بایگانی‌های بلاکچین ~ وبلاگ بازار الیتکس
۱۸ اردیبهشت, ۱۴۰۰
خانه مطالب خبری و تحلیلی بایگانی براساس دسته بندی بلاکچین

بلاکچین

ارزهای دیجیتال بلاکچین مطالب خبری و تحلیلی

بانک برجسته آمریکایی JPMorgan با همکاری شرکت سرمایه گذاری مستقر در سنگاپور Temasek و DBS Group Holdings برای ایجاد یک تسویه حساب ارزی ، تجارت و پرداخت مجهز به بلاکچین برای معاملات یکپارچه فرامرزی همکاری کرده است. شرکتی که پشت پلتفرم جدید مبتنی بر بلاکچین است ، Partior نامیده می شود. این فناوری از بلاکچین برای ساده سازی تسویه حساب های فرامرزی ، تجارت و پرداخت ها با به حداقل رساندن تأخیر و اصطکاک های فعلی استفاده می کند.

بر اساس این بیانیه ، « انتظار می رود پارتیور، ریل پرداخت عمده فروشی را بر اساس پول دیجیتالی بانک تجاری ایجاد کند تا تسویه «اتمی» یا پرداخت بلافاصله را برای انواع معاملات مالی امکان پذیر کند. این به بانک ها کمک می کند تا از چالش های ارائه شده توسط روش استاندارد کنونی پردازش پرداخت های جهانی عبور کنند».

حتی در عصر دیجیتال ، پرداخت های فرامرزی گاها دست و پا گیر و کند است ، این چالشی است که پلتفرم مجهز به بلاکچین قصد حل آن را دارد.

 به گفته Sopnendu Mohanty ، مدیر ارشد فناوری اطلاعات در سازمان پولی سنگاپور:

«راه اندازی Partior یک لحظه جهانی برای ارزهای دیجیتال است ، که نشان دهنده حرکت ها و آزمایشات به سمت تجاری سازی و پذیرش و انطباق زنده است».

در آینده انتظار می رود پلتفرم مبتنی بر بلاکچین برای تکمیل طرح های در حال انجام ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) طراحی شود. JPMorgan به طور مداوم در فضای رمزنگاری / بلاکچین درگیر است. به عنوان مثال ، این بانک برتر آمریکایی ماه گذشته یک سبد سرمایه گذاری ایجاد کرد که با یازده شرکت متمرکز بر رمزنگاری مانند Nvidia ، Square و MicroStrategy مرتبط بود.

این ابزار بدهی سرمایه گذاران را قادر می سازد تا در معرض مستقیم سبد شرکت های بیشتری مانند PayPal ، Advanced Micro Devices ، Taiwan Semiconductor Company ، Intercontinental Exchange ، CME Group ، Overstock.com و Silvergate Capital قرار بگیرند.     

 انتظار می رود این محصول مالی جدید به سرمایه گذاران نهادی اجازه دهد بدون داشتن مستقیم دارایی های دیجیتال ، در معرض بازار ارزهای دیجیتال قرار گیرند.             

آلت کوین ها ارزهای دیجیتال بلاکچین بیت کوین مطالب خبری و تحلیلی

بر اساس اطلاعیه روز دوشنبه، شرکت پرداخت تلفن همراه HIPS و شرکت Payment House طی یک عملیات مشترک، قرار است تا امکان پرداخت کرایه تاکسی ها در انگلیس و اسکاندیناوی را توسط ارزهای رمزنگاری شده از طریق بلاکچین Ethereum را راه اندازی نمایند.

این قرارداد همکاری به این معنی است که 10 هزار تاکسی در انگلستان و 20 هزار تا در اسکاندیناوی می توانند از درگاه پرداخت کرایه تاکسی ، به طور آزمایشی در یک تست بتا در ماه نوامبر استفاده کنند.

این پلتفرم در ابتدا توکن (MTO) را که در Ethereum تحت استاندارد ERC 20 می باشد و همچنین استیبل کوین (USDC) را پشتیبانی می کند و بر اساس این اطلاعیه، پشتیبانی از سایر ارزهای رمزپایه نیز در آینده در دسترس خواهد بود.

جان کاوبرینگ، مدیر عامل شرکت HIPS گفت: “ما معتقدیم که ویژگی های مشتری مداری توکن MTO قطعه گمشده پرداخت های رمزنگاری برای نفوذ بازار و پذیرش گسترده مصرف کنندگان اصلی است.”

این سیستم که شامل “پروتکل تجاری HIPS” و “پلتفرم دروازه HMP” وتوکن آن است، به عنوان “راه حلی که مفاهیم حمایت از مصرف کننده را از صنعت پرداخت کارت سنتی به بلاکچین Ethereum و غیره معرفی می کند” توصیف شده است.

سیستم HIPS به بسیاری از راه حل های پرداخت می پیوندد که از رمزنگاری برای پرداخت همه چیز از اشتراک مجله TIME گرفته تا سبزیجات ارگانیک استفاده می کند.

در نوامبر سال 2020، پی پال اقدام اساسی برای معرفی پرداخت های رمزنگاری شده در بیت کوین و سایر ارزهای رمزپایه انجام داد.

سیستم HIPS برای هر بلاک چین با پشتیبانی از قراردادهای هوشمند طراحی شده است، به این معنی که در آینده نه تنها از Ethereum بلکه از Cardano و Solana و غیره استفاده خواهد کرد.

ارزهای دیجیتال بلاکچین مطالب خبری و تحلیلی

چارلز هاسکینسون، مدیر کاردانو طی مصاحبه ای با فوربز با اشاره به بیتکوین و الگوریتم ابتدائی و ناکارای بکار گرفته شده در آن گفت کاردانو با تکیه بر الگوریتم اثبات سهام از لحاظ مصرف انرژی، 1.6 میلیون برابر از بیتکوین کارا تر است.

مصرف بالای انرژی در فرآیند استخراج بیتکوین و آلودگی دی اکسید کربنی بالائی که دارد، در کنار مجموعه وسیعی از نقص های آن، فریاد و فغان بسیاری را بر آورده، پیش از این نیز مدیر ریپل به این وضعیت مخرب بیتکوین اشاره کرده بود.

هوسکینسون ذکر می کند که از زمان عرضه هارد فورک ماری در ماه مارس، بیش از 10 هزار توکن بومی در Cardano راه اندازی شده است.

به گفته این میلیاردر، پس از معرفی قراردادهای هوشمند با آلونزو در تابستان امسال، این پروژه بر فعال سازی مولفه های حاکمیتی متمرکز خواهد شد که در حال حاضر تقریباً 20،000 شرکت کننده دارد.

هاسکینسون می گوید، تجاری سازی کاردانو شامل جذب مولفه های ملی و جذب میلیون ها کاربر است :

“پس از روشن شدن این موارد، تجاری سازی سیستم عامل در حال انجام است. ما دولت کشورها را وادار می کنیم کارهای جالب و نو انجام دهند و میلیون ها کاربر را از طریق این پروسه وارد می کنیم.”

ارزهای دیجیتال بلاکچین مطالب خبری و تحلیلی

مسئولین دانشگاه زوریخ سوئیس اعلام کرده اند که در سال پیش رو مبحث کاردانو را در واحد درسی بلاکچین ارائه شده در این دانشگاه وارد خواهند کرد و در نظر دارند تا شرکت کنندگان را هر چه بیشتر آماده و مجهز برای تحولات دیجیتالی پیش رو نمایند.

مسئولین دانشگاه زوریخ که در این واحد درسی فوق العاده از حضور افرادی نظیر اعضای بنیاد Tezos و نیز مدیر کاردانو، چارلز هاسکینسون بهره خواهند برد، در تلاشند نام این دانشگاه را در ردیف دانشگاههایی نظیر هاروارد، کرنل و MIT که پیشتر این واحد درسی را ارائه کرده بودند، مطرح نمایند.

این حرکت نشان می دهد که چگونه فناوری های نوظهور فضای بلاکچین به سرعت توسط موسسات آموزشی آینده نگر به تصویب می رسند، زیرا آنها در دراز مدت توانایی دانش و تخصص مربوط به دانش آموزان را آینده نگری می کنند.

این همچنین یک علامت عالی برای اکوسیستم کاردانو است، زیرا نشان می دهد که موسسات علاقه مند می شوند و آن را به عنوان یک رقیب جدی در مقیاس بزرگتر از استفاده شخصی می بینند. این واقعیت که کاردانو به عنوان یک فناوری در سطح عمیقی در دانشگاه های برجسته آموزش داده می شود، می تواند جایگاه خود را در دنیای بلاکچین مشروعیت بخشد. این می تواند به آموزش نسل بعدی مهندسان زنجیره بلوک در سطح بهتر و عمیق تر کمک کند.

بلاکچین مطالب خبری و تحلیلی

مقامات دولت امارات متحده عربی اعلام کرده اند که در راستای پیاده سازی طرح دولت دیجیتال یکپارچه، مراحل اقامه دعوی قضائی را بر روی بلاکچین مستقر خواهند کرد و بنا دارند که تا انتهای سال حداقل نیمی از ارتباطات و تراکنش های دولتی را نیز بلاکچینی نمایند.

در این طرح با ثبت فعالیت ها و مدارک بر روی بلاکچین علاوه بر اینکه در زمان و سایر هزینه ها صرفه جوئی قابل ملاحظه ای خواهد شد، به سبب ماهیت توزیع یافته و بازِ آن، فساد و رانت به میزان خیلی زیادی کاهش خواهد یافت.

گزارش شده است که تحول دیجیتال در حال انجام امارات متحده عربی شامل ایجاد یک شناسه دیجیتالی با عنوان “UAE Pass” است که به کاربران امکان می دهد تا با جنبه های مراحل قانونی از مکان های دور ارتباط برقرار کنند.

این کشور همراه با اهدافش برای انجام نیمی از معاملات خود در بلاکچین تا پایان سال 2021، همچنین اعلام کرده است که قصد دارد دبی را به اولین شهر در جهان تبدیل کند که کاملاً توسط فناوری بلاکچین تأمین می شود. امارات متحده عربی امیدوار است که با ایجاد یکی از اولین دولتهایی که زمینه ایجاد جذابیت دیجیتالی و قانونی برای شرکت های تازه کار فناوری را فراهم می کند، استعداد و نوآوری را به خود جلب کند.

این کشور همچنین اخیراً شورای جهانی بلاکچین را تشکیل داده است که از 46 شرکت مالی و فناوری جهانی تشکیل شده است تا به بررسی برنامه های کاربردی بلاکچین در بخش های مختلف تجاری کشور کمک کند.

بلاکچین مطالب خبری و تحلیلی

در حالی که بخش کشاورزی در میان صنایعی قرار دارد که بیشترین بهره را از فناوری بلاکچین می برند ، دسترسی ضعیف به زیرساخت ها مانع صنعت شده است.

در حالی که صنعت کشاورزی می خواهد از طریق استفاده از فناوری های دفتر توزیع شده ، صرفه جویی قابل توجهی در بهره وری داشته باشد ، بسیاری از کشاورزان فاقد زیرساخت های دیجیتال برای پشتیبانی از ادغام راه حل های بلاکچین هستند.

Bridie Ohlsson ، مدیر عامل ارائه دهنده زیرساخت های کشاورزی دیجیتال Geora ، به عنوان بخشی از هفته بلاکچین استرالیا ، در مورد چالش های مرتبط با پرورش تصویب فناوری های دفتر توزیع شده (DLT) در صنایع اولیه صحبت کرد.

وی گفت: «در فن آوری ، این مشکل وجود نداشتن زیرساخت کافی است ، همچنین موردی وجود ندارد».«تا زمانی که کشاورزان تماس بگیرند و بگویند سلام ، محصول شما عالی به نظر می رسد ، اما من در مزرعه اینترنت ندارم، این یک مشکل زیرساختی است. بنابراین قطعاً باید سرمایه گذاری بیشتری در دسترسی ساده به فناوری ها داشته باشیم».

«در سال 2016 ، وقتی شروع به آزمایش برخی از کاربردهای بلاکچین برای [کشاورزی] کردیم ، مردم را از روی کاغذ و خودکار دور می کردیم و بزرگترین رقیب ما اکسل بود».

اهلسون همچنین استدلال کرد که کشاورزی تاکنون نتوانسته است وعده فناوری بلاکچین را به عنوان نیرویی برای دموکراتیک سازی تحقق بخشد ، با اینکه اکثر اجرا کنندگان آزمایشی فناوری های دفتر توزیع شده (DLT)، نهادهای بزرگ شرکتی هستند.

«بلاکچین وعده خود را لزوماً در مورد دموكراتيك كردن دسترسي به تكنولوژي وفا نكرده است و دسترسي به آن براي 570 ميليون كشاورز در سطح جهان بسيار فني و گران بوده است»

با این حال ، اولسون معتقد است که این اکنون در حال تغییر است ، و ادعا می کند که این فناوری اکنون می تواند با قیمت مقرون به صرفه ارائه شود، «به جای شروع با یک توافق نامه آزمایشی بزرگ، قانونی و صدها میلیون دلار در بانک».

وی افزود: «من فکر می کنم که این در حال تغییر است و فکر می کنم این اکنون ما را در موقعیت خوبی قرار می دهد تا از آنچه قبلاً نتوانسته بودیم ارائه دهیم استفاده کنیم».

با از دست دادن سالانه میلیارد دلار استرالیا به دلیل تقلب در بازارهای جهانی مواد غذایی و نوشیدنی ، تعداد فزاینده ای از شرکت ها سعی در استفاده از بلاکچین برای تأیید منشأ و پس انداز در سراسر زنجیره تامین کشاورزی دارند. BeefChain ، AgChain و VeChain فقط برخی از ارائه دهندگان این راه حل هستند.

سال گذشته مشخص شد که Mastercard ، Visa  و AliPay در شورای تازه تأسیس شده APAC که بر اجرا کنندگان آزمایشی ردیابی زنجیره تأمین در منطقه آسیا و اقیانوسیه تمرکز داشت ، نقش داشتند. در سال 2018 ، بیمه حمل و نقل ملی استرالیا یک آزمایش را با همکاری BeefLedger برای تقویت یکپارچگی زنجیره تأمین صادرات گوشت گاو اعلام و اجرا کرد.

ارزهای دیجیتال بلاکچین مطالب خبری و تحلیلی

بیتکوین که در کنار حبابی ترین و ضعیف ترین بلاکچین موجود از لحاظ زیست محیطی به شدت برای سلامت عمومی مضر است، بسیاری از بلاکچین های پیشرفته را بر آن داشت که با ارائه الگوریتم های بهینه شده، آلودگی دی اکسید کربنی و گرما زائی تجهیزات را به حداقل برسانند که از این میان بلاکچین الگورند یکی از شاخص ترین بلاکچین های موجود است.

در این راستا مسئولین بلاکچین الگورند طی بیانه اخیر خود اعلام داشته اند که در حال حاضر با ارائه راهکارهایی در قراردادهای هوشمند و نیز خزانه سبز، این بلاکچین به آلودگی کربنی صفر دست یافته است و به زودی به مرحله بالاتر از آن، یعنی حالت کاهندگی دی اکسید کربن (Carbon-negative) دست خواهد یافت.

بنیانگذار Algorand، سیلویو میکالی اذعان دارد که تعیین تأثیرات زیست محیطی فناوری غیرمتمرکز، پیچیده است. به گفته میکالی :

“ما درک می کنیم که مکانیک اندازه گیری تأثیرات زیست محیطی یک بلاکچین جهانی که غیرمتمرکز و به طور گسترده استفاده می شود، بسیار پیچیده است. به همین دلیل است که ما با Climate Trade همکاری می کنیم تا تلاش های آگاهانه زیست محیطی را ادامه و آن را کاهش دهیم. “

در میان تغییر به سمت پایداری در بخش فناوری غیرمتمرکز، Algorand خاطرنشان می کند که شاهد افزایش پذیرش است. سازمان های برجسته مستقر در شبکه الگوراند شامل PlanetWatch و GlobalCarbon Holding هستند.

از 31 مارس 2021، شبکه این پلت فرم بیش از ده میلیون حساب را وارد کرده است. Algorand از بدو تأسیس خود بر پایداری تمرکز کرده است. این شبکه الگوریتم اثبات کار را به عنوان بخشی از به حداقل رساندن توان محاسباتی به کار نمی گیرد. در عوض، الگوراند الگوریتم اثبات سهام را به کار می گیرد.

آلت کوین ها ارزهای دیجیتال بلاکچین مطالب خبری و تحلیلی

مسئولین شرکت بلاکچینی Emurgo اعلام کرده اند که با هدف مقابله با نوسانات قیمتی ارزهای دیجیتال به زودی ارز دیجیتال پشتوانه دار (Stablecoin) ویژه ای را بر روی بلاکچین شبکه کاردانو اجرائی خواهند کرد.

رمزارز مذکور با نام AgeUSD با پشتوانه دلار خواهد بود و بنا به اظهارات توسعه دهندگان گونه ای پیشرفته از Algorithmic Stablecoins محسوب می شود.

در اوایل سال جاری، EMURGO اعلام کرده است “AgeUSD” اولین ثبات بورس اوراق بهادار Cardano است. AgeUSD یک پروتکل الگوریتمی استیبل کوین است که در Ergo Blockchain در همکاری مشترک بنیاد Ergo، Emurgo و Charles Hoskinson’s Input Output Global (IOG)، شرکت مادر IOHK ساخته شده است. با این حال، طبق گفته Roman Pellerin، به محض باز شدن قابلیت قرارداد هوشمند، AgeUSD در شبکه کاردانو نیز در دسترس خواهد بود.

پروژه بلاکچین در راستای اهداف چارلز هوسکینسون ایجاد شد که در اصل برای Ethereum کار می کرد. وی شرکتی به نام Input Output Hong Kong (IOHK) را تاسیس کرده است که با بنیاد کاردانو و Emurgo از ژاپن در زمینه اصول و مدل های تجاری کاردانو همکاری می کند. تفاوت بزرگ با Ethereum این است (مشابه DOT) Cardano با استفاده از الگوریتم اجماع داخلی Ouroboros در Proof of Stake (PoS) اجرا می شود و بنابراین جایی است که ETH 2.0 نیز برای اجرا هدفگذاری شده است.

 در مصاحبه اخیر، بنیانگذار اشاره کرد که آنها می توانند یک دولت را به عنوان مشتری در قاره آفریقا جذب کنند. کاردانو همچنین به طور فزاینده ای در زمینه “امور مالی غیرمتمرکز” (DeFi) قرار می گیرد.

برخلاف سکه های پایدار رمزپایه مبتنی بر Ethereum، مانند DAI، Emurgo طرحی با الهام از پروتکل Staticoin را معرفی می کند که به CDP ها متکی نیست. دلیل این امر آسیب پذیری پروتکل های مبتنی بر CDP از نظر نوسانات زیاد و اضافه بار زنجیره بلوک است.

ارزهای دیجیتال بلاکچین مطالب خبری و تحلیلی

شواهد نشان می دهد تب NFT (توکن های یکتا) به مراسم عروسی هم رخنه کرده است، به طوری یک عروس و داماد آمریکایی که از قضا از کارکنان صرافی دیجیتال Coinbase نیز هستند با امضای قراردادی دیجیتال و دریافت توکن برای حلقه ازدواجشان بر روی شبکه اتریوم، عروسی بلاکچینی برگزار کردند.

ربکا رز و پیتر کاچرگینسکی، کارمندان برجسته مبادلات رمزنگاری مستقر در ایالات متحده Coinbase، نشان داده اند که چگونه از زنجیره بلوک Ethereum برای ازدواج قانونی استفاده کرده اند.

این زوج فرخنده در کنار برگزاری مراسم سنتی مذهبی عروسیشان با صرف هزینه 537 دلار توکن اختصاص یافته حلقه ازدواجشان، موسوم به TBT را در کیف پولهای دیجیتال خود دریافت کردند.

این اولین عروسی بلاکچینی نیست. DLT برای اولین بار در اکتبر 2014 جهت مراسم عروسی مورد استفاده قرار گرفت. دیوید موندروس و جویس بایو ازدواج خود را در اورلاندوفلوریدا، با اسکن یک کد QR در مراسمی که در یک کنفرانس خصوصی بیت کوین در دنیای دیزنی برگزار شد، رسمی کردند.

بلاکچین مطالب خبری و تحلیلی

مدتها پیش از آغاز واکسیناسیون کرونا بسیاری از دولتها صحبت از طرح اعطای پاسپورت های ویژه که مبیّن واکسینه شدن مالک آنها باشد کرده بودند، حال نخست وزیر کره جنوبی با اعلام اعطای پاسپورت سبز بلاکچینی به شهروندان کره ایِ دارای مصونیت نسبت به کرونا به عنوان یکی از پیش قراولان این طرح در جهان مطرح شده است.

پذیرش گذرنامه واکسن در بسیاری از کشورها بحث برانگیز است. در حالی که چین و چند کشور دیگر قبلاً گواهینامه هایی را معرفی کرده اند و اتحادیه اروپا در برابر فشارهای کشورهای جنوبی وابسته به گردشگری برای انجام این کار تسلیم شده است، کشورهای دیگر با مخالفت شدید با این طرح روبرو شده اند.

طرح پاسپورت سبز بلاکچینی که تا پایان ماه جاری پیاده سازی خواهد شد، گواهی دریافت واکسن را بر روی بلاکچین پیاده سازی خواهد کرد و به سادگی بر روی گوشی های هوشمند نصب می شود و نه تنها کارکردی بسیار آسان خواهد داشت بلکه دستکاری و جعل آن سخت و بلکه غیر ممکن خواهد بود.

آژانس کنترل و پیشگیری از بیماری کره (KDCA) گفت، از روز چهارشنبه حدود 877000 دوز اولیه واکسن تجویز شده است.

KDCA روز چهارشنبه 551 مورد جدید را گزارش داد که کل عفونت های این کشور را با 103539 مورد، با 1735 مرگ و میر افزایش داد.