بایگانی‌های استخراج ~ وبلاگ بازار الیتکس
۱ خرداد, ۱۴۰۱
خانه مطالب آموزشی بایگانی براساس دسته بندی استخراج

استخراج

استخراج مطالب آموزشی

در این مطلب قصد داریم شرح مختصری در خصوص اینکه عمر دستگاه های ماینر (ماینینگبیت کوین با آی سی asic چقدر است، توضیحاتی خدمتتان عرض کنیم.

ابتدا به نکته می پردازیم که عمر مفید به چه معناست؟ منظور از عمر مفید، مدت زمانی است که می توان از دستگاه استفاده کرد و از آن درامد کسب کرد. طبیعتا این موضوع به این بستگی دارد که درامد ناخالص دستگاه چقدر است؟ هزینه های استفاده و نگهداری (مصرف برق، سرمایش، اینترنت) چقدر است؟

یک دستگاه ماینینگ ممکن است از نظر فنی سالم باشد ولی استفاده از دستگاه صرفه ی اقتصادی ندارد. اتفاقی که با افت قیمت بیت کوین از 6500 دلار به 3500 دلار در سال 2018 موجب شد که در بعضی از کشورها استفاده از دستگاه های ماینینگ معمولی دیگر توجیه نداشته باشند.  ولی در همین سال کشور هایی نیز فرصت را غنیمت شمرده و با کاهش تعداد رقبا، به استخراج ارز های دیجیتال پرداختند. پس این موضوع بسته به شرایط، کاملا متفاوت است.

آی سی asic

عمر فنی دستگاه ماینر

علاوه بر موضوع بالا باید در نظر داشت که هر دستگاه الکترونیکی از جمله موبایل و کامپیوتر پس از مدتی رفته رفته قدرت پردازش خود را از دست میدهند. مطمئنا کامپیوتر شخصی شما بعد از گذشت پنج سال، عملکرد روز  های اولیه را ندارد. دستگاه های ماینر هم به همین منوال می باشند.

بنا به تجربه عمر مفید دستگاه ماینر چندین سال است. این دستگاه ها تا دو الی سه سال خیلی خوب کار می کنند. ولی طبعا بعد از این مدت هم قابل استفاده هستند.

از آن جایی که هر دستگاه از تعداد زیادی آی سی به نام asic استفاده میکند، به مرور زمان این آی سی ها قدرت پردازش خود را از دست می دهند. اما این اتفاق چرا رخ می دهد؟ اگر با دید تخصصی تر به قضیه نگاه کنیم، همان طور که در تصویر بالا می بینیم، هر آی سی asic از تعداد بی شماری ترانزیستور تشکیل شده که ابعاد میکرو متری دارند. پیوند های الکترونیکی بین این ترانزیستور ها هم در مقیاس میکرو متری است. با توجه به ظرافت این پیوند ها، دمای حاصل از تلفات الکتریکی می تواند این پیوند ها را تخریب کند. از بین رفتن پیوند ها یعنی از بین رفتن ترانزیستور ها و در نتیجه کاهش عملکرد آی سی.

پس می توان نتیجه گرفت که هر چه دستگاه در شرایط بهتری نگهداری و استفاده شود، عمر بیشتری خواهد داشت.

نتیجه گیری

شرایط نرخ ارز و بیت کوین عامل تعیین کننده عمر مفید دستگاه است و تعیین کننده ی این موضوع است که تا کی می توانیم از یک دستگاه استفاده کنیم. از طرفی شرایط نگهداری و استفاده از دستگاه نیز مورد دیگری است که با راه کار های مربوطه می توان آن را افزایش داد.

استخراج مطالب آموزشی

واحد پردازش گرافیکی (Graphic Processing Units-GPU) ابزاری اختصاصی برای سه بعدی سازی یا رندر کردن گرافیکی و طبیعی به نظر رسیدن تصویر در کامپیوتر های شخصی و ترمینال ‌ها یا در کنسول‌‌های بازی است. این واحد گاهی اوقات واحد پردازش بصری نیز نامیده می‌شود. ویژگی‌ های واحد های پردازش‌گرافیکی جدید برای پردازش و ارائه ی کارهای گرافیکی سبب شده است که این واحد ها در پردازش الگوریتم‌های پیچیده بسیار کارآمدتر از واحد های پردازش مرکزی (Central Processing Unit-CPU) عمل کنند.

در واقع واحد پردازش‌گرافیکی همانند واحد پردازش مرکزی در کامپیوتر می باشد ولی وظیفه اصلی آن پردازش اطلاعات مرتبط با تصاویر است. یک GPU معمولاً بر روی کارت ‌های گرافیکی مجزا قرار می‌گیرد، ولی کارت ‌های گرافیکی غیر حرفه ‌ای مستقیماً بر روی بُرد اصلی نصب شده اند. واحد پردازش گرافیکی ابزاری است شامل تعدادی عملگر ابتدایی گرافیکی که باعث می‌شود نسبت به CPU در خلق تصاویر بر صفحه نمایشگر بسیار سریع تر عمل کند.

معایب استخراج رمز ارز به وسیله CPU

استخراج رمز ارز ها در اصل به وسیله CPU انجام می شده است. با این وجود، سرعت پردازشی محدود، مصرف انرژی بالا و خروجی محدود موجب ناکارآمدی فرآیند استخراج به کمک CPU می شود. استخراج با استفاده از GPU مزایای متعددی نسبت به CPU دارد. یک GPU استاندارد مانند Radeon HD 5970 می تواند 3200 دستورالعمل 32 بیتی را در هر کلاک (Clock) اجرا نماید؛ این در حالی است که یک CPU استاندارد با قدرتی مشابه می تواند 4 دستورالعمل 32 بیتی را در هر کلاک اجرا کند. امروزه استخراج برخی رمز ارز ها به صورت خانگی به یک روش درآمدی تبدیل شده است. در گذر زمان، سخت افزار های بهتر موجب بهبود فرآیند استخراج و بهره‌وری آن شده اند. واحد های پردازش گرافیکی چندین سال است که در فرآیند استخراج رمز ارز ها مورد استفاده قرار می گیرند.استخراج با استفاده از واحد پردازنده مرکزی

مزیت ذاتی واحد های پردازش گرافیکی برای استخراج رمز ارز ها

واحد های پردازش گرافیکی برای انجام بهتر کارهای مشابه و تکراری طراحی شده اند و این موضوع دلیل اصلی کارایی بهتر آنها در قیاس با واحد های پردازش مرکزی است. این ویژگی سبب شده است که GPU برای استخراج رمز ارز ها مناسب تر و بهتر باشد چرا که فرآیند استخراج نیازمند کارایی بالاتر در انجام انواع محاسبات تکراری مشابه است. دستگاه های استخراج رمز ارز ها به صورت پیوسته تلاش می کنند تا هش های مختلف با تنها یک رقم تغییر در هر تکرار را به صورت پی در پی رمزگشایی کنند. یک GPU برای چنین پردازش اختصاصی بهتر است.

استخراج تعاریف و مفاهیم مطالب آموزشی

در دنیای رمز ارزها الگوریتم اجماع یکی از مهمترین و حیاتی‌ترین ویژگی‌های هر شبکه بلاک‌چینی است چراکه این طراحی بهینه مکانیزم اجماع است که مسئولیت حفظ اصالت و امنیت این سیستم توزیع شده را بر عهده دارد. اولین الگوریتم اجماع رمز ارزها توسط ساتوشی ناکاموتو ساخته شد و در شبکه بیت‌کوین مورد استفاده قرار گرفت. طراحی مکانیزم اجماع مبتنی بر اثبات انجام کار در واقع تلاشی بود از سوی ساتوشی برای غلبه بر مسئله گسست بیزانس.

در ابتدا شاید بهتر باشد پیش از ورود به بحث اصلی این متن که مقایسه ویژگی‌های دو الگوریتم اجماع مشهور و پر استفاده در دنیای رمز ارزها یعنی اثبات انجام کار و اثبات سهام است، مقدمه‌ای داشته باشیم پیرامون اینکه اساسا مسئله گسست بیزانس به چه مفهومی اشاره می‌کند و مکانیزم اجماع دقیقا چیست.

به طور مختصر مشکل فرماندهان بیزانسی یک دوراهی منطقی است که نشان می‌دهد چگونه یک گروه از فرماندهان بیزانسی ممکن است در ارتباط خود برای رسیدن به یک توافق برای ادامه مسیر فتح و پیروزی به مشکل بربخورند.

فرماندهان بیزانسی قبل از حمله

گسست بیزانس چیست

مسئله زمانی آغاز می‌شود که  که فرض کنیم هرکدام از فرماندهان لشکر خود را دارند و هرکدام از این گروه‌ها در موقعیت‌های متفاوت پیرامون شهری مستقر هستند که قرار است آن را فتح کنند. این فرماندهان باید اجماع کنند که می‌خواهند به شهر حمله کنند یا قصد عقب نشینی دارند. مهم اینجا حمله و یا عقب نشینی نیست. مسئله رسیدن به یک اجماع برای انجام آن تصمیم است. خب برای شفافیت بیشتر فرض می‌کنیم:

 • هر فرمانده باید یک تصمیم بگیرد.
 • وقتی که تصمیم گرفته شد، هیچ کس حق ندارد تصمیم خود را عوض کند.
 • تمام فرماندهان موظف هستند بر اجرای یک تصمیم اجماع کرده و بر اساس یک روش هماهنگ آن را اجرا کنند.

مسئله‌ی ارتباط ذکر شده بین فرماندهان بیزانسی از آنجا پررنگ می‌شود که بدانیم هرکدام از فرماندهان تنها از طریق پیام فرستادن توسط پیک می‌تواند با یک فرمانده دیگر ارتباط داشته باشد. مشخص است که پیام می‌تواند دیر به دست فرمانده دیگر برسد و یا گم و مخدوش شود. علاوه بر این حتی اگر پیام به طور موفقیت آمیز دریافت شود، ممکن است بعضی از فرماندهان جاسوس باشند و قصد ارسال پیام گمراه کننده و نامعتبر به دیگر فرماندهان داشته باشند.

اگر این استعاره از فرماندهان بیزانسی را به موضوع بلاک‌چین مرتبط کنیم، هرکدام از فرماندهان نقش یک گره را در شبکه ایفا می‌کنند. گره‌ها باید در رابطه با وضعیت سیستم به اجماع برسند. به بیان دیگر اکثریت مشارکت‌کنندگان در یک شبکه توزیع شده باید برای جلوگیری از شکست شبکه بر سر اجرای یک موضوع توافق حاصل کنند. بنابراین تنها راه رسیدن به توافق در این سیستم‌های توزیع شده این است که حداقل دو سوم از گره ها صادقانه عمل کنند. به این معنی که اگر تعداد زیادی از افراد شبکه بخواهند اطلاعات ناصحیح مخابره کنند، سیستم در معرض خطر شکست قرار خواهد گرفت. (مانند حمله 51 درصدی در شبکه‌های اثبات انجام کار)

تحمل خطای بیزانس چیست

به بیان ساده، تحمل خطای بیزانس ویزگی یک سیستم است که آن را از شکست به دلیل مشکل فرماندهان بیزانسی مصون می‌کند؛ به این معنی که سیستم بتواند در‌صورتی‌که برخی از گره‌ها صادقانه رفتار نکنند و قصد شکست سیستم را داشته باشند، به عملکرد خود ادامه دهد.

طبیعتا در دنیای بلاک‌چین پاسخ‌های متفاوتی به این مسئله وجود دارد و همین تفاوت پاسخ‌هاست که شیوه‌های گوناگون رسیدن به یک اجماع را ممکن می‌سازد؛ چیزی که به آن اگوریتم اجماع می‌گویند.

الگوریتم اجماع و انواع آن

می‌توان الگوریتم اجماع را مکانیزمی تعریف کرد که توسط آن گره‌های شبکه به اجماع می‌رسند. مشهورترینِ این اگوریتم‌ها اثبات انجام کار و اثبات سهام هستند.

زمانی‌که ساتوشی ناکاموتو درحال طراحی اولین رمز ارز تاریخ بود، باید راهی پیدا می‌کرد که تراکنش‌ها بدون نیاز به وجود یک نهاد مرکزی و یا فرد واسط، تایید شوند. او به این مهم با ابداع اثبات انجام کار دست پیدا کرد.

در واقع اثبات انجام کار مشخص می‌کند که چگونه بلاک‌چین به اجماع می‌رسد. اجماع بر سر اینکه کسی در شبکه درحال انجام کار بدی نیست و برای مثال هیچکس یک پول را دو‌بار خرج نکرده است. اساس الگوریتم اثبات انجام کار بر ریاضیات پیچیده‌ای استوار است که از مشتقات علم رمزنگاری‌ست. به این دلیل است که بیت‌کوین و اتریوم را رمز ارز می‌نامند.

اثبات انجام کار : چگونه تراکنش‌ها معتبر می‌شوند

همانطور که می‌توان تصور کرد، هزاران نفر درحال استفاده از بیت‌کوین و اتریوم در سرتاسر دنیا هستند. در اینجا برای توضیح بیشتر از الگوریتم اثبات انجام کار در شبکه بیت‌کوین صحبت می‌کنیم. واضح است که در بلاک‌چین‌های دیگر نیز روال مشابه بیت‌کوین است با تفاوت‌هایی در جزئیات.

تراکنش‌های بیت‌کوین ده دقیقه زمان نیاز دارند تا به طور کامل تایید شوند. در هر بازه زمانیِ ده دقیقه‌ای به اصطلاح یک بلاک جدید به زنجیره اضافه می‌شود. هر بلاک حاوی اطلاعات تراکنش‌هاست، تراکنش‌هایی که هرکدام به صورت مجزا نیز باید تایید شوند. در شبکه بیت‌کوین این مهم توسط افرادی انجام می‌شود که پردازنده‌های خود را به منظور حل یک الگوریتم رمزنگاری شده یا همان انجام اثبات کار اختصاص می‌دهند.

وقتی که این مهم انجام می‌شود، نه تنها تراکنش‌ها به طور کامل تایید می‌شوند، بلکه در بلاک‌چین نیز در معرض نمایش عموم قرار می‌گیرند. این افراد برای پرداخت هزینه محاسباتی خود به عنوان پاداش بیت‌کوین جایزه می‌گیرند. مسئله مهم این است که بدانیم هرکسی که کار محاسباتی انجام می‌دهد پاداش را دریافت نمی‌کند. افراد بسیاری برای حل الگوریتم‌های رمزنگاری شده، پردازنده‌های خود را به رقابت می اندازند و کسی که اولین بار معادله‌ای را حل می‌کند پاداش را دریافت خواهد کرد.

به خاطر طراحی ویژه این پازل‌های رمزنگاری شده، تنها از طریق آزمون و خطا می‌توان به پاسخ آنها رسید. در ادامه به منظور روشن‌تر شدن این مسئله مثالی ساده را باز خواهیم کرد.

فرض کنید مسئله موجود در پازل، اثبات حل معادله ساده 5 + 7 باشد: استخراج‌کننده اول به جواب‌های 13، 11 و 15 رسیده است. استخراج‌کننده دوم به جواب‌های 10، 15 و 12 رسیده است. همانطور که مشخص است استخراج‌کننده دوم در تلاش سوم خود به جواب درست رسیده است و پاداش استخراج را دریافت خواهد کرد. در دنیای واقعی کامپیوترها قادرند محاسبات پیشرفته‌ای را در کسرهای زمانی کوتاه انجام دهند؛ محاسباتی که نیازمند حجم بالایی از الکتریسیته است.

به طورکلی هرچه سخت افزار بهتری داشته باشید، شانس بیشتری برای استخراج و حل پازل دارید. عادلانه به نظر نمی‌رسد. این طور نیست؟ هرچند تفاوت‎هایی در مکانیزم‌های مختلف اثبات انجام کار وجود دارد، اما توضیحات فوق رفتار اصلی الگوریتم اثبات انجام کار را روشن می‌کند.

اثبات سهام؛ چگونه تراکنش‌ها معتبر می‌شوند

اثبات سهام از یک الگوریتم متفاوت برای تایید تراکنش‌ها استفاده می‌کند. سیستم هنوز از یک الگوریتم رمزنگاری شده استفاده می‌کند اما نوع مکانیزم متفاوت است.

در اثبات سهام ساخت بلاک جدید به جای حل معادلات پیشرفته توسط پردازنده‌ها، به مقدار ارز سپرده شده توسط افراد بستگی دارد. به این معنی که هرچه ارز بیشتری را سپرده کرده باشید، شانس بیشتری برای ساخت بلاک جدید خواهید داشت.

در واقع این افرادِ حاضر در اثبات سهام، استخراج‌کننده نیستند؛ به آنها فورجر می‌گویند. بر‌خلاف اثبات انجام کار، در اینجا از پاداش خبری نیست، بلکه کسانی که با سپرده‌گذاری ارزهای خود در اثبات سهام مشارکت می‌کنند هزینه ارسال تراکنش را دریافت خواهند کرد.

در ابتدا برای مشارکت در شبکه، افراد باید مقداری از ارزهای خود را در یک کیف پول مخصوص قرار دهند. کیف پول موجودی آنها را فریز می‌کند، از آن جهت که از ارزها قرار است برای اثبات سهام استفاده شود. بیشتر بلاک‌چین‌هایی که از این الگوریتم استفاده می‌کنند محدودیت‌هایی را برای حداقل ارز سپرده شده قائل می‌شوند.

فرض کنید که شما مینیمم ارز مورد نیاز را مشارکت کرده‌اید. شانس شما برای دریافت هزینه تراکنش با درصد سپرده شما از کل ارزهای سپرده شده مرتبط است. مسئله مهمی که الگوریتم اثبات سهام را معتبر می‌کند این است که کسانی که ارزهای خود را سپرده می‌کنند، قطعا دنبال انجام درست امور هستند و اجازه خواهند داد که شبکه امن بماند. اگر کسی از فورجرها بخواهد سیستم را هک کند و یا اطلاعات نامعتبر وارد شبکه کند تمام ارزهای سپرده شده خود را از دست خواهد داد.

باتوجه به مطلب بالا هرچه سپرده بیشتری داشته باشید، پاداش بیشتری دریافت می‌کنید؛ در‌صورت بروز اعمال مجرمانه نیز هزینه بیشتری پرداخت خواهید کرد! ساده و شگفت انگیز است. این طور نیست؟

کدام یک بهتر است؟ اثبات انجام کار یا اثبات سهام

در الگوریتم اثبات انجام کار مشکلاتی وجود دارد که باتوجه به آنها ما معتقد هستیم که اثبات سهام به مراتب الگوریتم بهینه‌تری برای تایید تراکنش‌هاست. در ادامه به برخی از این مشکلات پرداخته‌ایم.

اثبات سهام یا اثبات انجام کار

متمرکز سازی

همانطور که پیش‌تر اشاره شد، در الگوریتم اثبات انجام کار افرادی که پردازنده‌های قوی‌تری دارند شانس بیشتری برای دریافت پاداش خواهند داشت؛ چیزی که نهادهای متمرکز را ترغیب خواهد کرد تا  با خرید دستگاه‌های استخراج بیشتر و ایجاد استخرهای استخراج شانس خود را برای دریافت پاداش افزایش دهند.

نتیجه این تمرکزگرایی این است که اکنون چهار استخر استخراج که اکثرا به دلیل برق ارزان در چین قرار دارند کنترل بیش از 50 درصد استخراج شبکه بیت‌کوین را برعهده دارند. این یک مکانیزم ناعادلانه است زیرا میانگین افراد شانسی برای دریافت پاداش استخراج ندارند. اینجا اثبات سهام تفاوت ایجاد می‌کند. اثبات سهام از ملحق شدن افراد به همدیگر برای افزایش شانس دریافت پاداش جلوگیری می‌کند. در واقع سلطه استخرها در الگوریتم اثبات سهام معنایی ندارد. افراد با توجه به نسبت ارز سپرده شده خود پاداش دریافت خواهند کرد.

مصرف برق

در الگوریتم اثبات انجام کار به دلیل پیچیدگی معادلات رمزنگاری شده مقدار مصرف الکتریسیته بالاست. نتایج مطالعات اخیر نشان می‌دهد که مقدار برق مورد نیاز برای شبکه بیت‌کوین از مقدار مورد نیاز برای 159 کشور دنیا بیشتر است. نه تنها این نشانی از آسیب‌رسانی به محیط زیست است، بلکه نشان دهنده عدم استقبال در پذیرش در آینده‌ای نزدیک می‌باشد. در الگوریتم اثبات سهام نیاز به حل این معادلات پیچیده وجود ندارد و در نتیجه برق بسیار کمتری مصرف می‌شود.

خطر حمله 51 درصدی

وضعیتی است که فرد یا گروهی کنترل بیش از 50 درصد توان پردازشی شبکه را به دست آورند. در این صورت در شرایطی آنها خواهند توانست در اطلاعات ثبت شده در بلاک‌ها به نفع خود تغییراتی ایجاد کنند. مثال اخیر حمله‌ی 51 درصدی، اتفاقی بود که در شبکه ورج (XVG) رخ داد. افراد مهاجم توانستند 35 میلیون ورج معادل 1.75 میلیون دلار را به سرقت ببرند.

وقتی که از اگوریتم اثبات سهام استفاده می‌شود از نظر اقتصادی به صرفه نیست که فرد یا گروهی حمله 51 درصدی را آغاز کنند؛ چراکه آنها باید 51 درصد ارزهای در گردش را سپرده‌گذاری کنند. تنها راه تملک این مقدار ارز خرید آن از بازار است. با شروع خریدِ این مقدار به علت قانون عرضه و تقاضا قیمت ارز مورد نظر افزایش یافته و آن فرد یا گروه باید مبلغ بیشتری بابت خرید خود پرداخت کنند. با متوجه شدن سایر افراد شبکه از این قصد، فرد یا گروه مورد نظر دارایی‌های خود که صرف این خرید شده را نیز از دست خواهند داد.

معایب الگوریتم اثبات سهام

بعضی‌ها فکر می‌کنند الگوریتم اثبات سهام نابرابری را افزایش می‌دهد. افراد ثروتمندتر کوین‌های بیشتری خریداری می‌کنند و با سپرده کردن آنها سود بیشتری نیز کسب می‌کنند. نکته قابل توجه این‌ است که چنین ایرادی به الگوریتم اثبات انجام کار نیز وارد است. افراد ثروتمند‌تر دستگاه‌های استخراج بیشتری خریداری می‌کنند و پاداش بیشتری نیز کسب می‌کنند.

بحث بعدی نحوه جلوگیری از خرج مجدد پول در این دو الگوریتم است. خرج مجدد پول حالتی است که فرد پول خود را به آدرس دیگری انتقال داده اما پیش از تایید شدن این تراکنش در شبکه قصد دارد مجددا پول خود را خرج نماید. در الگوریتم اثبات انجام کار این تلاش بی‌نتیجه خواهد ماند چرا‌که استخراج‌کننده‌ها با دیدن تراکنش تایید شده اول، تراکنش بعدی را به رسمیت نخواهند شناخت. در الگوریتم اثبات سهام به دلیل اینکه برای فورجر استخراج در زنجیره‌های مختلف هزینه‌بر نیست، اساسا امکان خرج مجدد پول وجود ندارد. در حالت کلی می‌توان گفت که خرج مجدد پول مشکل الگوریتم اثبات سهام نیست.

نتیجه‌گیری

در پایان این مقاله باید توجه داشت که الگوریتم اثبات انجام کار که اکنون در شبکه‌های متعددی نظیر بیت‌کوین، اتریم و دش مورد استفاده قرار می‌گیرد دارای معایب زیادی است. از خطر حمله 51 درصدی تا مصرف بالای انرژی و ایجاد قدرت خودمختاری برای استخرهای استخراج. با توجه به این مسائل الگوریتم‌های اجماع دیگری نظیر اثبات سهام توسعه پیدا کردند.

استخراج تعاریف و مفاهیم مطالب آموزشی

باید گفت بیت‌کوین در زمینه خطرات سیستم رمزارزها و به خصوص بیت کوین اغلب صحبت از حمله به‌ اصطلاح ۵۱ درصد است. در این مطلب بیان می‌شود که حمله ۵۱ درصد چیست، چه کاری می‌تواند انجام دهد و چگونه می‌توان از تهدیدهای آن جلوگیری کرد.

عبارت “بانک خود باشید”، یکی از معروف‌ترین شعارهای جامعه بیت‌کوین است. اما چنین ادعایی توجهی به این امر ندارد که تمرکززدایی از سیستم بانکی با عدم تمرکز گسترده مسئولیتی همراه است. بر این اساس، غیرمتمرکزسازی به کاربرانی هوشیار و حساس نیاز دارد که از خطرات حملات احتمالی بلاک‌چین آگاه باشند. حمله ۵۱ درصد اغلب یکی از خطراتی است که در این زمینه مورد بحث قرار می‌گیرد.

زیرساخت بیت‌کوین از کاربران (به عبارت دقیق‌تر کیف‌پول آن‌ها)، رابط‌های مختلف کاربری، ماینرها و گره‌های موجود در شبکه تشکیل شده است. گره‌ها وظیفه حفظ شبکه بیت‌کوین و مدیریت ترافیک تراکنش‌ها را بر عهده دارند. گره‌ها تضمین می‌کنند که کلیه تراکنش‌ها مطابق قوانین هستند و وظیفه ماینرها این است که تراکنش‌ها را به بلاک‌ها و آن‌ها را به بلاک‌چین وصل کنند.

در این میان حمله‌ای موسوم به حمله ۵۱ درصد نیز وجود دارد که در این مطلب با آن آشنا خواهیم شد.

مروری بر حمله ۵۱ درصد

در یک حمله ۵۱ درصد سناریوی زیر رخ می‌دهد:

یک مهاجم موفق می‌شود بیش از ۵۰ درصد از ماینرها را در دست بگیرد. اگر نگاهی به سایت بلاک‌چین‌اینفو بیندازید، می‌بینید که در حال حاضر سه ائتلاف بزرگ ماینینگ (Antpool، F2Pool و Btcc Pool) بیش از ۵۰ درصد نرخ هش را تولید می‌کنند. بنابراین این نگرانی فرضی نیست بلکه واقعی است. در سایر آلتکوین‌ها، چنین حمله‌هایی در گذشته انجام شده است.

اگر مهاجمی قرار باشد بیش از ۵۰ درصد ماینرها را در دست داشته باشد چه اتفاقی رخ می‌دهد؟

برای روشن شدن این موضوع، نگاهی به مقاله ساتوشی ناکاماتو داریم:

در بخش ۱۱ او به مشکل مهاجمی می‌پردازد که می‌خواهد بلاک‌های کاذب را وارد سیستم کند و می‌تواند از بلاک‌چین خودش استفاده کند.

با توجه به اطلاعات ارائه شده در این مقاله به‌راحتی می‌توان فهمید که اگر میزان هش حمله‌کننده بیشتر یا مساوی با حریف باشد، احتمال تغییر اوضاع برابر با یک است. این بدان معناست که شخصی که بیش از ۵۰ درصد نرخ هش شبکه را در اختیار داشته باشد، قدرتی باورنکردنی خواهد داشت.

مهاجمی با قدرت باورنکردنی در حمله ۵۱ درصد

با توجه به فرمول فوق، از زمانی که شخصی یا سازمانی، بیش از ۵۰ درصد نرخ هش شبکه را در اختیار داشته باشد، پس‌ازآن همه‌چیز به نفع او خواهد شد. همچنین باید در نظر داشته باشید: حتی اگر این حمله ۵۱ درصد نامیده شود و بیانگر این باشد که شما برای حمله نیاز به بیش از پنجاه‌درصد از میزان هش دارید، فرمول ناکاموتو نشان می‌دهد که با کنترل کمتر، احتمال موفقیت کمتر است. اما موفقیت غیرممکن نیست. بر این اساس، چنین حمله‌ای با کمتر از ۵۱ درصد نرخ هش نیز می‌تواند موفقیت‌آمیز باشد.

تا زمانی که مهاجم کنترل داشته باشد، او می‌تواند تراکنش‌های مضاعف انجام دهد. او می‌تواند تراکنش‌های خود را معکوس کند و آن‌ها را به جای دیگری منتقل کند و با این کار اکوسیستم بیت‌کوین را کاملاً دگرگون کند. او می‌تواند از بسیاری از تراکنش‌ها با سلیقه خود جلوگیری کند، یا به آن‌ها هیچ تائیدی ندهد. به‌ عنوان ‌مثال مهاجم می‌تواند به‌طور خاص برخی از پرداخت‌ها را مسدود و بدین ترتیب کاربران را غیرفعال کند. او می‌تواند از ماینینگ تعدادی از ماینرها جلوگیری کند و در عوض خودش پاداش‌های تائید بلاک را دریافت کند و بسیاری از کارهای دیگر را به دلخواه خود در شبکه انجام دهد.

سخن پایانی

مثال‌های بیان‌شده در این مطلب نشان می‌دهد که خسارت بالقوه‌ای که چنین حملاتی می‌تواند ایجاد کند بسیار زیاد است. بر این اساس، خطر بروز حمله ۵۱ درصد باید جدی گرفته شود. مزیت بلاکچین این است که همه‌چیز در آن شفاف است و می‌تواند توسط همه مشاهده شود. به‌طور مستقیم در سایت بلاکچین‌اینفو می‌توانید ببینید که ائتلاف‌های بزرگ ماینینگ کدام بلاک‌ها را ایجاد کرده‌اند. این یک پادزهر برای حمله ۵۱ درصد نیست، اما می‌تواند به شناسایی ائتلاف‌های عمده ماینینگ که در بلاکچین نقش دارند، کمک کند.

در مورد بیت‌کوین، انجام چنین حمله‌ای به‌عنوان یک فرد دشوار است. اما در صورت بروز چنین حمله‌ای، توصیه می‌شود هر کاربر تأیید تراکنش‌ها را افزایش داده تا از معاملات کپی جلوگیری کنند. اگر یک مهاجم واقعاً ۵۰ درصد یا بیشتر از میزان هش را در اختیار داشته باشد، نسخه بلاک‌چین مهاجم همیشه غالب خواهد بود، اما زمان هم بسیار مهم است و ارزش دارد، زیرا در شبکه بیت‌کوین حفظ شرایطی با نرخ هش بالاتر از ۵۱ درصد، کاری بسیار پرهزینه است.

استخراج سرمایه گذاری و معاملات مطالب آموزشی

می خواهیم به این سوال پاسخ دهیم که درآمد دستگاه ماینر بیت کوین بیشتر است و یا خرید مستقیم بیت کوین و کسب سود از بالا رفتن قیمت؟ آیا عدد و رقم هایی که در ماشین حساب های بیت کوین و ماینر ها ارائه می شود منطبق با واقعیت است؟

کدام گزینه برای شما بهترین است؟

جواب به این سوال ممکن است برای هر شخصی متفاوت باشد ولی بر اساس تجربه می توان با دلایل زیر ادعا کرد که خرید بیت کوین سرمایه گذاری کم ریسک تر و سودآورتری نسبت به خرید دستگاه ماینر است.

۱- مکان و شرایط مناسب

دستگاه های ماینر نیاز به مکان، برق و شرایط مناسب برای فعالیت دارند. این عوامل باعث می شود که هزینه اولیه و هزینه نگهداری به هزینه های عملیاتی استخراج اضافه شود که عموما افراد در شروع فعالیت برای اسختراج ممکن است این هزینه ها را در نظر نگیرند.

اما برای خرید بیت کوین مقدمات خیلی پیچیده و زمانبری مانند استخراج نیاز نیست.

۲- بر خلاف تصور عمومی، استخراج بیت کوین کار ساده و کم دردسری نیست

تصوری که معمولا افراد قبل از شروع به استخراج بیت کوین دارند به این صورت است که دستگاه را به برق می زنیم و به سادگی بیت کوین بدست خواهد آمد.

این سطحی نگری به موضوع است چرا که استخراج بیت کوین مانند هر صنعت دیگری پیچیدگی ها و دردسرهای مخصوص به خود را دارد. برای نگهداری و فعالیت دستگاه ها در حالت بهینه باید زمان زیادی اختصاص دهید و تجربه بالایی بدست آورید.

۴- استهلاک و خرابی دستگاه ماینر

دستگاه ماینر یک دستگاه الکترونیکی است و مانند هر دستگاه الکترونیکی دیگری احتمال خرابی و سوختن آن وجود دارد که باعث می شود ریسک و استرس سرمایه گذاری روی آن افزایش پیدا کند.

۵- شروع با سرمایه کم

افراد عموما اینطور فکر می کنند که نیاز به پول زیادی دارند تا بتوانند بیت کوین بخرند، درصورتی که یکی از ویژگی های بیت کوین قابلیت تقسیم شدن به واحد های کوچکتر است، به همین دلیل شما می توانید با هر مبلغی (حتی ۱۰۰ هزار تومان) بیت کوین بخرید و هر زمانی که تصمیم گرفتید می توانید سرمایه گذاری خود را با خرید بیشتر بیت کوین، افزایش دهید.

ولی خرید دستگاه ماینر نیاز به سرمایه اولیه بسیار بالاتری دارد که این تازه جدای از هزینه مکان و دیگر هزینه های اولیه است.

۶- دستگاه ماینر قرار نیست تا ابد برای شما بیت کوین استخراج کند

برخی در مورد استخراج بیت کوین تصور می کنند که دستگاه ماینری که می خرند قرار است تا ابد برای آنها بیت کوین استخراج کند و در این صورت بیت کوین بیشتری بدست خواهند آورد.

در این فرضیه پارامترهای زیر در نظر گرفته نشده است:

 • احتمال سوختن دستگاه وجود دارد.
 • به مرور زمان سختی شبکه بیت کوین بالا می رود و قدرت دستگاه شما چون ثابت است میزان بیت کوین کمتری استخراج خواهید کرد.
 • دستگاه های جدیدتر با قدرت بالاتر به بازار خواهند آمد که باعث می شود میزان استخراج شما در طول مدت زمان کم شود.

۷- نقدشوندگی بالای بیت کوین

اگر به یکباره نیاز به نقدینگی پیدا کنید میزان نقدشوندگی دستگاه ماینر نسبت به بیت کوین به مراتب پایین تر است.

۸-ریسک توقیف دستگاه ماینر

به دلیل جدید بودن پدیده بیت کوین و استخراج، و از طرف دیگر عدم شناخت کافی دولت ها نسبت به این پدیده، ریسک هایی مانند غیرقانونی قلمداد شدن این فعالیت همواره وجود دارد.

حال موضوع اینجاست که بیت کوین اگر در کیف پول شما باشد هیچ کسی نمی تواند آن را از شما توقیف کند در صورتی که ریسک شناسایی و توقیف دستگاه ماینر بسیار بالا است.

جمع بندی

در انتها با توجه به دلایل گفته شده و سختی و ریسک بالای خرید دستگاه ماینر، خرید بیت کوین گزینه مناسب تری برای سرمایه گذاری است.

شما می توانید با خرید بیت کوین و نگه داری آن در یک کیف پول بیت کوین امن، بعد از بالا رفتن ارزش آن، بیت کوین را بفروشید و سود خوبی بدست آورید.

استخراج تعاریف و مفاهیم مطالب آموزشی

فول نود بیت کوین چیست و چگونه Full Node بسازیم؟ سوالیست که این روزها ذهن خیلی از کاربران ارز های دیجیتال بخصوص ارز مجازی بیت کوین را به خود جلب کرده است؛ اگر به دنبال جواب این سوال هستید پیشنهاد میکنم در ادامه با ما همراه باشید.

به هر کامپیوتری که به شبکه بیت کوین متصل می‌شود، Node گفته شده  و یک Full Node برنامه‌ای است که به طور کامل بلوک‌ها و تراکنش‌ها را اعتبار سنجی می‌کند.

فول نود ها در تمام شبکه تراکنش ها و بلاک ها را از بقیه Full Node ها دریافت کرده و پس از اعتبار سنجی به بقیه شبکه منتقل می‌کنند. اکثر فول ند‌ها به کاربران اجازه می‌دهند تراکنش های خود را انجام دهند و بعد از انجام این کار کاربران را از تغییرات ایجاد شده در کیف پولشان آگاه می‌کنند. اگر ندهای کافی برای این‌ موضوع وجود نداشته باشد، مشتری مجبور است برای پرداخت همتا به همتای خود به سرویس های مرکزی و اصلی متصل شود.

تعداد بسیار زیادی از مردم و سازمان ها داوطلب هستند که کامپیوتر و یا منبع محاسباتی اضافی خود را به یک Full Node تبدیل کنند. در این مقاله شما متوجه چگونگی انجام این کار، مزایا، معایب و هزینه های آن خواهید شد.

هزینه‌ها و هشدارها

اجرای یک فول ند بیت کوین هزینه ها و ریسک های خاصی دارد. در این بخش در مورد این خطرات صحبت خواهیم کرد تا راحت تر بتوانید در مورد اینکه می‌خواهید به شبکه کمک بکنید یا خیر تصمیم بگیرید.

سوال اصلی اینجاست که ایجاد یک فول نود چه سودی دارد؟ خیلی از ماینر‌ها و یا ماینینگ کنندگان بیت کوین، بیزینسمن ها و کسانی که همیشه شکاک هستند و به امنیت دیگر Full Node ها اعتماد ندارند، می‌توانند Full Node مخصوص خودشان را درست کنند و از بابت امنیت آن خیالشان راحت باشد.

نکته بعدی دیگر این است که با راه انداختن یک Full Node می توانید از کیف پول بیت کوین مخصوص آن استفاده کنید و از امنیت بالای آن بهره ببرید؛ ولی پیشنهاد ما به شما این است که درست مثل ساخت کیف پول های بیت کوین دیگر ، اقدامات امنیتی لازم را روی این کیف‌ پول نیز اجرا کنید.

امکان راه اندازی فول نود روی یک سخت افزار ضعیف نیز وجود دارد؛ ولی با انجام این کار باید با مشکلات بیشتری دست و پنجه نرم‌ کرده و وقت خود را بیشتر صرف آن کنید. در ادامه لیستی از موارد مورد نیاز برای انجام این کار را خواهید دید:

 • یک کامپیوتر دسکتاپ و یا لپتاپ که آخرین نسخه ویندوز، لینوکس و یا مک روی آن نصب شده باشد.
 • 200 گیگابایت فضای خالی در هارد دیسک دستگاه که حداقل سرعت خواندن نوشتن 100 مگابایت بر ثانیه را داشته باشد.
 • رم 2 گیگابایتی
 • اتصال اینترنتی با سرعت آپلود حداقل 400 کیلوبیت (50 کیلوبایت) بر ثانیه
 • حجم اینترنت بسیار بالا، یک Full Node ماهیانه 200 گیگابایت آپلود و 20 گیگابایت دانلود انجام می‌دهد و برای پوشش این مقدار باید به هزینه‌ اینترنت خود نیز فکر کنید.
 • 6 ساعت زمان خالی برای اجرای Full Node. لازم به ذکر است که هنگامی که این کار انجام می‌شود، می توانید به انجام فعالیت های دیگر با کامپیوتر خود بپردازید. بهترین حالت این است که Full Node بدون وقفه به کار خود ادامه دهد.

مشکلاتی که ممکن است سر راه ساخت فول نود قرار بگیرند

نکته مهم در مورد ایجاد و اجرای یک Full Node وجود یک اتصال اینترنتی پایدار است. برخی از سرویس دهندگان بابت آپلود اضافه تر از مقدار خریداری شده هزینه دریافت می‌کنند و بدتر از آن برخی بعد از مصرف بیشتر حجم آپلود به طور کل اتصال شما را قطع کرده و این موضوع باعث می شود خللی در انجام فعالیت های فول نود وارد شود.

پیشنهاد ما به شما این است که همیشه حجم خود را چک کرده و پیش از به پایان رسیدن و قطع اتصالتان کار را تمام کرده و قطع کنید.

مشکل بعدی این است که برخی آنتی ویروس ها اطلاعات وارد شده از بلاک چین را قرنطینه می‌کنند و این در حالی است که این اطلاعات هیچ خطری برای کامپیوتر شما ندارد و آنتی ویروس ها بی دلیل از ورود آن‌ها جلوگیری می‌کنند. برای رفع این مشکل سعی کنید در هنگام کار با فول نود ، آنتی ویروس خود را غیرفعال کنید.

خطر بعدی امکان حمله هکران به کامپیوتر شماست. Bitcoin Core که یکی از مهم‌ترین برنامه‌های Full Node است و وظیفه اصلی ایجاد پرداخت های همتا به همتای بیت کوین را بر عهده دارد؛ پس کسانی که قصد دارد در کار‌های Bitcoin Core اختلالی وارد کنند ممکن است به کاربران استفاده کننده از آن حمله کنند.

دانلود اولیه بلاک

دانلود اولیه بلاک و یا به اختصار IDB اشاره به این موضوع دارد که یک Node وقتی برای اولین بار به شبکه متصل می‌شود بلاک هایی که برایش جدید است را دانلود می‌کند. این‌کار وقت و حجم فوق العاده زیادی می‌گیرد؛ زیرا حجم کل بلاک چین باید دانلود شود که در حال حاضر 195 گیگابایت است!

هنگام دانلود استفاده از اینترنت و CPU دستگاه فوق العاده بالا می‌رود زیرا کامپیوتر باید بلاک های دانلودی را تایید کند. حجم هارد کامپیوتر نیز به شدت بالا می‌رود؛ پس به شما پیشنهاد می‌کنیم قبل از انجام این کار حتما فضای خالی مورد نیاز را تامین کنید.

در هنگام دانلود بلاک ها شما نمی توانید تراکنش های جدیدی که در طول عمل انجام می‌شود را ببینید و کیف پول شما امکان انجام ثبت و شمارش تراکنش جدید را نخواهد داشت. اگر از برنامه Bitcoin Core  استفاده می کنید می توانید پیش رفتن کار را در سمت چپ بالا مشاهده کنید.

Full Node بیت کوین چیست و چگونه Full Node بسازیم؟
Full Node بیت کوین چیست و چگونه Full Node بسازیم؟

حال سوال اینجاست که چگونه یک فول نود راه‌اندازی کنیم؟

با ما همراه باشید تا راهنمای قدم به قدم اجرای آن در ویندوز و مک را به شما آموزش دهیم.

طریقه اجرای فول نود در ویندوز

به صفحه دانلود برنامه Bitcoin Core بروید و اطمینان حاصل کنید که از یک اتصال امن بهرهمند هستید.

Full Node بیت کوین چیست و چگونه Full Node بسازیم؟
Full Node بیت کوین چیست و چگونه Full Node بسازیم؟

روی دکمه آبی دانلود Bitcoin Core کلیک کرده تا نصب کننده برنامه را برای ویندوز دریافت کنید. بعد از دانلود آن را اجرا کرده و مطابق نصب تمام برنامه های معمولی دیگر شروع به نصب این نرم افزار کنید؛ بعد از نصب به منوی استارت رفته و با سرچ Bitcoin  روی آیکون برنامه که در عکس زیر مشاهده می‌کنید کلیک کرده و آن را باز کنید.

Full Node بیت کوین چیست و چگونه Full Node بسازیم؟
Full Node بیت کوین چیست و چگونه Full Node بسازیم؟

در ابتدا از شما می خواهد محل ذخیره سازی بلاک چین و کیف پول را مشخص کنید، اگر یک درایو مخصوص برای این کار درست کرده اید آن را مشخص کرده و در غیر این صورت محل پیش فرض را تایید کنید.

Full Node بیت کوین چیست و چگونه Full Node بسازیم؟
Full Node بیت کوین چیست و چگونه Full Node بسازیم؟
Full Node بیت کوین چیست و چگونه Full Node بسازیم؟
Full Node بیت کوین چیست و چگونه Full Node بسازیم؟

در ادامه ممکن است فایروال شما بخاطر ایجاد اتصال برون شبکه‌ای جلوی Bitcoin Core را بگیرد؛ ولی اطمینان داشته باشید که این اپلیکیشن ضرری برای کامپیوتر شما نخواهد داشت و اجازه ادامه کار را به آن بدهید.

خوب در این مرحله Bitcoin Core شروع به دانلود بلاک چین می‌کند و با توجه به سرعت اینترنت و سرعت کامپیوترتان ممکن است تا چند روز طول بکشد! در هنگام دانلود Bitcoin Core بخش عظیمی از پهنای باند شما را اشغال خواهد کرد و شما می توانید به راحتی با بستن برنامه کار دانلود را متوقف کنید و بعد از باز کردن آن دوباره از ادامه بخش قبلی دانلود را ادامه خواهد داد.

بعد از اتمام دانلود می توانید فقط از کیف پول بیت کوین استفاده کنید و یا اجازه دهید کار کرده و به شبکه بیت کوین کمک کند. بعد از اتمام نصب برنامه و هنگام کار و باز بودن آن هیچگاه کامپیوتر خود را وسط انجام کار خاموش نکنید؛ زیرا این موضوع باعث آسیب رسیدن به فایل ها شده و ناقص می شوند.

عکس‌های استفاده شده در این مقاله در ویندوز 10 گرفته شده است و اگر شما از ویندوز 8.1 و یا 7 استفاده می‌کنید هیچ مشکلی با دنبال کردن این قدم ها نخواهید داشت و هیچ تفاوتی در نحوه نصب وجود ندارد.

طریقه اجرایFull Node در MacOS

به صفحه دانلود Bitcoin Core رفته و در آنجا اطمینان حاصل کنید از یک اتصال امن بهرهمند هستید.

Full Node بیت کوین چیست و چگونه Full Node بسازیم؟
Full Node بیت کوین چیست و چگونه Full Node بسازیم؟

روی دکمه بزرگ آبی کلیک کرده تا Bitcoin Core را در پوشه دانلود خود ذخیره کنید.

به آدرس Users/<YOUR USER NAME>/Downloads رفته و در آنجا روی آیکون Bitcoin Core  کلیک کنید. OS X پنجره ای برای شما باز می‌کند تا نرم‌افزار را به پوشه اپلیکیشن‌ بکشید. اولین باری که Bitcoin Core را اجرا می‌کنید Mac OS X از شما خواهد پرسید که آیا قصد دارید که برنامه را اجرا کنید؟

Full Node بیت کوین چیست و چگونه Full Node بسازیم؟
Full Node بیت کوین چیست و چگونه Full Node بسازیم؟

در ادامه باید محلی را که برای ذخیره بلاکچین‌ دانلودی در نظر گرفته‌اید را انتخاب کنید و اگر نمی‌خواهید تغییری در آن ایجاد کنید به ادامه فرآیند بپردازید.

Full Node بیت کوین چیست و چگونه Full Node بسازیم؟
Full Node بیت کوین چیست و چگونه Full Node بسازیم؟

همانطور که در بخش ویندوز توضیح داده شد در این مرحله Bitcoin Core شروع به دانلود بلاکچین می‌کند که ممکن است چندین روز طول بکشد و همانطور که می‌دانید می‌توانید Bitcoin Core را متوقف کنید و بعد از اجرای دوباره ادامه فایل دانلود خواهد شد.

Full Node بیت کوین چیست و چگونه Full Node بسازیم؟
Full Node بیت کوین چیست و چگونه Full Node بسازیم؟

حال که دانلود کامل شد یا می‌توانید از آن به عنوان کیف‌پول استفاده کرده و یا فقط به شبکه بیتکوین از این روش کمک کنید.

بروزرسانی Bitcoin Core

اگر از نسخه های قدیمی Bitcoin Core استفاده می‌کنید آن را خاموش کنید و صبر کنید تا به طور کامل خاموش شود، این پروسه ممکن است چندین دقیقه طول بکشد. برای بروزرسانی برنامه نیاز نیست محل ذخیره بلاک چین ها را تغییر دهید؛ زیرا با آپدیت برنامه تغییری در محل ذخیره سازی فایل ها ایجاد نخواهد شد ولی گاهی اوقات ممکن است فرمت فایل‌ها تغییر کند. در هسته برنامه کدهایی وجود دارد که به طور اتوماتیک به نسخه جدید‌تر دسترسی پیدا می‌کند و به همین دلیل نیازی به انجام تنظیمات و کارهای دستی وجود ندارد.

ممکن است فرمت فایل ها با نسخه جدیدتر برنامه همخوانی نداشته باشد که در این صورت نیاز است که دوباره بلاک چین را دانلود کنید. قبل از مهاجرت به نسخه های جدیدتر حتما اطلاعات آن را بخوانید.

پیکربندی شبکه

هنگامی که Bitcoin Core را اجرا می‌کنید، این برنامه 8 اتصال خروجی ایجاد می‌کند و اگر بخواهید فقط از آن به عنوان کیف پول استفاده کنید، همین 8 کانکشن کافیست؛ ولی اگر قصد دارید که به بیت کوین کمک کنید و از دیگر فول نود ها بلاک ها و تراکنش ها را دریافت کنید باید تغییراتی در اتصالات خود ایجاد کنید. متاسفانه بسیاری از مودم ها و روتر‌ها اتصال های ورودی را فیلتر می‌کنند و پورت 8333 بیت کوین نیز شامل این موضوع می شود.

پروژه Bit Nodes به شما این امکان را می دهد که امکان ورود اطلاعات به سیستم خود را تست کنید. قبل از استفاده از این ابزار باید مطمین شوید که Node شما به طور کامل بلاک چین را دریافت کرده و همگام سازی انجام شده است.

برنامه Bitcoin Core را اجرا کرده و ده دقیقه صبر کنید، بعد از این مدت به این صفحه رفته و خواهید دید که Bit Nodes سعی می کند آدرس آی پی شما را حدس بزند. اگر آدرس اشتباه و یا جای آن خالی بود به طور دستی آدرس خود را وارد کنید.

Full Node بیت کوین چیست و چگونه Full Node بسازیم؟
Full Node بیت کوین چیست و چگونه Full Node بسازیم؟

بعد از کلیک روی دکمه CHECK NODE این ابزار به شما خواهد گفت که آیا پورت شما باز است و یا خیر. در صورت باز بودن پورت باکس سبز و در صورت بسته بودن باکس قرمز به نمایش در خواهد آمد. اگر باکس سبز را دیدید نیاز به انجام کاری نیست؛ ولی اگر باکس قرمز برای شما به نمایش درآمد طبق نوشته زیر عمل کنید:

اگر Btcoin Core به طور اتوماتیک نتواند پورت 8333 را در مودم باز کند باید این کار را دستی انجام دهید. قدم های زیر به طور عمومی تهیه شده‌اند و تلاش شده است اکثر روتر‌ها و مودم ها با برند‌های مختلف را شامل شود.

 • با استفاده از پیکربندی DHCP مودم به کامپیوتر خود یک آدرس آی پی بدون تغییر بدهید.
 • انتقال کانکشن های ورودی از طریق روتر به کامپیوتر تا Bitcoin Core بتواند با آن کار کند.
 • تغییر تنظیمات فایروال برای ایجاد مجوز کانکشن های ورودی
پیکربندی DHCP

برای اینکه روتر شما بتواند پورت 8333 را باز کند باید آی پی داخلی کامپیوتر شما را بداند. روترها به کامپیوتر آدرس‌ آی پی پویایی می‌دهند که هراز تغییر می‌کند؛ ولی برای انجام این‌ کار باید مطمین شویم که آی پی دستگاه تغییر نکند و ثابت بماند.

وارد رابط کاربری روتر خود شوید. برای این موضوع می توانید از آدرس های مخصوص روتر استفاده کنید؛ برای مثال مودم‌های  D-Link از آدرس 198.168.1.1 استفاده می‌کنند. با وارد کردن نام کاربری و رمز عبور وارد رابط کاربری می‌شوید.

بعد از وارد شدن باید در تنظیمات به دنبال گزینه DHCP بگردید. در این قسمت روتر به شما لیستی از دستگاه هایی که به شما وصل هستند را نمایش می‌دهد که می توانید با کلیک کردن روی آن‌ها آدرس آی پی مخصوصشان را دائمی کنید.

Full Node بیت کوین چیست و چگونه Full Node بسازیم؟
Full Node بیت کوین چیست و چگونه Full Node بسازیم؟
انتقال پورت

قدم بعدی پیکربندی انتقال پورت است. در این مرحله شما نیاز به آدرس آی پی کامپیوتری دارید که Bitcoin Core روی آن نصب شده است که در بخش قبلی روش دسترسی به آن توضیح داده شد. طبق توضیحات قبلی وارد رابط کاربری روتر شوید و آنجا در تنظیمات به دنبال گزینه‌ Port Forwarding، Port Assignment و یا هر گزینه‌ای با نام Port بگردید.

در اینجا شما می‌توانید تنظیماتی را ایجاد کنید که یک پل بین پورت خروجی روتر و پورت ورودی دیوایس خود بسازید.

Full Node بیت کوین چیست و چگونه Full Node بسازیم؟
Full Node بیت کوین چیست و چگونه Full Node بسازیم؟

پورت خروجی و ورودی هر دو باید 8333 باشند و اطمینان حاصل کنید که آی پی استفاده شده همان آی پی باشد که در مرحله قبلی وارد کرده‌اید. در این مرحله همه کار انجام شده است؛ حال اگر بعد از باز کردن Bitcoin Core و انجام تست گفته شده در BitNode باز هم اتصال شما برقرار نشده بود احتمالا باید تنظیمات فایروال خود را دستکاری کنید.

سخن پایانی

اجرای یک Full Node کاملا اختیاری است؛ ولی می‌توانید برای کمک به شبکه بیت کوین و شاید بهره مندی از مزایای آن در آینده این‌ کار را انجام دهید. در این مقاله روش های ایجاد یک Full Node  و راه‌اندازی آن به طور کامل توضیح داده شده است؛ اما در موقع نصب و اجرای برنامه اگز مشکلی بود و هر سوالی داشتید از ما بپرسید.

استخراج تعاریف و مفاهیم مطالب آموزشی

اگر مقاله های مربوط به بلاک چین در سایت را مطالعه کرده باشید، احتمالا معنی بلاک سایز (Block size) بیت کوین را بدانید؛ ولی ما در اینجا به خاطر حفظ پیوستگی متن و عدم سردرگمی کمی در مورد مفهوم بلاک در حوزه ارز دیجیتال به خصوص ارز مجازی بیت کوین به شما عزیزان توضیح می دهیم.

بلاک در واقع شامل یک فایل مربوط به تراکنش های اخیر بیت کوین است که این تراکنش ها به طور دائمی درون بلاک ذخیره و نگهداری می‌شوند. هر بلاک می تواند به یک صفحه از دفتر کل لینک بشود و نکته مهم این است که بلاک ها به طور مداوم در حال تغییر هستند تا پایه شبکه بیت کوین را تشکیل بدهند.

بلاک سایز (Block size) بیت کوین چیست؟

هرکدام از این تراکنش‌ها توسط ماینر‌های سراسر جهان پیش از اضافه شدن به بلاک تایید می‌شوند. سایز یک بلاک و یا همان Block Size که در عنوان مقاله به آن اشاره شده است، محدودیت هر بلاک برای پذیرش تراکنش هاست؛ یعنی هر بلاک فقط تعداد خاصی از تراکنش ها را می‌پذیرد و تراکنش های بعد از آن باید وارد بلاک جدیدی بشوند.

بلاک های بزرگتر نیازمند زمان و قدرت محاسبه بیشتر برای استخراج هستند و لازم به ذکر است که نمی توان بیشتر از ظرفیت و سایز یک بلاک از آن استفاده کرد.

در ابتدای ورود بیت کوین هر بلاک توانایی ذخیره 36 مگابایت از اطلاعات تراکنش ها را درون خود جا می‌داد؛ ولی در ماه ژولای سال 2010 میلادی به منظور جلوگیری از ایجاد تراکنش های اسپم و حمله های سایبری این مقدار به 1 مگابایت کاهش یافت.

بهرحال هیچگاه به طور عمومی بر سر یک سایز بلاک ایده آل توافقی حاصل نشده است. توسعه دهندگان اولیه و هسته ای بیت کوین اعتقاد دارند که میزان تراکنش ها در آینده بیشتر از ظرفیت فعلی بلاک ها خواهد شد؛ بحث سر افزایش و کاهش اندازه بلاک سایز (Block size) بیت کوین از 1 مگابایت همیشه داغ بوده است و بهتر است بدانید که بعد از ایجاد محدودیت 1 مگابایتی تعداد تراکنش های بیت کوین در هر ثانیه بین 2 تا 7 تراکنش در نوسان است.

چرا اندازه بلاک سایز (Block size) بیت کوین اهمیت دارد؟

اندازه یک بلاک بیت کوین نشان دهنده محدودیت تعداد تراکنش هایی است که شبکه بیت کوین در هر ثانیه می‌تواند انجام دهد. اندازه بلاک روی تغییرات شبکه نیز تاثیر می‌گذارد؛ برای مثال وقتی بلاک ها پر می‌شوند، شبکه انباشه و سیر شده و قیمت تراکنش ها به طرز عجیبی بالا می رود.

در ابتدای سال 2013 میانگین سایز هر بلوک تقریبا 125 کیلوبایت بود. تا ماه می 2015 به دلیل افزایش فوق العاده استفاده از بیت کوین، این اندازه با رشد 240 درصدی با 425 کیلوبایت رسید. تخمین زده شده است که در آن زمان حداقل به طور میانگین 4 بار در روز بلاک ها به میزان محدودیت 1 مگابایتی می رسیده اند.

تا اواخر سال 2015 تعداد بلاک هایی که به مرز یک مگابایت می رسیدند بسیار زیاد و این موضوع در دنیای رمز‌ارزها تبدیل به یک روال عادی شد. به همین دلایل سرعت انتقالات و تایید تراکنش ها به طرز محسوسی پایین آمد و باعث شد که قیمت‌ نقل و انتقال هر روز بیشتر از دیروز بشود.

بالا رفتن قیمت ها و به وجود آمدن تاخیر در ایجاد تراکنش ها باعث شد که هسته مرکزی بیت کوین متوجه انتقاداتی بشود. جامعه و کاربران فعال در زمینه ارز دیجیتال نگران بودند که انباشه شدن بلاک ها و بالا رفتن قیمت ها باعث سقوط بیت کوین به عنوان یکی از مهم ترین ارکان نقل و انتقال مالی بشود.

چرا افزایش سایز بلاک سایز (Block size) بیت کوین اهمیت دارد؟

در طی سالیان درخواست های زیادی وجود داشته است که اندازه بلاک باید افزایش یابد تا قیمت‌ تراکنش ها پایین بیاید، سرعت بالاتر برود و حجم معاملات به معاملات غیر رمزارزی نزدیک شود.

در چهارم ماه می سال 2015 میلادی گوین اندرسن یک مقاله با عنوان ” چرا افزایش سایز  بلاک ضروری است ” منتشر کرد که بحث های بسیاری را در این مورد راه انداخت و این در حالی است که در آن زمان تنها 30 الی 40 درصد اندازه بلاک ها اشغال شده بود.

در اواخر همان ماه اندرسن سعی کرد توجه و تمرکز بیشتری به Bitcoin XT، یکی از فورک های بیت کوین، داشته باشد تا راهی برای افزایش سایز بلاک ها که مورد درخواست بسیاری از کاربران بود پیدا شود. Bitcoin XT در سال 2014 توسط یکی از توسعه دهندگان Bitcoin Core و از مهم‌ترین منتقدان محدودیت اندازه 1 مگابایتی، مایک هارن، پیاده‌سازی شد.

در 4 جون سال 2015 اندرسن پیشنهاد داد که تمام ماینر ها و صاحبان Node های بیت کوین باید در مورد سایز بلاک ها تصمیم بگیرند. پیشنهاد او اینگونه بود که ماینرها یا باید به این نتیجه برسند که افزایش قیمت تراکنش ها و کند شدن سرعت آن ها باعث کم شدن درآمدشان می‌شود و باید در مورد افزایش سایز بلاک تصمیم بگیرند و یا اینکه هر ماینری که دوست داشت در مورد سایز بلاک مورد نظر خود اختیار داشته باشد و بخواهد آن را بیشتر و کمتر کند.

در 12 جون 2015 تعدادی از مهم ترین استخر‌های استخراج بیت کوین؛ نظیر F2Pool، BTC China، Antpool، Houbi و… زیر یک پیشنهاد را امضا کردند که می‌گفت Block Size باید به 8 مگابایت برسد که نشان از خواست عمومی افزایش اندازه هر بلوک بود.

بالاخره ده روز بعد از این درخواست، در 22 جون 2015 اندرسون یک مقاله برای پیشنهاد بهبود بیت کوین با نام اختصاری BIP 101 منتشر کرد که با توجه به محتوای آن محدودیت 1 مگابایتی هر بلوک از بین نمی‌رود؛ اما با گذشت زمان طبق یک نرخ پیش بینی شده این سایز بیشتر می‌شود.

BIP 101 چیست؟

در بخش بعدی به BIP 101 اشاره شد که در این قسمت از مقاله می خواهیم در مورد آن بیشتر صحبت کنیم.

در BIP 101 پیشنهاد شده بود تا ماه ژانویه 2016 اندازه هر بلاک به 8 مگابایت برسد و بعد از آن هر 730 روز به صورت خطی این مقدار دو برابر شده و این روند تا سال 2036 میلادی ادامه داشته باشد.

اندازه 8 مگابایتی تعداد تراکنش ها در هر ثانیه را به 24 عدد می رساند. پیشنهاد BIP 101 توسط بزرگترین استخرهای استخراج چین به خوبی مورد حمایت و تشویق قرار گرفت.

با این حال جامعه بیت کوین در مورد موضوع Block Size چندپاره شده بود. یک روز بعد از انتشار BIP 101 برام کوهن، سازنده Bittorrent یک مقاله با عنوان ” بحران های طعنه دار بیت کوین” منتشر کرد و در آن به این موضوع پرداخت که افزایش قیمت تراکنش ها به مردم تحمیل شده است و محدودیت 1 مگابایتی فقط مقداری در این بین سهم دارد:

پیشنهاد ارائه شده برای مشکل نرخ تراکنش ها افزایش محدودیت از 1 به 20 مگابایت است. این موضوع مستقیما بر خلاف شیوه کار بیت کوین است.

در ادامه کوهن افزود:

در طولانی مدت جایزه و پاداش بیت کوین به طور کامل از بین می‌رود (برای این مورد برنامه ریزی وجود دارد) و تمام چیزی که باقی خواهد ماند قیمت تراکنش‌ها خواهد بود. تلاش برای جلوگیری از بالا رفتن این قیمت، باعث پایین آمدن امنیت بیت کوین می‌شود، حتی اگر این کار به خوبی و بدون نقص صورت بگیرد

در 16 اوت 2015 پروتکل BIP 101 اندرسن روی کد منبع Bitcoin XT اجرا شد. هرچند BIP 101 حمایت های همه جانبه را پشت سر خود می‌دید؛ اما باز هم با این وجود اجرای آن در Bitcoin XT به مذاق خیلی ها خوش نیامد.

این کار باعث شد Bitcoin XT مشتریان و کاربران زیادی را به خود جذب نکند؛ به خصوص اینکه در نیمه دوم سال 2015 خیلی از افراد مشغول در Bitcoin XT از وجود حمله های متعدد هکرها به آن ها رنج می‌بردند.

کدام برنامه افزایش سایز بلاک حمایت کاربران را داشت؟

Bitcoin XT، Bitcoin Unlimited ، Bitcoin Classic و SegWit2x جزو برنامه های توسعه دهندگان برای افزایش سایز بلاک بیت کوین بودند که همه آن ها حمایت و تشویق زیادی را دریافت کردند؛ ولی هیچ کدام نتوانستند تاثیری در بالا رفتن حجم و اندازه بلوک ها داشته باشند.

در ژانویه 2016 BIP 101 از پروتکل Bitcoin XT حذف شد تا اندازه بلاک به 2 مگابایت برسد. بعد از این اقدام حمایت های ایجاد شده از Bitcoin XT به سرعت و شدت از بین رفت و تا ژانویه 2017 از 650 عدد در طی فقط یک سال تنها 30 عدد Node برای Bitcoin XT از طرف ماینر‌ها تامین می‌شد.

بلاک سایز (Block size) بیت کوین چیست؟

بلاک سایز (Block size) بیت کوین چیست؟

با وجود از بین رفتن XT باز هم میل به افزایش سایز بلاک ها بیشتر شد و در ژانویه 2015 Bitcoin Unlimited راه اندازی شد که به کاربران اجازه می داد سایز بلاک را خودشان هدایت و اندازه کنند.

Bitcoin Classic در دهم فوریه 2016 میلادی راه‌اندازی شد و بیشترین حمایت را از طرف جامعه بیت کوین و رمزارزها بابت افزایش سایز 2 مگابایتی هر بلاک دریافت کرد. متخصصان مالی اعتقاد داشتند Bitcoin Classic  از میان خاکستر‌های XT به وجود آمده است.

با وجود جذب حمایت سریع، Bitcoin Classic تنها توانست اعتماد کمتر از 75 درصد ماینر‌ها را به خود جلب کند و به همین دلیل در کار به عنوان زنجیره اصلی شکست خورد. در نهایت به دلیل سرمایه گذاری بیشتر توسعه دهندگان روی بیت کوین کش از سال 2017 تا کنون پروژه و عملیات Bitcoin Classix  در آن زمان بالاخره متوقف شد.

در بیستم فوریه سال 2016، میزگرد بیت کوین، اجتماعی شامل بزرگترین تاجران، برنامه‌نویسان، صرافی ها، شرکت های کیف پول و استخرهای استخراج، یک برنامه برای ایجاد یک هارد فورک در بلاک چین بیت کوین ریختند که منجر به معرفی SegWit و افزایش سایز بلاک ها تا 2 مگابایت شد.

SegWit چیست؟

در طی روز‌های آینده در یک مقاله به طور کامل در مورد ماهیت، کاربرد و عملکرد SegWit صحبت خواهم کرد؛ اما در حال حاضر برای آشنایی بیشتر شما کمی در این مورد به طور خلاصه در ادامه توضیح خواهم داد.

Segregated Witness و یا به اختصار SegWit پروسه‌ای است که در طول آن اندازه یک بلاک با پاک کردن تراکنش های خاصی از بیت کوین بیشتر می‌شود. وقتی بخشی از بلاک پاک شد، فضا برای اضافه کردن تراکنش های جدیدتر به بلاک مورد نظر باز می‌شود. در SegWit هر بایت از دیتا به عنوان یک چهارم یک بلاک محاسبه می‌شود و به همین دلیل در هر بلاک 4 برابر انتقالات بیشتری ثبت خواهد شد.

بعد از یک سال پس از تشدید بحث و جدل ها بر سر افزایش محدودیت Block Size در 31 مارچ سال 2017 میلادی پیشنهاد 2 مگابایتی SegWit  منتشر شد. در این برنامه SegWit توسط یک سافت فورک اجرا شده و در ادامه با یک هاردفورک سایز بلوک به 2 مگابایت افزایش خواهد یافت.

شروع به کار SegWit با پشتیبانی 58 کمپانی بزرگ حوزه بیت کوین در حال آغاز بود. این کمپانی ها تقریبا 83 درصد قدرت هش این صنعت را در دست داشتند و ماهیانه 5.1 میلیارد دلار گردش مالی در بلاک چین را به نام خود ثبت می‌کردند؛ با این حال پروژه فورک SegWit2x تنها چند روز بعد از ایجاد برنامه ریزی ها کنسل شد!

چرا بیت کوین از هم جدا می‌شود؟

عدم توانایی جامعه بیت کوین در رسیدن به یک توافق سر یک راه برای افزایش سایز یک بلاک باعث شد که یک هاردفورک توسط کاربران در ماه اوت سال 2017 میلادی فعال شود.

بعد از عدم توانایی جذب حمایت توسط انواع و اقسام بخش های بیت کوین برای بالا بردن Block Size، در اواسط سال 2017 قیمت انجام هر تراکنش از 0.5 دلار در سال 2015 با رشد 10 برابری به 5 دلار رسید؛ این در حالی است که نصف جمعیت کره زمین روزانه کمتر از 5.5 دلار درآمد دارند.

بالا رفتن هزینه انجام انتقال، بیت کوین را برای جمعیت در حال رشد جهان غیرقابل استفاده کرده بود. تمام این موارد باعث شد که کاربران خود به فکر ایجاد یک هارد فورک بیت کوین برای بالا بردن سایز بلوک بیفتند. در ماه اوت سال 2017 بیت کوین کش موفق شد از بیت کوین جدا شده و شبکه بیت کوین را به دو بخش تقسیم کند.

بیتکوین کش با نام اختصاری BCH محدودیت 8 مگابایتی برای هر بلوک به همراه الگوریتم تنظیم سختی را وارد دنیای رمزارزها کرد. این فورک همچنین از قبول سافت فورک SegWit که در 27 جولای 2017 روی بیت کوین ایجاد شده بود امتناع کرد.

در می 2018 بیت کوین کش به دنبال افزایش اندازه هر بلوک به 32 مگابایت بود و در نوامبر نیز شبکه یک رقیب جدید در این زمینه با نام Bitcoin SV پیدا کرد و Block Size به 128 مگابایت رسید. در نهایت در جولای 2019 با آپدیت کوازار Bitcoin SV ماکزیمم بلاک سایز به 2 گیگابایت رسید!

استخراج بلاکچین تعاریف و مفاهیم مطالب آموزشی مطالب خبری و تحلیلی

فضای ارزهای دیجیتال از زمان اولین معامله بلاک چین در شبکه بیت کوین، تغییرات قابل ملاحظه‌ای پیدا کرده است. علاوه بر الگوریتم‌های اجماع اثبات کار (Proof of Work) و اثبات سهام (Proof of Stake)، مکانیسم‌های اجماع دیگری (با روش‌های جایگزین) نیز به منظور دستیابی به اجماع (توافق) در سیستم بلاک چین پیشنهاد و مطرح گردیده‌اند.

الگوریتم اجماع PoW که به وسیله بیت کوین مورد استفاده قرار می گیرد، یکی از امن ترین و قابل اطمینان ترین الگوریتم‌های موجود به شمار می آید. با این حال، این الگوریتم واقعا مقیاس پذیر نیست! بیت کوین و سایر بلاک چین‌های مبتنی بر PoW از لحاظ تعداد تراکنش در ثانیه  (TPS) دارای عملکرد محدودی هستند.

محدودیت مورد نظر به این واقعیت مربوط می شود که بیت کوین به شبکه‌ای از نودهای توزیع شده متکی است. نودهای مورد نظر بایستی به اجماع برسند و درمورد وضعیت فعلی بلاک چین توافق کنند. این بدین معنی است که قبل از تصدیق صحت یک بلاک جدید از معاملات، این بلاک بایستی به وسیله اکثریت نودهای شبکه تایید شود.

بنابراین، جنبه غیر متمرکز بیت کوین، نه تنها یک سیستم اقتصادی مطمئن و امن را فراهم می کند؛ بلکه پتانسیل استفاده از آن را در مقیاس بزرگ تر نیز محدود می سازد.

در رابطه با تعداد تراکنش‌ها در ثانیه، بلاک چین‌های مبتنی بر الگوریتم اجماع Proof of Stake عملکرد بهتری در مقایسه با بیت کوین دارند. با این حال، تفاوت در این نیست که شبکه‌های قابل توجه و PoS نتوانسته‌اند حلِ مسئله مقیاس پذیری را مدیریت کنند.

در حال حاضر در این زمینه، الگوریتم اجماع اثبات اعتبار یا همان Proof of Authority، به عنوان یک جایگزین کارآمدتر در حال اجرا و پیاده سازی است زیرا توانایی انجام معاملات و تراکنش‌های بیشتری را در هر ثانیه دارد.

 Proof of Authority (PoA) چیست؟

اثبات اعتبار Proof of Authority (PoA) یک الگوریتم اجماع مبتنی بر اعتبار است که یک راه حل عملی و کارآمد برای شبکه‌های بلاک چین (به ویژه شبکه‌های خصوصی) ارائه می دهد. این اصطلاح در سال 2017 میلادی توسط Gavin Wood (CTO سابق و بنیانگذار اتریوم) مطرح و پیشنهاد شد.

الگوریتم اجماع PoA ارزش (میزان) هویت‌‌ کاربران را افزایش می دهد. این بدین معنی است که اعتبار سنج‌های بلاک، به عنوان ذخیره سازی کوین‌ها در نظر گرفته نمی شوند اما در مقابل، اعتبار خودشان را دارند. بنابراین، بلاک چین‌های PoA به وسیله نودهای اعتبار سنجی که به طور قراردادی به عنوان واحدهای قابل اعتماد انتخاب می شوند؛ حفظ و تضمین خواهند شد.

مدل Proof of Authority به تعداد محدودی از اعتبار سنج‌های بلاک متکی بوده و این همان چیزی است که این الگوریتم را به یک سیستم بسیار مقیاس پذیر تبدیل می کند. بلاک‌ها و معاملات توسط شرکت کنندگان از پیش تعیین شده که به عنوان ناظران سیستم عمل می کنند، تایید می شوند.

الگوریتم اجماع PoA ممکن است در سناریوهای مختلفی اعمال شود و علاوه بر آن، گزینه بسیار با ارزشی برای برنامه‌های لجستیک به شمار می آید. به عنوان مثال، در زنجیره‌های عرضه، الگوریتم اجماع PoA به عنوان یک راه حل موثر و منطقی در نظر گرفته می شود.

مدل Proof of Authority این امکان را به شرکت‌ها می دهد تا ضمن استفاده از مزایای تکنولوژی بلاک چین، حریم خصوصی خود را نیز حفظ کنند. Microsoft Azure نمونه دیگری است که الگوریتم اجماع PoA در آن اجرا و پیاده سازی می شود. شایان ذکر است پلتفرم Azure، راه حل‌هایی برای شبکه‌های خصوصی ارائه می دهد.

الگوریتم اثبات اعتبار در مقابل الگوریتم اثبات سهام!

برخی الگوریتم اجماع PoA را به عنوان الگوریتم اجماع PoS اصلاح شده در نظر می گیرند که به جای ذخیره سازی کوین‌ها، هویت را تقویت کرده و افزایش می دهد. با توجه به ماهیت غیر متمرکز بیشتر شبکه‌های بلاک چین، الگوریتم PoS برای برخی از شرکت‌ها و کسب و کارها مناسب نخواهد بود.

در مقابل، سیستم‌های PoA ممکن است راه حل بهتری برای بلاک چین‌های خصوصی باشند زیرا عملکرد آن‌ها به میزان قابل توجهی، بالاتر است.

شرایط الگوریتم اجماع اثبات اعتبار

اگر چه شرایط ممکن است از یک سیستم به سیستم دیگر متفاوت باشد، اما الگوریتم اجماع PoA بر روی موارد زیر متکی است:

 • هویت معتبر و قابل اعتماد: اعتبار سنج‌ها بایستی هویت واقعی خود را تایید کنند.
 • تبدیل شدن به یک اعتبار سنج دشوار است: یک داوطلب (کاندید) بایستی مایل به انجام سرمایه گذاری باشد و اعتبار خود را در معرض خطر قرار دهد. یک روند سخت، ریسک‌های ناشی از انتخاب اعتبار سنج‌های مشکوک را کاهش داده و تعهد بلند مدت را تحریک می کند.
 • وجود استانداردی به منظور تایید اعتبار سنج‌ها: روش انتخاب اعتبار سنج‌ها بایستی برای تمامی داوطلب‌ها برابر باشد.

ماهیت موجود در مکانیسم اعتبار، اطمینان از هویت اعتبار سنج است. فرآیند مورد نظر، یک فرآیند آسان نخواهد بود. این فرآیند باید بتواند بازیکنان بد را از بین ببرد. در نهایت، اطمینان از اینکه تمامی اعتبار سنج‌ها روال یکسانی را طی می کنند، تمامیت و اعتبار سیستم مورد نظر تضمین می شود.

محدودیت‌ها

درک مکانیسم PoA این است که این مکانیسم بر تمرکززدایی مقدم است. بنابراین، این گونه می توان گفت که این مدل الگوریتم اجماع، تلاشی برای کارآمدتر کردن سیستم‌های متمرکز است. در حالی که این مسئله PoA را به یک راه حل جذاب برای شرکت‌های بزرگ با نیازهای لجستیک تبدیل می کند، اما باعث ایجاد تردیدهایی (به خصوص در حوزه ارزهای دیجیتال) می شود.

سیستم‌های PoA از توان عملیاتی بالایی برخوردار هستند؛ اما زمانی که بتوان مواردی همچون سانسور کردن و لیست سیاه را عملی ساخت، جنبه‌های تغییر ناپذیری زیر سوال می روند.

یکی دیگر از محدودیت‌های موجود این است که هویت اعتبار سنج‌های PoA برای همه قابل مشاهده است. استدلال در این باره این است فقط بازیکنان مستقر توانایی حفظ و نگه داری این موقعیت را دارند و به دنبال تبدیل شدن به یک اعتبار سنج هستند (به عنوان یک شرکت کننده شناخته شده عمومی). با این وجود، دانستن هویت اعتبار سنج‌ها به طور بالقوه می تواند منجر به دستکاری شخص ثالث شود.

با تمام این تفاسیر، PoW، PoS و PoA هر یک دارای مزایا و معایب خاص خودشان هستند. همانطور که می دانید غیر متمرکزسازی در جامعه ارزهای دیجیتال از اهمیت و ارزش بالایی برخوردار است و PoA به عنوان یک مکانیس اجماع، تمرکززدایی را به منظور دستیابی به توان عملیاتی و مقیاس پذیری بالا قربانی می کند.

ویژگی‌های ذاتی سیستم‌های PoA، تضاد واضحی از نحوه عملکرد بلاک چین‌ها تا به امروز است. با این حال، سیستم‌های PoA رویکرد جالبی را ارائه می دهند و ممکن است برای برنامه‌های بلاک چین‌های خصوصی مناسب باشند.

استخراج مطالب آموزشی

در این مقاله سعی داریم راهنمای انتخاب دستگاه استخراج ارزهای دیجیتال براساس تعرفه برق مصرفی را به کمک وبسایت cryptominer.deals که در ایالت فلوریدای ایالت‌متحده مستقر است به ‌شما معرفی کنیم. این وبسایت کمک می‌کند تا پایین‌ترین و مناسب‌ترین قیمت در بین ASIC‌ها و GPU‌ها را به علاقه‌مندان به صنعت استخراج معرفی کند.

این وب‌سایت که به‌طور کامل اتومات بوده و دخالت انسان در آن بسیار پایین است، هر پنج دقیقه بروز شده و اطلاعات آن به لحظه آپدیت میشود. این وب‌سایت با بیش از ۵۰ سایت فروش آنلاین همکاری می‌کند. امکان مرتب‌سازی محصولات بر اساس نرخ بازگشت سرمایه، کمترین قیمت و … در این وبسایت دیده شده‌است.

همچنین امکان زیادی در نرم‌افزار جهت مقایسه دستگاه‌ها با بکدیگر و آگاه‌سازی از طریق ایمیل برای کاربران در آن لحاظ گردیده است. در محاسبه دوره بازپرداخت، قیمت کوین مورد استخراج، قیمت برق، نرخ هش و پاداش بلاک در همان لحظه مد‌نظر قرار گرفته است چرا که امکان پیش‌بینی صحیح از قیمت کوین و یا تغییرات احتمالی سایر فاکتورهای تاثیر‌گذار در آینده وجود ندارد.

دقت کنید Cryptominer.deals حق لغو اشتراک فروشندگان را در صورت تخطی از قوانین برای خود قائل می‌باشد. این وبسایت، فروشنده و ارسال کننده تجهیزات معرفی شده نیست، بلکه تنها یک موتور جستجوی ساده و ماشین حساب دوره بازپرداخت می‌باشد.

وبسایت Cryptominer.deals هرگونه مسئولیتی در قبال محموله از دست رفته، کالای آسیب دیده، سفارشات از بین رفته ناشی از ورشکستگی صاحب بیزینس و تغییرات ناگهانی مارکت را از خود سلب می‌کند.

داده‌ها و اطلاعات مورد استفاده در وبسایت، از سایت معتبر Whattomine.com استخراج می‌گردد و با در نظر گرفتن این نکته که اطلاعات مورد استفاده طی روز می‌تواند دستخوش تغییرات گردد، لذا از میانگین روزانه در محاسبات بهره گرفته می‌شود. اطلاعات هر ۵ دقیقه بازیابی می‌گردد تا بدین طریق نگاه درستی از بازار در اختیار کاربران قرار گیرد.

ارزهای متفاوتی برای استفاده در سایت دیده شده که سفارش‌دهنده می‌تواند بر اساس ارز مورد استفاده فروشنده از آن استفاده کند،نرخ تبدیل ارز نیز بر اساس نرخ بانک مرکزی اروپا محاسبه می‌شود.

چگونه بهترین دستگاه استخراج ارزدیجیتال را با توجه به میزان برق مصرفی انتخاب کنیم؟

جهت دستیابی به نتایج بهینه، لازم است در کادر فوقانی این وبسایت نرخ برق مصرفی را بر مبنای دلار وارد نموده و سپس بر روی گزینه Apply کلیک کنید.

استخراج مطالب آموزشی

در شروع باید گفت بهترین نرم افزارهای استخراج اتریوم، بر اساس یک الگوریتم کاری به نام ایتاش (Ethash) کار می کنند و به استخراج کنندگان خود، سکه های اتریوم (Ethereum) پاداش می دهند. با این الگوریتم، در واقع افراد توسط استخراج غیر متمرکز ماینینگ انجام می دهند.

و این به این معناست که می توان توسط بهترین نرم افزارهای استخراج اتریوم چندین بلوک را همزمان استخراج کرد، در صورتیکه ماینینگ بیت کوین فقط از طریق یک بلوک انجام پذیر است.

نرم افزار استخراج چیست؟

در تعریف ساده می توان گفت که نرم افزار استخراج برنامه ای است که از کارت های گرافیک شما برای حل معادلات ریاضی پیچیده استفاده می کند. پس از حل این معادلات، داده های شما به سیستم اضافه می شود و یا به عبارت دیگر اطلاعات بلاک شما به بلاک چین افزوده می شود. این نوع فرایند اصطلاحا اثبات کار یا PoW نامیده می شود که اغلب نرم افزارهای استخراج از آن استفاده می کنند.

نحوه کار بهترین نرم افزارهای استخراج اتریوم

پس از انتخاب سخت افزار خود و خریداری آن، باید بهترین نرم افزارهای استخراج اتریوم را روی آن نصب کنید.

نصب درایور کارت گرافیک و تنظیم و متصل کردن نود یا گره به شبکه، مراحل بعدی می باشد.

کاربرانی که با دستورات برنامه نویسی آشنا هستند، می توانند Geth را روی رایانه خود نصب کنند، البته نرم افزارهای دیگری مانند نرم افزار Ethermine یا نرم افزار MinerGate نیز قابل استفاده هستند.

پس از راه اندازی، گره شما به تمام گره های دیگر و خود شبکه متصل می شود. پس از راه اندازی یک گره و اتصال آن به شبکه، برای شروع استخراج اتر، هنوز نیاز به نصب بهترین نرم افزارهای استخراج اتریوم دارید.

نرم افزار استخراج اتریوم با نام  Claymore

نرم افزار استخراج Claymore یکی دیگر از نرم افزارهای استخراج محبوب اتریوم است. علت معروفیت Claymore این است که به خوبی بهینه سازی شده و دائما بروزرسانی های جدیدی دریافت می کند. این نرم افزار در حال حاضر از استخراج دوگانه پشتیبانی می کند. طبق اعلام سازندگان، شما می توانید اتریوم و ارز رمزنگاری دیگری مثل پاسکال، دکرد، ال بی آر وای کردیت یا سیاکوین را به طور همزمان استخراج کنید.

هزینه استخر استخراج ماینینگ 1٪ است و اگر به دنبال ماینینگ دوگانه باشید، هزینه آن 2٪ خواهد بود که توسط سیستم عاملهای ویندوز و لینوکس پشتیبانی می شود.

کلی مور، همچنین یکی از بهترین نرم افزارهای استخراج اتریوم برای ویندوز 10است. شما می توانید آمار دقیقی از میزان هش دریافت کنید و می توانید طیف گسترده ای از مواردی مانند دما، انتخاب GPU، اورکلاکینگ و غیره را نیز کنترل کنید.

نرم افزار استخراج اتریوم با نام CGMiner

نرم افزار CGMiner حدود هفت سال پیش معرفی شد. با زبان سی پلاس پلاس نوشته شده و تقریبا با همه سیستمها سازگار است.

این برنامه دارای یک رابط کاربری ساده است، به همین دلیل می تواند با چندین استخر و ماینر کار کند.

این برای مبتدیان خوب است زیرا شما فقط باید نام کاربری ، URL و رمز عبور را وارد کنید، سپس گزینه استخراج را انتخاب کنید و سخت افزار شما به صورت خودکار تعریف می شود. رابط کاربری و تنظیمات دستوری آن ساده است. رایگان است و یک ماشین حساب ماینینگ اتریوم به شما جهت کنترل و نظارت بر نرخ هش کمک می کند.

نرم افزار استخراج اتریوم MinerGate

نرم افزار MinerGate جزو بهترین نرم افزارهای استخراج اتریوم برای رایانه های تحت سیستم عامل Mac است.

هزینه آن بسته به سکه استخراج شده از یک تا یک و نیم درصد متغیر است. شما می توانید ارزهای BTC ، Ethereum Classic ، Monero ، DASH ، Zcash ، Litecoin و چند توکن دیگر را نیز استخراج کنید.

با یک نام کاربری و رمز عبور، عضو می شوید و کار با آن بسیار ساده است.

نرم افزار معروف ماینینگ اتریوم به نام Ethminer

این نرم افزار فقط مخصوص استخراج اتریوم طراحی شده و از همه سیستم عامل ها پشتیبانی می کند.

نرم افزار Etminer، طبق نظر کاربران، بهترین نرم افزار استخراج اتریوم است. اتماینر شما را قادر می سازد تمام سکه هایی را که بر اساس الگوریتم های ETHash تولید می شوند، از جمله اتریوم کلاسیک، موزی کوین، پیرل، متاورس، اکسپانس و الاایسم و بسیاری دیگر را بدست آورید. اتماینر مبلغ یک درصد هزینه نقدی را از میزان معاملات، دریافت می کند.

با وجود این که سایت رسمی آن هیچ اطلاعاتی در مورد سازندگان نرم افزار و حتی خود نرم افزار ارائه نمی دهد، لینک دانلود را می توانید به راحتی در گیتاب (Github.com) پیدا کنید.

لازم به ذکر است نرم افزار اتماینر بیشتر برای کارت های گرافیکی Nvidia طراحی شده است و ممکن است با سایر گروه های سخت افزاری ماینینگ اتریوم به طور مناسب کار نکند. در کل اتماینر یکی از بهترین نرم افزارهای استخراج اتریوم، برای سیستم عامل ویندوز 7 و انویدیا است.

بهترین نرم افزارهای استخراج اتریوم با نام  Geth

نرم افزار Geth توسط تیم اتریوم توسعه یافته و در آغاز به عنوان ماینر اصلی در نظر گرفته می شد.این نرم افزار فقط مخصوص استخراج اتریوم می باشد، کاملا بی خطر و مطمئن است و کیف پول نیز در اختیار شما قرار می دهد. امکانات خوبی در این نرم افزار در اختیار شما قرار می گیرد. نرم افزار Geth به شما امکان می دهد تا سرمایه تان را بین آدرس ها انتقال دهید، تاریخچه بلوک های دیگر را مشاهده کرده و قرارداد ایجاد کنید. طبق نظر کارشناسان، نرم افزار Geth، از نقطه نظر ایمنی در صدر بهترین نرم افزارهای استخراج اتریوم قرار دارد، زیرا با سیستم عامل های لینوکس، Mac و ویندوز سازگار بوده و توسعه دهندگان نرم افزار به طور مرتب آن را به روز رسانی می نمایند.