بلاک سایز (Block size) بیت کوین چیست؟
۵ تیر, ۱۴۰۱
استخراج تعاریف و مفاهیم مطالب آموزشی

بلاک سایز (Block size) بیت کوین چیست؟

اگر مقاله های مربوط به بلاک چین در سایت را مطالعه کرده باشید، احتمالا معنی بلاک سایز (Block size) بیت کوین را بدانید؛ ولی ما در اینجا به خاطر حفظ پیوستگی متن و عدم سردرگمی کمی در مورد مفهوم بلاک در حوزه ارز دیجیتال به خصوص ارز مجازی بیت کوین به شما عزیزان توضیح می دهیم.

بلاک در واقع شامل یک فایل مربوط به تراکنش های اخیر بیت کوین است که این تراکنش ها به طور دائمی درون بلاک ذخیره و نگهداری می‌شوند. هر بلاک می تواند به یک صفحه از دفتر کل لینک بشود و نکته مهم این است که بلاک ها به طور مداوم در حال تغییر هستند تا پایه شبکه بیت کوین را تشکیل بدهند.

بلاک سایز (Block size) بیت کوین چیست؟

هرکدام از این تراکنش‌ها توسط ماینر‌های سراسر جهان پیش از اضافه شدن به بلاک تایید می‌شوند. سایز یک بلاک و یا همان Block Size که در عنوان مقاله به آن اشاره شده است، محدودیت هر بلاک برای پذیرش تراکنش هاست؛ یعنی هر بلاک فقط تعداد خاصی از تراکنش ها را می‌پذیرد و تراکنش های بعد از آن باید وارد بلاک جدیدی بشوند.

بلاک های بزرگتر نیازمند زمان و قدرت محاسبه بیشتر برای استخراج هستند و لازم به ذکر است که نمی توان بیشتر از ظرفیت و سایز یک بلاک از آن استفاده کرد.

در ابتدای ورود بیت کوین هر بلاک توانایی ذخیره 36 مگابایت از اطلاعات تراکنش ها را درون خود جا می‌داد؛ ولی در ماه ژولای سال 2010 میلادی به منظور جلوگیری از ایجاد تراکنش های اسپم و حمله های سایبری این مقدار به 1 مگابایت کاهش یافت.

بهرحال هیچگاه به طور عمومی بر سر یک سایز بلاک ایده آل توافقی حاصل نشده است. توسعه دهندگان اولیه و هسته ای بیت کوین اعتقاد دارند که میزان تراکنش ها در آینده بیشتر از ظرفیت فعلی بلاک ها خواهد شد؛ بحث سر افزایش و کاهش اندازه بلاک سایز (Block size) بیت کوین از 1 مگابایت همیشه داغ بوده است و بهتر است بدانید که بعد از ایجاد محدودیت 1 مگابایتی تعداد تراکنش های بیت کوین در هر ثانیه بین 2 تا 7 تراکنش در نوسان است.

چرا اندازه بلاک سایز (Block size) بیت کوین اهمیت دارد؟

اندازه یک بلاک بیت کوین نشان دهنده محدودیت تعداد تراکنش هایی است که شبکه بیت کوین در هر ثانیه می‌تواند انجام دهد. اندازه بلاک روی تغییرات شبکه نیز تاثیر می‌گذارد؛ برای مثال وقتی بلاک ها پر می‌شوند، شبکه انباشه و سیر شده و قیمت تراکنش ها به طرز عجیبی بالا می رود.

در ابتدای سال 2013 میانگین سایز هر بلوک تقریبا 125 کیلوبایت بود. تا ماه می 2015 به دلیل افزایش فوق العاده استفاده از بیت کوین، این اندازه با رشد 240 درصدی با 425 کیلوبایت رسید. تخمین زده شده است که در آن زمان حداقل به طور میانگین 4 بار در روز بلاک ها به میزان محدودیت 1 مگابایتی می رسیده اند.

تا اواخر سال 2015 تعداد بلاک هایی که به مرز یک مگابایت می رسیدند بسیار زیاد و این موضوع در دنیای رمز‌ارزها تبدیل به یک روال عادی شد. به همین دلایل سرعت انتقالات و تایید تراکنش ها به طرز محسوسی پایین آمد و باعث شد که قیمت‌ نقل و انتقال هر روز بیشتر از دیروز بشود.

بالا رفتن قیمت ها و به وجود آمدن تاخیر در ایجاد تراکنش ها باعث شد که هسته مرکزی بیت کوین متوجه انتقاداتی بشود. جامعه و کاربران فعال در زمینه ارز دیجیتال نگران بودند که انباشه شدن بلاک ها و بالا رفتن قیمت ها باعث سقوط بیت کوین به عنوان یکی از مهم ترین ارکان نقل و انتقال مالی بشود.

چرا افزایش سایز بلاک سایز (Block size) بیت کوین اهمیت دارد؟

در طی سالیان درخواست های زیادی وجود داشته است که اندازه بلاک باید افزایش یابد تا قیمت‌ تراکنش ها پایین بیاید، سرعت بالاتر برود و حجم معاملات به معاملات غیر رمزارزی نزدیک شود.

در چهارم ماه می سال 2015 میلادی گوین اندرسن یک مقاله با عنوان ” چرا افزایش سایز  بلاک ضروری است ” منتشر کرد که بحث های بسیاری را در این مورد راه انداخت و این در حالی است که در آن زمان تنها 30 الی 40 درصد اندازه بلاک ها اشغال شده بود.

در اواخر همان ماه اندرسن سعی کرد توجه و تمرکز بیشتری به Bitcoin XT، یکی از فورک های بیت کوین، داشته باشد تا راهی برای افزایش سایز بلاک ها که مورد درخواست بسیاری از کاربران بود پیدا شود. Bitcoin XT در سال 2014 توسط یکی از توسعه دهندگان Bitcoin Core و از مهم‌ترین منتقدان محدودیت اندازه 1 مگابایتی، مایک هارن، پیاده‌سازی شد.

در 4 جون سال 2015 اندرسن پیشنهاد داد که تمام ماینر ها و صاحبان Node های بیت کوین باید در مورد سایز بلاک ها تصمیم بگیرند. پیشنهاد او اینگونه بود که ماینرها یا باید به این نتیجه برسند که افزایش قیمت تراکنش ها و کند شدن سرعت آن ها باعث کم شدن درآمدشان می‌شود و باید در مورد افزایش سایز بلاک تصمیم بگیرند و یا اینکه هر ماینری که دوست داشت در مورد سایز بلاک مورد نظر خود اختیار داشته باشد و بخواهد آن را بیشتر و کمتر کند.

در 12 جون 2015 تعدادی از مهم ترین استخر‌های استخراج بیت کوین؛ نظیر F2Pool، BTC China، Antpool، Houbi و… زیر یک پیشنهاد را امضا کردند که می‌گفت Block Size باید به 8 مگابایت برسد که نشان از خواست عمومی افزایش اندازه هر بلوک بود.

بالاخره ده روز بعد از این درخواست، در 22 جون 2015 اندرسون یک مقاله برای پیشنهاد بهبود بیت کوین با نام اختصاری BIP 101 منتشر کرد که با توجه به محتوای آن محدودیت 1 مگابایتی هر بلوک از بین نمی‌رود؛ اما با گذشت زمان طبق یک نرخ پیش بینی شده این سایز بیشتر می‌شود.

BIP 101 چیست؟

در بخش بعدی به BIP 101 اشاره شد که در این قسمت از مقاله می خواهیم در مورد آن بیشتر صحبت کنیم.

در BIP 101 پیشنهاد شده بود تا ماه ژانویه 2016 اندازه هر بلاک به 8 مگابایت برسد و بعد از آن هر 730 روز به صورت خطی این مقدار دو برابر شده و این روند تا سال 2036 میلادی ادامه داشته باشد.

اندازه 8 مگابایتی تعداد تراکنش ها در هر ثانیه را به 24 عدد می رساند. پیشنهاد BIP 101 توسط بزرگترین استخرهای استخراج چین به خوبی مورد حمایت و تشویق قرار گرفت.

با این حال جامعه بیت کوین در مورد موضوع Block Size چندپاره شده بود. یک روز بعد از انتشار BIP 101 برام کوهن، سازنده Bittorrent یک مقاله با عنوان ” بحران های طعنه دار بیت کوین” منتشر کرد و در آن به این موضوع پرداخت که افزایش قیمت تراکنش ها به مردم تحمیل شده است و محدودیت 1 مگابایتی فقط مقداری در این بین سهم دارد:

پیشنهاد ارائه شده برای مشکل نرخ تراکنش ها افزایش محدودیت از 1 به 20 مگابایت است. این موضوع مستقیما بر خلاف شیوه کار بیت کوین است.

در ادامه کوهن افزود:

در طولانی مدت جایزه و پاداش بیت کوین به طور کامل از بین می‌رود (برای این مورد برنامه ریزی وجود دارد) و تمام چیزی که باقی خواهد ماند قیمت تراکنش‌ها خواهد بود. تلاش برای جلوگیری از بالا رفتن این قیمت، باعث پایین آمدن امنیت بیت کوین می‌شود، حتی اگر این کار به خوبی و بدون نقص صورت بگیرد

در 16 اوت 2015 پروتکل BIP 101 اندرسن روی کد منبع Bitcoin XT اجرا شد. هرچند BIP 101 حمایت های همه جانبه را پشت سر خود می‌دید؛ اما باز هم با این وجود اجرای آن در Bitcoin XT به مذاق خیلی ها خوش نیامد.

این کار باعث شد Bitcoin XT مشتریان و کاربران زیادی را به خود جذب نکند؛ به خصوص اینکه در نیمه دوم سال 2015 خیلی از افراد مشغول در Bitcoin XT از وجود حمله های متعدد هکرها به آن ها رنج می‌بردند.

کدام برنامه افزایش سایز بلاک حمایت کاربران را داشت؟

Bitcoin XT، Bitcoin Unlimited ، Bitcoin Classic و SegWit2x جزو برنامه های توسعه دهندگان برای افزایش سایز بلاک بیت کوین بودند که همه آن ها حمایت و تشویق زیادی را دریافت کردند؛ ولی هیچ کدام نتوانستند تاثیری در بالا رفتن حجم و اندازه بلوک ها داشته باشند.

در ژانویه 2016 BIP 101 از پروتکل Bitcoin XT حذف شد تا اندازه بلاک به 2 مگابایت برسد. بعد از این اقدام حمایت های ایجاد شده از Bitcoin XT به سرعت و شدت از بین رفت و تا ژانویه 2017 از 650 عدد در طی فقط یک سال تنها 30 عدد Node برای Bitcoin XT از طرف ماینر‌ها تامین می‌شد.

بلاک سایز (Block size) بیت کوین چیست؟

بلاک سایز (Block size) بیت کوین چیست؟

با وجود از بین رفتن XT باز هم میل به افزایش سایز بلاک ها بیشتر شد و در ژانویه 2015 Bitcoin Unlimited راه اندازی شد که به کاربران اجازه می داد سایز بلاک را خودشان هدایت و اندازه کنند.

Bitcoin Classic در دهم فوریه 2016 میلادی راه‌اندازی شد و بیشترین حمایت را از طرف جامعه بیت کوین و رمزارزها بابت افزایش سایز 2 مگابایتی هر بلاک دریافت کرد. متخصصان مالی اعتقاد داشتند Bitcoin Classic  از میان خاکستر‌های XT به وجود آمده است.

با وجود جذب حمایت سریع، Bitcoin Classic تنها توانست اعتماد کمتر از 75 درصد ماینر‌ها را به خود جلب کند و به همین دلیل در کار به عنوان زنجیره اصلی شکست خورد. در نهایت به دلیل سرمایه گذاری بیشتر توسعه دهندگان روی بیت کوین کش از سال 2017 تا کنون پروژه و عملیات Bitcoin Classix  در آن زمان بالاخره متوقف شد.

در بیستم فوریه سال 2016، میزگرد بیت کوین، اجتماعی شامل بزرگترین تاجران، برنامه‌نویسان، صرافی ها، شرکت های کیف پول و استخرهای استخراج، یک برنامه برای ایجاد یک هارد فورک در بلاک چین بیت کوین ریختند که منجر به معرفی SegWit و افزایش سایز بلاک ها تا 2 مگابایت شد.

SegWit چیست؟

در طی روز‌های آینده در یک مقاله به طور کامل در مورد ماهیت، کاربرد و عملکرد SegWit صحبت خواهم کرد؛ اما در حال حاضر برای آشنایی بیشتر شما کمی در این مورد به طور خلاصه در ادامه توضیح خواهم داد.

Segregated Witness و یا به اختصار SegWit پروسه‌ای است که در طول آن اندازه یک بلاک با پاک کردن تراکنش های خاصی از بیت کوین بیشتر می‌شود. وقتی بخشی از بلاک پاک شد، فضا برای اضافه کردن تراکنش های جدیدتر به بلاک مورد نظر باز می‌شود. در SegWit هر بایت از دیتا به عنوان یک چهارم یک بلاک محاسبه می‌شود و به همین دلیل در هر بلاک 4 برابر انتقالات بیشتری ثبت خواهد شد.

بعد از یک سال پس از تشدید بحث و جدل ها بر سر افزایش محدودیت Block Size در 31 مارچ سال 2017 میلادی پیشنهاد 2 مگابایتی SegWit  منتشر شد. در این برنامه SegWit توسط یک سافت فورک اجرا شده و در ادامه با یک هاردفورک سایز بلوک به 2 مگابایت افزایش خواهد یافت.

شروع به کار SegWit با پشتیبانی 58 کمپانی بزرگ حوزه بیت کوین در حال آغاز بود. این کمپانی ها تقریبا 83 درصد قدرت هش این صنعت را در دست داشتند و ماهیانه 5.1 میلیارد دلار گردش مالی در بلاک چین را به نام خود ثبت می‌کردند؛ با این حال پروژه فورک SegWit2x تنها چند روز بعد از ایجاد برنامه ریزی ها کنسل شد!

چرا بیت کوین از هم جدا می‌شود؟

عدم توانایی جامعه بیت کوین در رسیدن به یک توافق سر یک راه برای افزایش سایز یک بلاک باعث شد که یک هاردفورک توسط کاربران در ماه اوت سال 2017 میلادی فعال شود.

بعد از عدم توانایی جذب حمایت توسط انواع و اقسام بخش های بیت کوین برای بالا بردن Block Size، در اواسط سال 2017 قیمت انجام هر تراکنش از 0.5 دلار در سال 2015 با رشد 10 برابری به 5 دلار رسید؛ این در حالی است که نصف جمعیت کره زمین روزانه کمتر از 5.5 دلار درآمد دارند.

بالا رفتن هزینه انجام انتقال، بیت کوین را برای جمعیت در حال رشد جهان غیرقابل استفاده کرده بود. تمام این موارد باعث شد که کاربران خود به فکر ایجاد یک هارد فورک بیت کوین برای بالا بردن سایز بلوک بیفتند. در ماه اوت سال 2017 بیت کوین کش موفق شد از بیت کوین جدا شده و شبکه بیت کوین را به دو بخش تقسیم کند.

بیتکوین کش با نام اختصاری BCH محدودیت 8 مگابایتی برای هر بلوک به همراه الگوریتم تنظیم سختی را وارد دنیای رمزارزها کرد. این فورک همچنین از قبول سافت فورک SegWit که در 27 جولای 2017 روی بیت کوین ایجاد شده بود امتناع کرد.

در می 2018 بیت کوین کش به دنبال افزایش اندازه هر بلوک به 32 مگابایت بود و در نوامبر نیز شبکه یک رقیب جدید در این زمینه با نام Bitcoin SV پیدا کرد و Block Size به 128 مگابایت رسید. در نهایت در جولای 2019 با آپدیت کوازار Bitcoin SV ماکزیمم بلاک سایز به 2 گیگابایت رسید!

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *