجزیه و تحلیل فنی بازار می‌تواند مانع سرمایه‌گذاری‌های احساساتی شود.

تکیه بر سیستم تجزیه و تحلیل فنی می‌تواند شاخص‌های خرید و فروش را ایجاد کند. همچنین به افراد کمک کند تا فرصت‌های جدید معاملاتی را پیدا کنند.

به همین دلیل است که روز به روز بر تعداد ابزارهای تحلیل تکنیکال در انواع بورس‌های سرمایه‌گذاری یا انواع ارزهای دیجیتال اضافه می‌شود.

انتخاب بهترین اپلیکیشن تحلیل قیمت بیت کوین یا هر ارز دیجیتالی دیگری می‌تواند مانع از دست رفتن سرمایه افراد شود. همچنین با بررسی رفتارهای بازار در گذشته، بهترین زمان برای خرید و فروش را به کاربران اطلاع دهد.

10 نرم افزار تحلیل تکنیکال بیت‌کوین

 CryptoHopper

نرم‌افزار CryptoHopper چند سالی است که به عنوان بهترین نرم‌افزار تحلیل تکنیکال بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتالی شناخته شده است. این اپلیکیشن بهترین و مهم‌ترین ابزارهایی که هر فرد سرمایه گذار با دانش مختصر از بازار به آن نیاز دارد را در اختیار او قرار می‌دهد.

به جز نمودارهای تحلیل تکنیکال، این نرم‌افزار مجهز به امکانی است که در آن می‌توان به طراحی استراتژی و سفارشی سازی معاملات پرداخت.

این استراتژی با در نظر گرفتن 130 شاخص قابل برنامه ریزی است که ریسک شکست را بسیار کاهش می‌دهد.

تا اینجای کار استفاده از اپلیکیشن رایگان است. اما اگر شما یک معامله‌گر قهار باشید می‌توانید با خرید برخی از امکانات پولی در این نرم‌افزار، استراتژی‌های قدرتمندتری برای خرید و فروش بیت کوین خود تدوین کنید.

 HaasOnline

HaasOnline یکی از محبوب‌ترین سیستم‌عامل‌های تجاری خودکار برای معامله گران پیشرفته است. این اپلیکیشن از سال 2014 در حال ارائه خدمات به کاربران کریپتولند است.

همچنین اطلاعات آن از 22 صرافی در سراسر جهان که جزو معتبرترین و خوش نام‌ترین صرافی‌های دنیا هستند، استخراج می‌شود.

یکی از دلایلی که این نرم افزار تحلیل تکنیکال بیت کوین را در صدر لیست بهترین اپلیکیشن تحلیل قیمت بیت کوین قرار می‌دهد این است که داده‌های نمودار تحلیلی آن از 52 هفته قبل از زمان فعلی تهیه می‌شوند.

بنابراین کسانی که تمایل دارند رفتارهای قدیمی‌تر بازار را تحلیل کنند می‌توانند از این نرم‌افزار استفاده کنند.

Commas3

این نرم‌افزار تحلیل تکنیکال بیت کوین یکی از مدعیان جدید این عرصه است. یکی از ویژگی‌هایی که این نرم‌افزار را محبوب و پرطرفدار کرده این است که تحلیل‌ها با مقایسه قیمت بیت کوین با دلار انجام می‌شود.

بنابراین اگر کسی بخواهد در این اپلیکیشن استراتژی خرید یا فروش تنظیم کند می‌تواند با تکیه بر قیمت دلار این کار را انجام دهد.

ویژگی جذاب دیگر 3commas این است که این اپلیکیشن مجهز به یک ربات خرید و فروش است. بنابراین حتی در زمانی که شما خواب هستید هم می‌توانید در بازار بیت کوین و چندین ارز دیجیتالی دیگر خرید و فروش کنید.

 Shrimpy

Shrimpy یک پرتفوی نمونه مدیریتی است. البته امکان خرید و فروش ارزهای دیجیتال نیز در آن فراهم است. به‌تازگی Shrimpy پایانه بسیار شخصی خود را برای تجارت در صرافی‌های مختلف راه‌اندازی کرده است.

این ترمینال به شما امکان می‌دهد که به جای مراجعه به مبادله، مستقیماً از رابط Shrimpy تجارت کنید

رابط کاربری Shrimpy بسیار ساده و کاربرپسند است. این اپلیکیشن نسخه‌های اولیه خود را رایگان در اختیار کاربران قرار می‌دهد. اما در صورتی که بخواهید از بخش پیشرفته تحلیل تکنیکال یا خرید و فروش آن استفاده کنید باید ماهانه بین 13 تا 19 دلار پرداخت کنید.

Coinigy

Coinigy هم در لیست بهترین اپلیکیشن تحلیل قیمت بیت کوین قرار دارد. چرا که رابط کاربری بسیار قدرتمندی دارد. به این ترتیب تحلیل تکنیکال بیت کوین با آن کار ساده‌ای خواهد بود.

همچنین نسخه‌های اندروید و IOS آن نیز موجود است.قیمت این اپلیکیشن در ابتدا رایگان است. اما اگر تحلیل‌های بیشتری مد نظر داشته باشید باید ماهانه از 18.66 تا 99 دلار بپردازید.

بدیهی است که هر چقدر امکانات بیشتری خریداری کنید به تحلیل‌های عمیق‌تر دست پیدا خواهید کرد.

Zignaly

این نرم‌افزار نیز یکی از ترمینال‌های جدید تجارت است. Zignaly در ابتدا کار خود را به عنوان نرم افزار تحلیل تکنیکال بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتالی آغاز کرد. اما به تدریج به یکی از پلتفرم‌های تجاری تبدیل شد که امکانات گسترده‌ای در اختیار کاربران قرار می‌دهند.

تمامی خدمات ارائه شده توسط Zignaly رایگان است. این مهم‌ترین ویژگی این نرم افزار تحلیل تکنیکال بیت کوین است که آن را در میدان رقابت با اپلیکیشن‌های رقیب پیش می‌اندازد.

Kryll

Kryll فقط یک نرم‌افزار تحلیل تکنیکال بیت کوین نیست. این اپلیکیشن یکی از طلایه داران تدوین استراتژی خرید و فروش ارزهای دیجیتالی است که با رابط کاربری بسیار خوبی که دارد گوی رقابت را از دیگران ربوده است.

شما می‌توانید استراتژی خرید و فروش خود را به‌صورت گرافیکی در این اپلیکیشن تدوین کنید. اما قیمت این اپلیکیشن یک عدد مشخص و ثابت نیست.

در واقع شما بر اساس هر استراتژی که برای خرید و فروش تدوین می‌کنید، رقم مشخص و متغیری را به Kryll پرداخت می‌کنید.

 Coinrule

اگر می‌خواهید برای اولین بار تجارت بات را امتحان کنید Coinrule مکان خوبی برای شروع این کار است.

Coinrule نرم افزار تحلیل تکنیکال بیت کوین است و در آن می‌توانید استراتژی خرید و فروش را بر اساس داده‌های تحلیلی نرم افزار به راحتی انجام دهید.

Trade Santa

Trade Santa بیشتر از آن‌که در حوزه ارائه تحلیل تکنیکال فعال باشد، یک بات خرید و فروش است. البته خرید و فروش ارزهای دیجیتال در آن با توجه به تحلیل‌های تکنیکال صورت می‌گیرد.

همچنین استراتژی این کار را خود کاربر باید تنظیم کند. رابط کاربری بسیار ساده و جذاب trade santa کار کردن با آن را برای کاربران تازه کار در دنیای کریپتولند بسیار ساده کرده است.

بسته به این‌که کاربر چه خدماتی از این نرم‌افزار تحلیل تکنیکال بیت کوین دریافت می‌کند، قیمت‌ها متفاوت است. اما به‌طور کلی پکیج‌های trade santa از رایگان تا 100 دلار در ماه متغیر هستند.

HodlBot

اگر شما یک سرمایه‌گذار هستید که تمایل دارید کارهایی را که قبلاً انجام می‌دادید به طور خودکار انجام شوند، HodlBot گزینه بسیار خوبی برای شما است.

قوی‌ترین ویژگی Hodbot این است که تمرکز خود را روی ارائه تحلیل تکنیکال برای 20 سکه دیجیتالی برتر گذاشته است. به این ترتیب اگر شما روی ارزهای ارزشمندتر کار می‌کنید، Hodbot گزینه مناسبی برای شما است.

اما این نرم‌افزار تحلیل تکنیکال بیت کوین رایگان نیست. پولی که شما برای دریافت خدمات از Hodbot پرداخت می‌کنید ارتباط مستقیمی با حجم معاملات شما دارد.

تحلیل بازار تعاریف و مفاهیم سرمایه گذاری و معاملات مطالب آموزشی

انواع بازار های سرمایه گذاری به عنوان مثال عبارتند از: بازار ملک، بازار طلا، بازار بورس و بازار ارزهای دیجیتال. فعالیت در بازار ارزهای دیجیتال جدیدترین نوع سرمایه گذاری است که این روزها بعضی افراد به این بازار روی آورده اند. اگر شما هم جز افرادی هستید که قصد سرمایه گذاری در بازار ارزهای دیجیتال دارید پیشنهاد میکنم این مقاله را با دقت بخوانید تا با انواع تحلیل در بازار ارزهای دیجیتال آشنا شوید.

انواع تحلیل

برای فعالیت در بازار ارز دیجیتال  برای خرید، نگهداری و فروش ارزهای دیجیتال، باید قدرت تحلیل این بازار را داشته باشیم. در بازار ارزهای دیجیتال ۳ نوع روش تحلیل وجود دارد.

 • تحلیل فاندامنتال (پایه ای)
 • تحلیل تکنیکال
 • تحلیل احساسات

تحلیل فاندامنتال (پایه ای)

 روش تحلیل فاندامنتال یکی از انواع تحلیل در بازار ارزهای دیجیتال است و برای بررسی بلندمدت و تعیین چشم انداز ارز دیجیتال استفاده می شود. در روش فاندامنتال برای تعیین ارزش حقیقی ارزها از شاخص های مالی و اقتصادی برای بررسی اهداف، نقشه راه، انواع صرافی های معامله گر و رقبا استفاده می شود. در بازار بورس هم این نوع تحلیل وجود دارد منتها تفاوت آن در اینست که صورت‌های مالی در بورس برای ارزیابی پایه ای یک شرکت استفاده می‌شوند اما در ارزهای دیجیتال این گزارش می‌تواند به صورت وایت‌پیپر (اوراق سفید) یا عملکرد تیم برنامه‌نویسی ارائه شود.

عوامل مورد بررسی در تحلیل فاندامنتال:

1- مارکت کپ یا ارزش کل بازار ( BTC)

2- بررسی حجم معاملات ارز دیجیتال طی۲۴ساعت شبانه روز

3- بررسی ارزش شبکه نسبت به میزان تراکنش ها (NVT)

4- بررسی میزان به صرفه بودن استخراج ارز دیجیتال

5- بررسی عامل FCAS

6- دانستن سابقه پروژه و نحوه کارکرد آن ( ROI)

7- بررسی رقبا و صرافی ها

8- بررسی نرخ بازگشت سرمایه

*مارکت کپ یا ارزش کل بازار ( BTC) که در سایت کوین مارکت کپ مشخص شده است که به محاسبه کل سرمایه در گردش برحسب دلار محاسبه می شود به این نحو:

تعداد کل سکه‌های در گردش* قیمت ۱ واحد از آن سکه = ارزش کل بازار ( BTC)

بالا بودن مقدار مارکت کپ نشانگر اینست که حجم سرمایه زیادی وجود دارد که این امر می تواند عاملی باشد که ریسک سرمایه گذاری را کاهش می دهد. بطور کلی هرچه مقدار مارکت کپ کمتر باشد به معنی بالا بودن ریسک سرمایه گذاری آن است.

*حجم معاملات طی۲۴ ساعت شبانه روز نشانگر مقدار توکن هایی است که در ۲۴ ساعت خرید و فروش شده اند که بررسی این عامل از قسمت (Historical Data) که حجم معاملات یک ماه اخیر را نشان می دهد. پایین بودن مقدار حجم معاملات این مشکل را برای شما بوجود می‌آورد که در صورت خرید آن ارز، از آنجایی‌ که حجم خرید و فروش‌های روزانه آن پایین است، اگر قصد فروش آن را داشته باشید، با مشکل مواجه شوید که به آن مشکل نقدشوندگی می‌گویند.

نکته مهم: اگر قیمت یک ارز افزایش یابد و همراه با افزایش قیمت، حجم تراکنش‌های ۲۴ ساعته آن نیز افزایش یابد، این نشان می‌دهد که افراد زیادی در حال خرید و فروش آن ارز هستند و احتمالا افزایش قیمت آن ادامه خواهد داشت. اما اگر قیمت یک ارز به صورت لحظه‌ای افزایش یابد، اما حجم معاملات آن، خیلی کم تغییر کند، نشانگر اینست که تعداد کمی از افراد به خرید و فروش آن ارز پرداخته اند و احتمالا این روند صعودی خیلی زود به پایان می رسد.

*بررسی ارزش شبکه نسبت به میزان تراکنش ها (NVT)،   این عامل برای تعیین نسبت ارزش کل شبکه به فعالیت های سرمایه گزاران است که اینطور محاسبه می شود:

حجم تراکنش های۲۴ساعته / مارکت کپ یا ارزش کل= NVT

نکته مهم: اگر در یک ارز دیجیتال، مارکت‌کپ  (ارزش کلی شبکه) بالا باشد و فعالیت معامله گران (حجم تراکنش‌های) آن پایین باشد، عامل NVT مربوط به آن ارز بالا بوده و بالا بودن این عامل  یکی از نشانه‌های نزولی بودن روند قیمتی آن ارز است.این تحلیل به این صورت است که وقتی NVT برای ارزی بالا باشد، نشان می‌دهد که ارزش شبکه که معادل مارکت‌کپ آن است، بر حجم معامله شده غلبه دارد که این اتفاق زمانی رخ می دهد که قیمت به صورت حبابی بالا رفته و بی‌ثبات است.

اگر مقدار عامل NVT از ۱۵ کمتر باشد، می‌تواند یکی از نشانه‌های روند صعودی در تحلیل طولانی مدت قیمت آن ارز باشد و اگر NVT بیشتر از ۱۵ باشد، می‌تواند نشانه‌ای از نزولی بودن روند کلی بازار در طولانی مدت نسبت به سایر ارزها باشد.پایین بودن عامل  NVT، به معنای اختلاف کم بین مارکت کپ و حجم تراکنش‌های روزانه است. هنگامی که حجم تراکنش‌های روزانه در م قایسه با مارکت‌کپ ارزی بالا باشد، به این معناست که فعالیت سرمایه‌گذاران آن ارز بسیار زیاد است و می‌تواند به عنوان یک سیگنال صعودی تلقی شده و یک موقعیت خرید برای سرمایه‌گذاران از این طریق تشخیص داده شود.

اما باید توجه داشت که گاهی حجم معاملات روزانه معتبر نبوده و به روش‌های مختلف می‌تواند دستکاری شود، پس بهتر است برای محاسبه پارامتر NVT به جای استفاده از حجم معاملات ۲۴ ساعت اخیر از میانگین حجم معاملات در یک ماه اخیر استفاده شود.

*بررسی میزان به صرفه بودن استخراج ارز دیجیتال، اگر هزینه‌ای که برای استخراج یک ارز مصرف می شود در مقایسه با قیمت آن ارز به صرفه نباشد، ماینرها مایل به استخراج آن ارز نخواهند بود و با کاهش استخراج ارزهای دیجیتال توسط ماینرها، قیمت آنها وارد یک روند نزولی خواهد شد.

 • بررسی عامل FCAS) ،  Fundamental Crypto Asset Score)     این عامل که به تازگی در کوین مارکت اضافه شده است به امتیازدهی پروژه ها از نظر  فعالیت معامله گران و عملکرد برنامه نویسان  بصورت نسبی و مقایسه ای می پردازد که این امتیازدهی در بازه عددی ۱۰۰۰-۰ است. هرچند عامل FCAS  اطلاعات مفیدی در اختیار ما قرار می دهد اما بررسی عوامل تاثیرگذار بر FCAS به صورت جداگانه توسط خودمان با در نظر گرفتن امکان دستکاری اطلاعات و اشراف داشتن به روش‌های تشخیص این دستکاری‌ها می‌تواند دید درست‌تری از یک پروژه در اختیارمان قرار دهد.
 •  بررسی نرخ بازگشت سرمایه ( ROI)   مقدار سود حاصل از یک ارز دیجیتال بر اساس تغییرات قیمتی آن از ابتدای راه‌اندازی (با قیمت ICO) (یا اولین قیمت معامله آن) تا قیمت کنونی آن را بررسی می‌کند.
 • بر اساس این تعریف مقدار ROI مربوط به بیت کوین در زمان نگارش این مقاله برابر با ۶۳۵۳% است که نشان می‌دهد قیمت بیت کوین از ابتدای راه اندازی و معامله آن تا به امروز ۵۷۳۶% رشد داشته است.
 • برای محاسبه ROI بیت کوین، بر اساس داده‌های کوین‌مارکت‌کپ، اولین قیمت ثبت شده در کوین مارکت کپ برای بیت کوین، ۱۳۵ دلار در تاریخ ۲۸ آوریل ۲۰۱۳ است و قیمت آن در تاریخ ۲۸ می ۲۰۱۹، ۸,۷۳۱ دلار است. (هرچند قیمت اولیه بیت کوین مربوط به سال ۲۰۰۸ می‌شود اما در اینجا از داده‌های کوین‌مارکت کپ برای بدست آوردن این پارامتر استفاده شده است ).
 • دانستن سابقه پروژه و نحوه کارکرد آن
 • بررسی رقبا و صرافی ها

تحلیل تکنیکال،از مهم ترین انواع تحلیل در بازار ارزهای دیجیتال

یکی از انواع تحلیل در بازار ارزهای دیجیتال تحلیل تکنیکال است. روش تحلیل تکنیکال مانند بازار های سنتی بورس و کالا با توجه به دو شاخص تاریخچه قیمت و حجم معاملات به پیشبینی آینده بازار پرداخته می شود که عرضه، تقاضا و احساسات معامله گران مشخص کننده قیمت هستند. تحلیل تکنیکال را نباید تحلیلی قطعی و دقیق بدانیم بلکه این تحلیل مشابه پیشبینی های هواشناسی است که بیانگر وضعیت احتمالی در آینده است. تحلیل تکنیکال در شکل ابتدایی خود در قرن ۱۷ در آمستردام هلند و در قرن ۱۸ در ژاپن مورد استفاده قرار می‌گرفت، اما شکل مدرن این تحلیل از فعالیت‌های چارلز داو، خالق شاخص اقتصادی میانگین صنعتی داو جونز، آغاز شد. با وجود آنکه در تحلیل تکنیکال با شاخص‌ها، اعداد و نمودارها سروکار دارید، این تحلیل به نوعی مطالعه رفتار انسان‌ها در بازارهای مالی محسوب می‌شود. به عبارتی دیگر نیروهای «عرضه» (Supply) و «تقاضا» (Demand) که هسته بازارهای مالی را شکل می‌دهند، به نوعی از احساسات معامله‌گران ناشی می‌شوند که بر اساس آن‌ها حرکات قیمتی شکل می‌گیرد. پس تحلیل تکنیکال را می‌توان به نوعی تحلیل رفتارهای انسانی نیز تعریف کرد.

تحلیل احساسات

روش تحلیل احساسات یکی دیگر از انواع تحلیل در بازار ارزهای دیجیتال است. روش تحلیل احساسات با توجه به احساسات معامله گران مثل: طمع و ترس و واکنش به یک شایعه  است.

وجود شاخص‌هایی که با گرفتن داده‌های اولیه، احساسات حاکم در بازار و وضعیت معامله‌گران را ارزیابی می‌کنند، می‌تواند دید خوبی نسبت به روند فعلی و احتمالات پیش‌رو در اختیار فرد معامله‌‌گر قرار دهد. یکی از این شاخص‌ها که احساسات بازار را نشان می‌دهد، شاخص ترس و طمع (Fear and Greed) نام دارد. داده ها در مقیاسی ساده بین اعداد صفر تا صد قرار‌ دارند، عدد صفر به معنای “ترس شدید” و عدد صد برابر “طمع شدید” است

 • ترس شدید نشانگر این است که سرمایه‌گذاران نگران هستند و این موضوع می‌تواند از یک فرصت خرید خبر دهد.
 • وقتی سرمایه‌گذاران بیش از حد حریص می‌شوند، می‌تواند نشان از این باشد که یک اصلاح قیمتی در راه است.

بنابراین شاخص ترس و طمع احساسات جاری سرمایه‌گذاران را تجزیه و تحلیل می‌کند و این داده‌ها را در مقیاسی ساده بین اعداد صفر تا صد قرار‌ می‌دهد.

تعاریف و مفاهیم سرمایه گذاری و معاملات مطالب آموزشی

پیشنهاد توکن امنیتی ( STO ) به تازگی گام جدید انقلاب توکن ها نام گرفته است. اما به چه معنی و چرا مهم است؟

STO چیست و چه کاربردی دارد؟

STO کوتاه شده‌ی Security token offering و در زبان پارسی برابر با پیشنهاد توکن امنیتی است. این رویداد نزدیک به ICO بوده و سرمایه‌گذار در برابر توکن و یا کوین هایی، مبلغی را می‌پردازد. اما STO ها برعکس ICO ها یک گام دیگر را نیز برمیدارند که این گام آنهارا به توکن های بهادار معروف کرده است. اس‌تی‌او‌‌ ها به یک منبع پشتیبان مانند طلا، بورس، گروه، و یا سرمایه‌گذاری املاک رسمی و دیگر دارایی ها پیوند دارند.

به همین دلیل، توکن های بهادار اوراق بهادار صادر می‌کنند. این توکن ها قابلیت خرید و فروش را مانند سهام ها دارا بوده و به یک ارزش پولی متصل هستند.

توکن های بهادار بر روی صرافی های ساده خرید و فروش نمی‌شوند. صرافی هایی که قصد ارائه توکن امنیتی داشته دارند باید کاملا قانونمند و قابل اعتماد باشند، نمایش فهرست سرمایه گذاران و به اشتراک‌گذاری دیتای توکن ها از بایدهای اینگونه صرافی هاست. بنابراین، توکن های بهادار تنها بر روی صرافی های خاصی خرید و فروش می‌شوند.

مزایای STO ها چیست؟

از سال 2017 تا 2018 بسیاری از بنیانگذاران توکن های نوپا بدون هیچگونه بنای اقتصادی، ارزش و یا قانونی مشخص میزان بسیاری از توکن های خود را به سرمایه‌گذاران فروختند.

توکن های بهادار ساخته شده اند تا با احترام به حقوق سرمایه‌گذار، جایگزین روش رایج فروش توکن ها شوند. هدف آنها بازگرداندن حقوق پایمال شده‌ی سرمایه‌گذاران مانند سود سهام سرمایه‌گذاری و دیگر روش بهبود درآمد سرمایه‌گذاران است.

توکن های STO برای بنیانگذاران نیز سودمند است. دلیلی برای پیشنهاد دادن توکن بدون هیچگونه ارزش پولی وجود ندارد و آنها همواره تعهداتی به سرمایه‌گذاران داشته و به پخش توکن پایبند اند.

دیگر ویژگی های سودمندی که توکن های بهادار با خود بهمراه دارند این موارد هستند:

 • اعتبار. دنیای ICO ها پیچیده و پر از آشفتگی است. بسیاری سرشان کلاه رفته است، بسیاری پروژه های دیگر چیزهایی که قول داده بودند را پیاده‌سازی نکرده‌اند، و بیشتر سرمایه گذاران مانده اند با توکن هایی بی ارزش و ناکارآمد. در آن سوی داستان STO ها همه‌ی قوانین و مقررات را دنبال کرده و به بلاک چین و حرفهای رمزنگاری پروانه‌ی(اجازه) بازگشت بخشی از دارایی افراد را میدهند.
 • بهبود دارایی سنتی. درحالیکه اوراق بهادار سنتی به دلیل ساختار کهنه و واسطه ها بسیار کند و گران هستند، توکن های بهادار خدمات خود را با هزینه‌ی پایینتر فراهم کرده‌اند.
 • قابل برنامه ریزی بودن. توکن های بهادار می توانند برای قراردادهای هوشمند برنامه ریزی شوند.
 • بازار آزاد. مرز ها و یا قوانین محلی نمیتواند توکن های بهادار را باز دارد (محدود کند).
 • سرمایه گذاران بسیار. اوراق بهادار سنتی تنها شامل افراد محلی می شود در حالی که توکن های بهادار برای هر کسی بر روی اینترنت قابل دسترسی و خریداری اند.
 • کم کردن دستکاری نهاد ها. بازار آزاد و بدون واسطه های کمتر می‌تواند دستکاری در آن را کاهش دهد.
 • نقدینگی بیشتر. توکن های بهادار بر روی صرافی های خاص خرید و فروش می‌شوند بنابراین سرمایه‌گذاران راهی بسیار ساده برای نقد کردن دارایی خود دارند.

از همه مهمتر توکن های امنیتی و STO ها به شرکت ها این امکان را می دهند تا مجموعه‌ای جدید از سهامداران را با جبران بدهی حقوق صاحبان سهام و شرکت کنندگان ایجاد کنند.

توکن های بهادار همواره نسخه بهبود یافته ICOها به شمار می‌روند. آنها ایراد های اساسی پیرامون توکن های کاربردی را از میان برداشته و پتانسیل بهتر کردن اوراق بهادار و سنتی را دارند.

چگونه بفهمیم که یک توکن امنیتی است یا خیر؟

تفاوت توکن و ارز دیجیتال
منبع: Congressional Research Service

پرکاربرد ترین روش برای شناختن توکن های بهادار است و کنایه کاربردی تست هاوی یا The Howey Test نام دارد. نام آن برگرفته از یک پرونده در دادگاه عالی ایالات متحده در سال 1946 که مربوط به شرکت هووی فلوریدا می‌شده است.

بصورت چکیده، پرونده این بود که شرکت هاوی تصمیم گرفت تا نیمی از دارایی خود را با این گمان که در نتیجه کار شخص دیگری برای خود سودآوری کند به دلالان اجاره دهد، اما نتوانست معاملات را در کمیسیون اوراق بهادار و بورس ایالات متحده (SEC) ثبت کند.

هنگامی که این پرونده به دیوان عالی رسید، گونه نوینی از پرونده ها بود و تاکنون چنین پرونده‌ای دیده نشده بود، بنابراین به روش تازه ای برای بررسی و سنجش همه ویژگی های آن نیاز بود. از این رو، تست هاوی ساخته و به اجرا درآمد:

بر پایه‌ی این تست، یک تراکنش زمانی امنیتی به شمار می‌رود که ویژگی های زیر را داشته باشد:

 1. گونه‌ی سرمایه گذاری پولی باشد.
 2. سرمایه گذاری در یک شرکت مشترک باشد.
 3. چشمداشت سود از کار دیگران وجود داشته باشد.

هر توکنی که تست هاوی را بگذراند یک توکن امنیتی است.

تفاوت میان توکن های بهادار و سهام های توکن دار

اشتباه گرفتن توکن های بهادار و سهام های توکن دار بسیار رایج است.

تفاوت اصلی این دو این است که توکن های بهادار به تازگی به دفترکل افزوده شده اند ولی سهام های توکن دار به توکن هایی گفته می‌شود که نمایانگر یک محصول مالی هستند. بنابر این اگر شما یک محصول مالی با ابزارهای بهادار ایجاد کنید، یک توکن بهادار ساخته اید. اگر یک محصول مالی را در دل یک توکن بپیچید، یک سهام توکن دار ساخته اید.

گذاشته از نزدیکی نمایی و واژه شناسی، این دو بسیار با یکدیگر ناهمسانند.

تاریخچه‌ای کوتاه از پیشنهادهای توکن بهادار

نخستین پیشنهاد توکن بهادار توسط Blockchain Capital (BCAP) در تاریخ 10 آپریل 2017 راه اندازی شد. این STO در گذر یک روز به 10,000,000 دلار رسید. از آن زمان تا کنون STO ها در سال 2018 و 2019 تا به امروز به کشش ادامه داده اند. در اینجا یک جدول زمانی کوتاه وجود دارد که چند STO شناخته شده دیگر را به نمایش می گذارد.

تاریخچه ای کوتاه از STO ها
منبع: Security Token Overview Series / Smith+Crown

سامانه های راه اندازی STO

نام شناخته شده ترین پروژه هایی که به کسب و کارها برای راه اندازی STO کمک می کنند در فهرست زیر آمده است:

 • پالی مد – PolyMath (POLY)
 • سکیوریتایز – Securitize
 • هاربور – Harbor
 • سوآرم – Swarm

این گونه شرکت‌ها به کسب و کارهایی که می خواهند راه اندازی کنند در زمینه بازرسی، پردازشی، پخش و گسترش توکن و دیگر امور مربوطه کمک می کنند.

شما هم می‌توانید در یک STO همراه شوید؟

در ایالات متحده آمریکا کار با STO ها تنها برای سرمایه‌گذاران شناخته شده و رسمی پروانه دار(مجاز) است. اگر در آمریکا زندگی نمی‌کنید این قانون شما را در بر نگرفته و می‌توانید با خیال آسوده در بیشتر STO ها سرمایه‌گذاری کنید. فراموش نکنید شاید در کشوری که شما در آن زندگی می کنید قوانینی در رابطه با STO ها وجود داشته باشد و بهتر است پیش از سرمایه گذاری به آنها آگاهی داشته باشید.

ارزهای دیجیتال تحلیل بازار سرمایه گذاری و معاملات مطالب آموزشی مطالب خبری و تحلیلی

بیت کوین (BTC) برگشت! و بقیه بازار دارایی های ارز دیجیتال نیز همینطور. اما بازگشت آنها باز هم نوسانات بازار را هشدار داده است.

در حالیکه معامله گران باتجربه از حرکت 5 تا 15 درصدی قیمت خوشحال شده اند و آنها را قادر می سازند روزانه سود قابل توجهی کسب کنند ، همه خوشحال نیستند. برای معامله گران کم تجربه ، صعودهای شدید در نوسانات می تواند چالش های بیشتری را نسبت به فرصت ها ایجاد کند.

سه راه حل ارزش افزوده بالقوه ارز دیجیتال برای معامله گران رمزنگاری

کتاب سفارش چند ارزی BTSE

BTSE ، پلتفرم معاملات دارایی دیجیتال و مشتقات دیجیتال مستقر در دبی، اخیراً یک کتاب سفارش چند ارزی به نام کتاب سفارش همه-در یک را راه اندازی کرده است.

مغز متفکران آن ادعا می کنند که می تواند به معامله گران اجازه دهد سفارشات را با ارزهای چند گانه فیات انجام دهند.

کتاب های سفارش مبادله رمزنگاری به طور معمول در خدمت یک جفت تجاری مانند BTC / USD یا (Ethereum (ETH) / tether (USDT هستند، یک جفت ارز که به یک ارز پایه واحد قیمت گذاری می شود.

برای معامله گران بین المللی مستقر در خارج از ایالات متحده، این بدان معناست که تبدیل ارز فیات آنها به دلار آمریکا یا یک دلار مبادله ای با ارزش دلار به تجارت با لیکویید ترین جفت های معاملات رمزنگاری شده است.

در نتیجه ، معامله گران بین المللی غالباً مبلغی را برای تبدیل ارز خود از دست می دهند و زمانی که فرصتی برای قرار دادن معاملات مورد نظر برای انجام آنها در نظر گرفته می شود، از دست می دهند.

با این حال، با استفاده از ابزاری مانند دفترچه سفارش همه-در یک BTSE ، معامله گران می توانند سفارشات را به ارز فیات کشور خود انجام دهند. موتور این پلتفرم تلاش خواهد کرد تا سفارش را مطابقت دهد، در واقع نیاز به انجام معاملات چندگانه را برطرف می کند.

گزینه های بیت کوین

مشتقات بیت کوین از زمانی که محبوب ترین سکه جهان در سال 2017 شد، رو به رشد بوده است. امروز، هر دو سرمایه گذار نهادی و خرده فروشی می توانند برای محافظت از مواضع ریسک خود و ایجاد معاملات اهرمی، قراردادهای گزینه بیت کوین و سایر ارز دیجیتال را بخرند و بفروشند.

در زمان نوسانات بازار کریپتو ، معامله گران بیت کوین می توانند از دو طریق از گزینه ها استفاده کنند:
 • برای محافظت از موقعیت های ریسک بزرگ
 • شرط بندی در نوسانات

به عنوان مثال، معامله گر که مدت طولانی در سبد خرید از رمزها استفاده کرده است می تواند گزینه های خود را با تاریخ انقضا شش ماهه و قیمت 10،000 دلار در بیت کوین قرار دهد. این به طور موثر می تواند در صورت فروپاشی بازار و پایین آمدن بیت کوین زیر 10،000 دلار، از ضرر و زیان تجارت جلوگیری کند.

اگر بازار همچنان به تقویت خود ادامه دهد، این معامله گر به جای آن می تواند از افزایش ارزش بازار موقعیت خود سود ببرد و گزینه بی ارزش بودن اکنون به سادگی منقضی می شود.

این بدان معناست که معامله گر فقط حقی را که برای موقعیت گزینه ها پرداخت کرده اند از دست می دهد تا اینکه ضربه سنگین تری به خود بگیرد. در مقابل ، یک تاجر با گزینه های باتجربه می تواند از گزینه های موجود در بیت کوین استفاده کند تا در واقع بر عدم ثبات بازار شرط کند.

به عنوان مثال، معامله گر می تواند در صورت اعتقاد بر عدم ثبات بازار، از تاکتیک های به اصطلاح خفه استفاده کند.

Strangle یک استراتژی گزینه است که شامل خرید گزینه تماس و گزینه put در همان دارایی اساسی با دو قیمت اعتصاب متفاوت است. این استراتژی می تواند زمانی اثربخش باشد که انتظار دارید بازار تهاجمی حرکت کند اما در مورد جهت مطمئن نیستید.

در مورد شرط بندی در مورد افزایش نوسانات در بازارهای رمزنگاری ، مثلاً یک معامله گر می تواند با استفاده از مکالمه بیت کوین خفه شود و گزینه هایی با قیمت اعتصاب را به مبلغ 10،000 دلار و 13،000 دلار قرار دهد.

اگر بازار حرکتی تهاجمی ایجاد کند، یکی از گزینه های آنها «در پول» خواهد بود.

و به این ترتیب، معامله گر سود خود را در آن مرحله ایجاد می کند، تا زمانی که ارزش بالاتر از هزینه گزینه دیگر باشد.

رباتهای تجارت ارز دیجیتال

برای معامله گرانی که می خواهند وارد فرصتهایی که موجب افزایش ارزش نوسانات بازار می شود، بشوند، اما مطمئن نیستند که می خواهند به صورت فعال، تجارت و خارج از موقعیت ها را شروع کنند، ربات های تجارت ارز دیجیتال می توانند گزینه ای جذاب باشند.

یک ربات تجارت ارز دیجیتال بخشی از نرم افزار است که به معامله گران اجازه می دهد تا بطور خودکار استراتژی های معاملاتی را بدون نیاز به تعامل انسانی از طرف معامله گر انجام دهند.

به عبارت ساده تر ، یک معامله گر ربات را به گونه ای تنظیم می کند که بر اساس نقاط داده از پیش تعیین شده، در واقع اقدام به انجام استراتژی معاملاتی شما، اقدامات خاصی را انجام دهد.

به عنوان مثال رباتهای بازاریابی در بازار به ویژه در بازارهای رمزنگاری محبوب هستند. نوع دیگری از نرم افزار ، با نام میانگین نسخه تجدید نظر(mean-revision bot)، در بین بسیاری از معامله گران حرفه ای کریپتو نیز به یک انتخاب محبوب تبدیل شده است.

 در زمان نوسانات زیاد، می توانید یک ربات را برای استفاده از تکنیکی موسوم به «اسکالپینگ کریپتو» مستقر کنید.

اسکالپینگ یک استراتژی است که از تجارت فارکس ناشی می شود. اما در دنیای رمزنگاری، اسکالپینگ اشاره دارد به وقتی که معامله گران تعداد مبادلات بالایی را بر اساس شاخص های فنی انجام می دهند تا سود معاملاتی اندک در معاملات برنده در طول روز ایجاد کنند.

اگرچه ممکن است برای همه نباشد، رباتهای تجاری می توانند برای افرادی که قصد اجرای چنین استراتژی هایی از نوع رمزنگاری را دارند، ایده آل باشد.

و آنها واقعاً می توانند در مواقعی مثل الان دوره هایی از نوسانات بازار با ارزش را بیایند.