بهترین راهکارهای کاهش صدای دستگاه ماینینگ
۱ خرداد, ۱۴۰۱
استخراج مطالب آموزشی

بهترین راهکارهای کاهش صدای دستگاه ماینینگ

كنترل صدا به مسئله اساسی تمام كاربرهای دستگاه ماینینگ تبدیل شده است؛ زیرا صدای بلند ماینر نه تنها باعث ایجاد اختلال در خواب بلكه باعث بروز مشكلات روحی و جسمی جدی نیز می‏شود. همچنین ایجاد مزاحمت برای همسایه‏ ها و اعضای خانواده از دیگر مواردی است كه اهمیت این موضوع را دوچندان می‏سازد. به هر حال عملیات سودآور استخراج نباید و نمی‏تواند متوقف شود.

حال سوال این است كه چگونه می‏توان هم عملیات استخراج را انجام داد و سود كسب كرد و هم صدای آن را كاهش داد؟ در ادامه به بیان این مسئله و راهكارهای آن می‏پردازیم.

صدای دستگاه ماینینگ از كجا نشأت می‏گیرد؟

ماینرهای ASIC عموماً به دو فن خنك ‏كننده مجهز هستند. یكی در قسمت ورودی و دیگری در قسمت خروجی هوا قرار دارد تا گرمای تولید شده توسط تراشه‏ ها را از ماینر خارج كرده و از آسیب رسیدن به آن به علت گرمای زیاد، پیشگیری نماید. برای تضمین خروج گرما، چرخش فن‏ها باید با سرعت خاصی انجام شود و البته باعث ایجاد صدا نیز می‏شود.

ماینر Antminer S9 را به عنوان نمونه در نظر بگیرید. در حین عملیات عادی، سرعت فن كه در صفحه پیكربندی ماینر نمایش داده می‏شود، 4320 تا 4560 rmp است و میزان صدا در فاصله یك متری ماینر نیز 76 دسی‏بل است. این میزان صدا با صدای یك مكان شلوغ مانند مركز حمل‏ و نقل عمومی، یكسان است.

به صورت تئوری، سه راه برای كاهش صدای ماینر وجود دارد:

1 – كاهش صدا دستگاه ماینینگ از منبع و منشأ آن

همان‏طور كه در بالا نیز بیان شد، فن‏های ماینر به‏ طور خودكار سرعت خود را با دمای ماینر تنظیم مینمایند. بنابراین، اگر دستگاه ماینینگ در محیطی با دمای پایین قرار داده شود، سرعت فن تا حدی كم شده و به نسبت آن از میزان صدای آن نیز كاسته می‏شود. بنابراین، كاربران می‏توانند محیطی كه ماینرها در آن قرار دارند را خنك كنند.

2 – مسدود كردن راه‏های انتقال صدا

نصب یک پرده ضخیم، یا استفاده از فوم‌های آکوستیک، یا عایق صدا روی دیوار (البته مدل نسوز) می‌تواند صدا را تا اندازه‌ای کاهش دهد. در این روش باید باید دقت کرد که انتقال گرما به خارج اتاق به راحتی انجام شود، زیرا در غیر این صورت به علت قابل اشتعال بودن این مواد، احتمال آتش سوزی بالا خواهد رفت.

یک راه دیگر استفاده از باکس ماینینگ است. باکس ماینینگ جعبه‌ای است که فضاهای داخل آن با یک لایه فومِ عایق صوتِ باکیفیت پوشانده شده و خروجی‌های فن‌ها به ‌دقت در آن تعبیه شده باشند. سعی کنید تنها از باکس‌های با کیفیت و امتحان پس‌داده استفاده کنید و دقت کنید که دهانه لوله (معمولاً گالوانیزه‌ای) که به خروجی فن متصل است، حتماً بزرگ‌تر از خود فن باشد و به‌درستی عایق‌بندی شده باشد. برای کاهش صدای بیشتر می‌توان داخل لوله را با فوم عایق صوتی نسوز پوشاند. البته تراکم یا دانسیته عایق هم مهم هست و هر چه میزان آن بالاتر باشد، صدای کمتری را به بیرون منتقل می‌کند.

3 – مسدود كردن راه دریافت صدا در انسان‏ها

قراردادن گوشی‏های مخصوص در گوش هنگام خواب نیز یكی از راه‏های پیشگیری از آسیب ناشی از آلودگی صوتی دستگاه ماینینگ است.

چند نکته مهم

فن‌ها را حذف یا دستکاری نکنید

همانطور که گفتیم، ریشه صدای بالای ماینر، فن آن است اما نباید آن‌ها را حذف یا دستکاری کرد. ای‌سیک‌های شرکت انت‌ماینر و بیشتر شرکت‌ها، به‌طور خودکار سرعت فن‌ها را تنظیم می‌کنند. اگر دمای محیط پایین باشد، سرعت فن‌ها طور خودکار تا جایی پایین خواهد آمد که دستگاه بتواند در آن دما با کمترین صدای ممکن به کار خود ادامه دهد.

با پایین‌ آوردن سرعت فن‌ها به‌ صورت نرم‌افزاری یا با تعویض فن‌های اصلی با فن‌هایی با سرعت پایین‌تر، ممکن است در کنترل دمای ماینر به مشکل برخورده و به قطعات و چیپ‌های آن آسیب بزنید.

دستگاه‌ها را در فضای باز قرار ندهید

برخی از افراد دستگاه‌های خود را در فضای کاملا باز قرار می‌دهند تا صدای آن‌ها کمتر آزاردهنده باشد. این کار باعث می‌شود که گرد و خاک زیادی به دستگاه شما برسد و طول عمر آن کاهش می‌یابد. همچنین اگر رطوبت هوا بالا باشد یا بارندگی رخ دهد، آسیب شدیدی به دستگاه شما وارد خواهد شد.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *