مفهوم حمله ۵۱ درصد در بیت کوین و صنعت رمزارز به چه معناست؟
۵ تیر, ۱۴۰۱
استخراج تعاریف و مفاهیم مطالب آموزشی

مفهوم حمله ۵۱ درصد در بیت کوین و صنعت رمزارز به چه معناست؟

باید گفت بیت‌کوین در زمینه خطرات سیستم رمزارزها و به خصوص بیت کوین اغلب صحبت از حمله به‌ اصطلاح ۵۱ درصد است. در این مطلب بیان می‌شود که حمله ۵۱ درصد چیست، چه کاری می‌تواند انجام دهد و چگونه می‌توان از تهدیدهای آن جلوگیری کرد.

عبارت “بانک خود باشید”، یکی از معروف‌ترین شعارهای جامعه بیت‌کوین است. اما چنین ادعایی توجهی به این امر ندارد که تمرکززدایی از سیستم بانکی با عدم تمرکز گسترده مسئولیتی همراه است. بر این اساس، غیرمتمرکزسازی به کاربرانی هوشیار و حساس نیاز دارد که از خطرات حملات احتمالی بلاک‌چین آگاه باشند. حمله ۵۱ درصد اغلب یکی از خطراتی است که در این زمینه مورد بحث قرار می‌گیرد.

زیرساخت بیت‌کوین از کاربران (به عبارت دقیق‌تر کیف‌پول آن‌ها)، رابط‌های مختلف کاربری، ماینرها و گره‌های موجود در شبکه تشکیل شده است. گره‌ها وظیفه حفظ شبکه بیت‌کوین و مدیریت ترافیک تراکنش‌ها را بر عهده دارند. گره‌ها تضمین می‌کنند که کلیه تراکنش‌ها مطابق قوانین هستند و وظیفه ماینرها این است که تراکنش‌ها را به بلاک‌ها و آن‌ها را به بلاک‌چین وصل کنند.

در این میان حمله‌ای موسوم به حمله ۵۱ درصد نیز وجود دارد که در این مطلب با آن آشنا خواهیم شد.

مروری بر حمله ۵۱ درصد

در یک حمله ۵۱ درصد سناریوی زیر رخ می‌دهد:

یک مهاجم موفق می‌شود بیش از ۵۰ درصد از ماینرها را در دست بگیرد. اگر نگاهی به سایت بلاک‌چین‌اینفو بیندازید، می‌بینید که در حال حاضر سه ائتلاف بزرگ ماینینگ (Antpool، F2Pool و Btcc Pool) بیش از ۵۰ درصد نرخ هش را تولید می‌کنند. بنابراین این نگرانی فرضی نیست بلکه واقعی است. در سایر آلتکوین‌ها، چنین حمله‌هایی در گذشته انجام شده است.

اگر مهاجمی قرار باشد بیش از ۵۰ درصد ماینرها را در دست داشته باشد چه اتفاقی رخ می‌دهد؟

برای روشن شدن این موضوع، نگاهی به مقاله ساتوشی ناکاماتو داریم:

در بخش ۱۱ او به مشکل مهاجمی می‌پردازد که می‌خواهد بلاک‌های کاذب را وارد سیستم کند و می‌تواند از بلاک‌چین خودش استفاده کند.

با توجه به اطلاعات ارائه شده در این مقاله به‌راحتی می‌توان فهمید که اگر میزان هش حمله‌کننده بیشتر یا مساوی با حریف باشد، احتمال تغییر اوضاع برابر با یک است. این بدان معناست که شخصی که بیش از ۵۰ درصد نرخ هش شبکه را در اختیار داشته باشد، قدرتی باورنکردنی خواهد داشت.

مهاجمی با قدرت باورنکردنی در حمله ۵۱ درصد

با توجه به فرمول فوق، از زمانی که شخصی یا سازمانی، بیش از ۵۰ درصد نرخ هش شبکه را در اختیار داشته باشد، پس‌ازآن همه‌چیز به نفع او خواهد شد. همچنین باید در نظر داشته باشید: حتی اگر این حمله ۵۱ درصد نامیده شود و بیانگر این باشد که شما برای حمله نیاز به بیش از پنجاه‌درصد از میزان هش دارید، فرمول ناکاموتو نشان می‌دهد که با کنترل کمتر، احتمال موفقیت کمتر است. اما موفقیت غیرممکن نیست. بر این اساس، چنین حمله‌ای با کمتر از ۵۱ درصد نرخ هش نیز می‌تواند موفقیت‌آمیز باشد.

تا زمانی که مهاجم کنترل داشته باشد، او می‌تواند تراکنش‌های مضاعف انجام دهد. او می‌تواند تراکنش‌های خود را معکوس کند و آن‌ها را به جای دیگری منتقل کند و با این کار اکوسیستم بیت‌کوین را کاملاً دگرگون کند. او می‌تواند از بسیاری از تراکنش‌ها با سلیقه خود جلوگیری کند، یا به آن‌ها هیچ تائیدی ندهد. به‌ عنوان ‌مثال مهاجم می‌تواند به‌طور خاص برخی از پرداخت‌ها را مسدود و بدین ترتیب کاربران را غیرفعال کند. او می‌تواند از ماینینگ تعدادی از ماینرها جلوگیری کند و در عوض خودش پاداش‌های تائید بلاک را دریافت کند و بسیاری از کارهای دیگر را به دلخواه خود در شبکه انجام دهد.

سخن پایانی

مثال‌های بیان‌شده در این مطلب نشان می‌دهد که خسارت بالقوه‌ای که چنین حملاتی می‌تواند ایجاد کند بسیار زیاد است. بر این اساس، خطر بروز حمله ۵۱ درصد باید جدی گرفته شود. مزیت بلاکچین این است که همه‌چیز در آن شفاف است و می‌تواند توسط همه مشاهده شود. به‌طور مستقیم در سایت بلاکچین‌اینفو می‌توانید ببینید که ائتلاف‌های بزرگ ماینینگ کدام بلاک‌ها را ایجاد کرده‌اند. این یک پادزهر برای حمله ۵۱ درصد نیست، اما می‌تواند به شناسایی ائتلاف‌های عمده ماینینگ که در بلاکچین نقش دارند، کمک کند.

در مورد بیت‌کوین، انجام چنین حمله‌ای به‌عنوان یک فرد دشوار است. اما در صورت بروز چنین حمله‌ای، توصیه می‌شود هر کاربر تأیید تراکنش‌ها را افزایش داده تا از معاملات کپی جلوگیری کنند. اگر یک مهاجم واقعاً ۵۰ درصد یا بیشتر از میزان هش را در اختیار داشته باشد، نسخه بلاک‌چین مهاجم همیشه غالب خواهد بود، اما زمان هم بسیار مهم است و ارزش دارد، زیرا در شبکه بیت‌کوین حفظ شرایطی با نرخ هش بالاتر از ۵۱ درصد، کاری بسیار پرهزینه است.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *