چرا تعداد کل بیتکوین به 21 میلیون واحد محدود شده است؟
۱ خرداد, ۱۴۰۱
تعاریف و مفاهیم مطالب آموزشی

چرا تعداد کل بیتکوین به 21 میلیون واحد محدود شده است؟

در حال حاضر بعد از گذشت یک دهه، هنوز دو نکته‌ی مبهم در مورد بیتکوین وجود دارد. نکته‌ی اول اینکه، هویت واقعی ساتوشی ناکاموتو مجهول مانده‌ و معلوم نیست آیا او یک شخص، مرد یا زن یا نمادی از یک گروه توسعه‌دهنده‌ی ناشناس است.

همچنین ساتوشی طراحی بیتکوین را به‌گونه‌ای انجام داده که حداکثر تعداد آن در ۲۱ میلیون محدود بماند.

به‌عبارت دیگر در صورتی که تغییری ایجاد نشود، حتی یک بیت‌کوین بیشتر از ۲۱ میلیون تولید نخواهد شد.

این واقعیت که هیچ‌کس دلیل محدودیت تعداد بیتکوین در عدد ۲۱ میلیون را نمی‌داند، دومین نکته‌ی مبهم در مورد آن است.

خوشبختانه، ما از روزهای اول انتشار بیتکوین اسناد و مدارک زیادی برای درک بهتر این سوال داریم.

اول اینکه، تعداد کل ساتوشی های در گردش، یعنی 21 میلیون بیتکوین، یک عدد شناور IEEE است. این امر محاسبه را بسیار آسانتر می کند، به همین دلیل است که معمولا از این عدد در سیستم عامل های کامپیوتری استفاده می شود.

در اصل ، تعداد 21 میلیون، به این دلیل که محاسبات را ساده تر می کند، انتخاب شده است. عدد 21 نیز یک عدد مثلثی است که آن را بسیار جذاب تر می کند. به عنوان مثال، اگر قرار باشد 6 بلاک را روی 5 بلاک و سپس روی 4 بلاک و به همین ترتیب، استک کنید، می توانید مثلث متساوی الاضلاعی از 21 بلاک ایجاد کنید.

پیغام ساتوشی در خصوص محدودیت بیتکوین

با این وجود، دلایل دیگری برای معیار 21 میلیون عددی وجود دارد. در یک پیغام بایگانی شده از ساتوشی، بنیانگذار اسرارآمیز بیت کوین می خوانیم :

“اگر تصور کنید بیتکوین برای بخشی از تجارت جهانی مورد استفاده قرار میگیرد، فقط ۲۱ میلیون سکه برای کل دنیا وجود خواهد داشت، بنابراین هر واحد تشکیل دهنده یک بیت کوین ارزش بیشتری خواهد یافت. ارزش‌ها عدد صحیح ۶۴ بیتی با ۸ رقم اعشار است، بنابراین ۱ سکه در داخل خود شامل ۱۰۰،۰۰۰،۰۰۰ واحد کوچکتر میشود. این باعث میشود واحدهای کوچکتر به دلیل فراوانی قابل توجه در صورت کاهش قیمت یک واحد بیت کوین نیز از ارزش معناداری برخوردار خواهند بود. به عنوان مثال اگر ۰.۰۰۱ ارزشی معادل ۱ یورو داشته باشد، ممکن است تغییر در جایی که نقطه اعشار نمایش داده میشود ساده‌تر باشد. بنابراین اگر ۱ بیت کوین داشتید اکنون به عنوان ۱۰۰۰ نمایش داده میشود و ۰.۰۰۱ به عنوان ۱ نمایش داده میشود.”

با نتیجه گیری از این نوشته های اولیه، در می یابیم که ساتوشی، امکان تبدیل شدن بیت کوین به یک ارز جهانی را ایجاد کرده است. با این حال، سوال این است چرا 21 میلیون؟! در نهایت می توانیم به این نتیجه برسیم که که نهایتا یک عدد باید انتخاب میشده، و 21 میلیون، تمام ابعاد محاسبه راحت را دارا بوده، که آن را به یک گزینه ایده آل تبدیل کرده است. بنابراین، بخشی از دلیل انتخاب 21 میلیون، کاملا منطقی و بخشی از آن تا حدی خودسرانه بوده است.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *