در دنیای ارزهای دیجیتال، وایت پیپر (White Paper) چیست؟
۵ تیر, ۱۴۰۱
تعاریف و مفاهیم مطالب آموزشی

در دنیای ارزهای دیجیتال، وایت پیپر (White Paper) چیست؟

اگر بخواهیم یک تعریف کلی راجع به این اصطلاح داشته باشیم باید گفت: مقاله وایت پیپر یا سفید نوعی گزارش معتبر یا راهنما برای کمک به خوانندگان است که به منظور درک یک مسئله، حل یک مشکل، یا اتخاذ یک تصمیم تدوین می‌گردد. قبل از ورود کرپتوکارنسی ها به دنیای تکنولوژی و مالی؛ از مقالات سفید در دو حوزه اصلی استفاده میشد: دولت و بازاریابی کسب‌وکار.

بنابر گفته‌ی گوردن گراهان متخصص در زمینه‌ی مدل‌های کسب و کار، White Paper یک مقاله‌ی متقاعد کننده که با استفاده حقایق و منطق به منظور ارائه‌ی راه حل خاص برای مشکل خاص می‌باشد.

وایت پیپر به منظور معرفی یک محصولِ مشخص، تکنولوژی، خدمات‌دهی، یا روش‌شناسی [برای حل یک مشکل]، برای تصمیم و آینده‌نگری مشتریان ارائه می‌شود. بسیاری از این‌ اوراق برای بازاریابی مدل بنگاه به بنگاه، مانند تولید کننده و عمده فروش یا عمده فروش و خرده فروش ارائه می‌شوند. بیشتر اوراق سفید‌ها برای ترغیب شرکت‌ها (برای یک محصول یا تکنولوژی) یا حل یک مشکل کسب و کاری یا ریشه‌یابی یک چالش بزرگ است.

تفاوت وایت پیپر با بروشور و کاتالوگ

وایت‌ پیپر‌ها با مواردی همچون بروشور و کاتالوگ‌ها تفاوت دارد؛ در حالی که این اقلام ظاهری لوکس و پر زرق و برق دارند و به وضوح محتوای تبلیغاتی در آن‌ها دیده می‌شود؛ ولی یک اوراق سفید به منظور متقاعد کردن و ارائه مدارک واقعی به منظور حل یک مشکل یا یک چالش است. به طور کلی یک وایت پیپر حدود 2500 کلمه با سبک آکادمیک دارد.

دولت‌ها از مقالات سفید به منظور ارائه‌ی سیاست‌ها، قانون‌گزاری و سنجش واکنش عمومی استفاده می‌کنند.

White Paper در دنیای کریپتوکارنسی

دنیای ارزهای دیجیتال یا بهتر است بگوییم کریپتوکارنسی‌ها، درست مانند دیگر تجارت ها و صنایع مالی، از وایت پیپر استفاده‌های زیادی می‌کنند. تمامی توکن ها و ارزهایی مانند بیت کوین  و اتریوم که به صورت عمومی عرضه شده اند و تمامی ICO ها دارای مقاله سفید هستند.

نکاتی که در یک وایت پیپر در این حوزه به آن اشاره می شود، معمولا شامل هدف پروژه، زمانبندی انجام پروژه، زمان و تاریخ شروع جذب سرمایه، اعضای تیم و تجارب آنها، نقشه راه و نحوه عملی کردن طرح است. در بعضی موارد اگر لازم باشد وایت پیپر را در دو نسخه خلاصه شده و کامل ارائه می‌دهند.

این مقالات معمولا در دسترس عموم قرار می‌گیرد و با مطالعه می‌توان اطلاعات زیادی راجع به طرح یا ایده آن به دست آورد. برای مثال وایت پیپر بیت کوین در سال ۲۰۰۸ توسط خالق آن در دسترس همگانی قرار گرفت و همچنان نیز موجود می‌باشد.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *