ژوئن 1399 ~ وبلاگ بازار الیتکس
۱ خرداد, ۱۴۰۱
خانه ۱۳۹۹ شهریور
ارزهای دیجیتال بلاکچین مطالب خبری و تحلیلی

پیش‌تر اشاره شد که استفاده از رمز ارز ها در صنعت توریسم و گردشگری هر روزی که می‌گذرد رو به افزایش است. در این مقاله به مطالعه‌ی استارت‌آپ ‌هایی می‌پردازیم که با استفاده از فناوری زنجیره بلوکی و رمز ارز در گردشگری فعالیت می‌کنند. صنعت توریسم و رمز ارز روزبه‌روز در حال پیشرفت است و شرکت‌های مختلفی هر روزه در این صنعت وارد می‌شوند و با راه‌هایی خلاقانه و نو تلاش می‌کنند تا امور مربوط به گردشگری چون رزرو بلیت یا هتل، امور پرداختی و خریدها را برای گردشگران و شرکت‌های مربوطه تسهیل کنند.

استارت‌آپ A2B

شرکت A2B یک پلتفرم کرایه تاکسی است که با استفاده از فناوری زنجیره بلوکی در 46 شهر اروپا خدمت‌رسانی می‌کند. این پلتفرم همچون اسنپ و اوبر است که مشتریان می‌توانند با استفاده از اپلیکیشن موبایل، راننده‌ی خود را پیدا کنند، با این تفاوت که به‌جای ارز رایج از توکن استفاده می‌کنند. کارچین نیز نمونه ایرانی این پلتفرم است که به تازگی کار خود را شروع کرده و توکن های خود را جهت جذب سرمایه پیش فروش کرده است.

استارت‌آپ Bali Coin

استارت‌آپ Bali Coin در بخش‌های مختلفی چون رزرو و خرید بلیت هواپیما، رزرو هتل و اتاق، اجاره کار و بسیاری خدمات دیگر فعالیت می‌کند. نوع ارز پرداختی در این پلتفرم اتریوم است. در این پلتفرم با پرداخت اتریوم در سراسر جهان می توانید هتل رزرو کنید یا از دیگر خدمات استفاده نمایید.

استارت‌آپ Columbery

پلتفرم Columbery در زمینه‌ی تولید محتوای مربوط به گردشگری و توریسم فعالیت می‌کند. در این وب‌سایت افراد می‌توانند برای مکان‌هایی که به آن‌ها سفر کرده‌اند، یا حتی پیشنهاد‌هایی در مورد چگونه بهتر سفر کردن، محتوا بنویسند. به نویسندگان و گردشگرانی که با کشف مناطق جدید، آن‌ها را معرفی می‌کنند توکن پرداخت می‌شود.

استارت‌آپ Cool Cousin

شرکت Cool Cousin بیش از 500 هزار عضو و گردشگر دارد که در سرتاسر جهان فعالیت می‌کنند. این پلتفرم با استفاده از زنجیره بلوکی و ارزهای دیجیتال تلاش می‌کند تا هزینه‌ی خدمات توریستی را کاهش دهد. مؤسسان این پلتفرم بر این باورند که معمولاً گردشگران زمان زیادی از سفر خود را در مکان‌های نامناسب می‌گذرانند. از این‌رو آن‌ها می‌توانند در این پلتفرم مکان‌هایی را بیابند و به شهرهایی سفر کنند که بومیان همان شهر درموردش نظر داده‌اند و با استفاده از این اطلاعات مکان موردنظر و هماهنگ با نیازهای خود را بیابند. در این پلتفرم گردشگران، تورلیدرها و ارائه‌دهندگان خدمات تور به یکدیگر متصل می‌شوند. برای مثال، مسافر با آژانس خود ارتباط می‌گیرد و در مورد مواردی چون محل اقامت، هزینه‌ها، رخدادهای درحال اجرا در آن شهر، زمان‌بندی سفر خود و غیره صحبت می‌کند و مشورت می‌گیرد.

تورلیدرها و آژانس‌ها حتی می‌توانند خودشان محتوای مطالب خود را ارائه کنند و در وب‌سایت قرار دهند.

استارت‌ آپ Deskbell

در پلتفرم Deskbell که بر پایه فناوری زنجیره بلوکی راه‌اندازی شده، هتل‌ها می‌توانند با کاربران خود چت کنند و اطلاعات موردنیازشان را در اختیار آن‌ها قرار دهند. صاحبان کسب‌و‌کار می‌توانند از طریق این پلتفرم در هزینه‌ی تبلیغات خود کاهش دهند و بازار هدف خود را راحت‌تر شکل دهند. در اینجا نیز افراد می‌توانند پرداختی‌های خود را با رمز ارز انجام دهند و در مناسبت‌های مختلف نیز، این وب‌سایت به کاربرانش توکن هدیه می‌دهد.

استارت‌آپ GOeureka

پلتفرم GOeureka بر پایه فناوری زنجیره بلوکی شکل‌گرفته و در زمینه‌ی رزرو هتل فعالیت می‌کند. گردشگران با استفاده از توکن می‌توانند برای خدمات هتل، اتاق‌ها و هر نوع خدمات دیگر که در حوزه‌ی هتل‌ها باشند، پرداخت خود را انجام دهند.

در این پلتفرم هتل‌ها هیچ کمیسیونی پرداخت نمی‌کنند و می‌توانند خود را تبلیغ و معرفی کنند. از طرفی دیگر گردشگران نیز می‌توانند هتل‌های مختلفی را جستجو کنند، اتاق رزرو کنند و از برخی هتل‌ها پاداش دریافت کنند. در این پلتفرم حدود 200 هزار هتل در سراسر جهان به‌ثبت رسیده است که در دسترس گردشگران قرار گرفته است.

استارت‌آپ Roomdao

Roomdao یک پلتفرم بر پایه زنجیره بلوکی است که گردشگران و ارائه‌دهندگان خدمات گردشگری را مستقیماً به یکدیگر متصل می‌کند و افراد می‌توانند در آنجا با هزینه‌های مقرون‌به‌صرفه محل اقامت، ماشین، و تور رزرو کنند، و حتی رستوران‌ها و مناطق دیدنی بومی را چک کنند.

این پلتفرم بیشتر برای شرکت‌های کوچک و نوپایی مناسب است که هنوز نمی‌توانند با شرکت‌های رزرو آنلاین خدمات گردشگری بزرگ رقابت کنند و از طریق این پلتفرم می‌توانند خود را معرفی و تبلیغ کنند. در این پلتفرم امکان رأی‌دهی و نظر دهی نیز وجود دارد و کاربران آن می‌توانند با رمز ارز  نیز پرداخت کنند. علاوه بر آن کاربران می‌توانند رمز ارز خود را به ارز رایج آن مکان نیز تبدیل کنند و پرداختی خود را انجام دهند.

استارت‌آپ Tuk Tuk Pass (TTP)

در این پلتفرم نیز، ارائه‌دهندگان خدمات گردشگری و گردشگران با یکدیگر متصل می‌شوند و می‌توانند از مزین هزینه‌های پایین‌تر سود ببرند. سیستم پرداختی این پلتفرم از رازهای دیجیتال استفاده می‌کند.

استارت‌آپ Smart Trip Platform

پلتفرم Smart Trip که تا تیر سال 98 به‌طور کامل راه‌اندازی خواهد شد، به دنبال آن است تا با هدف صرفه‌جویی در زمان و هزینه، تجربه‌ی بهتری برای مسافران و ارائه‌دهندگان خدمات گردشگری ایجاد کند. در این پلتفرم گردشگران و خدمت دهندگان می‌توانند مستقیماً با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و در آنجا گردشگران می‌توانند راننده، محل اقامت و نیازمندی‌های دیگر خود را با هزینه پایین پیدا کنند و از طرفی، خدمت‌دهندگان نیز با تعداد گسترده‌ای ‌از مشتریان می‌توانند به راحتی در ارتباط باشند.

این پلتفرم از رمز ارز خودش با نام TripCash یا TASH استفاده می‌کند و از طرفی برای کاربرانش یک کیف پول مجازی تهیه می‌کند که افراد می‌توانند تمامی ارزهای دیجیتال را در آن داشته باشند و یا حتی رمز ارز خود را به ارزهای دیگر تبدیل کنند. این شرکت به‌دنبال آن است تا کارت اعتباری خود را نیز با نام کارت TripCash اراده کند و امور خریدوفروش آنلاین و آفلاین را نیز تسهیل بخشد.

این پلتفرم بیشتر شبیه یک ابزار برنامه‌ریزی سفر عمل می‌کند و در آن افراد می‌توانند تجربیات یکدیگر را با هم به‌اشتراک بگذارند. گردشگران و خدمت‌دهندگان امور گردشگری هر دو می‌توانند برای یکدیگر نظر دهند، عکس و ویدئو آپلود کنند، صفحات خود را به‌روز کنند، تور شخصی ارائه دهند و حتی از دیگران نظرخواهی کنند.

استارت‌آپ Tripbit

پلتفرم Tripbit نیز تا تیر سال 98 راه‌اندازی می‌شود. این شرکت با هدف کم کردن مسائل و مشکلات مربوط به تبدیل ارز، مالیات‌های مربوط به تبدیل ارزهای خارجی و گرانی‌های رزرو هتل در کشورهای مختلف، این پلتفرم را ایجاد کرده است. این پلتفرم از رمز ارز برای پرداختی‌های خود استفاده می‌کند و حتی بخش تبدیل ارز را نیز برای کاربرانش ایجاد کرده است.

ارزهای دیجیتال مطالب خبری و تحلیلی

یک مطالعه از تیم Kisspatent نشان می دهد که گروه علی بابا بزرگترین دارنده حق ثبت اختراع بلاکچین Skyrocket در سال 2020 است که 10 برابر تعداد حق ثبت اختراعات IBM را به دست آورد.

این گزارش خاطر نشان می کند که اختراع ثبت شده در بلاکچین در حال سر به فلک کشیدن است و تاکنون در سال 2020، بیشترین میزان اختراع ثبت شده در بازار و فناوری دفتری بیش از سال 2019 است.

به نظر می رسد اختراع فناوری دفترچه توزیع شده و ارزهای دیجیتال در سال 2020 دوباره به یک موضوع مهم تبدیل شده است.

چند سال پیش گزارش های مختلف می گفتند كه بانك آمریكا (BoA) و شركت Nchain تمام حق ثبت اختراعات اعمال شده در دارایی های دیجیتال و فناوری بلاكچین را جمع می كنند.

در سال 2020 اوضاع تغییر کرده است و هر دو شرکت از نظر دارندگان بلاکچین برتر در رتبه های پایین قرار گرفته اند.

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن 21-1-1024x574.png است

آخرین مطالعه Kisspatent نشان می دهد که گروه علی بابا با ثبت موفقیت آمیز ثبت اختراع بلاکچین برترین شرکت در سال جاری بوده و IBM جهش قابل توجهی داشته است.

گروه علی بابا بزرگترین دارنده حق ثبت اختراع بلاکچین است در حالی که این شرکت فناوری چند ملیتی چینی توسط موسسه مالی BoA دنبال می شود.

در حالی که علی بابا و IBM دو مدعی اصلی ثبت اختراع بلاکچین در سال 2020 بودند، Alibaba با 10 برابر تعداد حق ثبت اختراع از IBM پیشی گرفت.

علاوه بر این، در سال جاری «3 برابر بیشتر از سال 2018 ثبت اختراع بلاکچین شده است.»

آلت کوین ها ارزهای دیجیتال مطالب خبری و تحلیلی

اتریوم ( ETH ) یک پلتفرم متن باز است که بر مبنای بلاک چین نوشته شده است. ارز دیجیتالی که توسط اتریوم تولید می شود اتر نام دارد. اتریوم یا اتر پس از بیت کوین ، محبوب ترین ارز دیجیتال هستند. اتریوم برای اولین بار در سال 2013 توسط یک نوجوان روسی به نام “ویتالیک بوترین” در سن 19 سالگی معرفی شد.

بنیان گذار‌اتریوم را بیشتر بشناسید

ویتالیک بوترین در سال 1994 در شهر کلمنا روسیه متولد شد. پدر او دیمیتری بوترین مهندس کامپیوتر بود. وقتی ویتالیک 6 سال داشت پدر و مادرش برای کسب موقعیت شغلی بهتر به کانادا مهاجرت می کنند. همین مهاجرت زمینه ای می شود که در مدرسه ابتدایی استعدادهای ویتالیک در زمینه های ریاضی و برنامه نویسی کشف شود. در حین تحصیل در یکی از بهترین دبیرستان های کانادایی با بیت کوین آشنا می شود.  استعداد فوق العاده او در کدنویسی خیلی زود باعث می شود که اولین مقاله سفید* خود را برای معرفی اتریوم، منتشر کند. پس از انتشار این مقاله به دانشگاه واترلو دعوت شد. اما چندی بعد از ادامه تحصیل انصراف داد و بورس تحصیلی تیل به مبلغ 100 هزار دلار را دریافت کرد تا تحقیقات خود را درباره اتریوم، تکمیل کند.

ویتالیک بوترین بنیان گذار اتریوم

مقایسه بیت کوین و اتریوم

 • اولین تفاوت اتریوم با بیت کوین را در بنیان گذارهای این دو ارز دیجیتال باید جست. اتریوم را ویتالیک بوترین معرفی کرد که یک هویت مشخص و حقیقی دارد. اما پشت پرده بیت کوین شخص نامعلومی با نام ساتوشی ناکاموتو است. همین موضوع در جلب اعتماد کاربران ارز دیجیتال بسیار تاثیر دارد.
 • تعداد سکه های بیت کوین محدود است اما اتریوم نه. در واقع در نهایت 21 میلیون بیت کوین استخراج خواهد شد که تقریبا تا سال 2140 طول می کشد. اما تعداد سکه های قابل استخراج از اتریوم، نامحدود است.
 • حجم بلوک های اطلاعاتی بیت کوین محدود به یک مگا بایت است اما ویتالیک این حجم را متغیر تعریف کرده است. همین موضوع باعث می شود که سرعت گسترش شبکه و تولید بلوک های جدید در شبکه اتریوم، بسیار بیشتر باشد.
مقایسه بیت کوین و اتریوم

اتریوم‌کلاسیک ( ETC ) چیست؟

اتریوم کلاسیک

اتریوم کلاسیک یک اکوسسیتم جدید است که در آن نیز قراردادهای هوشمند می تواند شکل بگیرد. داستان اتریوم کلاسیک از سال 2016 شروع می شود. زمانی که یک قرارداد هوشمند با نام DAO در بستر اتریوم شکل گرفت. چندی بعد به دلیل مشکل فنی هکرها توانستند 50 میلیون دلار را از شبکه اتریوم در حساب خود جمع آوری کنند. اما هکر ها برای برداشت از حساب باید 28 روز منتظر می مانند. در این مدت قربانیان ماجرا به جامعه اتریوم فشار آوردند. در نهایت تصمیم بر این شد که یک بلاک چین از بلاک چین اصلی جدا شود. با این کار اتر های از دست رفته به حساب های اصلی باز گشت و شبکه ای به جا مانده از اتریوم، اتریوم کلاسیک نام گرفت.

اتریوم را از کجا بخریم؟

اتریوم مانند هر ارز دیگر و مانند ارزهای دیجیتال به راحتی قابل خرید و فروش است. در اقتصاد باز دنیا اتر را می توان با کارت های بانکی خریداری کرد و با بیت کوین مبادله نمود. یا حتی اتر را با پول نقد خرید و فروش کرد. اما در ایران به دلیل محدودیت های مالی و تحریم بانک مرکزی امکان خرید با کارت اعتباری نیست. گرچه در ایران صرافی هایی با نام صرافی ارز دیجیتال در حال ظهور هستند که به کمک آن ها خرید اتر و بیت کوین آسان می شود.

چطور با اتریوم کسب درآمد کنیم؟

اتریوم یک اکوسیستم کسب و کار است که در بستر آن چه افراد متخصص در حوزه برنامه نویسی و چه افراد دیگر می توانند کار کنند. در ازای این کار اتر دریافت کنند و اتر را به پول نقد تبدیل نمایند. متخصصان برنامه نویسی با استخراج اتر یا نوشتن برنامه ها و اپلیکیشن ها بر اساس زنجیره بلوکی می توانند کسب در آمد کنند. افراد غیر متخصص در برنامه نویسی هم با کار در حوزه تخصصی خود در استارتاپ های دورکاری می توانند توکن اتریوم بدست آورند. بسیاری از استارت آپ ها هستند که در ازای انجام کار به شما توکن اتریوم می دهند. این کار ها می تواند مشاوره های تخصصی، کارهای گرافیکی، حسابداری حقوقی و غیره باشد.

کیف پول اتریوم چیست؟

کیف پول اتریوم

کیف پول رمزارزی محل ذخیره و نگه داری حساب های دیجیتال شما است. کیف پول اتریوم یک نوع کیف پول دیجیتال است که اتر یا ETH در آن ذخیره می شود.کیف پول ها می توانند برنامه ای برای کامپیوتر باشند یا یک اپلیکشین اندرویدی برای گوشی هوشمند. همچنین دستگاه های دیجیتالی برای نگه داری رمز خصوصی ارز های رمزنگاری شده تولید شده اند.

کیف پول سخت افزاری اتریوم

به علاوه اینکه مطمئن ترین نوع کیف پول، نوع کاغذی آن است. در واقع رمز های دیجیتال شما روی یک برگ کاغذ به شکل یک کد یا کد QR نوشته می شود. کیف پول دیجیتال کاغذی امکان هک شدن ندارد اما ممکن است مخدوش شده یا گم شود.

کیف پول کاغذی اتریوم

*مقاله سفید یک نوع گزارش معتبر از یک فناوری جدید است که به منظور معرفی یک تکنولوژی جدید و ثبت آن به نام شخص نویسنده استفاده می شود.

ارزهای دیجیتال بیت کوین تعاریف و مفاهیم مطالب آموزشی مطالب خبری و تحلیلی

برای کسب درآمد از رمز ارز ها راه‌های زیادی وجود دارد، اما همه‌ی آن‌ها امن و قانونی نیستند. با این‌حال یکی از راه‌های کسب درآمد از رمز ارز، ایردراپ (Airdrop) یا دریافت رمز ارز رایگان است. برخی از شما که عبارت «ایردراپ» را می‌خوانید ممکن است بپرسید ایردراپ چیست. ما در این مقاله تلاش می‌کنیم تمام موضوعات مربوط به ایردراپ را برای شما توضیح دهیم.

ایردراپ چیست و در دنیای رمز ارز چه معنایی دارد؟

ایردراپ رمز ارز، فرایند توزیع رمز ارز است. در این فرایند دارندگان یک ارز مشخص (مثل بیت کوین، اتریوم یا غیره) انتخاب می‌شوند و میزان مشخصی توکن یا کوین به‌‌عنوان پاداش دریافت می‌کنند.

به بیان دیگر، اگر شما کوین پایه‌ای که ایردراپ روی آن انجام می‌شود را داشته باشید، به‌طور خودکار می‌توانید کوین یا توکن‌های دیگری نیز دریافت کنید. دلیل نام‌گذاری ایردراپ (قطره‌هایی از هوا) نیز همین است چرا که رمز ارز رایگان به برخی دارندگان پاداش داده ‌می‌شود.

شاید برای شما سؤال باشد که اصلاً چرا این ایردراپ ها اتفاق می‌افتند. دلایل مختلفی چون فورک ها، بازاریابی، فرایند توزیع و ساختار نامتمرکز زنجیره بلوکی به ایردراپ منجر می‌شوند. اما بیایید این دلایل را دقیق‌تر بررسی کنیم.

ایردراپ بیت کوین چیست؟

زمانی که ایردراپ بیت کوین رخ می‌دهد، مسئولین پروژه ایردراپ تصمیم می‌گیرند تا میان دارندگان بیت کوین، رمز ارز توزیع کنند. یکی از دلایل این کار افزایش نقدینگی و فعالیت‌های اقتصادی است. ایردراپ بیت کوین نقش بازاریابی نیز دارد و می‌تواند دارندگان بیت کوین را به سرمایه‌گذاری بیشتر تشویق کند.

دلیل‌های وقوع ایردراپ رمز ارز

عوامل بسیاری در ایردراپ رمز ارز دخیل هستند. از عوامل انگیزشی و تبلیغاتی گرفته تا توزیع حقیقی رمز ارز ها را می‌توانید متصور شوید. برخی از عوامل ایردراپ رمز ارز از این قرارند:

توزیع برابر توکن ها

یکی از دلایل اصلی توزیع برابر توکن‌ها و کوین‌ها، جلوگیری از متمرکز شدن حجم بالایی از رمز ارز ها است. با این کار جریان نقدینگی نیز افزایش می‌یابد. برای مثال، در سال 2017 پلتفرم Omise پنج درصد از رمز ارز خود به‌نام OmiseGO را به دارندگان اتریوم پاداش داد.

شاید فکر کنید این کار چه نفعی برای Omise دارد. مطمئن باشید این پلتفرم هم نفع خود را خواهد برد. درواقع، شرکت Omise با این کار باعث شد تا دارندگان اتریوم نیز در توزیع گسترده‌تر ارز آن‌ها دستی داشته باشد، چرا که افراد بسیاری با استفاده از ارزهای دریافتی به تجارت خواهند پرداخت.

پاداش به سرمایه‌گذاران اولیه

بسیاری از مؤسسان رمز ارز ها به‌دنبال تشکر از کسانی هستند که اولین بار به آن‌ها اعتماد کرده و از آن‌ها خرید کرده‌اند. چه راهی بهتر از اینکه به کاربران خود توکن‌های جدید بیشتری هدیه دهند، آن‌هم به‌طور رایگان!

تأثیر دیگری که دریافت رمز ارز رایگان در دیدگاه سرمایه‌گذاران اولیه ایجاد می‌کند این است که این افراد به نگه‌داری رمز ارز های اولیه خود مشتاق‌تر می‌شوند، و در نهایت این کار واقعاً پاداش خوبی محسوب می‌شود.

در اکثر اوقات، ایردراپ ها برای آگاهی عمومی اتفاق می‌افتند و برای این منظور دارندگان رمز ارزهای محبوبی چون اتریوم، والتون و غیره را مورد هدف قرار می‌دهند.

بازاریابی و ایجاد تأثیرات انگیزشی

این روش امروزه بسیار محبوب و شایع است و دریافت رمز ارز رایگان همیشه موضوعی قابل‌توجه است.. در این روش برای تبلیغات و یا جذب سرمایه برای شرکت‌ها و تجارت‌های دیگر، ایردراپ بیت کوین یا رمز ارز رخ می‌دهد. ممکن است جملات تبلیغاتی این‌چنینی در وب‌سایت‌های مختلف ببینید:

 • 125 هزار دلار در توکن TEU، تنها برای 15 هزار شرکت‌کننده‌ی برتر در ایردراپ!
 • تنها با عضویت در تلگرام 60 توکن REPU دریافت کنید!
 • پیشنهاد ایردراپ عجیب #ApolloDAE  برای کاربران تلگرام!
 • با عضویت در این سایت 50 توکن SYN رایگان دریافت کنید!

تمام این پیام‌های تبلیغاتی عضویت، مراجعه به وب‌سایتی خاص، یا وارد شدن به یک سایت و غیره که در کنار محتوایی سخاوتمندانه از ایردراپ استفاده می‌کنند، همگی در تلاش هستند تا با تأثیراتی انگیزشی به هدف موردنظر خود برسند.

هارد فورک

فورک یک روش محبوب و رایج دیگر است که در آن کوین جدید ساخته می‌شود و میان دارندگان رمز ارز های اصلی و پایه چون بیت کوین، اتریوم، لایت کوین و مونرو، توزیع می‌شود. پلتفرم CoinSutra در فورک های گذشته از برخی ایردراپ‌ها پشتیبانی کرده که تعدادی از آن‌ها را می‌توانید در زیر ببینید:

 1. Bitcoin Cash
 2. Bitcoin Gold
 3. Bitcoin Diamond
 4. Litecoin Cash

تا اینجا متوجه شدید ایردراپ بیت کوین یا رمز ارز چیست و به چه دلیل‌هایی رخ می‌دهد. اما برسیم به سؤال یک میلیون دلاری! چگونه بفهمیم ایردراپ چگونه و کجا برگزار می‌شود؟

چگونه از برگزاری ایردراپ رمز ارز باخبر شویم؟

راه‌های مختلفی برای این موضوع وجود دارد. یکی از آن‌ها این است که خود را در جریان اخبار رمز ارز ها قرار دهید و به عضویت مجلات و وب‌سایت‌های خبری رمز ارز ها دربیایید. نکته‌ی مهم این است که همه‌ی ایردراپ ها چندان ارزشی ندارند و لزومی ندارد در همه‌ی آن‌ها مشارکت داشته باشید. حتی گاهی ممکن است برخی از آن‌ها با نیت سوء و کلاه‌برداری شکل گرفته باشند. در اینجا می‌توانید با دو پلتفرم معتبر آشنا شوید که اخبار ایردراپ ها را نیز منتشر می‌کنند:

 • Crypto Airdrops
 • AirdropAlert.com

علاوه بر این، پلتفرم توییتر و فروم‌های مربوط به بیت کوین نیز محیط مناسبی برای پیگیری این اخبار هستند.

چگونه ایردراپ رمز ارز مجانی بگیریم؟

در قسمت قبل‌تر دلایل وقوع ایردراپ بیت کوین یا رمز ارز را توضیح دادیم. با توجه به اینکه کدام روش انتخاب شود، روش‌های دریافت رمز ارز رایگان نیز متفاوت خواهد شد.

برای مثال

در روش فورک، فرد یا باید از اطلاعات کلید شخصی خود مطلع باشد یا باید درمورد نحوه‌ی ارتباط و اتصال آدرس خود با کلیدهای شخصی‌اش اطلاع داشته باشد. برای همین بهتر است فرد از کیف پول‌هایی برای نگه‌داری رمز ارز خود استفاده کند که از طریق آن‌ها می‌تواند کلیدهای شخصی خود را مدیریت کند. برخی از این کیف پول‌ها را می‌توانید در اینجا پیدا کنید:

 • Ledger Nano S (Hardware Wallet)
 • Trezor (Hardware Wallet)
 • Exodus (Desktop Wallet)
 • MyEtherWallet  (Web Wallet) etc..

گاهی نیز دریافت توکن‌های مجانی بسیار آسان است و با انجام یک سری کارها می‌توانید در ایردراپبیت کوین یا رمز ارز شرکت کنید. کارهایی چون:

 • عضویت در یک سایت
 • باز انتشار یک توئیت
 • سر زدن به یک صفحه یا به اشتراک‌گذاری یک صفحه با دوستان
 • پیوستن به تلگرام
 • یا پیوستن به دیگر رسانه‌های اجتماعی

برای ایردراپ رمز ارز به چه کیف پولی نیاز داریم؟

معمولاً ایردراپ ها بر روی زنجیره بلوکی ارزهایی چون اتریوم و بیت کوین اتفاق می‌افتند و تنها چیزی که به آن نیاز دارید این است که در یک صرافی حساب داشته باشید. بااین‌حال گاهی دیده شده افرادی که مسئول برگزاری ایردراپ‌ها هستند، اعلام می‌کنند شرکت‌کنندگان باید یک نوع خاص از کیف پول را داشته باشند. ممکن است در برخی اخبار مربوط به برگزاری ایردراپ این جمله را ببینید « ERC20 non-exchange wallet». این عبارت یعنی کیف پولی که بر روی وب‌سایت‌های صرافی‌ها قرار نداشته باشد.

از کیف پول‌های خوش‌نامی که به صرافی مربوط نمی‌شوند، می‌توان از Exodus و Jaxx نام برد. اما عبارت ERC20 به چه معناست؟ این عبارت یعنی هر کیف پولی که از سیستم زنجیره بلوکی اتریوم  پشتیبانی کند. برخی توکن‌ها از پروتکل بیت کوین پیروی می‌کنند، برخی از اتریوم و غیره. برای همین باید بدانید کیف پول شما از چه نوع توکنی پشتیبانی خواهد کرد.

ایردراپ

سخن پایانی

امروزه محبوبیت رمز ارز ها با سرعت بالایی در حال افزایش است، و هم‌راستا با آن کلاه‌برداری‌هایی که در این زمینه شکل می‌گیرد نیز در حال افزایش است. پس اگر اخباری در زمینه‌ی تقلب در ایردراپ‌ها خواندید تعجب نکنید.

بهترین راه برای دوری از این کلاه‌برداری‌ها، آگاهی است و باید هرچه بیشتر دانش و اطلاعات خود را در زمینه‌ی رمز ارز ها بیشتر کنید. قبل از آنکه بتوانید از خود در برابر استفاده‌های سوء محافظت کنید، باید بدانید این کلاه‌برداری‌ها به چه صورت انجام می‌شوند.

اغلب در یک پروژه‌ی غیرواقعی ایردراپ بیت کوین یا رمز ارز، درمورد کلید شخصی شما سؤال می‌شود و از شما می‌خواهند این اطلاعات را وارد کنید. این اتفاقات بیشتر در شبکه‌های تلگرام و توییتر انجام می‌شود و افراد با ساخت کانال‌هایی شبیه کانال‌های معتبر اطلاعات افراد را به سرقت می‌برند. در ادامه‌ی این پیام‌ها اغلب لینکی قرار داده می‌شود و افراد با کلیک بر روی آن لینک به صفحاتی از پیش تعیین شده می‌روند که باعث می‌شود بدافزاری بر روی سیستم آن‌ها نصب شود و یا اطلاعاتشان به جای اشتباهی برود.

یک راه عالی برای دوری از کلاه‌برداری، چک کردن و رفتن به سایت‌های اصلی پروژه‌های ایردراپ است.

به‌طور قطع اگر شرکتی بخواهد ایردراپ برگزار کند، می‌توانید آگهی مربوط به آن را در شبکه‌های اجتماعی رسمی همان شرکت بیابید و لینک‌های صحیح و مرتبط را در آنجا پیدا کنید.

در مقالات گذشته چندین بار ذکر شده که یکی از ویژگی‌های بازار رمز ارز، نامتمرکز بودن آن است و هیچ مرجع قانونی بر آن‌ها نظارت ندارد. که البته همین موضوع در کنار مزایایی که برای کاربرانش فراهم می‌کند، می‌تواند امکان تقلب و دزدی را نیز افزایش دهد.

پروژه‌های واقعی که روی زنجیره بلوکی صورت می‌گیرند، هیچ‌گاه درمورد اطلاعات خصوصی شما و یا کیف پولتان سؤالی نمی‌کنند. پس هیچ‌گاه کلید شخصی خود را در پلتفرمی که این گزینه را به عنوان اطلاعات اجباری از شما می‌خواهد وارد نکنید. سرقت اطلاعات و هکینگ در دنیای رمز ارز بسیار شایع است و به‌طور قطع هیچ‌کس نمی‌خواهد قربانی این حملات قرار گیرد.

ارزهای دیجیتال بلاکچین بیت کوین مطالب خبری و تحلیلی

کاربرد ارزهای‌دیجیتال برای ایرانی‌ها چیست؟

ارزهای دیجیتال در سال‎های اخیر به یکی از روش‎های جدید پرداخت مالی در سطح جهان تبدیل شده است. به طوری که هر روز که می‎گذرد بر طرفداران و کاربران ارزهای دیجیتال افزوده می‎شود. در این خصوص، با توجه به افزایش تعداد دارندگان ارزهای دیجیتال، موارد کاربرد ارزهای دیجیتال نیز مورد توجه است.

این کاربردها، بدون نیاز به مجوزهای بانکی و قوانین مالی بین‎المللی انجام می‎گیرند. از این رو ارزهای دیجیتال یکی از بهترین گزینه‌های ممکن برای ایرانی‎ها در راستای دور زدن تحریم‎‌ها و بهره‎مندی از خدمات جهانی به شمار می‎روند.

در این خصوص، در این مقاله قصد داریم به این موضوع بپردازیم که یک ایرانی با ارزهای دیجیتالش چه کارهایی می‎تواند انجام دهد؟

اگر شما هم به این موضوع علاقه‎مند هستید، لطفاً تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

ایرانی‌ها و کاربرد ارزهای دیجیتال برای آنها؟

ایرانی‌ها به دلیل وجود تحریم‎های بین‎المللی، همواره با محدودیت‎های بسیار زیادی رو به رو هستند. حال با پیدایش ارزهای دیجیتال، یک گزینه مناسب برای ایرانی‎ها در راستای انجام پرداخت‎های بین‎المللی فراهم شده است. به طوری که یک ایرانی بدون داشتن دغدغه بلوکه شدن دارائی‎هایش می‎تواند در بسیاری از زمینه‎ها فعالیت داشته باشد.

در زیر به چند مورد از کاربرد ارزهای دیجیتال اشاره خواهیم نمود.

انجام معامله

با توجه به تحریم‎ها، بانک‎های بین‎المللی خدمات پرداخت مالی خود را در اختیار ایرانی‎ها قرار نمی‎دهند. حال در راستای دور زدن این مشکل، ارزهای دیجیتال یکی از بهترین روش‎ها خواهند بود. به طوری که شما با داشتن ارزهای دیجیتال، می‏‌توانید هر مقدار پول و دارائی را از ایران به هر نقطه ممکن در دنیا ارسال نمایید.

در این روش پرداخت مالی، هیچ گونه محدودیتی برای ایرانی‎ها وجود ندارد و فقط باید دارائی دیجیتال مدنظر برای ارسال به نحوی تهیه شود. پس بدون درگیر شدن در مکانیزم‌های بانکی، می‎توان به راحتی نسبت به ارسال و یا دریافت پول اقدام نمود.

پیدا کردن کار

با توجه به بالا رفتن ارزش ارزهایی مانند دلار و یورو در ایران، درآمدزایی از طریق این ارزها، برای فرد می‎تواند بسیار سودآور باشد. درست در چنین شرایطی، استفاده از ارزهای دیجیتال یکی از بهترین گزینه‎های ممکن برای داشتن درآمدزایی دلاری می‎باشد.

در ادامه، این موضوع را با یک مثال ساده توضیح می‌دهیم.

فرض کنید که شما در زمینه خاصی تخصص دارید. مثلاً زمینه تخصص شما مربوط به برنامه‌نویسی جاوا می‎باشد. حال، شما ضمن کسب درآمد در داخل ایران، قصد دارید که از طریق ارائه مهارت‌های خود در سطح جهان، درآمد دلاری نیز داشته باشید.

در این خصوص می‎توانید با انجام پروژه‎های جاوا و تحویل آن‎ها به مشتری‎های بین‌المللی، حق‌الزحمه خود را به صورت دلاری و از طریق ارزهای دیجیتال دریافت نمایید. در این حالت، کافی است که آدرس کیف پول ارزهای دیجیتال خود را به مشتری دهید و منتظر دریافت حق‌الزحمه خود باشید.

در این روش، تنها سختی کار، پیدا کردن مشتری بالقوه خواهد بود. برای این موضوع هم، یا می‎توانید به صورت مستقیم و از طریق شبکه‎های اجتماعی نسبت به انجام این کار اقدام کنید و یا در برخی از سایت‎هایی که کارفرما و مجری را در یک پلتفرم گردآوری میشوند ، فعالیت داشته باشید.

تفریح و مسافرت

در حال حاضر، از هر سایتی نمی‏توان نسبت به تهیه بلیط هواپیما، هتل و یا سایر خدمات از طریق ارزهای دیجیتال اقدم نمود. ولی برخی از سایت‎های گردشگری هستند که بتدریج این نوع خدمات را در اختیار کاربران خود قرار داده‌اند.

لذا با ورود به این نوع از سایت‎ها، قادر خواهید بود تا به عنوان یک ایرانی، به مانند سایر مردم دنیا، از طیف متنوع و گسترده‎ای از خدمات ارائه شده برخوردار گردید.

حتی اگر در خارج از ایران هم باشید، می‎توانید در برخی از کافه‎ها و رستوران‎ها از طریق ارزهای دیجیتال، نسبت به پرداخت صورت حساب‎ها اقدام نمایید.

ارزهای دیجیتال مطالب خبری و تحلیلی

فقط چند ماه مانده به تصویب قانون جدید لازم الاجرای تمام صرافی های رمزنگاری شده کره جنوبی برای اجرای سیاست های سختگیرانه ضد پولشویی (AML)، اکنون رقابت برای اتخاذ راه حل های زودهنگام و جلوگیری از افتادن قانون است.

مبادلات رمزنگاری کره جنوبی قبل از تغییرات قانونی سال آینده، کدام راه حل های AML را اتخاذ می کنند؟ و چگونه ممکن است بر مشتریان تأثیر بگذارند؟

مشاور تجاری بلاکچین و کارمند سابق بخش بانکی لی جونگ چول به Cryptonews.com گفت:

«به نظر می رسد بزرگترین بازیکنان رمزنگاری علاقه زیادی به ارائه راه حل های «همگرایی» دارند که به شما امکان می دهد پروتکل های اولیه AML و Know-Your-Customer (KYC) را به سرعت و با یک سرعت پاک کنید.

برخی حتی می خواهند از اسناد دیجیتال مبتنی بر بلاکچین یا راه حل های ID غیرمتمرکز (DID) استفاده کنند یا با استفاده از همان فرآیندهایی که بانک ها استفاده می کنند ساده سازی کنند. آنها نمی خواهند ثبت نام برای یک حساب به طرز منفی پیچیده ای انجام شود و برای جلوگیری از این مسئله می جنگند.»

لی اظهار داشت که تجربه کاربری روان اولویت همه صرافی های بزرگتر بود.

او گفت:

«راه حل های AML احتمالاً یکپارچه خواهند بود. مشتریان حتی در بیشتر موارد متوجه وجود آنها نخواهند شد، مگر اینکه معامله هایی را انجام دهند که پرچم های قرمز را در بانک بالا بکشند.»

به ازای هر روز، برخی از صرافی ها آماده سازی راه حل های AML خود را در ماه فوریه آغاز کردند، حتی قبل از اینکه قانون جدید تصویب شود.

Upbit اظهار داشت که این شرکت با Chainalysis آمریکا کار کرده و سیستم AML خود را ایجاد کرده است.

در همین حال، Rival Bithumb با یک شرکت به نام OctaSolutions همکاری کرده است که به عنوان بخشی از سیستم جدید گزارش معاملات مشکوک (STR) راه حل های تأیید مشتری را ارائه می دهد.

هر دو شرکت همچنین از راه حل های ارائه شده توسط GTOne، یک شرکت فناوری حاکمیتی که در حال حاضر خدمات مربوط به AML را به بانک های بزرگ تجاری کشور ارائه می دهد، استفاده خواهند کرد.

دو عضو دیگر صرافی سنتی «big four»، Coinone و Korbit، با ارائه دهنده راه حل AML ، Able Consulting، شرکتی که توسط متخصصان سابق AML در Samil-PwC ایجاد شده است، علاوه بر توسعه داخلی، همکاری کرده اند.

ارزهای دیجیتال مطالب خبری و تحلیلی

بانک رمز ارزی SEBA می‌خواهد فاز دوم برنامه جذب سرمایه را اجرایی کند. این بانک خدمات رمز ارزی ارزهای دیجیتال به مشتریان خود ارائه می‌کند. در فاز اول جذب سرمایه که کمتر از دو سال پیش بود، این بانک توانست 100 میلیون فرانک سوئیس (معادل 103 میلیون دلار) جمع‌آوری کند. برای برنامه‌های توسعه‌ای و بهبود سیستم‌های خدماتی، بانک SEBA انتظار دارد در این مرحله نیز همین میزان جذب سرمایه داشته باشد.

برنامه جذب سرمایه بانک رمز ارزی SEBA

سال گذشته، سازمان نظارت بر بازارهای مالی سوئیس (FINMA) به SEBA مجوز بانکداری ارزهای دیجیتال را اعطا کرد. برطبق این مجوز، بانک SEBA می‌توانست به‌عنوان یک مؤسسه مالی و تنها در زمینه دارایی‌های دیجیتال فعالیت کند. بعد از این موافقت، امکان سرمایه‌گذاری، پس‌انداز، معامله، قرض و فروش دارایی‌های دیجیتال برای کاربران حقوقی و حقیقی این بانک فراهم شد. از دیگر امکاناتی که بانک رمز ارز SEBA فراهم می‌کرد این بود که کاربران می‌توانستند از توکن هم استفاده کنند.

با توجه به پتانسیل بازار، بانک SEBA به‌سرعت برای بازارهای خارج از سوئیس برنامه‌ریزی کرد. درحال حاضر، این بانک در انگلستان، آلمان، فرانسه، پرتقال، ایتالیا، اتریش، سنگاپور و هنگ‌کنگ فعالیت می‌کند.

خبرگزاری‌های اخیر اعلام کرده‌اند که این بانک رمز ارزی به دنبال اجرایی کردن فاز دوم برنامه‌ی جذب سرمایه 100 میلیونی خود است. به نظر می‌رسد مخاطبین هدف این برنامه، سرمایه‌گذاران جدید از جمله مؤسسات مالی، مؤسسات سرمایه‌گذاری و افراد هستند.

مدیرعامل بانک ارزهای دیجیتال SEBA گوویدو بوئلر که پیشتر به مدت یازده سال مدیر اجرایی UBS بود، در مصاحبه‌ای گفت:

شما به‌دنبال رشد هستید، ما هم برنامه‌هایی جاه‌طلبانه داریم، پس باید برای عملی کردن همه این‌ها باید سرمایه بیشتری داشته باشیم. همیشه گفته‌ام که ما بانکی جهانی برای این اقتصاد جدید هستیم.

پیشتر بوئلر درمورد پتانسیل زنجیره بلوکی چنین گفته بود که: «تا پنج یا ده سال آینده، زنجیره بلوکی همه زندگی ما را می‌گیرد و همه‌چیز روی آن انجام می‌شود. یکی از دلایل این اتفاق این است که در زنجیره بلوکی هزینه تولید و هزینه نگهداری به‌طور قابل‌توجهی کاهش می‌یابد، و درعین‌حال شما می‌توانید به کاربران خود اختیارات مستقیم دهید.»

باوجود همه‌ی اطلاعیه‌ها درخصوص برنامه‌ی جذب سرمایه، بانک SEBA هنوز تاریخ برگزاری مراسم را اعلام نکرده است.

اولین مرحله‌ی جذب سرمایه ارزهای دیجیتال

در سپتامبر 2018، بانک ارزهای دیجیتال SEBA توانست در اولین مرحله‌ی جذب سرمایه، 100 میلیون فرانک سوئیس جمع‌آوری کند. در آن زمان، هدف SEBA این بود که به شرکت‌ها و مؤسسات سرمایه‌گذار، خدمات رمز ارزی ارائه کند. و البته، برای شرکت‌های دیگر هم، خدمات بانکداری معمولی انجام دهد.

به باور بوئلر، SEBA باید فاصله‌ی میان بانکداری سنتی و دنیای درحال ظهور دارایی‌های دیجیتال را از بین ببرد. درزمان برنامه جذب سرمایه اولیه، بوئلر گفت که SEBA از شفافیت و ایمنی کامل در سیستم خود سود می‌جوید و از این طریق به پیشگام این صنعت تبدیل خواهد شد:

با درنظر گرفتن امنیت، شفافیت، و عملکرد مطلوب به‌عنوان ارزش‌های کلیدی سازمان، برنامه‌ی ما این است که در هر دو اقتصاد دارایی‌های دیجیتال و بازارهای مالی سنتی، به رهبر بازار تبدیل شویم.

ارزهای دیجیتال بیت کوین مطالب خبری و تحلیلی

هر روزی که می‌گذرد نقش رمز ارز ها و بیت کوین در گردشگری و صنایع مختلف افزایش می‌یابد. کشورهای مختلف به اهمیت فناوری زنجیره بلوکی بیشتر پی می‌برند و برای عقب نماندن از دیگر کشورها، قوانین جدیدی برای استفاده از این فناوری و حمایت از استارت‌آپ‌ها و ایده‌های نو در این زمینه وضع می‌کنند. در این پست به نقش و کاربرد بیت کوین در گردشگری و صنعت توریسم خواهیم پرداخت.

بیت کوین برای چه کاری مناسب است؟

از زمانی که بیت کوین وارد بازار شده زمان زیادی نمی‌گذرد. در سرتاسر دنیا کسب‌وکارهای بزرگ و مختلف از بیت کوین استفاده می‌کنند. شرکت‌هایی چون جواهرات ریدز(یک شرکت زنجیره‌ای جواهرات‌سازی در آمریکا) تا بیمارستان خصوصی وارساو در هلند را می‌توان در این طیف نام برد. در این بین حتی می‌توان به شرکت‌های قدر و چند میلیون دلاری چون Dell، Expedia، PayPal، و Microsoft نیز اشاره کرد. به نوعی می‌توان گفت تمام دنیا خود را درگیر بیت کوین کرده‌اند یا در حال پیوستن به موج این ارز دیجیتال هستند. وب‌سایت‌های مختلف از آن استفاده می‌کنند، مجلات خبری و غیرخبری اخبار آن را منتشر می‌کنند، فروم‌ها درمورد رمز ارز ها صحبت می‌کنند و حتی به تجارت آن می‌پردازند.

همچون تمام چیزهای دیگری که در دنیای دیجیتال و مجازی وجود دارد، بیت کوین نیز می‌تواند مورد دزدی و هک قرار گیرد. از طرفی، مردمی که در کشورهای جهان سوم زندگی می‌کنند نیز به سوی این ارز کشیده شده و آن را به عنوان یکی از بهترین راه‌های پول درآوردن درنظر می‌گیرند.

در این بین فناوری زنجیره بلوکی راه خود را به صنایع مختلفی باز کرده است. صنعت گردشگری از آن دسته صنایعی است که روز‌به‌روز درحال توسعه و گسترش است و سفر کردن با رمز ارز ها نیز در حال تبدیل شدن به یکی از گزینه‌های پرطرفدار سفر دوستان است.

کاربرد بیت کوین در سفر

بیت کوین را می‌توان اولین رمز ارزی نام برد که از مرزها عبور کرد و به کشورهای مختلف پا گذاشت. بیت کوین در گردشگری برای بسیاری افراد، راه رهایی از مشکلات ارز های رایج کشوری است. طبق نظر مسافران، فناوری زنجیره بلوکی و بیت کوین در گردشگری رفت و آمد را سریع‌تر و ارزان‌تر تمام می‌کند.

بیت کوین در توریسم

آن زمان که مردم برای تمام سفرهای خود از بیت کوین استفاده کنند چندان دور نیست. صنعت گردشگری درهای خود را به‌سوی رمز ارز ها گشوده و می‌بینیم که خدمت‌دهندگان مختلف چون آژنس‌های هواپیمایی، هتل‌ها، کافه‌ها، مغازه‌ها و غیره نیز برای آنکه از این عرصه عقب نمانند، جایگاه خود را گسترش می‌دهند و با رمز ارزها و بیت کوین خریدوفروش‌های خود را انجام می‌دهند.

در حال ‌حاضر سفر با بیت کوین به مراکز شهری راحت‌تر است. در شهرهایی چون توکیو، نیویورک، تورنتو، سنگاپور و لس‌آنجلس استفاده از بیت کوین بسیار رایج است.

رزرواسیون با بیت کوین

شاید در گذشته یک سری سایت‌های محدود وجود داشتند که در زمینه توریسم فعالیت می‌کردند و بیت کوین نیز جزو گزینه‌های پرداختی آن‌ها حساب می‌شد. با این‌حال امروزه آژانس‌های مسافرتی بسیاری ایجاد شده‌اند که برای کاربران خود درگاه پرداخت بیت کوین قرار داده‌اند و به افراد این امکان را می‌دهند تا برنامه‌ی مسافرتی خود را با بیت کوین برنامه‌ریزی کنند. بیایید در ادامه چند شرکت که از بیت کوین در توریسم استفاده می‌کنند را مرور کنیم.

BTCTrip

شرکت BTCTrip از سال 2013 فعالیت می‌کند و یکی از شرکت‌های محبوب در میان جامعه‌ی رمز ارزی‌ها است. این وب‌سایت امکان مسافرت با بیت کوین را برای کاربرانش بسیار راحت کرده است و حتی در چند مجله‌ی معروف در حوزه‌ی رمز ارز و بیت کوین در گردشگری نیز معرفی شده است.

Cheap Airlines

شرکت Cheap Airlines یک پلتفرم رزرو بلیت، هتل و ماشین است. مشتریان می‌توانند برای تمامی خدمات این وب‌سایت از بیت کوین استفاده کنند. این شرکت همچون بسیاری پلتفرم‌های دیگر نقش واسطه‌ای ندارد و در روش پرداخت با بیت کوین نیز هیچ‌گونه درصدی برای مشتریانش درنظر نمی‌گیرد.

Bitcoin.Travel

پلتفرم محبوب و معروف دیگری که شما می‌توانید به راحتی بیت کوین های خود را در آنجا خرج کنید Bitcoin.Travel است. این وب‌سایت در حال‌حاضر در بخش رزرو هتل و پرواز فعالیت می‌کند و در کنار آن در بخش اجاره نیز شیوه‌ای چون شرکت Airbnb ایجاد کرده است که نسبت به وب‌سایت‌های مسافرتی دیگر ویژگی بسیار متمایزی است و افراد می‌توانند در آنجا اتاق، خانه، یا تسهیلات سفر خود را به مسافران اجاره دهند. در اینجا تمامی پرداخت‌ها با رمز ارز است و هیچ‌گونه تبدیلی به ارز کشوری وجود ندارد.

خرید و تفریحات با بیت کوین

اگرچه امروزه خدمات‌دهندگان و فروشندگان بسیاری وجود دارند که پرداخت با بیت کوین را پذیرفته‌اند، با این‌حال اگر درحال سفر به کشور جدیدی باشید، شاید پیدا کردن این مکان‌ها و مغازه‌ها چندان راحت نباشد. خبر خوب این است که پلتفرمی در این زمینه وجود دارد که به مسافران کمک می‌کند این مکان‌ها را از روی نقشه پیدا کنند. این پلتفرم که Coinmap نام دارد در اروپا، آمریکا، کره و آمریکای جنوبی فعالیت می‌کند.

موضوع دیگری که شاید برای گردشگران اهمیت داشته باشد، موضوع تبدیل ارز است. شاید شما فردی باشید که به یک ATM بیت کوین نیاز دارید تا بیت کوین خود را به پول نقد تبدیل کنید. پلتفرمی مشابه با Coinmap با نام Bitcoin ATM Map وجود دارد که با استفاده از آن شما می‌توانید ATMهایی که با بیت کوین کار می‌کنند را از روی نقشه پیدا کنید.

توجه داشته باشید که شما نمی‌توانید از تمام ATMها استفاده کنید. ATMهای بیت کوین به دو دسته یک طرفه و دوطرفه تقسیم می‌شوند. در ATM یک طرفه شما تنها می‌توانید بیت کوین خریداری کنید و در ATM دوطرفه می‌توانید بیت کوین خریداری و هم به‌فروش برسانید.

آینده توریسم با بیت کوین

تا اینجا خواندیم که بیت کوین در زمینه‌های خرید و رزرو بلیط، هتل، اجاره ماشین و اماکن دیدنی می‌تواند استفاده شود. یک بخش از صنعت گردشگری و توریسم که بسیار نیز مورد توجه است و آینده‌ی درخشنده‌ای دارد، بخش توریست سلامت است. به‌طور میانگین بخش توریست سلامت در سراسر کشور سالیانه 25 درصد رشد داشته است. طی تحقیقی که اخیراً صورت گرفته، مشخص شده است که افراد بسیاری مایلند خدمات پزشکی خود را نیز با بیت کوین پرداخت کنند؛ خدماتی چون چک‌آپ، پیوند عضو، درمان سرطان، ارتوپدی و خدمات دندان‌پزشکی.

مجله‌ی توریست سلامت، عواملی که در رشد توریست سلامت تأثیرگذارند را بررسی کرده و اینگونه از آن‌ها نام می‌برد:

 • افزایش سن
 • دسترسی کم به مراکز خدماتی درمانی با کیفیت
 • زیاد بودن هزینه‌های درمانی
 • زمان انتظارهای زیاد
 • راحت‌تر شدن مسافرت کردن

با توجه به این عوامل، مراکز درمانی مختلف در سرتاسر دنیا به استفاده از فناوری زنجیره بلوکی روی آورده‌اند و به دریافت بیت کوین به عنوان ارز پرداختی تمایل نشان داده‌اند.

به عنوان مثال، در بخش جراحی پلاستیک و زیبایی در آمریکا برخی از پزشکان برای جراحی‌های خود بیت کوین قبول می‌کنند. به گفته‌ی یکی از این پزشکان:«رمزارز و بیت کوین باید در این صنعت استفاده شوند.  من با دریافت بیت کوین می‌توانم خدمت‌رسانی به بیمار را آسان‌تر کنم. از طرفی دیگر دوست دارم همیشه در رأس تکنولوژی و رشد و توسعه باشم.»

در گرجستان نیز یک مرکز خدمات درمانی اخیراً شروع به دریافت بیت کوین کرده است. به‌طور مشابه درمانگاه‌های کاشت مو در اروپا نیز گزینه‌ی پرداخت با بیت کوین را برای بیماران خود باز کرده‌اند. این رویکرد در کانادا نیز جریان پیدا کرده و مراکز خدمات درمانی آنجا نیز به دنبال دریافت بیت کوین از بیماران خود برآمده‌اند. یکی از این ایده‌ها که در این بخش شکل گرفته، بخش مشاوره پزشکی است. به عنون مثال بیماران از سرتاسر دنیا می‌توانند از پزشکان مشاوره دریافت کنند و در ازای آن بیت کوین پرداخت کنند و تمام مشکلات تبدیل ارز را کنار بزنند.

استفاده از بیت کوین در گردشگری و صنعت توریسم روز‌به روز توسعه خواهد یافت و درهای جدیدی را برای کارآفرینان و گردشگران باز خواهد کرد. از آنجا که بیت کوین ماهیتی فرا مرزی دارد، به‌راحتی می‌تواند در مسائل پرداخت، سلامت و خدمات پزشکی قدم بردارد و به کاربرانش تسهیلات ارائه کند.

تجربه کشورهای دیگر در استفاده از بیت کوین در صنعت توریسم

در کویینزلند که یکی از شهرهای بزرگ استرالیا است، اخیراً استارت‌آپی با موضوعیت بیت کوین در گردشگری ایجاد شده است. دولت کویینزلند معتقد است صنعت رمز ارز ها می‌توانند نقش مهمی در پیشرفت و توسعه توریسم داشته باشند. این حکومت حتی در بیانیه‌ای، پشتیبانی و حمایت خود را از شرکت‌هایی که بخواهند در این زمینه فعالیت کنند اعلام کرد.

این استارت‌آپ که TravelbyBit نام دارد، خدمات گردشگری شهر خود را با ارز بیت کوین به فروش می‌رساند.

نتیجه‌گیری

با توجه به سرعت تغییرات و تکنولوژی، امروزه سفر کردن بسیار راحت شده و با وجود پذیرش رمز ارز ها و بیت کوین در گردشگری، این سفرها بیش از پیش آسان شده است. تصور کنید که از الف تا ی سفر خود را تنها با رمز ارز ها رزرو کنید. اصلاً جای تعجب نیست که ببینیم هر روزه شرکت‌های بیشتری از فناوری زنجیره بلوکی و بیت کوین در گردشگری استفاده کنند و صنعت توریسم و گردشگری را توسعه دهند.

تحلیل بازار تعاریف و مفاهیم سرمایه گذاری و معاملات مطالب آموزشی

روانشناسی بازار چیست؟

روانشناسی بازار به این معنی است که حرکات یک بازار منعکس کننده وضعیت احساسی شرکت کنندگان آن است. روانشناسی بازار یکی از موضوعات مهم و اصلی اقتصاد رفتاری است. بسیاری بر این باور متکی هستند که احساسات و عواطف اصلی ترین محرک بازارهای مالی هستند و در نهایت این که احساسات کلی سرمایه گذار چیزی است که به اصطلاح چرخه بازار روانی را ایجاد خواهد کرد.

به طور خلاصه، احساسات بازار، احساس کلی است که سرمایه گذاران و ترید کنندگان نسبت به عملکرد قیمت یک دارایی دارند. زمانی که احساسات بازار مثبت بوده و قیمت‌ها به طور مداوم در حال افزایش هستند، گفته می شود روند صعودی در بازار وجود دارد، نقطه مقابل این عمل، بازار خرس نامیده می شود، زمانی که روند نزولی در بازار مورد نظر دیده می شود.

بنابراین، این احساسات از دیدگاه‌ها و احساسات فردی تمام ترید کنندگان و سرمایه گذاران در یک بازار مالی ایجاد شده است. براساس نظریه‌های روانشناسی بازار، قیمت دارایی‌های تمایل دارد در پاسخ به احساسات بازار دائما تغییر پیدا کند. در غیر این صورت، ایجاد یک ترید و معامله موفق بسیار سخت خواهد بود.

در عمل، هنگامی که بازار روند صعودی دارد، احتمالا این روند صعودی از بهبود نگرش و اعتماد به نفس در بین ترید کنندگان سرچشمه می گیرد. احساسات مثبت بازار، سبب افزایش تقاضا و کاهش عرضه خواهد شد. به همین ترتیب نیز، روند نزولی تمایل به ایجاد احساسات منفی داشته و در نهایت، سبب کاهش تقاضا و افزایش عرضه می شود.

چگونه احساسات سرمایه گذاران در طول چرخه بازار تغییر می کند؟

روند صعودی

تمام بازارها چرخه انبساط و انقباض را طی می کنند. زمانی که یک بازار در مرحله انبساط و گسترش وجود دارد یک جو خوش بینانه، اعتقادی و طمع به وجود می آید. به طور معمول، احساسات اصلی سرمایه گذاران هستند که منجر به یک فعالیت خرید مطمئن می شوند.

وجود نوعی از اثرات چرخه‌ای یا برگشتی، در چرخه بازار کاملا متداول و رایج است. بعضی مواقع، حس شدید حرص و طمع و باور بر بازارها غلبه می کنند، به گونه‌ای که می تواند سبب تشکیل حباب مالی شوند. در چنین سناریویی، بیشتر سرمایه گذاران غیرمنطقی رفتار کرده و ارزش واقعی خود را از دست می دهند و تنها اقدام به خرید یک دارایی می کنند، زیرا معتقدند که بازار همچنان روند صعودی خود را در پیش خواهد داشت. این افراد برای کسب سود بیشتر طمع‌کار شده و بیش از حد تحت تاثیر بازار قرار می گیرند.

روند نزولی

هنگامی که بازار شروع به ایجاد یک روند دیگری می کند، روحیه سرخوشی سرمایه گذاران به سرعت به دلخوشی تبدیل خواهد شد، زیرا بسیاری از ترید کنندگان و سرمایه گذاران به این باور می رسند که دوره روند صعودی بازار به انتها رسیده و بازار یک روند نزولی را در پیش گرفته است. با کاهش قیمت دارایی‌ها، احساسات موجود در بازار به سرعت منفی می شوند. این احساسات منفی شامل احساس اضطراب، انکار و هراس هستند. دوره انکار با احساس عدم پذیرش مشخص می شود. بسیاری از سرمایه گذاران اصرار دارند تا موقعیت ضرر خود را به دلیل این که انجام فروش بسیار دیر شده یا شرایط بازار تغییر خواهد کرد، حفظ کنند.

اما هر چه قیمت‌ها بیشتر کاهش پیدا کنند، به همان اندازه نیز موج فروش قوی تر خواهد شد. در این مرحله، ترس و هراس سرمایه گذاران سبب خواهد شد که بازار مورد نظر را کاپیتولاسیون بازار بخوانیم!

در نهایت، با کاهش نوسانات و تثبیت بازار روند نزولی متوقف خواهد شد. معمولا هم قبل از شروع احساسات امید و خوش بینی، بازار حرکات یک طرفه‌ای را در پیش می گیرد. چنین دوره‌ای به عنوان دوره انباشت یا accumulation stage در نظر گرفته می شود.

سرمایه گذاران چگونه از روانشناسی بازار استفاده می کنند؟

با فرض این که نظریه روانشناسی بازار معتبر است، درک آن به سرمایه گذاران و ترید کنندگان کمک خواهد کرد تا در شرایط مطلوب تر از موقعیت‌های موجود خارج شده یا به آن وارد شوند. نگرش کلی بازار ضد تولید است: بهترین فرصت مالی مناسب برای یک خریدار زمانی به وجود خواهد آمد که بیشتر مردم امید خود را از دست داده باشند و بازار نیز از شرایط مساعدی برخوردار نباشد. در مقابل، بیشترین ریسک مالی نیز زمانی به وجود خواهد آمد که بیشتر شرکت کنندگان موجود در بازار سرخوش و بی پروا هستند!

با تمام این تفاسیر، برخی از ترید کنندگان و سرمایه گذاران سعی می کنند احساسات موجود در بازار را به خوبی مطالعه کرده تا بتوانند مراحل مختلف چرخه روانشناسی آن را مشخص کنند. در حالت ایده‌آل، آن‌ها از اطلاعات مورد نظر برای خرید، زمانی که هراس (قیمت‌های پایین تر) وجود دارد و برای فروش زمانی که طمع (قیمت‌های بالاتر) غالب بوده، استفاده می کنند.

تجزیه و تحلیل تکنیکال و روانشناسی بازار

به راحتی می توان به چرخه بازار نگاه کرد و تشخیص داد که چگونه روانشناسی کلی تغییر کرده است. با تجزیه و تحلیل داده‌ها می توان به وضوح فهمید که چه اقدامات و تصمیماتی پرسود بوده‌اند.

با این شرایط، درک این موضوع دشوار خواهد بود که چگونه بازار تغییر کرده و یا شرایط بازار در آینده به چه شکل خواهد بود. بسیاری از سرمایه گذاران برای پیش بینی روند آتی بازار از تحلیل تکنیکال (TA) استفاده می کنند. بهتر است این گونه بیان کنیم، شاخص‌های TA ابزاری برای سنجش وصعیت روانی بازار هستند!

به عنوان مثال، برای مشخص کردن مراحل مختلف چرخه بازار می توان از اندیکاتو مک‌دی یا MACD استفاده کرد.
MACD یک شاخص نوسانگر یا نوسان ساز است که به طور گسترده برای تجزیه و تحلیل تکنیکال (TA) از سوی ترید کنندگان مورد استفاده قرار می گیرد.
MACD یک ابزار دنبال کننده روند است که از میانگین‌های در حال حرکت برای تعیین مقدار حرکت سهام ارزهای دیجیتال یا دارایی‌های قابل تجارت استفاده می کند.

بیت کوین و روانشناسی بازار

بازار گاوی رمزارز بیت کوین در سال 2017 میلادی، مثال بارزی از چگونگی تاثیر روانشناسی بازار بر روی قیمت‌ها است. از ماه ژانویه تا دسامبر سال 2017، قیمت رمزارز بیت کوین از 900 دلار به 20,000 دلار افزایش پیدا کرد. در این دوره، احساسات موجود در بازار، بیشتر و بیشتر مثبت شد. در این شرایط، هزاران سرمایه گذار تحت تاثیرِ هیجان بازار گاوی قرار گرفتند و اقدام به انجام سرمایه گذاری کردند.

در حالی که از اوخر سال 2017 و اوایل سال 2018 میلادی، شرایط برعکس شد!
این شرایط، خسارت‌های قابل توجهی را به هر یک از سرمایه گذاران وارد ساخت!

چند ماه بعد، احساسات موجود در بازار بسیار منفی شد و اعتماد به نفس سرمایه گذاران بیش از حد پایین آمد!
احساس ترس باعث شد تا بسیاری از سرمایه گذاران که دارایی‌های خود را با قیمت بالایی خریداری کرده بودند
آن‌ها را با قیمت پایینی به فروش برسانند.

گرایش‌های شناختی

گرایش‌های شناختی، الگوهای تفکری رایجی هستند که سبب می شوند انسان‌ها تصمیمات غیرمنطقی را اتخاذ کنند. این الگوها هم سرمایه گذاران مستقل و هم بازارهای مورد نظر را تحت تاثیر قرار می دهند. به عنوان مثال:

گرایش تایید:

افراد تمایل دارند که اطلاعاتی که باورهای خودشان بوده را افزایش دهند و خلاف این اطلاعت را یا نادیده می گیرند و یا رد می کنند. به عنوان مثال، سرمایه گذاران در بازار گاوی تمایل دارند که اخبار مثبت را دنبال کنند، در حالی که به اخبار منفی موجود، هیچ توجهی نشان نمی دهند.

تنفر از ضرر و خسارت:

بیشتر انسان‌ها تمایل بیشتری دارند تا از ضررها بترسند تا این که از سودهای به دست آمده لذت ببرند!

به عبارت دیگر، درد یک ضرر معمولا دردناک تر از شادی برای کسب سود است!
در نهایت، این وضعیت سبب می شود که سرمایه گذاران فرصت‌های مناسب خود را از دست بدهند!

تاثیر یک موهبت:

این گرایش افراد، برای افزایش ارزش دارایی‌هایی است که در اختیارشان قرار دارد.
به عنوان مثال، زمانی که یک سرمایه گذار کیفی پر از ارز دیجیتال داشته باشد بر این باور معتقد خواهد بود که او با ارزش تر از کسی است که هیچ کوینی ندارد.