مفهوم اقتصاد غیرمتمرکز ( DeFi ) چیست؟
۱ خرداد, ۱۴۰۱
تعاریف و مفاهیم مطالب آموزشی

مفهوم اقتصاد غیرمتمرکز ( DeFi ) چیست؟

اقتصاد غیرمتمرکز یا DeFi

واژه‌ی DeFi از ترکیب تو کلمه‌ی غیرمتمرکز(Decentralized) و اقتصاد(Finance) به وجود آمده است.

بازار مالی سنتی به شدت متمرکز است. واژه متمرکز در این جا به این معناست که مسئولین درباره پول یک کشور تصمیم می‌گیرند و آن را از طریق بانک‌ها کنترل می‌کنند. به عبارتی کنترل جریانات مالی یک کشور به طور متمرکز در اختیار مسئولین آن کشور است. آن‌ها تصمیم می‌گیرند چقدر پول چاپ کنند، آن‌ها تصمیم می‌گیرند جریان و عرضه پول‌ها چطور باشد و … . مردم نیز در سیستم مالی حاکم بر دنیا، اختیار دارایی خود را برای دریافت سود به نهاد‌هایی مانند بانک‌ها می‌دهند. مشکل چنین سیستمی این است که کنترل سیستم مالی به طور متمرکز در اختیار یک سری افراد است و این متمرکز بودن قدرت ریسک را بسیار بالا می‌برد.

اقتصاد غیرمتمرکز عبارت است از دارایی‌های دیجیتال، پروتکل‌های مختلف، قرارداد‌های هوشمند و نرم‌افزار‌های غیرمتمرکز(dApp) ساخته شده در بستر بلاک‌ چین . بنابراین نرم‌افزارهای مالی غیرمتمرکز که با واژه‌ی DeFi app از آن‌ها یاد می‌شود، بخشی از اقتصاد غیرمتمرکز به شما می‌آیند.

اتریوم بهترین گزینه جهت پیاده سازی DeFi

با توجه به انعطاف‌پذیری و مقدار پیشرفت و توسعه، اتریوم در حال حاضر بهترین گزینه برای پیاده سازی DeFi است. با ارائه اتریوم 2، قابلیت این بلاکچین برای میزبانی از DeFi بهبود خواهد یافت.

برطبق گزارش زیر، در ماه ژوئن سال 2019 برنامه‌های مالی متعددی در پلتفرم های مختلف از جمله اتریوم وجود دارد که در تصویر زیر مشاهده می‌نمایید:

پلتفرم های DeFi بر بستر بلاک چین

چرا DeFi به سرعت در حال شهرت یافتن است؟

این تکنولوژی مقرون به صرفه است و به این علت جمعیت بیشتری از افراد می‌توانند به ابزار مورد نیاز برای برخورداری از DeFi دسترسی داشته باشند.

در ابتدای سال 2019، حدود 57 درصد جمعیت جهان در حال استفاده مرتب و مداوم از اینترنت بودند. اگرچه هنوز هم تا استفاده تمام افراد از اینترنت راه بسیاری باقیست، اما برای پی بردن به رشد چشمگیر استفاده از اینترنت فقط کافیست این آمار را با آمار 35 درصدی سال 2013 مقایسه کنید.

علاوه بر این، قیمت گوشی‌های هوشمند به شدت رو به کاهش هست و این به معنای افزایش دسترسی به این ابزار حتی در فقیرترین نقاط جهان است.

مطالعه اخیر بانک جهانی (World Bank) نشان می‌دهد که دو سوم شهروندانی که به خدمات بانکی دسترسی ندارند هم اکنون صاحب یک گوشی همراه هستند، دقیقا همان تکنولوژی‌ای که برای دسترسی به پلتفرم‌های DeFi به آن احتیاج دارند.

بلاکچین‌های عمومی در حال پیچیده‌تر شدن هستند و تعداد، کیفیت، و ابتکار اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز (Dappها) نیز همواره در حال افزایش است. بسیاری از این اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز روی بلاکچین اتریوم ساخته شده‌اند.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *